Połącz się z nami

NEWS Florida

Nie żyje spadochroniarz – rekordzista pochodzący z Tampy. Skakał na Ziemię z kosmosu

Opublikowano

dnia

9 grudnia na Florydzie zmarł emerytowany pułkownik sił powietrznych Joseph Kittinger, pochodzący z Tampy. Jego skok ze spadochronem z wysokości prawie 20 mil nad Ziemią w 1960 roku był rekordem świata przez ponad 50 lat. Kittinger miał 94 lata.

Przyczyną śmierci Kittingera był rak płuc.

Kapitan i pilot Sił Powietrznych, zyskał światową sławę, wykonując trzy skoki w ciągu 10 miesięcy z gondoli, która została podniesiona do stratosfery przez duże balony z helem.

Projekt Excelsior miał na celu pomoc w projektowaniu systemów wyrzucania dla pilotów wojskowych wykonujących misje na dużych wysokościach.

REKLAMA REKLAMA

Ubrany w skafander ciśnieniowy i 60 funtów sprzętu Kittinger prawie zginął podczas pierwszego skoku w ramach tego  projektu w listopadzie 1959 roku, kiedy jego sprzęt zepsuł się po skoku z wysokości 14,5 mil.

Stracił przytomność, gdy wpadł w korkociąg, który miał siłę 22 razy większą od siły grawitacji. Przeżył tylko dzięki temu, że otworzył się jego automatyczny spadochron.

Cztery tygodnie później Kittinger wykonał drugi skok z wysokości nieco ponad 14 mil nad powierzchnią Ziemi. Tym razem nie było żadnych problemów.

Natomiast rekordowy skok Kittinger wykonał 16 sierpnia 1960 roku na pustyni w Nowym Meksyku.

Wtedy jego skafander ciśnieniowy zepsuł się, w czasie wznoszenia, nie uszczelniając prawej dłoni, która spuchła do dwukrotności normalnego rozmiaru, zanim skoczył z wysokości 102 800 stóp – ponad 19 mil (31,3 km) nad powierzchnią.

Swobodnie spadając w rzadkiej atmosferze, mieszkaniec Tampy przekroczył prędkość 600 mil na godzinę, zanim stopniowo gęstniejące powietrze spowolniło jego upadek do około 150 mil na godzinę, kiedy jego spadochron otworzył się na wysokości 18 000 stóp.

„Nie ma możliwości wizualizacji tej prędkości”, powiedział Kittinger magazynowi Florida Trend w 2011 roku.

„Nie ma nic, co można zobaczyć. Nie masz postrzegania głębi. Jeśli jesteś w samochodzie jadącym drogą i zamykasz oczy, nie masz pojęcia, jaka jest twoja prędkość. To samo dotyczy swobodnego spadania z kosmosu. Nie ma drogowskazów. Wiesz, że jedziesz bardzo szybko, ale tego nie czujesz. Nie czujesz wiejącego na ciebie wiatru o prędkości 614 mil/h. Słyszałem tylko swój oddech w kasku”.

Jego rekord utrzymywał się do 2012 roku, kiedy Austriak Felix Baumgartner skoczył z wysokości 24 mil nad pustynią w Nowym Meksyku, osiągając ponaddźwiękową prędkość 844 mil na godzinę. Kittinger służył jako doradca w tym skoku.

Kittinger pozostał w Siłach Powietrznych po swoich skokach, służąc trzy razy w czasie wojny w Wietnamie.

Został zestrzelony nad Wietnamem Północnym w maju 1972 roku, ale katapultował się i spadł bezpiecznie ze spadochronem na ziemię.

Został schwytany i spędził 11 miesięcy w obozie jenieckim w Hanoi, gdzie był poddawany torturom.

Odszedł z Sił Powietrznych w 1978 roku i osiadł w rejonie Orlando, gdzie stał się lokalną ikoną. Tamtejszy park nosi jego imię.

 

Źródło: tampabay
Foto: YouTube, national Air and Space Museum

NEWS Florida

Nauczyciel muzyki w Venice został Nauczycielem Roku 2023 powiatu Sarasota.

Opublikowano

dnia

Autor:

Timothy Ferguson, nauczyciel muzyki w Garden Elementary School w Venice, został Nauczycielem Roku 2023 powiatu Sarasota. Ponad stu nauczycieli, członków rodzin i pracowników dystryktu zebrało się w środę wieczorem w Venice Community Centre, aby uczcić trzech finalistów plebiscytu.

Obok Fergusona, wyróżniono także Josepha Connera z Venice Middle School i Courtney Smith z Booker High School.

Fundacja Edukacyjna i okręg szkolny powiatu Sarasota przyznały nagrodę, która obejmuje premię w wysokości 5000 USD. Ferguson będzie reprezentował okręg szkolny przez cały rok, a także podczas tegorocznego ogólnostanowego konkursu.

Według Education Foundation Ferguson uczył muzyki przez 20 lat zarówno na Florydzie, jak i w Nowym Jorku.

REKLAMA REKLAMA

Przed wręczeniem nagrody Christopher Renouf, pełniący obowiązki kuratora dystryktu, skierował pochlebne słowa do każdego z trzech finalistów, mówiąc „Reprezentujecie najlepszych z najlepszych”.

Okręg i Fundacja Edukacyjna uhonorowały również Amber Rylak, nauczycielkę wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Emmy E. Booker, nagrodą Innowacyjnego Nauczyciela Roku.

Nagroda miała na celu uhonorowanie nauczyciela, który wykorzystał kreatywne strategie, aby zaspokoić unikalne potrzeby każdego ucznia, zgodnie z komunikatem. Wraz z nagrodą Rylak otrzymała premię w wysokości 2500 USD.

 

Źródło: heraldtribune
Foto: Education Foundation of County Sarasota
Czytaj dalej

NEWS Florida

7 skoków na 7 kontynentach w mniej niż 7 dni. Akcja ku czci poległych zakończyła się w Tampie

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystym skokiem w środę w Tampie grupa Legacy Expeditions zakończyła akcję Triple 7. Wykonała siedem skoków ze spadochronem na siedmiu kontynentach w mniej niż siedem dni. Wydarzenie uczciło poległych żołnierzy. Miało także na celu zebranie funduszy na pomoc ich rodzinom.

Była to wyprawa o nazwie „Triple 7”, podczas której dziewięciu byłych członków amerykańskiej i kanadyjskiej służby wojskowej skoczyło ze spadochronem na cześć żołnierzy sił zbrojnych, którzy złożyli najwyższą ofiarę.

Akcja miała również na celu zebranie funduszy i zwiększenie świadomości na temat Folds of Honor, organizacji non-profit, która przyznaje stypendia edukacyjne małżonkom i dzieciom poległych lub rannych członków wojska lub ratowników.

Wyprawa rozpoczęła się na Antarktydzie, następnie skoczkowie udali się przez Andy do Santiago w Chile. Potem wykonali skok w Miami i w Barcelonie w Hiszpanii. Następnie udali się do Egiptu i do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zanim finiszowali w Perth w Australii.

REKLAMA REKLAMA

Każdy skok został wykonany na cześć poległych członków służby wojskowej. Uroczysty skok w Tampie uhonorował 13 osób, które straciły życie podczas wycofywania się USA z Afganistanu.

Wg. Andy’ego Stumpfa, jednego z założycieli Legacy Expeditions, kultywowanie pamięci o poległych jest ważna. Grupa ma też ambitny cel, jakim jest zebranie 7 milionów dolarów na Folds of Honor.

„Spróbujemy zmienić życie 1400 osób dzięki temu wydarzeniu”, powiedział Stumpf.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Folds of Honor, kliknij tutaj. Aby uzyskać więcej informacji na temat Legacy Expeditions, odwiedź ich stronę internetową: https://legacyexpeditions.net/.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, Triple7
Czytaj dalej

NEWS Florida

Kandydatka do komitetu miejskiego Surfside na Florydzie, oskarżona o morderstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Shannon Gallagher, która w zeszłym roku bezskutecznie ubiegała się o miejsce w komisji miejskiej Surfside na Florydzie, została aresztowana i jest przetrzymywana w więzieniu bez kaucji. Kobietę oskarżono o morderstwo pierwszego stopnia, poinformowały władze.

52-letnia Gallagher została aresztowana w Chicago i poddana ekstradycji na Florydę na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez Departament Policji Fort Lauderdale, zgodnie z aktami sądowymi.

Kobieta została umieszczona w więzieniu powiatu Broward w zeszły piątek, 13 stycznia, i jest przetrzymywana bez kaucji pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia z użyciem broni palnej.

Gallagher kandydowała w 2022 roku do komisji miejskiej Surfside, ale przegrała. Społeczność znajdująca się blisko plaży była miejscem zawalenia się 12-piętrowego budynku i śmierci 98 osób, rok wcześniej.

REKLAMA REKLAMA

Dostęp do szczegółów dotyczących sprawy o morderstwo został ograniczony. Akt oskarżenia wielkiej ławy przysięgłych został zapieczętowany, a policja poinformowała, że nie może ujawnić żadnych szczegółów dotyczących sprawy z 2022 roku.

Według akt sądowych, prawnik Gallagher, Robert Resnick, poprosił we wtorek o zwolnienie jego klientki za kaucją, zauważając, że była właścicielką nieruchomości na Florydzie, nie była karana i nie ma ryzyka ucieczki.

Gallagher jest prawnikiem z kalifornijską licencją i cieszy się dobrą reputacją.

Według NBC 6 wujek Gallagher zmarł w wieku 74 lat.

Akt oskarżenia dotyczy daty jego śmierci, 21 marca 2022. Stacja podała, że kilka dni przed śmiercią podpisał nowy testament, pozostawiając wszystko Shannon Gallagher i stwierdzając, że członkowie jego rodziny nie powinni nic otrzymać.

Testament ten jest teraz zapieczętowany, zgodnie z aktami sądowymi.

 

Źródło: insideedition
Foto: Youtube, fb screenshot
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu