Połącz się z nami

News USA

Izba Reprezentantów oficjalnie potępia ataki na ośrodki obrony życia i kościoły

Opublikowano

dnia

Izba Reprezentantów USA przyjęła w środę rezolucję potępiającą niedawne ataki wandalizmu, przemoc i zniszczenie obiektów i kościołów pro-life oraz wezwała administrację Bidena do zbadania i ścigania tych przestępstw. Sprawa usuwania ciąży jest nadal niepokojąca w Stanach Zjednoczonych, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński. Około połowa aborcji zachodzi drogą farmakologiczną.

Rezolucja Izby Reprezentantów nr 1233, przedstawiona przez kongresmena Mike’a Johnsona (R-Louisiana), potwierdza „świętość życia i ważną rolę, jaką organizacje, grupy i kościoły pro-life odgrywają we wspieraniu kobiet w ciąży, niemowląt i rodzin”.

Rezolucja wzywa również administrację Bidena do „wykorzystania wszystkich odpowiednich organów ścigania w celu utrzymania bezpieczeństwa publicznego i ochrony praw organizacji, grup i kościołów pro-life”.

Środek ten przeszedł 11 stycznia stosunkiem głosów 222-209, przy czym tylko trzech Demokratów w Izbie Reprezentantów przyłączyło się do wszystkich 219 Republikanów w Izbie Reprezentantów – z wyjątkiem trzech Republikanów, którzy nie głosowali.

Trzech Demokratów, którzy głosowali za rezolucją, to Marie Gluesenkamp Perez (Waszyngton), Chrissy Houlahan (Pensylwania) i Vicente Gonzalez (Teksas).

Rezolucja jest odpowiedzią na rosnącą liczbę proaborcyjnych ataków wymierzonych w kościoły i ośrodki pro-life dla kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych po decyzji Sądu Najwyższego z czerwca 2022 r. w sprawie Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, która przywróciła kwestię polityki aborcyjnej poszczególnym stanom.

Od czasu wycieku projektu decyzji Dobbsa w maju 2022 r. CNA wyśledziło i zmapowało ponad 100 przypadków proaborcyjnego wandalizmu w całych Stanach Zjednoczonych, w tym co najmniej 56 w ośrodkach dla ciężarnych i 33 w kościołach różnych wyznań.

W środowej rezolucji wspomniano o prawie 30 z tych incydentów, ale zauważono również, że „administracja Bidena nie podjęła działań w celu zareagowania”.

Po głosowaniu przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy (R-Kalifornia) wydał oświadczenie o poparciu dla rezolucji.

„[W] obliczu rosnącego ruchu mającego na celu dewaluację cudu życia, musimy również chronić każdego Amerykanina walczącego o życie – w tym tych w pro-life centrach ciąży i kościołach przed przemocą i groźbami. Nadal będziemy priorytetowo traktować obronę życia i wszystkich osób przed przemocą i zastraszaniem” – powiedział McCarthy.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych istnieje około 3000 ośrodków opieki nad kobietami w ciąży.

Według Charlotte Lozier Institute (CLI), ramienia badawczego SBA Pro-Life America, w ciągu pięciu lat dzięki ośrodkom ciążowym uratowano życie ponad 800 000 nienarodzonych dzieci.

CLI poinformowało również, że ośrodki te oferowały usługi i pomoc materialną na kwotę ponad 266 mln USD w samym 2019 roku.

Służą one setkom tysięcy kobiet za niewielką opłatą lub za darmo, oferując wszystko, od usług medycznych, testów ciążowych, badania usg i zajęć dla rodziców po materiały, takie jak pieluchy, żywność dla niemowląt, a nawet miejsce zamieszkania.

Tego samego wieczoru, 11 stycznia, Izba przyjęła ustawę o ochronie osób, które przeżyły aborcję.

Ustawa wymaga opieki medycznej dla dzieci, które przeżyły próbę aborcji. Ustawa trafia teraz do kontrolowanego przez Demokratów Senatu, gdzie jest niestety mało prawdopodobne, aby awansowała.

Ustawa ma poparcie amerykańskich biskupów katolickich.

W Stanach Zjednoczonych ostatnio coraz bardziej rozszerza się dostępność tzw. pigułki aborcyjnej, o czym pisaliśmy 5 stycznia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Lennon Pregnancy Center

Kościół

Pan Jezus wyruszył w drogę przez całe Stany Zjednoczone

Opublikowano

dnia

Autor:

W ubiegły weekend rozpoczęły się cztery etapy Narodowej Pielgrzymki Eucharystycznej, bezprecedensowy wysiłek mający na celu przemierzenie z Eucharystią tysiące mil po całych Stanach Zjednoczonych. Jej celem jest publiczne świadectwo nauczania Kościoła, że ​​Eucharystia jest prawdziwym Ciałem Jezusa Chrystusa, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Katolicy na czterech krańcach kraju – San Francisco, w południowego Teksasu, północnej Minnesoty i Connecticut – wzięli udział w uroczystościach, aby towarzyszyć Eucharystii, a także dwudziestu młodym pielgrzymom w ich dwumiesięcznej podróży, której kulminacją będzie Narodowy Kongres Eucharystyczny w Indianapolis 17–21 lipca.

Od północy — Szlak Maryjny

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego msza św. na świeżym powietrzu w Itasca State Park w północnej Minnesocie zgromadziła około 2000 osób, celebrujących swoją miłość do Eucharystii.

Biskup Andrew Cozzens pobłogosławił pielgrzymów Szlaku Maryjnego u górnego biegu rzeki Mississippi, gdy rozpoczynali oni tysiące mil podróży do Krajowego Kongresu Eucharystycznego w Indianapolis.

Od zachodu — szlak Junipero Serra

Najdłuższa i prawdopodobnie najtrudniejsza z czterech tras, Junipero Serra Route, rozpoczęła się w San Francisco. Po Mszy św. Zesłania Ducha Świętego celebrowanej przez arcybiskupa Salvatore Cordileone w katedrze Najświętszej Marii Panny Wniebowzięcia wierni przeszli z procesją niosąc Eucharystię przez słynny most Golden Gate Bridge o długości 1,7 mili.

Od południa – Trasa Juana Diego

W diecezji Brownsville w Teksasie biskup Daniel Flores odprawił Mszę św. w Katedrze Niepokalanego Poczęcia, zanim pielgrzymi wyruszyli w podróż w 90-stopniowym upale.

Trasa Juana Diego przyciągnęła wielu uczestników i obejmowała już liczne przystanki na adorację eucharystyczną w Brownsville, a kolejnym ważnym przystankiem było Corpus Christi, miasto nazwane na cześć Ciała Chrystusa.

Od wschodu — Szlak Setona

Wierni rozpoczęli w New Haven w stanie Connecticut Mszą św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego odprawianą przez arcybiskupa Christophera Coyne’a w kościele St. Mary’s, miejscu spoczynku błogosławionego Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

W niedzielny poranek procesja zakończyła się rejsem łodzią przez cieśninę Long Island, podczas którego kapelan ks. Roger Landry niósłł Eucharystię w monstrancji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, National Eucharistic Congress
Czytaj dalej

News Chicago

Papież przyjął pracowników Uniwersytetu Loyola z Chicago na audiencji w Rzymie

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek przyjął na audiencji w Rzymie delegację pracowników jezuickiego Uniwersytetu Loyola w Chicago. O tym ważnym spotkaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

„Zachęcam do kontynuowania waszej tradycji prowadzącej do poszukiwania prawdy poprzez poważne studium, uważne słuchanie oraz odważne działanie” – mówił Papież Franciszek do pracowników Uniwersytetu Loyola w Chicago.

Ojciec Święty wskazał zwłaszcza na potrzebę budowania obecnie horyzontu nadziei.

„Zachęcam was do kultywowania ciekawości intelektualnej (…), ducha współpracy i wrażliwości na wyzwania epoki, w której żyjemy, kontynuując dziedzictwo św. Ignacego. Potrzeba mężczyzn i kobiet gotowych do oddania swoich umiejętności na służbę innym, aby pracować na rzecz przyszłości, w której każda osoba będzie mogła rozwijać swoje zdolności i żyć z godnością oraz szacunkiem, a świat będzie mógł odnaleźć pokój” – mówił Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał potrzebę zaangażowania pracowników uniwersytetu w prowadzenie dialogu między różnymi religiami i kulturami.

 

Źródło: Vatican News
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej

Kościół

Papież w Zesłanie Ducha Świętego: potrzebujemy nadziei i perspektywy pokoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Bardzo potrzebujemy nadziei i wzniesienia oczu ku perspektywie pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. Franciszek mówił o tym na Mszy z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W papieskiej liturgii w Bazylice św. Piotra wzięli udział pielgrzymi z wielu krajów świata.

Papież podkreślił, że bez mocy Ducha Świętego nigdy nie bylibyśmy w stanie pokonać zła. Mówiąc o Jego działaniu wskazał, że „ta sama silna i spracowana ręka, która najpierw spulchniła grudy namiętności, następnie łagodnie, po zasadzeniu sadzonek cnoty, «podlewa» je, «pielęgnuje» i chroni je z miłością, aby mogły rosnąć i stawać się silniejsze, a my, po znużeniu walką ze złem, mogliśmy zakosztować słodyczy miłosierdzia i komunii z Bogiem oraz z naszymi braćmi”.

Franciszek przypomniał, że to właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy zostały przemienione serca uczniów i zaszczepiona w nich odwaga, który pobudza do przekazywania innym swego doświadczenia Jezusa. Jest to również ważne dla nas, którzy otrzymaliśmy Ducha Świętego w sakramentach chrztu i bierzmowania.

„Z «wieczernika» tej bazyliki, podobnie jak Apostołowie, jesteśmy posłani, aby głosić Ewangelię wszystkim, wychodząc coraz dalej, nie tylko w sensie geograficznym, ale przekraczając bariery etniczne i religijne, z misją prawdziwie powszechną” – wskazał Papież. Dodał, że głoszenie z mocą, nie oznacza z arogancją i narzucaniem się, ani z wyrachowaniem i przebiegłością, lecz z energią wypływającą z wierności prawdzie, której Duch uczy nasze serca i sprawia, że w nas wzrasta.

„Zatem nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery, o życiu tym, którzy wybierają śmierć, o szacunku dla tych, którzy lubią poniżać, obrażać i odrzucać, o wierności tym, którzy odrzucają wszelkie więzi, myląc wolność z powierzchownym, nieprzejrzystym i pustym indywidualizmem” – mówił Papież zachęcając do budowania lepszej przyszłości, bogatej w nadzieję.

„My wszyscy, bracia i siostry, bardzo potrzebujemy nadziei, wzniesienia oczu ku perspektywom pokoju, braterstwa, sprawiedliwości i solidarności. To jedyna droga życia, nie ma innej” – podkreślił Franciszek modląc się o dar pokoju dla świata.

Autorka: Beata Zajączkowska – Watykan
Foto: VATICAN MEDIA Divisione Foto
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu