Połącz się z nami

News Chicago

Plan budżetu burmistrz Lori Lightfoot zatwierdzony przez Radę Miejską Chicago

Opublikowano

dnia

W poniedziałek Rada Miejska Chicago zatwierdziła plan budżetu burmistrz Lori Lightfoot na rok wyborczy 2023. Plan wydatków nie obejmuje podwyżki podatku od nieruchomości, po raz pierwszy od czasu objęcia urzędu przez Lightfoot. Mimo przegłosowania budżetu wielu radnych mocno krytykowało rządy obecnej burmistrz Chicago. Troje z nich będzie walczyć z Lightfoot w lutowych wyborach.

Plan wydatków burmistrz w wysokości 16,4 miliarda dolarów i tak zwane „rozporządzenie podatkowe”, które określa różne grzywny miejskie, opłaty i podatki, uchwalono w głosowaniu 32-18.

Podatek od nieruchomości

Proponowany przez burmistrz podatek od nieruchomości w wysokości 1,7 miliarda dolarów uchwalono stosunkiem głosów 29-21.

Lightfoot powiedziała, że zatwierdzenie jej planu budżetowego pomaga zapewnić miastu poprawę jego sytuacji finansowej, ponieważ miasto nadal wychodzi ze szkód gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

Przygotowując się do ponownego startu w wyborach w przyszłym roku, Lightfoot nie dążyła do zwiększenia podatków od nieruchomości w swoim planie budżetowym na 2023 r.

Na początku tego roku miała plan podwyżki podatku od nieruchomości o 2,5%, która wyniosłaby 42,7 miliona dolarów, czyli około 34 USD rocznie dla właściciela domu o wartości 250 000 USD.

Dwa lata temu Lightfoot przekonała radnych do zatwierdzenia corocznych podwyżek podatków od nieruchomości powiązanych ze wskaźnikiem cen, ale ograniczonych do 5% rocznie.

Podczas swojej sierpniowej prognozy budżetowej Lightfoot zapowiedziała, że ​​będzie starać się tylko o połowę tej kwoty, ale później porzuciła ten plan, gdy stało się jasne, że radni nie poprą podwyżki podatków.

Lightfoot zapowiedziała jednak, że ​​planuje zrezygnować z corocznych podwyżek podatku od nieruchomości tylko na jeden rok.

Radny Raymond Lopez (15. Okręg), który jest jednym z trzech zasiadających radnych walczących przeciwko Lightfoot w wyborach na burmistrza w 2023 roku i rutynowo głosował przeciwko jej propozycjom budżetowym, miał najostrzejsze słowa na temat planu wydatków podczas poniedziałkowej debaty.

Powiedział, że plan budżetowy burmistrz obejmuje 20% nadwyżek, dzięki setkom wolnych stanowisk. Wg niego finansowanie tak wielu stanowisk, które nadal będą niewypełnione, zasadniczo oznacza okradanie podatników.

Bezpieczeństwo w Chicago

Krytycy twierdzili również, że Lightfoot nie robi wystarczająco dużo, aby zatrzymać policjantów. Z ponad 85 milionów dolarów przeznaczonych na programy zapobiegania przemocy w budżecie na 2022 r., jak dotąd wydała tylko około 5 milionów dolarów. 

Plan budżetowy burmistrz przewiduje dodatkowe 100 milionów dolarów przeznaczone na bezpieczeństwo publiczne – częściowo na zakup nowych helikopterów i samochodów policyjnych.

Departament Środowiska

Plan wydatków Lightfoot nie spełnia obietnicy kampanii na rok 2019, aby ożywić Departament Środowiska w Chicago rozwiązany przez jej poprzednika, byłego burmistrza Rahma Emanuela.

Zamiast tego tworzy tylko nowe Biuro ds. Równości Klimatu i Środowiska, którego zadaniem będzie pomoc miastu w rozwiązywaniu problemów związanych z zanieczyszczeniem i zmianami klimatu, jednocześnie przeprowadzając studium wykonalności wskrzeszenia Departamentu Środowiska.

Biuro ds. Równości Klimatu i Środowiska będzie zatrudniać tylko 10 pracowników, podczas gdy biuro prasowe burmistrz ma ich 15.

Wydatki na leczenie zdrowia psychicznego

Radni wytknęli Lightfoot nie dotrzymanie obietnicy z kampanii z 2019 r. dotyczącej ponownego otwarcia kilku miejskich klinik zdrowia psychicznego, które zostały zamknięte przez Emanuela.

Zamiast tego burmistrz skupiła się na rozszerzeniu finansowania miejskiego dla grup non-profit, które świadczą usługi w zakresie zdrowia psychicznego w całym mieście.

W tym roku miasto wydało 89 milionów dolarów na usługi w zakresie zdrowia psychicznego i obsłuży około 60 000 w tym roku w organizacjach non-profit zajmujących się zdrowiem psychicznym finansowanych przez miasto, a liczba ta ma wzrosnąć do 75 000 w przyszłym roku.

Plan budżetu Lightfoot na 2022 r. przeznaczył 6,3 miliona dolarów na zatrudnienie 29 nowych pracowników w istniejących publicznych klinikach zdrowia psychicznego w mieście, ale ​​miasto zatrudniło tylko 4 nowych klinicystów od poniedziałkowego głosowania nad budżetem .

„W ubiegłorocznym budżecie obiecano nam wiele rzeczy” – powiedziała Radna Rosana Rodriguez-Sanchez (33. Okręg). „Większość z nich nie została spełniona”.

 

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Decyzją Rady Edukacji, policjanci znikną ze szkół publicznych w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Edukacji Chicago zagłosowała za usunięciem kilkudziesięciu umundurowanych policjantów z 39 szkół średnich, w których nadal pracują. W odrębnym głosowaniu odrzucono giganta – firmę sprzątającą Aramark jako okręgowego dostawcę usług sprzątania w placówkach edukacyjnych.

Latem 2020 roku kilkudziesięciu uczniów z Chicago zebrało się przed domem prezesa Board of Education, wzywając zarząd szkoły do rozwiązania tego dnia umowy z wydziałem policji w Chicago. W wyniku kontrowersyjnego głosowania zarząd zdecydował się jednak na utrzymanie policji w szkołach.

Cztery lata później część z tych samych dzieci ukończyła szkoły publiczne w Chicago, ale wróciła do centrali dystryktu w centrum miasta, świętując to, co uważali za wykonaną misję. Rada Edukacji Chicago zagłosowała za usunięciem kilkudziesięciu umundurowanych policjantów z 39 szkół średnich.

Dwa jednomyślne głosowania przeprowadzone zostały przez siedmioosobową, wybraną przez Burmistrza Brandona Johnsona, Chicago Board of Education, spełniając dwie obietnice z jego kampanii. Działacze na rzecz edukacji, którzy od dawna domagali się szkół wolnych od policji i zaprzestania sprywatyzowanych usług sprzątania.

W uchwale rady wezwano Chicago Public Schools CPS do zakończenia programu „szkolnego urzędnika ds. zasobów ludzkich” do początku przyszłego roku szkolnego.

Zamiast tego szkoły publiczne w Chicago powinny stworzyć politykę skupiającą się na holistycznym podejściu do bezpieczeństwa uczniów oraz zajmującą się pierwotnymi przyczynami i czynnikami przyczyniającymi się do dysproporcji w dyscyplinie uczniów.

Rada stwierdziła, że priorytetem powinna być pomoc uczniom w wyleczeniu traumy, zajęcie się sytuacjami poprzez sprawiedliwość naprawczą i ponowne zaangażowanie dzieci, które tracą zainteresowanie szkołą.

Dyrektor generalny CPS, Pedro Martinez, powiedział na początku spotkania, że urzędnicy okręgowi będą współpracować z zarządem, aby wdrożyć decyzję w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Niektórzy uczniowie od lat protestowali przeciwko obecności policji w szkołach, powołując się na analizę danych, która wykazała odmienne podejście policji do dzieci czarnoskórych i dzieci niepełnosprawnych, a także badania, które pokazują szkodliwe skutki wpychania dzieci do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

W 2020 roku „Chicago Sun-Times” odkrył, że wśród uczniów, którzy uczęszczali do szkoły średniej, w której stacjonował funkcjonariusz z Chicago, ryzyko wezwania policji było czterokrotnie większe, a dane pokazują, że policjanci są obecnie skupieni w szkołach z większością czarnych.

Badania pokazują, że obecność funkcjonariuszy szkolnych nie zapobiegła strzelaninom w szkołach.

W tym roku w Chicago 16 szkół średnich ma dwóch policjantów a kolejne 23 szkoły po jednym. W pozostałych, czyli ponad połowie z 91 okręgowych szkół średnich CPS, nie ma już policji. W szkołach podstawowych także nie ma umundurowanych funkcjonariuszy.

Inne miasta usunęły funkcjonariuszy ze szkół po powszechnych protestach w 2020 roku.

W niektórych miejscach odniesiono zamierzone korzyści, jak na przykład w szkołach publicznych w Denver, gdzie zmniejszono liczbę mandatów i aresztowań uczniów. Jednak po strzelaninie w szkole Denver zmieniło kurs i dołączyło do okręgów w Wirginii, Kalifornii i Nowym Jorku, które sprowadziły z powrotem swoich policjantów.

Czystość w szkołach

W czwartek zarząd głosował za podpisaniem nowego kontraktu z siedmioma mniejszymi dostawcami usług sprzątania, a część z nich współpracowała już z CPS. Jednak wszystkie prace porządkowe będą nadzorowane przez nowych menedżerów, którzy pracują bezpośrednio dla CPS.

Nadal nie jest jasne, czy zmiany będą kosztować więcej, czy mniej niż korzystanie z usług Aramark.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Kobieta spadająca z torów miała wielkie szczęście, że ją zauważono. Skończyło się złamaniem nogi

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wieczorem Chiquita Martin i Marcella Lockett przypadkiem zauważyli i uratowali kobietę, która wyskoczyła z pociągu CTA w Garfield Park po przegapieniu swojego przystanku i o mały włos nie spadła z wiaduktu.

Chiquita Martin i Marcella Lockett jechali we wtorek wieczorem Lake Street w Garfield Park, kiedy Martin zauważył dwie stopy zwisające z torów Green Line biegnących wiaduktem powyżej. Na początku nie mógł uwierzyć własnym oczom i mało brakło a para pojechałyby dalej.

Na szczęście jednak zatrzymali się i po wyskoczeniu z pickupa usłyszeli wołanie o pomoc ześlizgującej się w dół kobiety, która trzymała się już resztkami sił.

Marcella Lockett zadzwoniła pod numer 911, ale zauważyła, że kobiecie ślizgają się ręce i zaniepokoiła się, że ekipa ratunkowa nie dotrze na miejsce wystarczająco szybko. Początkowo kazała kobiecie wskoczyć jej w ramiona, ale Martin obawiał się, że to zrani ich oboje.

Podprowadzili więc swój samochód pod spadającą kobietę, a ta po prostu puściła się i spadła na jej tył.

35-letnia kobieta powiedziała swoim wybawcom, że wyskoczyła z pociągu przy 3100 West Lake Street, pociągając za ręczny zamek drzwi, ponieważ przegapiła swój przystanek.

Niestety z powodu upadku kobieta złamała nogę i trzeba było wezwać karetkę. Została zabrana do szpitala Mount Sinai, gdzie stwierdzono, że jej stan jest dobry. Strażakom udało się odzyskać jej telefon komórkowy z torów, ale jej torba pozostała uwięziona w wiązce przewodów elektrycznych.

Pracownica pobliskiej firmy, która nie była świadkiem jej upadku, stwierdziła, że do pracy i z pracy jeździ zieloną linią i często widzi, jak ludzie pociągają za ręczne otwieranie drzwi.

Według przepisów bezpieczeństwa pasażerom nie wolno otwierać drzwi wagonów ani wyskakiwać z pociągu pomiędzy przystankami, chyba że zostanie o to poproszony przez pracownika CTA lub jeśli znajduje się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Należy pamiętać, że tory są zelektryfikowane, a wokół jeżdżą inne pociągi.

„To było szokujące” – powiedział Chiquita Martin po całej, gorączkowej akcji. „Siedziałem tam i się trząsłem”.

Źródło: suntimes
Foto: Google Maps, istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu