Połącz się z nami

Kościół

Biskupi Florydy do ustawodawców o najważniejszych sprawach dla mieszkańców stanu

Opublikowano

dnia

Konferencja Biskupów Katolickich Florydy opublikowała listę najważniejszych spraw na Zwyczajną Sesję Legislatury Florydy w 2023 roku. Regularna sesja ustawodawcza zaplanowana jest na okres od 7 marca do 5 maja. O ważnych kwestiach mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Konferencja Biskupów Katolickich Florydy służy jako łącznik z rządem stanowym w sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w siedmiu diecezjach prowincji Miami, oraz jako bezpartyjny głos porządku publicznego.

Kluczowe kwestie są identyfikowane w obszarach rzecznictwa dotyczących życia, edukacji, opieki zdrowotnej oraz spraw rodzinnych i społecznych.

Kliknij tutaj, aby pobrać dokument do druku i dystrybucji.

Życie

Prawdziwym sprawdzianem moralnym społeczeństwa jest sposób traktowania najsłabszych i najbardziej bezbronnych jego członków.

Jeśli niezbywalne prawo do życia nienarodzonych nie będzie chronione, rodzina ludzka nie poczyni żadnych postępów w innych kwestiach związanych z życiem i godnością, włączając w to karę śmierci, eutanazję, ubóstwo i imigrację.

  • Maksymalne ograniczenie szkodliwości aborcji*
  • Zmniejszenie zapotrzebowania na aborcję poprzez wzmocnienie struktur społecznych wspierających kobiety w ciąży i rodziny, w tym Florida Pregnancy Care Network
  • Zapewnienie wystarczającego egzekwowania obowiązujących przepisów dotyczących aborcji
  • Ograniczenie stosowania kary śmierci poprzez zwolnienie osób z poważnymi chorobami psychicznymi od skazania na karę śmierci
  • Zachowanie wymogu jednomyślności ławy przysięgłych do wydania wyroku śmierci

* Gdy nie jest możliwe obalenie lub uchylenie ustawy proaborcyjnej, „propozycje zmierzające do ograniczenia szkód wyrządzanych przez taką ustawę” są słuszne  (św. Jan Paweł II, Evangelium vitae, nr 73).

Edukacja

Kościół popiera prawa rodziców do wyboru szkół, które uznają za najlepsze dla swoich dzieci.

Szczególny nacisk kładzie się na zapewnienie biednym i niepełnosprawnym studentom federalnych i stanowych usług niezbędnych do osiągnięcia osiągnięć akademickich i społecznych.

  • Zapewnienie, że uczniowie we wszystkich placówkach – publicznych, czarterowych, prywatnych lub domowych – otrzymają edukację wysokiej jakości
  • Rozszerzenie dostępu i elastyczności do stypendiów Family Empowerment i Florida Tax Credit, w tym zamiana stypendiów na edukacyjne konta oszczędnościowe i wyeliminowanie ograniczeń zapisów
  • Zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich szkół
  • Zapewnienie rodzinom z małymi dziećmi wystarczających zasobów i możliwości edukacyjnych w zakresie wczesnej edukacji
  • Wzmocnienie praw rodzicielskich w edukacji i promowanie możliwości rozwoju człowieka zakorzenionego w prawdzie, dobru i pięknie osoby i rodziny

Opieka zdrowotna

Jako podstawowe prawo człowieka, niezbędne dla zdrowego i sprawiedliwego społeczeństwa, Kościół wspiera zapewnienie wszystkim dostępnej, wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

Systemy opieki zdrowotnej muszą być zakorzenione w wartościach, które szanują życie, uznają ludzką godność i odpowiadają na potrzeby biednych i bezbronnych.

  • Wzmocnienie ochrony sumienia opieki zdrowotnej dla świadczeniodawców i płatników
  • Zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej, w tym usług w zakresie zdrowia psychicznego, dla najbardziej zagrożonych ekonomicznie i społecznie mieszkańców Florydy
  • Promowanie etycznej opieki w całym spektrum życia, bez względu na etap i stan
  • Sprzeciwianie się wszelkim wysiłkom zmierzającym do obalenia zakazu samobójstwa wspomaganego przez lekarza i eutanazji na Florydzie, przy jednoczesnym wspieraniu opieki paliatywnej i hospicyjnej, która szanuje godność osoby
  • Promowanie zasad, które poprawiają zarządzanie i troskę o środowisko naturalne Florydy

Kwestie rodzinne i społeczne

Każdy człowiek ma podstawowe prawo do życia i do tego, co jest wymagane dla zachowania godności ludzkiej. Tym prawom odpowiadają obowiązki i odpowiedzialność wobec siebie nawzajem, naszych rodzin i społeczeństwa.

  • Zapewnienie wszystkim ludziom wolności służenia zgodnie z głęboko zakorzenionymi przekonaniami moralnymi lub religijnymi dotyczącymi świętości życia, małżeństwa i antropologii człowieka
  • Pokonanie handlu ludźmi poprzez zwalczanie wykorzystywania seksualnego i popytu na pracę przymusową
  • Ochrona biednych i bezbronnych przed pułapkami zadłużenia
  • Wykorzystanie funduszu Sadowski i ogólnych funduszy dochodów w celu rozwiązania problemu niedoboru przystępnych cenowo mieszkań
  • Poprawa warunków w więzieniach państwowych i wprowadzenie reform wymiaru kary, tak aby sprawiedliwe kary miały cel naprawczy i dodatkowo chroniły społeczeństwo
  • Wezwanie Kongresu do uchwalenia federalnej wielopłaszczyznowej reformy imigracyjnej

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

 

Źródło: gulfcoastcatholic
Foto: istock/dusanpetkovic/ PeopleImages/ monkeybusinessimages/

Kościół

Ponad 150 delegacji bierze udział w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Na placu św. Piotra w Watykanie o godz. 10:00 czasu lokalnego rozpoczęła się Msza św. inaugurująca pontyfikat 267. Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła Katolickiego. Wśród osób reprezentujących poszczególne kraje obecni są: James David Vance, wiceprezydent USA oraz Marco Antonio Rubio, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych; Sergio Mattarella – prezydent Włoch i Giorgia Meloni – premier Włoch. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Ponad 20 głów państw zapowiedziało udział w niedzielnej uroczystości. Wśród gości będą np. prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski; prezydent Izraela – Jicchak Herzog oraz Peter Pellegrini – prezydent Słowacji. Na czele delegacji Unii Europejskiej znajdą się: przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego – Roberta Metsola.

W wydarzeniu udział biorą monarchowie z dziewięciu krajów, m. in. królowie Belgów: Filip i Matylda oraz król Hiszpanii – Filip VI wraz z małżonką.

W niedzielnej uroczystości weźmie także udział delegacja Peru, kraju, w którym posługiwał ok. 20 lat Robert Prevost m.in. jako misjonarz, a później biskup. Na czele reprezentacji tego kraju będzie stać Ercilia Boluarte Zegarra, prezydent republiki. Towarzyszą jej m. in. Elmer José Germán Gonzalo Schialer Salcedo, minister spraw zagranicznych oraz Juan Enrique Alcántara Medrano, minister sprawiedliwości i praw człowieka.

Ponadto w delegacjach innych krajów biorą udział szefowie rządów (np. z Francji, Austrii, Kanady), zastępcy głów państw i wicepremierzy (m. in. Kuba, Hiszpania, Zimbabwe), przewodniczący parlamentu (np. Białoruś, Pakistan, Rumunia), ministrowie spraw zagranicznych państw takich jak m.in. Argentyna, Panama, Ghana. Są także ministrowie oraz ambasadorowie.

Przedstawiciele Polski

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w sobotę przybyli do Bazyliki Matki Bożej Większej. Pomodlili się w Kaplicy Paulińskiej, gdzie znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, przed którą bardzo często modlił się Franciszek.

Para prezydencka złożyła również wiązankę kwiatów na grobie papieża Franciszka, który znajduje się w pobliżu Kaplicy Paulińskiej w tej bazylice.

Wspólnoty chrześcijańskie i ekumeniczne

Wśród uczestników uroczystości na Placu św. Piotra w Watykanie znaleźli się prominentni przedstawiciele Kościołów prawosławnych, takich jak Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej oraz Patriarcha Jerozolimy Teofil III. Nie zabrakło też reprezentantów społeczności żydowskiej i muzułmańskiej.

Do Watykanu przyjechali między innymi prawosławni delegaci Kościołów koptyjskich, ormiańskich, a także reprezentanci Kościołów i wspólnot luterańskich oraz anglikańskich. Wśród nich są sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Jerry Pillay oraz sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej Anne Burghardt.

Rabini, wyznawcy islamu, buddyzmu i innych religii

Na inauguracji pontyfikatu Papieża Leona XIV obecnych jest również kilkunastu liderów społeczności żydowskiej. To m.in. naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, przedstawiciele Światowego Kongresu Żydów oraz najstarszej nieprzerwanie działającej organizacji żydowskie na świecie B’nai B’rith.

Oprócz delegacji żydowskiej obecni są także przedstawiciele islamu, hinduiści, buddyści, sikhowie, wyznawcy zaratusztrianizmu i dżiniści.

Źródło: Vatican News
Foto: Vatican Media, KPRP
Czytaj dalej

Kościół

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: nałożenie insygniów Piotrowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Już samo miejsce sprawowania uroczystości inauguracji ma ogromne znaczenie. Celebracja rozpocznie się przy grobie Świętego Piotra, miejscu, w którym wyznał swoją wiarę aż do przelania krwi. Pełna symboli prymatu piotrowego jest uroczysta liturgia eucharystyczna, podczas której nakładane są dwa „Piotrowe” insygnia biskupie. Teksty i znaki wyraźnie odnoszą się do Chrystusa, kamienia węgielnego Kościoła, i do Piotra, którego Pan powołał, aby był jego „opoką”.

Są i inne symbole. Na centralnej bramie Bazyliki Watykańskiej zawieszony zostanie gobelin przedstawiający cudowny połów ryb, ukazujący dialog Jezusa z Piotrem. Przy ołtarzu umieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady z sanktuarium maryjnego w Genazzano, do którego Leon XIV udał się w swoim pierwszym wyjeździe poza Rzym.

Przy grobie Piotra

Obrzędy wstępne niedzielnej celebracji odbędą się w Grotach Watykańskich przy grobie św Piotra. To również blisko miejsca męczeńskiej śmierci apostoła. Leon XIV wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzyma się tam na modlitwie i okadzi grób. Potem dwaj diakoni przeniosą w procesji paliusz pasterski, pierścień Rybaka oraz księgę Ewangelii, aby złożyć je na ołtarzu celebracji na Placu Świętego Piotra.

Leon XIV dołączy do procesji w czasie śpiewu litanii Laudes Regiæ, z przywołaniem wstawiennictwa świętych papieży, męczenników i świętych Kościoła rzymskiego.

Liturgia słowa – „paś owce Moje”

Liturgia słowa tej uroczystości nawiązuje do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.

Nałożenie paliusza i wręczenie pierścienia

Po proklamacji Ewangelii w języku łacińskim i greckim, trzej kardynałowie trzech stopni (biskupi, prezbiterzy i diakoni) z różnych kontynentów nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy i Pierścień Rybaka.

Jak pisał jeden z Ojców Kościoła, Symeon z Tesaloniki w De sacris ordinationibus: „Paliusz wskazuje na Zbawiciela, który – spotykając nas jako zagubioną owcę – wziął ją na swoje ramiona, a przyjmując naszą ludzką naturę we Wcieleniu, ubóstwił ją. Przez swoją śmierć na krzyżu ofiarował nas Ojcu, a przez swoje zmartwychwstanie wywyższył nas”.

Paliusz w swojej obecnej formie jest wąską taśmą utkaną z białej wełny, wygiętą pośrodku tak, aby na ramionach mogła leżeć na ornacie, z dwoma czarnymi pasmami materiału, zwisającymi z przodu i z tyłu tak, że całość przypomina literę „Y”. Ozdobiony jest sześcioma czarnymi jedwabnymi krzyżami, po jednym na pasmach schodzących na klatkę piersiową i plecy, oraz czterema na taśmie okalającej szyję i spoczywającej na ramionach; jest też ozdobiony, z przodu i z tyłu, trzema szpilami (acicula) symbolizującymi trzy gwoździe krzyża Chrystusa.

Po tym następuje przekazanie Pierścienia Rybaka. Ma on szczególną wartość pierścienia-pieczęci, który stanowi potwierdzenie wiary, zadanie powierzone Piotrowi, aby utwierdzał swoich braci. Nazywa się go pierścieniem „rybaka”, ponieważ Piotr jest apostołem rybakiem.

Rytuał posłuszeństwa

Po symbolicznym obrzędzie „obediencji” składanej Papieżowi przez dwunastu przedstawicieli wszystkich stanów ludu Bożego z różnych części świata, Ojciec Święty wygłosi homilię. Następnie śpiewane będzie „Credo”, po którym następuje modlitwa wiernych za Kościół, Papieża, cierpiących i potrzebujących, sprawujących władzę oraz za zgromadzenie.

Liturgia eucharystyczna

Modlitwa nad darami ofiarnymi zawiera prośbę, aby poprzez misyjną posługę Kościoła owoce odkupienia zostały rozszerzone na cały świat.

Prefacja będąca euchologią ze święta Katedry Apostoła Piotra, odwołując się do tekstów Nowego Testamentu, przypomina istotne i charakterystyczne cechy Piotrowej posługi. Po niej następuje Kanon Rzymski, w którym druga i czwarta „modlitwa wstawiennicza” przywołują świętych i męczenników tradycji rzymskiej.

Obrzędy zakończenia

Błogosławieństwo nawiązuje ponownie do biblijnego obrazu winnego krzewu i winnicy, odniesionego do Kościoła, wzywając Pana, aby „strzegł” i „ochraniał” pień i krzew winny przez Niego zasadzony, podczas gdy zgromadzenie, podejmując tekst, prosi, aby Jego zbawcze oblicze „zajaśniało” nad wszystkimi.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatcan Media
Czytaj dalej

Kościół

Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.

Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.

Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html

Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.

Vatican News
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu