Połącz się z nami

News USA

DeSantis czy Trump? Republikanie wolą gubernatora Florydy na prezydenta USA

Opublikowano

dnia

Republikańscy wyborcy są zainteresowani gubernatorem Florydy Ronem DeSantisem jako potencjalnym kandydatem na prezydenta w 2024 roku i postrzegają go bardziej przychylnie niż byłego prezydenta Donalda Trumpa, wynika z nowego sondażu Wall Street Journal.

W hipotetycznym pojedynku między nimi DeSantis pokonuje  Trumpa, 52% do 38%, wśród wyborców Partii Republikańskiej rozważających wybory, w których pierwsze głosy nominacyjne zostaną oddane za nieco ponad rok.

Sondaż wykazał, że DeSantis jest zarówno dobrze znany, jak i lubiany wśród Republikanów, przy czym 86% z nich pozytywnie ocenia gubernatora Florydy, w porównaniu z 74%, które mają przychylną opinię widok Trumpa.

1 na 10 wyborców GOP powiedział, że nie wie wystarczająco dużo o panu DeSantisie, aby zaryzykować opinię o nim.

REKLAMA REKLAMA

Wśród wszystkich zarejestrowanych wyborców DeSantis jest pozytywnie oceniany przez 43%, w porównaniu z 36% dla byłego prezydenta.

Opinie o Trumpie były najniższe z odnotowanych od sondażu Journal datowanego na listopad 2021 r. Od marca jego pozytywna ocena wśród wyborców GOP spadła do 74 proc. z 85 proc., a odsetek niechętnych wzrósł do 23 proc. z 13 proc.

Spadek pozycji Trumpa wśród wyborców Partii Republikańskiej jest następstwem przegranych wyborów w połowie kadencji, które niektórzy członkowie partii przypisywali jego znacznemu zaangażowaniu w popieranie i awansowanie kandydatów podczas prawyborów.

Demokraci zyskali dwóch gubernatorów i jedno miejsce w Senacie, jednocześnie ograniczając straty w Izbie Reprezentantów do jednocyfrowych, pomimo wysokiej inflacji i niepopularnego prezydenta na czele ich partii.

Trump jest na tą chwilę jedynym republikaninem, który ogłosił kandydaturę na prezydenta w wyborach 2024 r., chociaż oczekuje się, że inni zrobią to w nadchodzących miesiącach.

Jeśli DeSantis zdecyduje się kandydować, prawdopodobnie nie ogłosi kampanii w Białym Domu, dopóki sesja legislacyjna Florydy nie zakończy się w maju.

Gubernator Słonecznego Stanu ma potężną siłą polityczną.

Wygrał drugą kadencję w zeszłym miesiącu o 19 punktów procentowych – odzwierciedlając duży wzrost poparcia na Florydzie od czasu jego pierwszych wyborów na urząd gubernatora w 2018 roku, kiedy jego przewaga wyniosła mniej niż pół punktu procentowego.

Trump wywołał szereg kontrowersji od czasu ogłoszenia swojej kampanii miesiąc temu. Zasugerował, że należy unieważnić postanowienia konstytucji, aby obalić wybory w 2020 r. Ponadto nowojorska ława przysięgłych skazała jego rodzinną firmę za oszustwa podatkowe.

Sondaż Journal pokazuje, że bardziej konserwatywni wyborcy faworyzują Trumpa.

76-letni były prezydent pokonuje DeSantisa wśród osób z wykształceniem średnim lub niższym, podczas gdy 44-letni gubernator Florydy radzi sobie lepiej wśród wyborców Partii Republikańskiej, którzy mają wyższe wykształcenie.

DeSantis ma także większe poparcie wśród wyborców Partii Republikańskiej z przedmieść i miast, podczas gdy obaj mężczyźni są zasadniczo tak samo popierani na obszarach wiejskich.

Ankieta „Journal” wykazała niewielkie poparcie wśród Republikanów dla byłego wiceprezydenta Trumpa, Mike’a Pence’a, jako kandydata w 2024 r.

Zaledwie połowa republikańskich wyborców, około 48%, pozytywnie ocenia pana Pence’a.

W hipotetycznym rewanżu w wyborach powszechnych w 2024 r. prezydent Biden prowadzi z Trumpem 45% do 43%, przy 12% niezdecydowanych. Ta przewaga mieści się w marginesie błędu ankiety.

Biden zasugerował, że prawdopodobnie będzie starał się o drugą kadencję i planuje ujawnić swoje zamiary na początku przyszłego roku.

Sondaż Journal, obejmujący 1500 zarejestrowanych wyborców, z marginesem błędu wynoszącym plus minus 2,5 punktu procentowego dla całej próby, został przeprowadzony w dniach 3-7 grudnia przez Impact Research i Fabrizio, Lee & Associates. Margines błędu wynosił plus minus 6 punktów procentowych wśród prawdopodobnych wyborców republikańskich.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube

NEWS Florida

Gdzie jest Harriet? Samica bielika, której gniazdo śledzą ludzie na całym świecie, zniknęła

Opublikowano

dnia

Autor:

Harriet, słynna matka bielik z południowo-zachodniej Florydy, nie wróciła do gniazda, w którym ma dwa pisklęta z mężem nazwanym M15. Od tego czasu ojciec orzeł dość szybko dostosował swoje nawyki, aby opiekować się młodymi. Zdjęcia z kamer umieszczonych przy gnieździe można obserwować przez internet.

Harriet nie widziano przed kamerą od czwartkowego popołudnia, kiedy to obcy bielik chciał dostać się do gniazda znajdującego się w North Port Myers. Od tego czasu M15 pracuje sam by wykarmić młode.

Samiec chroni pisklęta i przynosi jedzenie do gniazda, choć nie jest przyzwyczajony do braku partnerki do opieki nad młodymi, wg administratorów Southwest Florida Eagle Cam firmy Dick Pritchett Real Estate. Wcześniej spędzał czas z dala od gniazda – niesamowite jest to, jak szybko zmienił swoje zachowanie.

Wg ekspertów jednemu bielikowi trudno będzie samotnie wychować młode, ale nie jest to „niemożliwe”.

Przedstawiciele dzikiej przyrody na Florydzie i Klinika Rehabilitacji Dzikiej Przyrody są świadomi sytuacji. Właściciele kamery zauważyli, że od czasu wiadomości o zniknięciu Harriet mieszkańcy południowo-zachodniej Florydy wypatrują samicy bielika amerykańskiego.

REKLAMA REKLAMA

Proszą, aby skontaktować się z CROW: (239) 472-3644 jeśli ktoś zobaczy ranną samicę orła.

Mówią również, aby nie przynosić jedzenia w pobliżu gniazda lub jezdni. To przyciągnęłoby więcej dzikich zwierząt do tego obszaru (nie tylko ptaków, ale także małych ssaków), stworzyłoby także ryzyko wypadków z udziałem pojazdów silnikowych i linii energetycznych.

Oba orliki wykluły się na początku roku, o czym pisaliśmy 5 stycznia. Od tego czasu setki osób oglądało transmisję na żywo, aby sprawdzić, co dzieje się z rodziną bielika amerykańskiego. Transmisja z orlego gniazda jest nadawana z kilku kamer, z których żadna nie przeszkadza orłom ani nie wydaje żadnego dźwięku.

W zeszłym roku huragan Ian zniszczył słynne gniazdo orłów, ale dwa dni po przejściu burzy Harriet i M15 zaczęły się odbudowywać. Trzy miesiące później z dwóch jaj wykluły się pisklęta.

M-15 i Harriet rozpoczęły w swój ósmy sezon lęgowy jako para w tym gnieździe. Związali się w 2015 roku po śmierci poprzedniego partnera Harriet, Ozziego.

Transmisję na żywo z gniazda można obejrzeć tutaj: dickpritchettrealestate.com/southwest-florida-eagle-cam.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie pije, nie pali i wciąż jest aktywna. 108 lat skończyła mieszkanka Apollo Beach

Opublikowano

dnia

Autor:

Angelina Searles z Apollo Beach właśnie skończyła 108 lat świętując uroczystość urodzinowym tortem. Z jej promiennym uśmiechem i młodzieńczą energią trudno sobie wyobrazić, że urodziła się, gdy prezydentem był Woodrow Wilson.

W lutym 1915 roku filmem numer jeden w kinach był niemy film „Narodziny narodu”. Angelina Searles urodziła się w tym samym roku na wyspie na Filipinach. Teraz obchodzi 108 lat, ale mówi, że to nic wielkiego.

Angelina była młodą królową piękności na filipińskiej wyspie Corregidor w 1942 roku, kiedy ta została najechana przez Japonię. Wspomina, że była przerażona, ale pewna, że Amerykanie odzyskają wyspę.

Wyszła za mąż za Amerykanina służącego w Siłach Powietrznych i przeniosła się do USA w 1946 roku. Została nauczycielką i pracującą mamą.

REKLAMA REKLAMA

Na jej 108. urodzinach w Apollo Beach goście chcieli wiedzieć, jak osiągnęła tak wspaniały wiek w dobrej formie.

Angelina mówi, że nie pije, nie pali i jest aktywna. Grała w golfa, baseball i kręgle. Nadal uprawia jogę i gra w brydża.

Wszystkiego najlepszego!

Źródło: fox13
Foto: screenshot fox13
Czytaj dalej

NEWS Florida

Floryda zajmuje pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o ataki rekinów

Opublikowano

dnia

Autor:

Floryda po raz kolejny zgłosiła więcej ataków rekinów niż gdziekolwiek indziej na świecie, jak pokazują nowe dane dotyczące 2022 roku, opublikowane przez University of Florida’s International Shark Attack File. Do największej liczby niesprowokowanych ataków doszło w USA i Australii.

