Połącz się z nami

News USA

Bank Światowy ostrzega przed nadchodzącą w tym roku recesją

Opublikowano

dnia

Światowa gospodarka zbliży się w tym roku „niebezpiecznie blisko” do recesji. Jej przyczyną będzie słabszy wzrost we wszystkich czołowych gospodarkach świata – Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach – ostrzegł we wtorek Bank Światowy.

W corocznym raporcie Bank Światowy poinformował, że obniżył swoje prognozy globalnego wzrostu w tym roku o prawie połowę, do zaledwie 1,7%, z poprzedniej prognozy na poziomie 3%.

Bank Światowy pożycza pieniądze biedniejszym krajom na projekty rozwojowe.

Jeśli prognoza okaże się trafna, będzie to trzecia najsłabsza roczna ekspansja od trzech dekad, zaraz za głęboką recesją wynikającą ze światowego kryzysu finansowego w 2008 roku i pandemii koronawirusa w 2020 roku.

Stany Zjednoczone mogą uniknąć recesji w tym roku – Bank Światowy przewiduje, że gospodarka USA zwiększy wzrost o 0,5%.

Ale globalna recesja prawdopodobnie będzie stanowić kolejną przeszkodę dla amerykańskich przedsiębiorstw i konsumentów, oprócz wysokich cen i droższych pożyczek.

Stany Zjednoczone pozostają również podatne na dalsze zakłócenia w łańcuchu dostaw, jeśli COVID-19 będzie się nadal rozprzestrzeniał lub wojna Rosji na Ukrainie się pogorszy.

Europa prawdopodobnie ucierpi z powodu słabszej chińskiej gospodarki.

W raporcie Banku Światowego zauważono również, że rosnące stopy procentowe w gospodarkach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone i Europa, przyciągną kapitał inwestycyjny z biedniejszych krajów, pozbawiając je tym samym kluczowych inwestycji krajowych.

Jednocześnie te wysokie stopy procentowe spowolnią wzrost w krajach rozwiniętych w czasie, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę utrzymuje światowe ceny żywności na wysokim poziomie.

Skutki globalnego pogorszenia koniunktury szczególnie dotkliwie odczułyby biedniejsze kraje w takich obszarach, jak Afryka Saharyjska, w której mieszka 60% ubogich na świecie.

Bank Światowy przewiduje, że dochód na mieszkańca wzrośnie tam zaledwie o 1,2% w 2023 i 2024 r., co jest tak niskim tempem, że wskaźniki ubóstwa mogą wzrosnąć.

Raport jest kolejnym po podobnie ponurej prognozie sprzed tygodnia Kristiny Georgievej, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, globalnej agencji pożyczkowej.

Georgieva oszacowała w programie CBS „Face the Nation”, że jedna trzecia świata pogrąży się w recesji w tym roku.

Bank Światowy prognozuje, że gospodarka Unii Europejskiej w ogóle nie wzrośnie w przyszłym roku po wzroście o 3,3% w 2021 r.

Bank spodziewa się, że kraje rozwijające się wypadną lepiej, rosnąc w tym roku o 3,4% tyle samo co w 2022 r., choć nadal tylko o połowę wolniej niż w 2021 r.

Inni ekonomiści również przedstawiali ponure prognozy, choć większość z nich nie była aż tak tragiczna.

Ekonomiści z JPMorgan przewidują powolny wzrost w tym roku dla gospodarek rozwiniętych i całego świata, ale nie spodziewają się globalnej recesji.

W zeszłym miesiącu bank przewidywał, że spowolnienie inflacji zwiększy zdolność konsumentów do wydawania pieniędzy i przyspieszy wzrost w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/kasto80

News USA

Tesla ma kłopoty. Firma Elona Muska zwalnia 15 tys. pracowników

Opublikowano

dnia

Autor:

Tesla przygotowuje się do zwolnienia ponad 10% swojej siły roboczej na całym świecie w związku ze słabymi dostawami w pierwszym kwartale i rosnącą konkurencją na rynku pojazdów elektrycznych (EV).

Wewnętrzny e-mail od dyrektora generalnego Elona Muska, zawiera informację, że producent samochodów zamierza obniżyć koszty i zwiększyć produktywność po latach szybkiego wzrostu, który doprowadził do powielania niektórych ról i funkcji w niektórych obszarach firmy, jak podała w poniedziałek publikacja techniczna, Electrek.

Najcenniejszy producent samochodów na świecie zatrudnia na całym świecie około 140 473 pracowników, podał Reuters, powołując się na najnowszy raport roczny Tesli. Zgłaszana redukcja zatrudnienia dotknie więc ok. 15 tys. pracowników.

Wcześniej Electrek poinformował, że Tesla nakazała menedżerom zidentyfikować kluczowych członków zespołu, wstrzymała nagrody za niektóre akcje, anulowała roczne przeglądy niektórych pracowników i ograniczyła produkcję w Gigafactory w Szanghaju.

Na początku tego miesiąca informowano, że kwartalne dostawy Tesli spadły po raz pierwszy od prawie czterech lat i były niższe od szacunków analityków z Wall Street.

Tesla ogłosiła wówczas, że w pierwszym kwartale dostarczyła około 387 000 pojazdów – znacznie poniżej oczekiwań na poziomie około 443 000, co oznacza spadek o 8,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku.

Producent samochodów stanął także w obliczu narastającej wojny cenowej w Chinach, kluczowym rynku dla producenta pojazdów elektrycznych, ponieważ tańsi konkurenci, tacy jak BYD, zmusili go do obniżenia cen i obcięcia swoich marż.

Na początku tego miesiąca agencja Reuters poinformowała również, że Tesla porzuca długo reklamowane plany produkcji niedrogiego samochodu, rzekomo zwanego Modelem 2, którego cena miała zaczynać się od 25 000 dolarów.

Elon Musk oskarżył wówczas Reutersa o kłamstwo.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/vzphotos/
Czytaj dalej

News Chicago

Luksusowy dom w Northbrook jest do kupienia wraz z wielką kolekcją kolejek

Opublikowano

dnia

Autor:

W wystawionej na sprzedaż rezydencji na przedmieściach Northbrook czeka niespodzianka, która z pewnością zachwyci miłośników kolei – jeden z pokoi zawiera imponującą wystawę modeli pociągów.

Wystawiona za 3,2 miliona dolarów rezydencja na przedmieściach Chicago posiada 6 sypialni i i 11 łazienek i jest „uosobieniem luksusowego życia”. Uwagę zwraca wielka kolekcja elektrycznych kolejek wystawiona w jednym z pokoi.

Inne godne uwagi udogodnienia tej posiadłości obejmują ogromną domową siłownię, saunę, oraz „oazę na świeżym powietrzu”, która obejmuje basen z podwójną kamienną zjeżdżalnią.

„Ta rezydencja w Northbrook to coś więcej niż dom; to arcydzieło, które płynnie łączy doskonałość architektury z bogatymi udogodnieniami” – czytamy w ogłoszeniu. „Dzięki ponadczasowemu projektowi, niezrównanym funkcjom i wielkiej skali, ta rezydencja stanowi przykład szczytu luksusowego życia”.

 

Źródło: nbc

Foto: Vis-home/Joseph Burgess

Czytaj dalej

News Chicago

Założona ponad 100 lat temu mleczarnia Oberweis Dairy w Aurorze bankrutuje

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek Oberweis Dairy złożyła wniosek o ochronę przed upadłością. Z akt sądowych wynika, że firma z siedzibą w North Aurora, znana z lodów i mleka pakowanego w szklane butelki, złożyła dobrowolny wniosek o zabezpieczenie przed upadłością na mocy tzw. Chapter 11 w północnym dystrykcie Illinois.

Firma stwierdziła, że jest winna łącznie ponad 4 miliony dolarów niezabezpieczonych roszczeń swoim 20 największym wierzycielom, w tym ponad 173 000 dolarów skarbnikowi powiatu Cook.

Z dokumentów wynika, że największy dług ma wobec firmy transportowej z siedzibą w Hudson, Penske Truck Company, a sama mleczarnia jest zadłużona na ponad 774 000 dolarów.

Upadłość w ramach Chapter 11, jest często nazywana upadłością „restrukturyzacyjną”, która pozwala podmiotowi kontynuować działalność podczas restrukturyzacji jego finansów i długów.

Jak wynika z historii znajdującej się na stronie internetowej firmy, firma Oberweis Dairy, Inc. została założona w 1915 roku przez Petera Oberweisa, hodowcę bydła mlecznego z Aurory, który zaczął sprzedawać mleko ze swojego wozu konnego. Firma otworzyła swoją pierwszą lodziarnię w Aurorze w 1951 roku.

Właścicielem mleczarni Oberweis Dairy jest obecnie wnuk Petera, Jim, który kupił firmę w 1986 roku.

Jim Oberweis jest Republikaninem i aktywnym politykiem stanu Illinois. Starał się o nominację Republikanów na Gubernatora i Senatora USA, a w latach 2013–2021 był członkiem Senatu stanu Illinois.

Jim Oberweis

Oberweis Dairy prowadzi łącznie 43 sklepy, z których większość znajduje się na terenie Chicago. Jej produkty są sprzedawane w kilku stanach, w tym w Illinois, Indianie, Wisconsin, Ohio, Karolinie Północnej i Wirginii.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Oberweis Dairy, wikimedia/ Jnshimko
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu