Połącz się z nami

Kościół

Archidiecezja Chicago znosi dyspensę od uczestnictwa w Mszy św.

Opublikowano

dnia

Od 26/27 listopada, na terenie Archidiecezji Chicago, zostaje zniesiona dyspensa od uczestnictwa w Mszy św. w niedzielę i święta nakazane.

Poniżej oświadczenie Pasterza Kościoła w Chicago, Arcybiskupa Blase J. Cupicha:

Drogie Siostry i drodzy Bracia w Chrystusie,

Pandemia na wiele sposobów, w dużym i małym wymiarze, zmieniła nasze wspólnotowe życie. Rodziny, a w szczególny sposób młodzi ludzie, stanęli w obliczu niepokojących zmagań. To przez pandemię nasze wzajemne kontakty stały się wyzwaniem i spotkały się z wieloma trudnościami.

Zostaliśmy rozdzieleni dokładnie w momencie, kiedy niezmiernie potrzebowaliśmy wzajemnego wsparcia.

Niestety, dotyczy to także więzi i relacji, które mamy w Kościele i przez Kościół.

Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby pójść naprzód, jestem dumny z tego jak wspólnie zareagowaliśmy i zachowaliśmy się w obliczu wyzwań związanych z pandemią.

Kiedy ogłosiłem ogólną dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej, wiele parafii zaoferowało niedzielne Eucharystie w wersji online, a nawet zrobiło jeszcze jeden krok i ustanowiło telefoniczne linie modlitewne, docierając do potrzebujących.

Msze telewizyjne, które odprawiałem, pomogły utrzymać nas w łączności jako wspólnotę wiary w aglomeracji Chicago. Usłyszałem od wielu z Was, jak wiele pocieszenia i uzdrowienia te Msze wnosiły w Wasze życie.

Teraz jednak znajdujemy się na innym etapie. Dzięki szczepieniom i ich dodatkowym, wzmacniającym dawkom, złagodniały ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych. Wiele osób czuje się bardziej komfortowo wracając do Kościoła.

Wiemy jednak, że są osoby starsze i osoby o obniżonej odporności, które nie są jeszcze gotowe do powrotu. I nie powinny jeszcze wracać. Ci najbardziej zagrożeni bracia i siostry mają usprawiedliwienie dla swojej nieobecności w kościele i dlatego będę kontynuował odprawianie Mszy św. za pośrednictwem stacji ABC.

Jednak dla reszty z nas, po konsultacjach z moimi doradcami, postanowiłem wraz z rozpoczynającym się w pierwszą niedzielę Adwentu, 26-27 listopada, nowym rokiem kościelnym znieść ogólną dyspensę od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

Mam nadzieję, że pierwsza niedziela Adwentu będzie dla nas początkiem podjęcia na nowo naszego życia jako wspólnota wiary, która gromadzi się, aby wielbić Boga.

Poprosiłem naszych duszpasterzy, aby Msze św. w dniach 26-27 listopada rozpoczęły się tradycyjnym zapaleniem wieńca adwentowego.

Po homilii Wasz proboszcz poprowadzi wspólnotę w odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, uznając, że zobowiązanie do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. dotyczy Boga, ale także siebie nawzajem. Nasze wspólne wyznanie wiary i pragnienie odwrócenia się od grzechu, zakończy obrzęd pokropienia wodami chrztu świętego.

Niech ta okazja do odnowienia wiary i życia, którego wszyscy tak bardzo pragniemy, będzie dla nas świeżym początkiem.

Raz jeszcze ponownie zobowiążmy się do wielbienia Boga i wspierania się nawzajem tydzień po tygodniu, kiedy wspólnie będziemy gromadzić się wokół Stołu Pańskiego, aby karmić się Ciałem Chrystusa i odnawiać swoją wiarę.

Szczerze oddany Wam w Chrystusie,
Cardinal Blase J. Cupich
Arcybiskup Chicago

 

Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: Archidiecezja Chicago, istock/WDnetSusan Southward

Kościół

Wybijanie żuru i Dzień Garkotłuka czyli Wielki Post w dawnej Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielki Post to 40-dniowy okres przypadający przed Wielkanocą, czas pokuty, wyciszenia, przygotowania się do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Jak obchodzono go w dawnej Polsce?

W dawnej Polsce w czasie Wielkiego Postu nie jadano mięsa, tłuszczy, a nawet nabiału. Jadano głównie żur, ziemniaki, gotowaną rzepę, chleb oraz śledzie.

Kalendarz liturgiczny wpisywał się w roczny cykl pór roku – Wielki Post wypadał na przednówku kiedy kończyły się zgromadzone zapasy, a na nowe zbiory trzeba było jeszcze długo czekać.

Nie urządzano zabaw, zamykano na klucz instrumenty muzyczne i nie palono tytoniu.

Pierwszym dniem Wielkiego Postu jest Środa Popielcowa dawniej zwana też Wstępną Środą. Nad ranem wracano z zabaw, a w karczmach o północy wysypywano popiół lub wnoszono śledzia, co oznaczać miało początek postu. Już od świtu gospodynie czyściły popiołem garnki i patelnie z resztek tłuszczu zwierzęcego.

W wierzeniach ludowych popiół, którym kapłan posypywał głowy miał różnorakie właściwości lecznicze. Dawniej do kapłana podchodził tylko senior rodziny, któremu posypywano głowę oraz wsypywano popiół w modlitewnik, którym po przyjściu do domu w uroczysty sposób posypywał głowy reszcie domowników.

Innym popielcowym zwyczajem było także obnoszenie po wsi garnka z żurem a w domach i karczmach wieszano śledzia lub jego szkielet. Żur i śledź były symbolami postu. Te dwie uprzykrzone potrawy żegnano z radością dopiero w Wielki Czwartek lub Wielką Sobotę.

W wielu regionach istniał zwyczaj „wybijania żuru” – rozbijano garnki z żurem wymieszanym z błotem, wapnem i brudną wodą. Zwyczaj ten miał dwojakie znaczenie: symboliczne pożegnanie się z żurem spożywanym przez cały okres Wielkiego Postu, ale także była to forma zalotów, ponieważ garnki rozbijano o progi tym domostw, gdzie mieszkały młode dziewczęta.

W połowie Wielkiego Postu obchodzono Półpoście (Śródpoście), kiedy zawieszano na jeden dzień surowe reguły wielkopostne.

W środę młodzi chłopcy ogłaszali to chodząc po wsiach i miasteczkach z głośnymi terkotkami oraz kołatkami. Obchodzono wówczas także zwyczaj „wybijania półpościa” – młodzi chłopcy rozbijali garnki z popiołem o drzwi domostw, w których mieszkały panny. Stąd też potoczna nazwa tego dnia – Dzień Garkotłuka. Następnego dnia wracał nastrój powagi i wyciszenia.

Wielki Post kończy się w Niedzielę Palmową, zwaną także Kwietną lub Wierzbną.

Poświęconymi palmami kropiono dom, uderzano się nimi nawzajem, połykano także bazie. Zabiegi te miały zapewnić zdrowie i powodzenie.

Poświęcone palmy wtykano także na pola, w celu ochrony zasiewów i plonów przed gradem, suszą i powodzią, oraz obijano nimi drzewka owocowe, aby dobrze rodziły. Przed pierwszym wyjściem na pastwisko palmą uderzano także każda krowę. Miało to zapobiec psuciu i podbieraniu mleka przez czarownice oraz zapewnić, że krowy będą się dobrze pasły i doiły.

 

Źródło: Na Ludowo
Foto: wikipedia, Skansen kurpiowski

 

Czytaj dalej

Kościół

27 kwietnia w Rzymie obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

27 kwietnia w Bazylice św. Piotra będzie celebrowana uroczysta Msza święta z okazji 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II. Eucharystii sprawowanej o godz. 17.00 będzie przewodniczył kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego – poinformowała watykańska Fundacja Jana Pawła II.

„Obchody 10-lecia kanonizacji św. Jana Pawła II wynikają z pragnienia ludzi. Chcą oni wyrazić wdzięczność za jego osobę i posługę. W związku z tym obchody są otwarte dla wszystkich. Każdy może przybyć i nie potrzebuje kart wejścia do bazyliki” – przekazała Vatican News Fundacja Jana Pawła II.

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbyła się 27 kwietnia 2014 roku na placu Świętego Piotra. Uroczystości przewodniczył Papież Franciszek, obecny był także Benedykt XVI. Procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny Papieża z Polski trwały łącznie dziewięć lat.

Vatican News

 

Czytaj dalej

News USA

Szkoły katolickie w Kalifornii zamykają się m.in. z powodu obaw o bezpieczeństwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Diecezja Oakland w Kalifornii ogłosiła, że z końcem roku szkolnego zamknie dwie prywatne szkoły katolickie we wschodniej części Zatoki San Francisco w związku z obawami o bezpieczeństwo i stwierdzonym procederem handlu ludźmi w jej okolicy. O problemie z którym boryka się Kalifornia mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu śledczego przeprowadzonego przez ABC 7 News rodzice szkoły katolickiej św. Antoniego, będącej częścią akademii Lumen Christi, zostali poinformowani o decyzji dwa tygodnie temu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Ponad rok temu zespół dochodzeniowy ABC7 News poinformował o trwającym handlu ludźmi w okolicy w filmie przedstawiającym osoby świadczące usługi seksualne i alfonsów kręcących się w pobliżu szkoły. Skłoniło to FBI do zainstalowania kamer monitorujących i barier drogowych na ulicach w pobliżu placówki.

W listopadzie 2023 r. operacja Phoenix – zakrojona na szeroką skalę operacja prowadzona przez różne organy ścigania – rozbiła siatkę rzekomego handlu ludźmi obejmującą kilka miast w rejonie Zatoki San Francisco.

Kilka miesięcy wcześniej w ramach operacji Cross Country, lokalna policja uratowała 200 ofiar handlu ludźmi i odnalazła 59 nieletnich, którzy również byli ofiarami handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.

Według najnowszego raportu Krajowego Centrum Zasobów ds. Handlu Ludźmi w 2021 r. w Kalifornii zarejestrowano najwięcej w całym kraju – ponad 5200 alertów, dotyczących możliwych przypadków tego przestępstwa – około 10% wszystkich zgłoszeń w całych Stanach Zjednoczonych.

Oprócz szkoły katolickiej św. Antoniego diecezja Oakland potwierdziła, że szkoła Matki Bożej z Guadalupe w mieście Fremont zostanie zamknięta 6 czerwca.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu