Połącz się z nami

News Chicago

Plan budżetu burmistrz Lori Lightfoot zatwierdzony przez Radę Miejską Chicago

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Rada Miejska Chicago zatwierdziła plan budżetu burmistrz Lori Lightfoot na rok wyborczy 2023. Plan wydatków nie obejmuje podwyżki podatku od nieruchomości, po raz pierwszy od czasu objęcia urzędu przez Lightfoot. Mimo przegłosowania budżetu wielu radnych mocno krytykowało rządy obecnej burmistrz Chicago. Troje z nich będzie walczyć z Lightfoot w lutowych wyborach.

Plan wydatków burmistrz w wysokości 16,4 miliarda dolarów i tak zwane „rozporządzenie podatkowe”, które określa różne grzywny miejskie, opłaty i podatki, uchwalono w głosowaniu 32-18.

Podatek od nieruchomości

Proponowany przez burmistrz podatek od nieruchomości w wysokości 1,7 miliarda dolarów uchwalono stosunkiem głosów 29-21.

Lightfoot powiedziała, że zatwierdzenie jej planu budżetowego pomaga zapewnić miastu poprawę jego sytuacji finansowej, ponieważ miasto nadal wychodzi ze szkód gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

REKLAMA REKLAMA

Przygotowując się do ponownego startu w wyborach w przyszłym roku, Lightfoot nie dążyła do zwiększenia podatków od nieruchomości w swoim planie budżetowym na 2023 r.

Na początku tego roku miała plan podwyżki podatku od nieruchomości o 2,5%, która wyniosłaby 42,7 miliona dolarów, czyli około 34 USD rocznie dla właściciela domu o wartości 250 000 USD.

Dwa lata temu Lightfoot przekonała radnych do zatwierdzenia corocznych podwyżek podatków od nieruchomości powiązanych ze wskaźnikiem cen, ale ograniczonych do 5% rocznie.

Podczas swojej sierpniowej prognozy budżetowej Lightfoot zapowiedziała, że ​​będzie starać się tylko o połowę tej kwoty, ale później porzuciła ten plan, gdy stało się jasne, że radni nie poprą podwyżki podatków.

Lightfoot zapowiedziała jednak, że ​​planuje zrezygnować z corocznych podwyżek podatku od nieruchomości tylko na jeden rok.

Radny Raymond Lopez (15. Okręg), który jest jednym z trzech zasiadających radnych walczących przeciwko Lightfoot w wyborach na burmistrza w 2023 roku i rutynowo głosował przeciwko jej propozycjom budżetowym, miał najostrzejsze słowa na temat planu wydatków podczas poniedziałkowej debaty.

Powiedział, że plan budżetowy burmistrz obejmuje 20% nadwyżek, dzięki setkom wolnych stanowisk. Wg niego finansowanie tak wielu stanowisk, które nadal będą niewypełnione, zasadniczo oznacza okradanie podatników.

Bezpieczeństwo w Chicago

Krytycy twierdzili również, że Lightfoot nie robi wystarczająco dużo, aby zatrzymać policjantów. Z ponad 85 milionów dolarów przeznaczonych na programy zapobiegania przemocy w budżecie na 2022 r., jak dotąd wydała tylko około 5 milionów dolarów. 

Plan budżetowy burmistrz przewiduje dodatkowe 100 milionów dolarów przeznaczone na bezpieczeństwo publiczne – częściowo na zakup nowych helikopterów i samochodów policyjnych.

Departament Środowiska

Plan wydatków Lightfoot nie spełnia obietnicy kampanii na rok 2019, aby ożywić Departament Środowiska w Chicago rozwiązany przez jej poprzednika, byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Zamiast tego tworzy tylko nowe Biuro ds. Równości Klimatu i Środowiska, którego zadaniem będzie pomoc miastu w rozwiązywaniu problemów związanych z zanieczyszczeniem i zmianami klimatu, jednocześnie przeprowadzając studium wykonalności wskrzeszenia Departamentu Środowiska.

Biuro ds. Równości Klimatu i Środowiska będzie zatrudniać tylko 10 pracowników, podczas gdy biuro prasowe burmistrz ma ich 15.

Wydatki na leczenie zdrowia psychicznego

Radni wytknęli Lightfoot nie dotrzymanie obietnicy z kampanii z 2019 r. dotyczącej ponownego otwarcia kilku miejskich klinik zdrowia psychicznego, które zostały zamknięte przez Emanuela.

Zamiast tego burmistrz skupiła się na rozszerzeniu finansowania miejskiego dla grup non-profit, które świadczą usługi w zakresie zdrowia psychicznego w całym mieście.

W tym roku miasto wydało 89 milionów dolarów na usługi w zakresie zdrowia psychicznego i obsłuży około 60 000 w tym roku w organizacjach non-profit zajmujących się zdrowiem psychicznym finansowanych przez miasto, a liczba ta ma wzrosnąć do 75 000 w przyszłym roku.

Plan budżetu Lightfoot na 2022 r. przeznaczył 6,3 miliona dolarów na zatrudnienie 29 nowych pracowników w istniejących publicznych klinikach zdrowia psychicznego w mieście, ale ​​miasto zatrudniło tylko 4 nowych klinicystów od poniedziałkowego głosowania nad budżetem .

„W ubiegłorocznym budżecie obiecano nam wiele rzeczy” – powiedziała Radna Rosana Rodriguez-Sanchez (33. Okręg). „Większość z nich nie została spełniona”.

 

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube

News Chicago

Dzisiaj w Chicago otwarcie wystawy upamiętniającej zagładę polskich Żydów w Aktion Reinhardt

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt”, 30 listopada o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

REKLAMA REKLAMA

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: TPE, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzwonek by przedłużyć wygasającą ważność prawa jazdy i dowodu osobistego w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Po około dwóch latach przesuwania terminu, ostateczne przedłużenie czasu na odnowienie praw jazdy i dowodów osobistych kończy się 1 grudnia. Dzisiaj więc ostatnia szansa by to zrobić.

Sekretarz stanu Illinois Jesse White początkowo przedłużył okres odnowienia ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 r. i zapowiedział liczne kolejne przedłużenia.

Przedłużenie ważności dotyczy praw jazdy, dowodów osobistych i zezwoleń szkoleniowych, ale nie obejmuje komercyjnych praw jazdy i zezwoleń szkoleniowych CDL.

White przedłużył datę wygaśnięcia ograniczonych praw jazdy do 1 grudnia, ale tylko w przypadku zezwoleń, które miały wygasnąć między 1 grudnia 2021 r. a 1 grudnia 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Biuro Sekretarza Stanu zachęca ludzi do dokończenia procesu odnowienia online, jeśli to możliwe, chociaż kierowcy mają także możliwość osobistego odwiedzenia urzędu.

W niektórych przypadkach osobista wizyta w Biurze Sekretarza Stanu jest wymagana. Dotyczy to nowych kierowców, nowych posiadaczy karty ID, osób starających się po raz pierwszy o dokument REAL ID, a także kierowców w wieku od 75 lat wzwyż.

Kierowcy z Illinois mogą umówić się na spotkanie w jednym z 30 punktów usług dla kierowców.

Biuro Sekretarza Stanu informuje, że niektóre większe urzędy mogą wymagać umawiania spotkań. Dodatkowe informacje i umawiania się na spotkanie na stronie ilsos.gov.

Rząd federalny przedłużył również do 3 maja 2023 r. termin dostosowania praw jazdy i dowodów tożsamości przez wszystkie stany, w tym Illinois, do nowych przepisów o REAL ID.

Po tej dacie, aby lecieć samolotem rejsu krajowego trzeba mieć przy sobie paszport amerykański, jeśli pasażer nie posiada dokumentu REAL ID.

Prawa jazdy i dowody osobiste w systemie REAL ID nie będą odnawiane drogą pocztową. Mieszkańcy Illinois muszą odwiedzić Biuro Sekretarza Stanu. 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/Prostock-Studio
Czytaj dalej

News Chicago

60-latka z Blue Island okradła ciężarówkę bankową na North Side. Uciekła z 200 tys. dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Blue Island została aresztowana w poniedziałek po południu po rzekomej kradzieży torby z pieniędzmi z otwartej furgonetki stojącej przed Chase Bank na North Side w Chicago.

Około godziny 12:27PM policja poinformowała, że ​​60-letnia Sharon Carabine-Deirberger zabrała torbę zawierającą nieznaną kwotę gotówki z opancerzonej ciężarówki Brinks w bloku 5700 North Broadway.

Carabine-Deirberger następnie uciekła z okolicy, ale ostatecznie została zatrzymana przez policję w Chicago przy 1100 West Granville Avenue – czyli około mili na północ od miejsca popełnienia przestępstwa.

Policja poinformowała, że ​świadek kradzieży wezwał policję.

REKLAMA REKLAMA

Worek pieniędzy został odzyskany, a Carabine-Deirberger została oskarżona o kradzież przekraczającą 100 000 dolarów, podała policja.

Według doniesień, w torbie znajdowało się 200 000 dolarów w gotówce.

Rzecznik Chase Bank powiedział, że żaden z jego pracowników nie został ranny, ale budynek będzie zamknięty na resztę dnia jako środek ostrożności.

Carabine-Deirberger miała się stawić w sądzie we wtorek.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu