Połącz się z nami

News USA

Masz MacBook firmy Apple z lat 2015-2019? Możesz dostać odszkodowanie

Opublikowano

dnia

Jeśli kupiłeś laptopa Apple MacBook wyposażonego w określony rodzaj klawiatury w latach 2015-2019, możesz kwalifikować się do wypłaty do 395 USD w ramach ogólnokrajowej ugody zbiorowej. Sprawdź czy spełniasz  kluczowe kryteria by się zakwalifikować.

Zgodnie z dokumentami sądowymi pozew zbiorowy złożony w 2022 r. zarzuca, że laptopy MacBook sprzedawane w latach 2015-2019 zawierały wadliwe klawiatury zwane „Butterfly”.

Wada klawiatury mogła powodować „nieoczekiwane powtarzanie się znaków, brak pojawiania się liter lub znaków i/lub wrażenie, że klawisze są„ lepkie” lub „nie reagują w spójny sposób”.

Podczas gdy Apple zaprzecza wszystkim zarzutom zgłoszonym w pozwie, w lipcu osiągnięto ugodę w wysokości 50 milionów dolarów.

Pozew był pierwotnie ograniczony do uprawnionych użytkowników w ośmiu stanach, w których konsumenci wnieśli skargę: Massachusetts, Nowy Jork, Illinois, Floryda, Waszyngton, New Jersey i Michigan.

Jednak decyzja sędziego Sądu Okręgowego Północnej Kalifornii z listopada 2022 r. zatwierdziła ugodę w wysokości 50 milionów dolarów, która ma zastosowanie do nabywców określonych laptopów MacBook w całym kraju.

Więc jeśli kupiłeś MacBooka w latach 2015-2019, możesz dostać wypłatę.

Oto, co warto wiedzieć.

Co to jest klawiatura „Butterfly”?

W 2015 roku Apple wypuściło nowo zaprojektowanego MacBooka, najcieńszy i najlżejszy komputer Mac w historii, który ważył zaledwie dwa funty i ma 13,1 mm grubości.

Tak cienka konstrukcja MacBooka oznaczała „całkowite przeprojektowanie działania klawiatury notebooka”.

Według Apple mechanizm klawiatury „Butterfly” jest o 40% cieńszy niż tradycyjny mechanizm nożycowy klawiatury, ale cztery razy bardziej stabilny.

Jednak skargi i raporty wskazują, że klawiatura często działała nieprawidłowo.

Według strony internetowej 9to5 Mac, w 2020 roku Apple wycofało klawiaturę „Butterfly” i powróciło do używania standardowych przełączników nożycowych.

Ugoda o wartości 50 milionów dolarów stwierdza, że Apple zaprzecza, jakoby jakiekolwiek MacBooki były wadliwe i nie jest przyznaniem się Apple do winy lub wykroczenia jakiegokolwiek rodzaju.

Skąd mam wiedzieć, czy mój MacBook jest objęty ugodą?

Grupa objęta ugodą obejmuje wszystkie osoby i podmioty w Stanach Zjednoczonych, które zakupiły, w celach innych niż odsprzedaż, jeden lub więcej z następujących modeli Apple MacBook:

 • MacBook (Retina, 12-calowy, początek 2015 r.)
 • MacBook (Retina, 12-calowy, początek 2016 r.)
 • MacBook (Retina, 12-calowy, 2017 r.)
 • MacBook Air (Retina, 13-calowy, 2018 r.)
 • MacBook Air (Retina, 13-calowy, 2019 r.)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., dwa porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., dwa porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2019 r., dwa porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2016 r., cztery porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2017 r., cztery porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15-calowy, 2016 r.)
 • MacBook Pro (15-calowy, 2017 r.)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2018 r., cztery porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15-calowy, 2018 r.)
 • MacBook Pro (13-calowy, 2019 r., cztery porty Thunderbolt 3)
 • MacBook Pro (15-calowy, 2019 r.)

Jak złożyć wniosek?

Uprawnieni nabywcy otrzymali powiadomienie e-mailem lub pocztą z unikalnym identyfikatorem i numerem PIN w celu złożenia reklamacji, stwierdza strona internetowa ugody. Osoby, które nie otrzymały tej informacji, mogą złożyć wniosek tutaj.

Jednakże, jeśli nie masz pewności, czy jesteś uwzględniony w ugodzie, możesz zadzwonić do Administratora wniosków pod numer 1-855-579-1311, aby uzyskać więcej informacji.

Do rozpatrzenia reklamacji wymagany jest dowód zakupu i numer seryjny laptopa MacBook.

Jaką kwotę mogę dostać?

Kwota, jaką można uzyskać z ugody, waha się od 50 do 395 USD i zależy od tego, ile razy próbowałeś wymienić całą klawiaturę lub poszczególne klawisze.

Grupa 1: Osoby, które otrzymały dwie lub więcej części zamiennych obudowy Topcase – lub pełną klawiaturę – otrzymają płatność bez konieczności składania reklamacji, informuje strona internetowa. Maksymalna płatność dla grupy 1 wynosi 395 USD.

Grupa 2: Ci, którzy otrzymali tylko jedną wymianę obudowy Topcase, muszą złożyć wniosek o otrzymanie płatności i muszą zadeklarować, że naprawa nie rozwiązała ich problemów z klawiaturą. Maksymalna wypłata to 125 USD.

Grupa 3: Osoby, które otrzymały jedną lub więcej zamienników klawiszy, muszą złożyć wniosek o otrzymanie płatności oraz muszą zadeklarować, że naprawa nie rozwiązała ich problemów z klawiaturą. Maksymalna płatność to 50 USD.

Według administratora ugody wszelkie wymiany lub naprawy obudowy górnej lub nasadek klawiszy muszą zostać wykonane przez firmę Apple lub autoryzowany serwis Apple, aby roszczenie kwalifikowało się do wypłaty.

Kiedy upływa termin złożenia reklamacji?

Wszystkie roszczenia muszą być przesłane drogą elektroniczną, e-mailem lub pocztą ze stemplem pocztowym nie później niż 6 marca 2023 r.

Ostateczne przesłuchanie w sprawie zatwierdzenia ugody ma się odbyć 16 marca 2023 r.

Następnie Apple może kontaktować się z uprawnionymi nabywcami w celu uzyskania informacji, jak otrzymać płatność.

Więcej informacji na temat ugody można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Konev Timurhapabapa/ Prykhodov

News USA

Chcesz lepiej zarabiać na swojej firmie? Przenieś ją do Teksasu lub na Florydę

Opublikowano

dnia

Autor:

Exodus ze stanów o wysokich podatkach przyspieszył w ciągu ostatniej dekady, a stany kontrolowane przez Republikanów odnotował napływ przedsiębiorstw. Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, w latach 2010–2019 Teksas i Floryda były liderami w przyciąganiu przedsiębiorstw przenoszących się z innych części kraju.

W latach 2010-2019 do Teksasu przeniosło się ponad 25 000 przedsiębiorstw, zapewniając ponad 281 000 miejsc pracy. To zrównoważyło 18 000 przedsiębiorstw, które opuściły stan, co kosztowało około 179 000 miejsc pracy.

Ogółem w Teksasie migracja netto wyniosła 7232 firmy na plus i powstało prawie 103 000 miejsc pracy – najwięcej spośród wszystkich innych stanów w kraju.

Pod względem wzrostu liczby miejsc pracy netto Teksas wyprzedził Florydę, Georgię, Michigan i Arizonę.

Tymczasem Floryda była najpopularniejszym kierunkiem dla firm planujących przeniesienie, a za nią plasowały się Teksas, Karolina Południowa, Karolina Północna i Arizona.

W raporcie wskazano, że Teksas jest atrakcyjny dla przedsiębiorstw z wielu powodów, w tym ze względu na przyjazne dla biznesu otoczenie, takie jak niskie podatki i niewielkie regulacje, centralne położenie w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, rosnąca populacja i obfite zasoby energii.

Ani Teksas, ani Floryda nie mają podatku dochodowego.

„Niższe obciążenia podatkowe to główny element atrakcyjności Teksasu dla biznesu” – stwierdzono w raporcie.

Z drugiej strony Kalifornia odnotowała jedne z największych strat w zakresie miejsc pracy i przedsiębiorstw w całym kraju.

W latach 2010–2019 Golden State stracił ponad 44 000 miejsc pracy przeniesionych do Teksasu, co stanowi około 16% wszystkich stanowisk pracy przeniesionych do tego stanu. Tymczasem z Teksasu do Kalifornii przeniesiono tylko 14 700 stanowisk pracy.

Nie tylko firmy opuszczają Kalifornię. Jak wynika z notatki analityka Bank of America opartej na zebranych i anonimowych wewnętrznych danych klientów, coraz większa liczba Amerykanów migruje także do takich miejsc jak Floryda i Teksas.

„Skonstruowaliśmy szacunki krajowych przepływów migracyjnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego i odkryliśmy, że trendy migracyjne z czasu pandemii nie odwracają się” – stwierdzono w analizie.

Od pierwszego kwartału 2023 r. dane sugerują, że miasta, które w czasie pandemii odnotowały duży napływ ludzi, nadal rozwijają się szybciej niż inne miasta w ostatnich kwartałach.

Z notatki analityka wynika, że na początku roku w San Francisco nastąpił gwałtowny spadek liczby ludności, przy czym w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił spadek o ponad 1%, a w latach 2020–2022 o ponad 3%.

Według Centrum Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości Kalifornijskiego Departamentu Sprawiedliwości, miasto zostało dotknięte gwałtownym wzrostem przestępczości przeciwko mieniu.

„Ta zmiana populacji daje jasny obraz” – twierdzi Janelle Fritts, analityczka ds. polityki w bezstronnej fundacji Tax Foundation. „Ludzie opuszczają stany o wysokich podatkach i kosztach, aby znaleźć alternatywy o niższych podatkach i niższych kosztach”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News Chicago

Wiosna przyniesie zwolnienia w Chicago. 108 osób straci pracę w Discover, 200 w Tribune

Opublikowano

dnia

Autor:

Discover Financial Services, z siedzibą w Riverwoods na północnych przedmieściach, zwolni 18 marca 108 pracowników. Jednak to posunięcie nie ma związku z, ogłoszonym w tym tygodniu, przejęciem wystawcy kart kredytowych przez Capital One za 35 miliardów dolarów, jak poinformował rzecznik Discover. Zwolnienia zapowiedziało również wydawnictwo Tribune Publishing.

W swoim zgłoszeniu z dnia 18 stycznia, na podstawie ustawy o dostosowaniu i powiadamianiu o przekwalifikowaniu pracowników stanu Illinois, jako przyczynę zwolnień Discover Financial Services podał redukcję etatów. Firma z Lake County nie ujawniła, które stanowiska zostaną wyeliminowane.

Discover, 33. co do wielkości bank w USA, zatrudnia prawie 20 000 pracowników, z czego ponad 5 000 w rejonie Chicago. Oczekuje się, że transakcja z Capital One, zostanie sfinalizowana do końca 2024 r.

Capital One z siedzibą w Wirginii, 12. co do wielkości bank w USA, ogłosił w poniedziałek, że kupi Discover w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości 35,3 miliarda dolarów, o czym pisaliśmy tutaj. Połączona firma będzie obsługiwać ponad 100 milionów klientów.

Jak wynika z opublikowanego w tym miesiącu raportu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, zadłużenie na kartach kredytowych w całych Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Całkowite salda kart kredytowych wzrosły o 50 miliardów dolarów do 1,13 biliona dolarów w czwartym kwartale 2023 r., co stanowi najwyższy poziom od czasu publikacji raportu Fed w 2003 r.

Bank Discover Financial Services został założony w 1985 roku przez Phila Purcella, absolwenta Szkoły Biznesu Booth na Uniwersytecie w Chicago i byłego dyrektora generalnego Morgan Stanley.

W ramach ostatniej rundy zwolnień, która dotknie rejon Chicago, wydawnictwo Tribune Publishing ogłosiło w zeszłym tygodniu, że pod koniec kwietnia zwolni 198 pracowników w związku z przygotowaniami do zamknięcia swojej drukarni Freedom Center do lata.

Teren River West został kupiony w zeszłym roku przez Bally’s, aby pomieścić tam nowe kasyno. „Tribune” przeniesie wydawanie gazet do swojej podmiejskiej placówki w Schaumburgu, która drukuje także „Chicago Sun-Times” i „Daily Herald”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

Cava – popularna śródziemnomorska restauracja zostanie otwarta w Chicago wiosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Wszyscy miłośnicy wolno pieczonej jagnięciny, cytrynowych ziemniaków, dużej ilości oliwek i napojów tzatziki przypominających lemoniadę, na pewno ucieszą się z tej wiadomości: nowa śródziemnomorska restauracja pojawi się w Chicago. Będzie to Cava – śródziemnomorska restauracja typu fast-casual.

Chociaż Cava nie jest restauracją wyróżnioną gwiazdką Michelin, cieszy się ogromną popularnością. Według zapowiedzi Cava tworzy swój lokal w Schaumburgu, w miejscu dawnej Galerii Mebli Macy, przy 1200 N. Meacham Road, a data otwarcia nie zostanie jeszcze ustalona.

Cava została otwarta po raz pierwszy w 2006 r. w Rockville, w stanie Maryland. Jej założyciele to Ike Grigoropoulosa, Dimitri Moshovitis i Ted Xenohristos, wszyscy Amerykanie greckiego pochodzenia, urodzeni już w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu 2018 roku sieć Zoës Kitchen została przejęta przez Cava Group za 300 milionów dolarów. Od tej pory sieć jest największym operatorem restauracji w kategorii śródziemnomorskiej w amerykańskiej branży restauracyjnej, posiadającym ponad 200 lokalizacji w całych Stanach Zjednoczonych.

Restauracja w Schaumburgu może jednak nie być jedynym lokalem Cava przybywającym do Chicago. Prawdopodobnie istnieją plany sprowadzenia jej do Wicker Park w ramach planu dotyczącego nieruchomości komercyjnych.

 

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: Cava
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu