GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jak nie spadnie deszcz nie ma co jeść. Misjonarz Andrzej Leśniara o życiu w Zambii

W studiu Radia Deon Chicago Jezuita, misjonarz Andrzej Leśniara, twórca Radia Chikuni 91.9FM, mówi o codziennej rzeczywistości związanej z życiem w Zambii. Modlitwa o deszcz to tutaj modlitwa o przeżycie.
Misja katolicka w Zambii istnieje od 1905 r. Życie tutaj wymaga podejmowania wyzwań, mówi misjonarz Andrzej Leśniara, ale kraj nie był nigdy dotknięty dużą wojną.
Gdy Rodezja podzieliła się na dwa kraje: Zimbabwe i Zambię, to większość białych farmerów przeniosła się do Zimbabwe. Dzięki temu w Zambii nie ma rasizmu, tłumaczy Gość Radia Deon. Nie ma także ataków na misje, z których pomocy korzysta także ludność uciekająca od wojen z Konga i Rwandy.
„Ludzie w Zambii są bardzo przyjaźni. Nie mają takiej historii, jak te inne kraje” mówi misjonarz, Andrzej Leśniara.
Pierwszą misję w okręgu Chikuni założyli dwaj Jezuici. Parafię, położoną ok. 21 mil na wschód od miasta Monze, założył o. Józef Moreau SJ. Pokazał on tubylcom pług i nauczył ich rolnictwa.
Polski Jezuita wykształcił kadrę nauczycieli a szkoły założone przez niego działały przez wiele lat, mówi Gość Radia Deon.
Gdy Ojciec Leśniara przyjechał do Chikuni w 1994 r., w parafii było trzech Jezuitów, którzy prowadzili 20 stacji misyjnych. Nie byli w stanie dotrzeć do każdej z nich częściej niż raz na dwa miesiące.
Wtedy misjonarz Tadeusz Świderski wpadł na pomysł założenia radia.
Programy radiowe wspierają edukację dzieci od 1 do 7 klasy. Uczniowie zbierają się w 18 centrach i uczą z pomocą mentorów. Co roku w zajęciach uczestniczy około 1600 dzieci.
W ogródkach przy szkole mają studnie głębinowe, sadzą rośliny i uczą się także, np. dlaczego warto sadzić drzewa, opowiada misjonarz Andrzej Leśniara.
Woda jest problemem w Zambii, trzeba tu wiercić studnie na głębokość 170-200 stóp, by się do niej dostać. Ludzie tu żyją uzależnienie od plonów. Jeśli nie pada, nie mają co jeść, panuje bieda i głód.
„Modlitwa o deszcz to stała rzecz. Jeśli tego deszczu nie ma to trzeba ludziom pomagać” mówi Gość Radia Deon Chicago.
Polscy misjonarze założyli tu także szpitale, prowadzone przez siostry zakonne. Dzięki temu zmalała śmiertelność wśród dzieci. Innych szpitali niż misyjne Zambia nie posiada.
Wspierać parafię Chikuni w Zambii, można poprzez:
Wpłatę na misyjne konto bankowe w Chicago:
Bank: Polish & Slavic Federal Credit Union,
Routing # : 2260-8202-2
Nazwa konta: THE POLISH MESSENGER
Account # 1363413,
Dopisek: Parafia Chikuni
Wpłaty czekami na:
The Polish Messenger of The Sacred Heart
4105 N Avers Ave
Chicago, IL 60618
Dopisek: Parafia Chikuni
Donacje Pay Pal – Użyj strony donacji JOM (wsparcie działalności) z dopiskiem: Parafia Chikuni
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
W pierwszej kolejności idziemy do lekarza. Mec. Martin Michalski radzi jak postąpić gdy zdarzy się wypadek

Jak postąpić gdy zdarzy się nam wypadek? W pierwszej kolejności zadbajmy o nasze zdrowie i zgłośmy się do lekarza lub zadzwońmy po pogotowie, radzi prawnik Martin Michalski. Potem możemy odzyskać poniesione koszty leczenia i odszkodowanie, zgłaszając się do adwokata. W Chicago działa polonijna kancelaria prawna Michalski & Gubernat, która zajmuje się takimi przypadkami.
Jeśli zdarzy się nam wypadek powinniśmy postąpić tak jak to robią Amerykanie – od razu dzwonić po ambulans lub zgłosić się jak najszybciej do lekarza, mówi nasz Gość, adwokat Martin Michalski.
Jeśli nie decydujemy się na wezwanie karetki pogotowia, ale odczuwamy jakiś ból czy inną dolegliwość, to musimy pójść do lekarza, w ciągu paru dni od zdarzenia.
I nie należy myśleć w tej chwili o kosztach takiej wizyty – radzi mecenas Martin Michalski. Bo jeśli tego nie zrobimy, nie zgłosimy lekarzowi tego co się nam przydarzyło, to potem jest za późno na zwrot kosztów leczenia i dostanie odszkodowania.
„Nie wolno liczyć na to, że ubezpieczenie tego, kto był winny wypadku od razu za coś zapłaci” – podkreśla nasz Gość. Zazwyczaj ten koszt trzeba pokryć z własnej kieszeni, a potem możliwe jest jego odzyskanie.
Jeśli chodzi o wypadek, który zdarzył się w pracy, to podlega on innym przepisom. Tutaj obowiązek pokrycia kosztów leczenia ma pracodawca lub ubezpieczenie pracodawcy.
Ale jest ważny warunek: musimy takie zdarzenie koniecznie zgłosić jakiemuś przełożonemu do 45 dni od wypadku.
Ważne jest też powiedzenie prawdy o tym co, gdzie i jak się stało, zaznacza mecenas Martin Michalski.
Zwrot kosztów leczenia z ubezpieczenia jest możliwy dopiero po jego zakończeniu.
Otrzymane odszkodowanie bierze pod uwagę także straty związane z nieobecnością w pracy oraz doświadczone cierpienia.
Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.
Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.
Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.
Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.
Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.
Serdecznie zapraszamy
Źródło: informacja własna
Foto: istock/AntonioGuillem/ anon-tae
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago

4 lutego, w środku karnawału, Wspólnota Małżeństw Katolickich w Chicago zaprasza na wyjątkowy i emocjonujący bal pod hasłem „Blask Japonii”. A przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już we wrześniu, mówią w Studiu Radia Deon Chicago Justyna Jezewicz i Marzena Sipiora.
Każdego roku charytatywny bal organizowany przez Wspólnotę Małżeństw Katolickich WMK w Chicago ma inną oprawę tematyczną, zachęcając swoich gości do odpowiedniego ubrania się i wczucia w szczególną atmosferę uroczystego wieczoru.
W poprzednich latach były to bale takie jak np.: gorąca „Havana Fever”, elegancki „Black&White Paris”, uczuciowy „Tylko Miłość” czy swojska „Polska Biesiada”. A ostatnio „Casino Royale with James Bond”.
W tym roku bal WMK odbędzie się pod hasłem „Blask Japonii”.
Justyna Jezewicz ze Wspólnoty Małżeństw Katolickich, mówi, że tegoroczny bal będzie obfitował w wyjątkowe emocje.
Bal charytatywny „Blask Japonii” może być doskonałą propozycją na karnawał lub lutowe Walentynki. Może być także idealnym czasem dla par małżeńskich, wielkim świętem i odskocznią od codzienności.
Przygotowania zaczęły się już we wrześniu, opowiada Justyna Jezewicz.
„Pozwólcie państwo, żebyśmy Was zaskoczyli” – mówi Marzena Sipiora, nie zdradzając szczegółów czekającej nas imprezy, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do modernistycznych klimatów.
Pomysł na temat balu zawsze się rodzi z burzy mózgów organizatorów.
Justyna Jezewicz podkreśla, że na bal zaproszeni są absolutnie wszyscy, nie trzeba należeć do Wspólnoty Małżeństw Katolickich.
Charytatywna impreza jest organizowana w Chicago już od 20 lat, po to także by się poznać. Jednym z celów balu jest pokazanie Polonii działalności Wspólnoty Małżeństw Katolickich.
Dochód ze sprzedaży biletów na bal, oraz rozprowadzanych cegiełek jest zawsze w całości przeznaczany na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, które co roku prowadzi Wspólnota Małżeństw Katolickich by wspierać pary i budować dobre relacje małżeńskie.
Rekolekcje wspólnoty są przeznaczone dla wszystkich rodzin, które pragną się rozwijać, umacniać swoje więzi oraz w dobrym środowisku wychowywać swoje dzieci.
Bal odbędzie się 4 lutego, o godzinie 7.00 wieczorem, w sali bankietowej Belvedere Events&Banquets w Elk Grove Village, 1170 W Devon Ave. Elk Grove Village, Illinois 60007.
Więcej informacji, oraz bilety, na stronie wspólnoty wmkchicago.org., a także pod numerem telefonu do p. Ewy 7089834158.
Źródło: inf. własna
Foto: YouTube, Belvedere Events&Banquets
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
O. Roman Deyna i Małgorzata Tys zapraszają wszystkich potrzebujących pomocy imigracyjnej

Duszpasterstwo Imigranci – Imigrantom działające przy Archidiecezji Chicago, pomaga w sprawach imigracyjnych osobom przybywającym do Stanów Zjednoczonych. W studiu Radia Deon Chicago Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna oraz Małgorzata Tys, zapraszają wszystkich, którzy potrzebują wsparcia i fachowej porady.
Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków.
Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją. Duszpasterstwo pomaga imigrantom w procesie formacji liderów parafialnych i zaprasza wszystkich do zaangażowania się w pomoc potrzebującym w swoich parafiach.
Małgorzata Tys mówi, że Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom skupia się na pomocy zarówno imigrantom udokumentowanym jak i nieudokumentowanym.
„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówi Gość Radia Deon.
Współpracownikiem-wolontariuszem duszpasterstwa prowadzonego w parafii Św. Konstancji jest Mecenas Magdalena Grobelski. Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.
Franciszkanin, Ojciec Roman Deyna podkreśla, że duszpasterstwo działa nie tylko na rzecz Polaków.
„Wychodzimy z pomocną, otwartą dłonią do wszystkich” mówi nasz gość.
Organizacja ostatnio pomaga np. wielu osobom pochodzącym z Ukrainy. Duszpasterstwo wspiera uchodźców nie tylko merytorycznie ale też materialnie.
Ważna jest także modlitwa w intencji imigrantom, podkreśla Ojciec Roman Deyna.
W niedzielę 22 stycznia w Kościele Św. Konstancji, odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne dotyczące właśnie kwestii imigracyjnych. Spotkanie rozpocznie się po mszy św. o godzinie 12.30PM, w sali Borowczyka.
Gościem spotkania będzie Mecenas Magdalena Grobelski, która indywidualnie udzieli odpowiedzi na pytania i problemy osób, które przyjdą.
Kontakt do Małgorzaty Tys to telefon 773 720 59 74. Aby skontaktować się z Ojcem Romanem Deyną można zadzwonić pod numer 773 344 27 81.
Serdecznie Zapraszamy!
-
News Chicago2 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Żegnamy święta i choinki w Chicago. Wystawa w Muzeum Nauki i Techniki tylko do 8 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ogrzewaj swój dom bezpiecznie. Chicagowscy strażacy radzą jak uniknąć pożaru
-
News Chicago4 tygodnie temu
Książę muzyki tylko do jutra w Chicago. Na wystawę Prince: The Immersive Experience są jeszcze bilety
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wyrok na kierowcę z Orland Park. 2 lata dla mężczyzny, który zabił ciężarną matkę i troje jej dzieci
-
News Chicago2 tygodnie temu
Kolorowe drzewa w Morton Arboretum tylko do soboty. Zobaczcie wspaniałe Illumination
-
News Chicago8 godzin temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?