University of Florida’s International Shark Attack File ISAF donosi jednak, że ogólna liczba niesprowokowanych ataków rekinów na całym świecie spadła w zeszłym roku. Według badań w 2022 roku miało miejsce łącznie 57 niesprowokowanych ataków, z których większość miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Australii.

Spośród zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów pięć było śmiertelnych.

9 ofiar zanotowano w 2021 r. i 10 w 2020 r.

Instytut ISAF podaje, że od 2013 roku na całym świecie dochodzi do średnio 74 niesprowokowanych ataków rekinów, z wyjątkiem roku 2020 ze względu na ograniczenia w podróżowaniu związane z COVID-19 i zamknięcia plaż.

REKLAMA REKLAMA

Ponadto zmniejszenie liczby niesprowokowanych ataków rekinów w zeszłym roku może również wynikać z ogólnego globalnego spadku populacji rekinów.

Według ostatnich badań, potrzebne są „natychmiastowe działania”, aby chronić rekiny i płaszczki raf koralowych na całym świecie, ponieważ prawie dwie trzecie gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu przełowienia i zmiany klimatu.

Przekształcenie strachu przed rekinami w fascynację rybami

Ekspert od rekinów z Florida Aquarium ma nadzieję złagodzić obawy przed rekinami a także wzbudzić uznanie i fascynację rybami. Gavin Naylor uważa, że liczba ofiar śmiertelnych spadła, ponieważ rekinów jest mniej a niektóre obszary wdrożyły ostatnio rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa na plażach, zwłaszcza w Australii.

Raport nie obejmuje jednak ataków rekinów, które mogły być spowodowane różnymi czynnikami, w tym żyłkami zarzuconymi w kierunku rekinów. ISAF zgłasza dodatkowe 32 ataki rekinów w 2022 r., które spełniają kryteria umyślnego lub nieumyślnego sprowokowania.

Floryda: światowa stolica ugryzień rekina

ISAF twierdzi, że Stany Zjednoczone miały w zeszłym roku największą liczbę ataków rekinów, a Floryda odnotowała więcej ukąszeń niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Dobra wiadomość: żaden z 16 niesprowokowanych ataków rekinów na Florydzie nie był śmiertelny, ale dwa wymagały leczenia, które wymagało amputacji.

Kobieta, która pływała w Dry Tortugas u wybrzeży Florida Keys, została zaatakowana przez rekina cytrynowego, który nie atakuje ludzi zbyt często. Według ISAF atak ten był dopiero 11. znanym niesprowokowanym atakiem tego gatunku.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone zgłosiły tylko jeden śmiertelny atak rekina. Miał on miejsce kiedy nurkujący z rurką zaginął wzdłuż plaży Keawakapu na Maui na Hawajach.

Na arenie międzynarodowej ISAF zgłasza 9 niesprowokowanych ataków rekinów w Australii, a pojedyncze ataki odnotowano również w Nowej Zelandii, Tajlandii i Brazylii. W ciągu jednego dnia w Morzu Czerwonym w Egipcie doszło również do dwóch śmiertelnych ataków rekinów.

Republika Południowej Afryki zgłosiła również dwa śmiertelne ataki rekinów w zeszłym roku.

Obserwacje rekinów, ataki w pobliżu plaż Nowego Jorku, New Jersey

Zeszłego lata plaże w Nowym Jorku i New Jersey także doświadczyły serii obserwacji i ataków rekinów, co wywołało niepokój plażowiczów.

ISAF twierdzi, że w Nowym Jorku odnotowano osiem niesprowokowanych ataków rekinów w 2022 r., z których sześć zostało potwierdzonych. Stan odnotował tylko 12 zgłoszonych niesprowokowanych ataków rekinów przed zeszłym latem.

Jak chronić się przed atakami rekinów

Pływający mogą zrobić kilka rzeczy, aby uniknąć zbytniego zbliżenia się do rekinów:

  • Trzymaj się blisko brzegu, skąd usłyszysz ostrzeżenia, jeśli pojawią się rekiny
  • Pływaj w grupach. Nie wchodź do wody sam
  • Unikaj miejsc gdzie jest dużo zwierząt morskich. Foki i ryby, które mogą być pokarmem dla rekinów, przyciągają drapieżniki
  • Unikaj ciemnej, mętnej wody, w której nic nie widać
  • Zawsze zwracaj uwagę na flagi lub znaki na plaży – fioletowa flaga oznacza, że rekiny często odwiedzają ten obszar
  • Nie chlap wkoło pływając
  • A co najważniejsze, słuchaj ratowników, jeśli ostrzegają cię przed wyjściem z wody. Ratownicy otrzymują te ostrzeżenia z pierwszej ręki od badaczy i są odpowiedzialni za podjęcie decyzji, czy i jakie działania należy podjąć, jeśli w pobliżu może znajdować się rekin.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/MaRabelo
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu