Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dbajmy o polski język. Przypominamy o IV Międzynarodowym Dniu Edukacji Polonijnej

Opublikowano

dnia

W dniach 14-15 stycznia na IV Międzynarodowym Dniu Edukacji Polonijnej, podejmowane będą tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Wydarzeniu towarzyszą konkursy, wystawy i reportaże. Organizatorem sesji jest Polish Academy of Social Sciences and Humanities, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Od 14 stycznia na kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępne będą wystąpienia dyrektorów, nauczycieli i absolwentów szkół polonijnych z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.

Do obejrzenia będzie również cykl reportaży pod nazwą „Polonijna osobowość roku”.

Wystąpienia w dniu 14-15 stycznia odbędą się za pośrednictwem Google Meet. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału na kanale YouTube.

W programie przewidziano kilkanaście wykładów, a także panel dyskusyjny.

Patronem honorowym IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Partnerami IV MDEP są Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszenie Szkoła Polska w Hiszpanii, Neuro Przychodnia Specjalistyczna.

Gośćmi honorowymi będą:

  • Pani Prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska – Przewodnicząca Rady Języka Polskiego.
  • Pani Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
  • Pani Marianna Łacek – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii.
  • Pani Ewa Hawryło – Prezes Educational and Cultural Centre
  • Gość specjalny – Maria Stachurska
  • Ambasadorzy IV MDEP – Muniek i Przyjaciele; T-Raperzy.

Szczegóły w linku https://passhlondyn.eu/?page_id=6069

Wydarzenia współtowarzyszące:

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/nito100

 

 

News Chicago

Illinois czeka na cykady. W każdej chwili mogą pojawić się miliony owadów

Opublikowano

dnia

Autor:

Historyczne pojawienie się cykad jest już na horyzoncie w Illinois. Eksperci twierdzą, że dwa okresowe wylęgi tych owadów, w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych wyjdą z ziemi już w tym miesiącu. Nie pojawiły się jednocześnie od ponad 220 lat.

Urzędnicy z Chicago wydali w zeszłym tygodniu zalecenie, w którym twierdzą, że pierwsze pojawienie się choroby spodziewane jest od końca kwietnia do początku czerwca, ale wpływ cykad na miasto może nie być tak duży.

Cykady zwykle pojawiają się, gdy ziemia zaczyna się nagrzewać wiosną i wczesnym latem. Oznacza to, że przeobrażone owady wyjdą prawdopodobnie między połową maja a początkiem czerwca, chociaż niektóre mogą pojawiać się już pod koniec kwietnia.

W rejonie Chicago, tzw. Brood XIII będzie najczęściej widywany w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin i Ohio, pod koniec maja 2024 r., jak przewiduje dr Gene Kritsky, dziekan Wydziału Nauk Behawioralnych i Przyrodniczych na Uniwersytecie Mount St. Joseph w Cincinnati.

Według artykułu opublikowanego na Uniwersytecie Illinois Urbana-Champaign Extension pojawienie się lęgu północnego Illinois następuje zwykle w maju i czerwcu i trwa około czterech tygodni.

Dorosłe cykady będą aktywne do połowy do końca czerwca, ale ślady ich nieobecności będą widoczne długo po ich zniknięciu, w tym skrzydła, wylinki i rozkładające się ciała, uważa ekspertka ds. cykad Catherine Dana, współpracownik Illinois Natural History Survey.

Ponieważ Brood XIII i Brood XIX wyjdą z ziemi jednocześnie, Illinois będzie w wyjątkowej sytuacji, jako świadek rzadkiego jednoczesnego wylęgu dwóch generacji cykad.

W większości obszarów Illinois i Chicago prawdopodobnie pojawi się co najmniej jeden z dwóch wylęgów, ale w wąskiej części stanu obie generacje mogą pojawić się w tym samym czasie i miejscu.

Co powinniśmy wiedzieć o cykadach w Illinois?

Gdzie będzie można zobaczyć Brood XIX i XIII?

Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będzie najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życia, mają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Populacje mają różne obszary wylęgu, ale w niektórych miejscach mogą się one pokrywać – będzie to miało miejsce w rejonie środkowego Illinois, podobnie jak w okolicach Springfield.

Rzadko zdarza się, aby cykady o 13-letnim i 17-letnim cyklu życia osiągnęły dorosłość w tym samym czasie. Eksperci twierdzą, że to wydarzenie powtórzy się dopiero w 2245 roku.

Ile cykad można spodziewać się w Illinois?

W całych Stanach Zjednoczonych może pojawić się miliardy, lub nawet biliony cykad. Według Uniwersytetu Illinois, Northern Illinois Brood jest ogromna i cieszy się reputacją największej liczebności.

W 1956 roku entomolodzy zgłosili aż 311 „dziur wyjściowych” na jard kwadratowy na zalesionej równinie zalewowej w pobliżu Chicago, co według ekspertów przekłada się na 1,5 miliona cykad na akr, według danych Uniwersytetu Illinois.

Kiedy późniejszą wiosną cykady zaczynają obumierać i spadać z drzew, na ziemi jest ich dużo i wyczuwalny jest zapach ich gnijących ciał, według Uniwersytetu Illinois. W 1990 roku pojawiły się doniesienia od mieszkańców Chicago, którzy musieli używać łopat do śniegu, aby oczyścić chodniki z martwych cykad. To może się powtórzyć.

Eksperci przewidują, że wiosną 2024 r może pojawić się od 50 000 do 1,5 miliona cykad na akr.

Przy takich liczbach mieszkańcy prawdopodobnie będą musieli sprzątać swoje podwórka i ogrody. Martwe owady mogą także zatykać rynny i odpływy. Specjaliści zalecają ich kompostowanie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, USDA Forest Service, istock/Jeff Herge/McKinneMike/
Czytaj dalej

News USA

Jesteś klientem Walmartu? Możesz dostać do 500 USD w ramach zbiorowej ugody

Opublikowano

dnia

Autor:

Klienci, którzy kupowali artykuły spożywcze w Walmarcie w ciągu ostatnich siedmiu lat, mogą być uprawnieni do otrzymania do 500 dolarów w ramach ugody zbiorowej przeciwko sprzedawcy opiewającej na kwotę 45 milionów dolarów. Jak złożyć wniosek?

Proponowana ugoda zbiorowa, złożona w sądzie na Florydzie, twierdzi, że Walmart zawyżał ceny dla klientów za towary ważone – pakowane mięso, drób, wieprzowina i owoce morza – oraz cytrusy w workach, takie jak pomarańcze, grejpfruty i mandarynki.

W pozwie stwierdzono, że ceny oznaczone na ważonych i workowanych towarach były wyższe niż cena jednostkowa rzeczywistych artykułów, w związku z czym klienci płacili więcej niż „najniższa cena reklamowana w sklepie” za te konkretne produkty.

Walmart zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom lub odpowiedzialności w tej sprawie.

Klienci, którzy robili zakupy w Walmarcie między 19 października 2018 r. a 19 stycznia 2024 r., są jednak uprawnieni do złożenia wniosku i wciąż jest na to czas, jak podaje witryna ugody. Ostateczna rozprawa w sprawie zatwierdzenia ugody wyznaczona jest na 12 czerwca.

Informacje dla osób chcących złożyć wniosek:

Kto się kwalifikuje do złożenia wniosku?

Zdaniem administratora rozliczeń, do złożenia reklamacji uprawniony jest każdy, kto osobiście dokonał zakupu towarów ważonych lub cytrusów w workach w dowolnym sklepie Walmart w okresie od 19 października 2018 r. do 19 stycznia 2024 r.

Jak pokazuje witryna administratora, niektórzy kupujący mogli otrzymać wiadomość e-mail zawierającą powiadomienie o pozwie wraz z kodem potwierdzającym roszczenie.

Osoby, które chcą złożyć wniosek za pomocą wiadomości e-mail lub bez niej, mogą to zrobić tutaj. Termin na złożenie reklamacji upływa w dniu 5 czerwca 2024 roku.

Czy trzeba posiadać paragon lub dowód zakupu?

Klienci mogą złożyć reklamację bez dowodu zakupu. W takim przypadku kupujący muszą opisać rodzaj zakupionego towaru i rok.

Drugą możliwością jest złożenie reklamacji wraz z dowodem zakupu lub paragonem. Następnie kupujący muszą wprowadzić do wniosku sumę produktów i całkowitą zapłaconą kwotę.

Ile pieniędzy można dostać?

Administrator rozliczeń stwierdził, że kwoty są różne i zależą od tego, ile towarów zostało zakupionych oraz od tego, czy przedstawiono rachunki.

Dla osób nieposiadających dowodu zakupu zapewniono następujące poziomy płatności:

  • Do 50 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 10 USD
  • Od 51 do 75 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 15 USD
  • Od 76 do 100 ważonych towarów i/lub cytrusów w workach: 20 USD
  • 101 lub więcej ważonych towarów i/lub cytrusy w workach: 25 USD

Administrator rozliczeń podkreśla jednak, że następujące kwoty w dolarach nie są gwarantowane i mogą wzrosnąć lub zmniejszyć w zależności od liczby osób, które zgłoszą uzasadnione roszczenie.

W przypadku osób, które poświadczą zakup dowodem zakupu, kwota może być wyższa. Według administratora kupujący ci mogą otrzymać 2% całkowitej kwoty zapłaconej za produkty, maksymalnie do 500 dolarów.

Jak podaje witryna, wnioskodawcy mogą wybrać otrzymywanie płatności za pośrednictwem Venmo, Zelle, czeku fizycznego lub wirtualnej karty przedpłaconej.

Kiedy można spodziewać się płatności?

Jak podaje strona internetowa ugody, sąd przeprowadzi ostateczną rozprawę w sprawie zatwierdzenia ugody 12 czerwca. Jeżeli ją zatwierdzi, odwołania mogą opóźnić zakończenie sprawy. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, świadczenia z tytułu ugody zostaną „niezwłocznie rozpatrzone” – jak podaje strona.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/artran/Alexander Farnsworth/
Czytaj dalej

News Chicago

UWAGA: Deklaracje podatkowe za 2023 rok składamy do 15 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Skarbu stanu Illinois (IDOR) przypomina podatnikom, że zbliża się termin składania zeznań stanowych dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2023. Agencja zbiera i przetwarza deklaracje od oficjalnego rozpoczęcia sezonu podatkowego 2024, które miało miejsce 29 stycznia, a ostateczny termin składania wniosków upływa w poniedziałek 15 kwietnia 2024 r.

Dyrektor Departamentu Skarbu stanu Illinois IDOR, David Harris. zachęca podatników do składania wniosków drogą elektroniczną, ponieważ przyspieszy to przetwarzanie. Osoby, które mają otrzymać zwrot pieniędzy, powinny wybrać wpłatę bezpośrednią, co zapewni najszybszą realizację zwrotu.

MyTax Illinois, bezpłatny program internetowy, umożliwia podatnikom składanie zeznań z kontem lub bez. Działa w oparciu o prosty format pytań i odpowiedzi oraz ogranicza błędy poprzez wykorzystanie automatycznych obliczeń i wstępnie wypełnionych informacji.

Osoby fizyczne mogą również złożyć wniosek za pomocą oprogramowania do przygotowywania zeznań podatkowych, doradcy podatkowego lub papierowego formularza IL-1040.

Jeżeli podatnik złoży elektronicznie wolne od błędów zeznanie, powinien otrzymać bezpośredni zwrot podatku w ciągu około 4 tygodni.

W 2023 roku do IDOR wpłynęło łącznie blisko 6,2 mln zwrotów IL-1040. Spośród otrzymanych deklaracji blisko 5,6 mln złożono drogą elektroniczną, co stanowi 90,3%.

IDOR ściśle współpracuje z Urzędem Skarbowym IRS i urzędami skarbowymi innych stanów w celu zwalczania oszustw podatkowych. Podatnicy również powinni zapobiegać oszustwom, chroniąc swoje dane osobowe i zachowując czujność w przypadku oszustw telefonicznych lub wiadomości e-mail typu phishing.

Jeżeli zeznanie nie może zostać złożone w terminie przypadającym na 15 kwietnia, podatnicy mogą dokonać płatności prolongacyjnej drogą elektroniczną za pośrednictwem MyTax Illinois. Aby zapłacić pocztą, mogą skorzystać z formularza IL-505-I, automatycznej opłaty za przedłużenie dla osób fizycznych składających formularz IL-1040, w celu obliczenia i dokonania płatności.

Chociaż przedłużenie zapewnia dodatkowy czas na złożenie wszelkich odpowiednich dokumentów, podatnicy muszą zapłacić należne podatki do 15 kwietnia, aby uniknąć kar i naliczenia odsetek.

Oprócz bezpłatnego wypełnienia formularza IL-1040 za pośrednictwem MyTax Illinois, osoby fizyczne mogą również korzystać z witryny w celu dokonywania płatności, odpowiadania na zapytania wydziałów i sprawdzania statusu swoich zwrotów za pomocą strony Where’s My Refund?

Podatnicy mogą również sprawdzić numery PIN IL, kwoty wszelkich szacunkowych dokonanych płatności podatkowych oraz, w razie potrzeby, kwoty zgłoszone na formularzu 1099-G w MyTax Illinois.

Numery pomocy podatnika IDOR są dostępne w przypadku zapytań związanych z podatkami, bez konieczności czekania na agenta. Aby otrzymać pomoc, podatnicy mogą dzwonić pod numer 1-800-732-8866 lub 217-782-3336.

Dostępna jest bezpłatna pomoc językowa dla osób z ograniczoną znajomością języka angielskiego (LEP).

W piątek 12 kwietnia w godzinach od 8:00AM do 7:00PM oraz w poniedziałek 15 kwietnia od 7:30AM do 7:00PM IDOR wydłuży godziny rozmów telefonicznych ze swoimi przedstawicielami, którzy będą gotowi pomóc podatnikom w przypadku pytań zadawanych w ostatniej chwili.

Najbardziej aktualne informacje, formularze, harmonogramy i instrukcje na sezon podatkowy 2024 można znaleźć na stronie internetowej IDOR pod adresem tax.illinois.gov.

 

Źródło: chicagocrusader
Foto: istock/natasaadzic/Pra-chid/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu