Połącz się z nami

News USA

Nie siedź zbyt długo. Krótkie przerwy na ruch, sprawią cuda dla Twojego zdrowia

Opublikowano

dnia

Jeśli cały dzień siedzisz przy komputerze, a wieczorem spędzasz jeszcze więcej czasu przed ekranem na kanapie, Twoje zdrowie może poważnie ucierpieć. Wiele dowodów łączy siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, demencji i śmierci z powodu chorób serca. Rozwiązaniem jest krótka ale częsta aktywność fizyczna.

Niezależnie czy ćwiczysz czy nie, jeśli siedzisz przez ponad 12-13 godzin dziennie, jesteś ponad dwukrotnie bardziej narażony na przedwczesną śmierć w porównaniu z osobami, które siedzą najmniej.

Jednak nowe badanie naukowe pokazało, że można zmniejszyć to ryzyko za pomocą uderzająco małej ilości aktywności. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie American College of Sports Medicine, Medicine & Science in Sports & Exercise.

Badacz Keith Diaz z Columbia University Medical Center wraz ze współpracownikami postanowili dowiedzieć się, jaka jest najmniejsza aktywność fizyczna, jaką człowiek musi wykonywać, aby zrównoważyć ryzyko zdrowotne związane z siedzeniem.

REKLAMA REKLAMA

Zrekrutowali ochotników, którzy przychodzili do ich laboratorium i naśladowali typowy dzień pracy. Zostali oni podłączeni do ciągłych monitorów poziomu glukozy we krwi, a także mierzono im ciśnienie. Następnie uczestnicy robili przerwy na spacery o różnej długości i częstotliwości.

Naukowcy odkryli, że pięciominutowy spacer co pół godziny był w stanie zrekompensować wiele szkód związanych z siedzeniem.

Uczestnicy szli na bieżni w spokojnym tempie – około 1,9 mil na godzinę, a badacze byli pod wrażeniem tego, jak wielkie były efekty.

Skoki cukru we krwi po posiłku zmniejszyły się o prawie 60%.

Taka redukcja do tej pory była obserwowana tylko po lekach. Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, ale nowością jest to, jak korzystne mogą być częste, krótkie okresy ruchu.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC więcej niż jedna trzecia dorosłych w USA ma stan przedcukrzycowy, a prawie połowa dorosłych ma wysokie ciśnienie krwi. Oba stany zwiększają ryzyko chorób serca, które są główną przyczyną zgonów w USA.

Zaleca się, aby dorośli poświęcali 150 minut w tygodniu na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.

CDC podaje, że możesz podzielić ten czas na mniejsze części, na przykład 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu.

A by zwiększyć intensywność wysiłku w trakcie chodzenia można zwiększyć jego tempo, dodać pokonaniu kilku schodów, czy wymachy ramion. Kolejna wskazówka: włącz muzykę, ponieważ rytm może skłonić Cię do przyspieszenia tempa.

Wcześniejsze badania Loretty DiPietro, profesorki na Milken Institute School of Public Health, również wykazały, że spacery po posiłkach pomagają poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.

Wyjaśnia ona dobrze poznany mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia prowadzą do tych korzyści: Kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie potrzebują glukozy – cukru – jako źródła paliwa. Aktywność fizyczna pomaga usunąć glukozę z krwioobiegu do mięśni, gdzie może być przechowywana i wykorzystywana. A to pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

W czasach, gdy pracodawcy szukają sposobów na zatrzymanie pracowników, DiPietro mówi, że zachęcanie do ruchu w ciągu dnia pracy przynosi wyraźne korzyści.

„Ludzkie ciało nie zostało zaprojektowane do siedzenia przez osiem godzin” – mówi DiPietro. „To, co pracodawcy mogą zrobić, to zapewnić ludziom opcje”, mówi, takie jak zachęcanie do spacerów i promowanie większej elastyczności pracy, która stała się bardziej powszechna od czasu pandemii.

Pracodawcy powinni mieć świadomość, że krótkie, częste przerwy mają jeszcze jedną zaletę: polepszały nastrój pracowników, którzy dzięki nim czuli się mniej zmęczeni.

Tak więc ruch się w ciągu dnia pracy nie jest stratą czasu  – może uczynić nas lepszymi i zdrowszymi pracownikami.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Wavebreakmedia/ Ibrakovic/SeventyFour/ Drazen Zigic/AndreyPopov AndreyPopov

News USA

Wiara w Boga nie przeszkadza w dociekaniach naukowych, lecz je wzmacnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Praca naukowa pochodzącej ze Szwecji Karin Öberg pomogła jej docenić fakt, że żyjemy we wszechświecie, który ma Stwórcę. O badaniach, które przybliżyły naukowczynię do Boga, skutkując nawróceniem na katolicyzm z ateizmu, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Karin Öberg, profesorka astronomii i kierowniczka studiów licencjackich na Uniwersytecie Harvarda, powiedziała, że wiara w Boga nie jest przeszkodą w dociekaniach naukowych, ale w rzeczywistości może być pomocna dla naukowców ze względu na „pewną podstawę”, jaką zapewnia wiara w Stwórcę.

„Myślę, że powinniśmy być pewni, że posiadanie prawdziwej filozofii i prawdziwej religii powinno ułatwiać dokonywanie odkryć naukowych, a nie odwrotnie”, powiedziała Öberg w przemówieniu z 13 stycznia.

Konferencja Wonder odbyła się w Grapevine w Teksasie i przyciągnęła około 1000 uczestników.

REKLAMA REKLAMA

Öberg, która zasiada w zarządzie międzynarodowego Stowarzyszenia Naukowców Katolickich, zajmuje się przede wszystkim badaniem powstawania gwiazd i planet.

„Pusta” przestrzeń między gwiazdami, w rzeczywistości wcale nie jest pusta, ale zawiera ogromne ilości gazu i pyłu. Przez miliony lat obłoki międzygwiezdne mogą zacząć się zapadać i tak właśnie powstają gwiazdy, tłumaczy Öberg.

Wielu naukowców dzisiaj i w przeszłości kierowało się w swoich badaniach naukowych wiarą, powiedziała Öberg.

Ojciec Georges Lemaître, który jako pierwszy zaproponował teorię znaną dziś jako Wielki Wybuch, pomógł wprowadzić do głównego nurtu ideę wszechświata mającego początek, a zatem potrzebującego Stwórcy.

Wg Öberg ważne jest, aby pamiętać, że metoda naukowa ma ograniczenia.

W rzeczywistości istnieje wiele sposobów dochodzenia do prawdy, „nauka jest jednym z nich”, ale nie jedyną metodą. Istnieją pewne kwestie — takie jak te dotyczące moralności — które są zarezerwowane dla sfery religijnej i filozoficznej. I większość naukowców może to wyczuć, powiedziała naukowczyni.

Wielu naukowców tłumaczy swój konkretny pomysł lub hipotezę niewytłumaczalną „inspiracją”.

Racjonalność i porządek, które naukowcy obserwują we wszechświecie wskazują na Stwórcę, który jest źródłem wszelkiej racjonalnej myśli – kontynuowała Öberg.

Inauguracyjna Wonder Conference, która odbyła się w Gaylord Texan Resort & Convention Center w Dallas była „okazją do współpracy z teologami i innymi ekspertami w ważnych kwestiach na styku wiary katolickiej i kultury świeckiej”.

Konferencja, która została częściowo sfinansowana z grantu Fundacji Templetona, obejmowała przemówienia zarówno uczonych religijnych, jak i naukowców, a także biskupa Roberta Barrona z Winona-Rochester w stanie Minnesota, założyciela Word on Fire.

„Tradycja katolicka ukazuje piękną harmonię między wiarą a nauką” – czytamy na stronie internetowej konferencji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/vchal
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj w Ameryce wielkie święto: Marsz dla Życia 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie pro-life z całego kraju planują wziąć udział w Marszu dla Życia – największej corocznej demonstracji praw człowieka na świecie – w piątek, 20 stycznia, w Waszyngtonie. Będzie to pierwszy Marsz dla Życia, który odbędzie się w Ameryce post-Roe. „Dzisiaj w Ameryce wielkie święto” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o Marszu dla Życia 2023.

Czym jest Marsz dla Życia?

Marsz dla Życia rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. To, co zaczęło się jako mała demonstracja w 1974 roku w Waszyngtonie, szybko przekształciło się w największe doroczne wydarzenie pro-life w kraju.

Obecnie dziesiątki, a nawet setki tysięcy podróżują co roku do stolicy kraju w rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade lub w jej pobliżu. Ci pro-life Amerykanie zbierają się nie tylko po to, by przeciwstawić się aborcji, ale także po to, by celebrować piękno życia, począwszy od momentu poczęcia.

Po obaleniu Roe, dlaczego marsz wciąż trwa?

Marsz dla Życia 2023 przejdzie do historii jako pierwszy marsz zorganizowany po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe w decyzji, która daje państwom i ustawodawcom swobodę decydowania o polityce aborcyjnej. Ale organizatorzy Marszu dla Życia mówią, że narodowy marsz jest nadal potrzebny.

REKLAMA REKLAMA

Katoliccy liderzy pro-life zgadzają się, że tegoroczna demonstracja jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformował we wtorek National Catholic Register.

Jaki plan na piątek?

 • 11:00AM do 12:00PM: Koncert przed rajdem w National Mall między pomnikiem Waszyngtona a 12th Street
 • 12:00PM do 1:00PM: Marsz dla Życia, także na National Mall
 • 1.00PM do 4:00PM: Marsz dla Życia, z National Mall do Kapitolu i Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Marsz dla Życia informuje, że 50. coroczny marsz odbędzie się w tym roku nieco inną trasą, obok budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, zanim zakończy się między Kapitolem a budynkami Sądu Najwyższego. Szczegółowa mapa nowej trasy jest dostępna na stronie Marszu dla Życia.

W piątek odbędzie się kilka innych wydarzeń związanych z marszem:

 • Life Fest Sisters of Life i Rycerzy Kolumba (7:00 – 10:30 w D.C. Entertainment and Sports Arena.
 • March for Life Expo (9:00 – 11:00 i 16:00 – 19:00 w Renaissance D.C. Downtown Hotel).
 • Silent No More Awareness Campaign (14:30 – 16:30 przed Sądem Najwyższym).
 • Gala Rose Dinner (18:00 – 21:00 w Hotelu Renaissance).

Pełną listę powiązanych wydarzeń można znaleźć na stronie Marszu dla Życia.

Jaki jest motyw?

Tematem marszu w 2023 r. jest „Następne kroki: marsz w Ameryce post-Roe”.

Kim są mówcy?

 • Aktor Jonathan Roumie, który gra Jezusa w serialu „Wybrani”
 • Były trener NFL Tony Dungy.
 • Dr Christina Francis, ze stowarzyszenia pro-life położników i ginekologów;
 • Gina Tomes, dyrektor Domu Macierzyńskiego Betlejem;
 • Siostra Mary Casey z Siostrami Życia;
 • Casey Gunning, wieloletni atleta Olimpiad Specjalnych.
 • Prokurator Generalny Mississippi Lynn Fitch, która wygrała sprawę Sądu Najwyższego Dobbs, która obaliła Roe przeciwko Wade;
 • Lider większości Izby Reprezentantów Steve Scalise;
 • Kongresmen Chris Smith, Republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Obrony Życia;
 • Przedstawicielka stanu Connecticut Treneé McGhee.

Biskup Burbidge z Arlington poprowadzi modlitwę otwierającą, a modlitwę końcową wygłosi amerykański ewangelista Franklin Graham. Logan Earnest, Rycerz uniwersytecki z George Washington University, złoży Przyrzeczenie Wierności. Ariel Walden zaśpiewa hymn narodowy.

Na koncercie przedzlotowym wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół muzyczny „We Are Messengers”.

Co powinni wiedzieć osoby przyjeżdżające spoza miasta?

Marsz dla Życia zapewnia narzędzie do planowania podróży, które amerykanie pro-life mogą pobrać ze swojej strony internetowej. Zawiera listę kontrolną planowania, informacje o hotelach i podróżach, pomocne wskazówki dla maszerujących oraz powiązane wydarzenia pro-life, które mają miejsce w Waszyngtonie.

Jak najlepiej poruszać się po Waszyngtonie w piątek?

Marsz dla Życia zaleca korzystanie z systemu pociągów D.C. Metro. W dniu marszu ludzie mogą łatwo dojść do miejsca zbiórki i rozpoczęcia marszu z jednej z trzech przystanków metra: Federal Triangle, Smithsonian i Metro Center.

W Waszyngtonie goście mogą również korzystać z autobusów miejskich, taksówek i usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft. W D.C. dostępne są również wypożyczalnie rowerów i skuterów.

Jaka jest prognoza pogody?

Obecna prognoza na piątek jest częściowo słoneczna, a maksymalna temperatura wynosi 52, zgodnie z rozszerzoną prognozą National Weather Service.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Xavier_Ascanio
Czytaj dalej

News USA

Pieniądze znikają z kont Bank of America? Klienci są zaniepokojeni

Opublikowano

dnia

Autor:

Niektórzy klienci Bank of America zgłosili, że na ich kontach brakuje pieniędzy, w tym środków z depozytów i transakcji Zelle. W środę rano wielu z nich skorzystało z mediów społecznościowych, aby wyrazić frustrację i spróbować znaleźć odpowiedzi. Bank przyznał, że nastąpił problem w transakcjach.

DownDetector, witryna monitorująca status stron internetowych, poinformowała, że „zgłoszenia użytkowników wskazują na problemy w Bank of America”. Raporty wskazywały, że wystąpił problem z transferem środków.

Klienci Bank of America zgłaszali również, że próbując nawiązać połączenie z obsługą klienta, ale otrzymują wiadomość, że ich połączenie nie może zostać zrealizowane.

W jednym z oddziałów w Houston na pomoc czekała kolejka kilkunastu klientów, a kilku z nich twierdziło, że na ich kontach brakuje pieniędzy. Nie mogli skontaktować się z przedstawicielami przez telefon, więc pojawili się osobiście.

REKLAMA REKLAMA

Rzecznik Bank of America poinformował, że problem został już rozwiązany, a depozyty i przelewy zaczyną pojawiać się na kontach klientów.

Bank umieścił ostrzeżenie w swojej aplikacji, mówiące, że transakcje Zelle dokonane między 14 a 17 stycznia mogą być opóźnione w realizacji i księgowaniu na kontach zgodnie z żądaniem. Przeprosił także za wszelkie opóźnienia i niedogodności.

Oficjalne konto wsparcia na Twitterze, „@BofA_Help”, odpowiedziało na skargę klienta: „Przepraszamy za opóźnienie, które wpłynęło na niektóre transakcje. Przelewy są w trakcie realizacji i zostaną zaksięgowane na koncie tak szybko, jak to możliwe. Proszę nie inicjować zduplikowanej transakcji.”

Ponieważ niektórym brakuje pieniędzy, które zostały wysłane za pośrednictwem sieci Zelle w aplikacji, klienci również pomocy na koncie Zelle.

Według konta „@ZelleSupport”: „Aplikacja i sieć Zelle działają. Jako jeden z naszych banków partnerskich, Bank of America ma pełną kontrolę nad funkcją Zelle w swojej aplikacji. Nie mamy dostępu do profili, płatności lub rejestrów osób z nimi powiązanych”.

Senator Elizabeth Warren (D – Massachusetts) wezwała zarówno Bank of America, jak i Zelle do pomocy swoim klientom.

Bank of America ma obecnie około 67 milionów klientów indywidualnych i małych firm w Stanach Zjednoczonych. Według Insider Intelligence liczba użytkowników Zelle, sieci płatności peer-to-peer, miała osiągnąć 61,1 miliona w 2022 roku.

Zarówno Bank of America, jak i Zelle doświadczyły  w ostatnim czasie gwałtownego wzrostu oszustw. Oszuści nakłaniali klientów do wysyłania im pieniędzy za pośrednictwem Zelle pod pozorem „ochrony” ich funduszy w Bank of America.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/:PixelsEffect
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu