Połącz się z nami

Kościół

Modlimy się w obronie Życia bo jesteśmy za Życiem. Weź udział w czuwaniu

Opublikowano

dnia

Dzisiaj rozpoczyna się Narodowe Czuwanie Modlitewne w obronie Życia, które potrwa do jutra. Natomiast Marsz dla Życia i towarzyszące mu wydarzenia będą organizowane tylko w Waszyngtonie. „To wszystko żeby powiedzieć światu, że my jesteśmy za życiem, że my chcemy, aby życie było chronione” mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Czuwanie zawsze zbiegało się z wigilią Marszu dla Życia, upamiętniającego wydanie w 1973 roku decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Roe v. Wade, która zalegalizowała i unormowała aborcję w całym kraju.

W tym roku, w związku ze zniesieniem decyzji Roe v. Wade, nie będzie Narodowego Marszu dla Życia.

Organizatorzy zachęcają jednak katolików w całym kraju do wzięcia udziału w czuwaniu modlitewnym od czwartku, 19 stycznia do piątku, 20 stycznia 2023 r., w intencji zakazu aborcji i większego szacunku dla wszelkiego życia ludzkiego.

Prawo dotyczące przeprowadzania zabiegów usuwania ciąży leży w tej chwili w gestii poszczególnych stanów.

Msza Święta na rozpoczęcie czuwania odbędzie się o godzinie 5:00PM w czwartek, 19 stycznia. Poprowadzi ją i wygłosi kazanie arcybiskup William E. Lori z Baltimore, przewodniczący Komisji USCCB ds. Działań Pro-Life.

Bezpośrednio po Mszy nastąpi Godzina Święta dla Życia, która rozpocznie serię ogólnokrajowych godzin świętych trwających przez całą noc w diecezjach w całym kraju.

Ogólnokrajowe czuwanie zakończy się w piątek 20 stycznia o godz. 8:00AM Mszą św. na zakończenie w Bazylice, którą odprawi bp Joseph L. Coffey, biskup pomocniczy Archidiecezji Wojskowej, USA.

Informacje o transmisjach na żywo z nocnych świąt diecezjalnych zostaną udostępnione na stronie internetowej USCCB.

Transmisje telewizyjne na żywo 19 stycznia w godzinach 5:00PM – 8:00PM i 20 stycznia w godzinach 8:00AM -9:00AM będą emitowane przez Eternal Word Television Network (EWTN) a także będą dostępne za pośrednictwem transmisji na żywo na stronie Bazyliki.

Katolicy w całym kraju, którzy nie mogą przyjechać do Waszyngtonu, będą mieli okazję zjednoczyć się w modlitwie podczas ogólnokrajowego czuwania poprzez lokalne diecezjalne wysiłki modlitewne, takie jak specjalne Msze św. i godziny święte odbywające się w dniach 19-20 stycznia.

Dodatkowo tysiące katolików zapisuje się na ogólnonarodową nowennę w obronie życia 9 Dni dla Życia, która odbędzie się w dniach 19-27 stycznia 2023 r.

Więcej informacji na temat Narodowego Czuwania Modlitewnego w obronie Życia w Waszyngtonie można znaleźć na stronie https://www.usccb.org/prolife/annual-pro-life-events.

 

Źródło: usccb
Foto: istock/ Vitalii Petrushenko/ PIKSELCreativaImages

Kościół

Pan Jezus wyruszył w drogę przez całe Stany Zjednoczone

Opublikowano

dnia

Autor:

W ubiegły weekend rozpoczęły się cztery etapy Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej, bezprecedensowy wysiłek mający na celu przemierzenie z Eucharystią tysiące mil po całych Stanach Zjednoczonych. Jej celem jest publiczne świadectwo nauczania Kościoła, że ​​Eucharystia jest prawdziwym Ciałem Jezusa Chrystusa, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Katolicy na czterech krańcach kraju – San Francisco, w południowego Teksasu, północnej Minnesoty i Connecticut – wzięli udział w uroczystościach, aby towarzyszyć Eucharystii, a także dwudziestu młodym pielgrzymom w ich dwumiesięcznej podróży, której kulminacją będzie Narodowy Kongres Eucharystyczny w Indianapolis 17–21 lipca.

Od północy — Szlak Maryjny

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego msza św. na świeżym powietrzu w Itasca State Park w północnej Minnesocie zgromadziła około 2000 osób, celebrujących swoją miłość do Eucharystii.

Biskup Andrew Cozzens pobłogosławił pielgrzymów Szlaku Maryjnego u górnego biegu rzeki Mississippi, gdy rozpoczynali oni tysiące mil podróży do Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Indianapolis.

Od zachodu — szlak Junipero Serra

Najdłuższa i prawdopodobnie najtrudniejsza z czterech tras, Junipero Serra Route, rozpoczęła się w San Francisco. Po Mszy św. Zesłania Ducha Świętego celebrowanej przez arcybiskupa Salvatore Cordileone w katedrze Najświętszej Marii Panny Wniebowzięcia wierni przeszli z procesją niosąc Eucharystię przez słynny most Golden Gate Bridge o długości 1,7 mili.

Od południa – Trasa Juana Diego

W diecezji Brownsville w Teksasie biskup Daniel Flores odprawił Mszę św. w Katedrze Niepokalanego Poczęcia, zanim pielgrzymi wyruszyli w podróż w 90-stopniowym upale.

Trasa Juana Diego przyciągnęła wielu uczestników i obejmowała już liczne przystanki na adorację eucharystyczną w Brownsville, a kolejnym ważnym przystankiem było Corpus Christi, miasto nazwane na cześć Ciała Chrystusa.

Od wschodu — Szlak Setona

Wierni rozpoczęli w New Haven w stanie Connecticut Mszą św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego odprawianą przez arcybiskupa Christophera Coyne’a w kościele St. Mary’s, miejscu spoczynku błogosławionego Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

W niedzielny poranek procesja zakończyła się rejsem łodzią przez cieśninę Long Island, podczas którego kapelan ks. Roger Landry niósłł Eucharystię w monstrancji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, National Eucharistic Congress
Czytaj dalej

News Chicago

Papież przyjął pracowników Uniwersytetu Loyola z Chicago na audiencji w Rzymie

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Rzymie delegację pracowników jezuickiego Uniwersytetu Loyola w Chicago. O tym ważnym spotkaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

„Zachęcam do kontynuowania waszej tradycji prowadzącej do poszukiwania prawdy poprzez poważne studium, uważne słuchanie oraz odważne działanie” – mówił Papież Franciszek do pracowników Uniwersytetu Loyola w Chicago.

Ojciec Święty wskazał zwłaszcza na potrzebę budowania obecnie horyzontu nadziei.

„Zachęcam was do kultywowania ciekawości intelektualnej (…), ducha współpracy i wrażliwości na wyzwania epoki, w której żyjemy, kontynuując dziedzictwo św. Ignacego. Potrzeba mężczyzn i kobiet gotowych do oddania swoich umiejętności na służbę innym, aby pracować na rzecz przyszłości, w której każda osoba będzie mogła rozwijać swoje zdolności i żyć z godnością oraz szacunkiem, a świat będzie mógł odnaleźć pokój” – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał potrzebę zaangażowania pracowników uniwersytetu w prowadzenie dialogu między różnymi religiami i kulturami.

 

Źródło: Vatican News
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej

Kościół

Papież w Zesłanie Ducha Świętego: potrzebujemy nadziei i perspektywy pokoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Bardzo potrzebujemy nadziei i wzniesienia oczu ku perspektywie pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. Franciszek mówił o tym na Mszy z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra wzięli udział pielgrzymi z wielu krajów świata.

Papież podkreślił, że bez mocy Ducha Świętego nigdy nie bylibyśmy w stanie pokonać zła. Mówiąc o Jego działaniu wskazał, że „ta sama silna i spracowana ręka, która najpierw spulchniła grudy namiętności, następnie łagodnie, po zasadzeniu sadzonek cnoty, «podlewa» je, «pielęgnuje» i chroni je z miłością, aby mogły rosnąć i stawać się silniejsze, a my, po znużeniu walką ze złem, mogliśmy zakosztować słodyczy miłosierdzia i komunii z Bogiem oraz z naszymi braćmi”.

Franciszek przypomniał, że to właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy zostały przemienione serca uczniów i zaszczepiona w nich odwaga, który pobudza do przekazywania innym swego doświadczenia Jezusa. Jest to również ważne dla nas, którzy otrzymaliśmy Ducha Świętego w sakramentach chrztu i bierzmowania.

„Z «wieczernika» tej bazyliki, podobnie jak Apostołowie, jesteśmy posłani, aby głosić Ewangelię wszystkim, wychodząc coraz dalej, nie tylko w sensie geograficznym, ale przekraczając bariery etniczne i religijne, z misją prawdziwie powszechną” – wskazał Papież. Dodał, że głoszenie z mocą, nie oznacza z arogancją i narzucaniem się, ani z wyrachowaniem i przebiegłością, lecz z energią wypływającą z wierności prawdzie, której Duch uczy nasze serca i sprawia, że w nas wzrasta.

„Zatem nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery, o życiu tym, którzy wybierają śmierć, o szacunku dla tych, którzy lubią poniżać, obrażać i odrzucać, o wierności tym, którzy odrzucają wszelkie więzi, myląc wolność z powierzchownym, nieprzejrzystym i pustym indywidualizmem” – mówił Papież zachęcając do budowania lepszej przyszłości, bogatej w nadzieję.

„My wszyscy, bracia i siostry, bardzo potrzebujemy nadziei, wzniesienia oczu ku perspektywom pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. To jedyna droga życia, nie ma innej” – podkreślił Franciszek modląc się o dar pokoju dla świata.

Autorka: Beata Zajączkowska – Watykan
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu