Połącz się z nami

News USA

Dwa strzały w głowę. Polak zabity w Phoenix przez swojego pracownika z powodu kłótni o wypłatę

Opublikowano

dnia

W środę policja aresztowała mężczyznę oskarżonego o zastrzelenie swojego szefa w kompleksie mieszkaniowym w West Phoenix. Do konfliktu między mężczyznami doszło w związku z oskarżeniami o kradzież i sporem o wypłatę. Szefem okazał się być Polak, 47-letni Dariusz Świąder, mieszkający wcześniej w Chicago.

Stało się to w pobliżu 43rd Avenue i McDowell Road około godziny 2.00 p.m. Przybyli funkcjonariusze aresztowali 51-letniego Davida Gordona seniora, który powiedział policjantom, że zastrzelił swojego szefa, 47-letniego Dariusza Świądera, i zgodnie z dokumentami sądowymi, umieścił broń na dachu ciężarówki.

Świądera znaleziono w jego szarej ciężarówce z dwoma ranami postrzałowymi w głowie. Zginął na miejscu.

Nagranie wideo z pobliskiej firmy pokazuje, jak Świąder wjeżdża na parking około 1:50 p.m. Dokumenty sądowe mówią, że wysiadł, trzymając białą koszulę z rękawami owiniętą wokół rzeczy Gordona i umieścił je na masce swojej ciężarówki.

Dwaj mężczyźni podobno rozmawiali przez około sześć minut, zanim Świąder wrócił za kierownicę. Gordon zdjął przedmioty z maski, a następnie wyciągnął broń. Świąder próbował otworzyć drzwi, ale Gordon kilkukrotnie do niego strzelił, jak wynika z dokumentów sądowych. Następnie odszedł od ciężarówki Świądera.

Detektywi rozmawiali z synem Gordona. Podobno powiedział, że jego ojciec spotkał się z szefem na parkingu ich mieszkania, aby odebrać ostatnią wypłatę.

Powiedział policji, że jego ojciec był kierowcą ciężarówki i przez ostatni tydzień kłócił się ze Świąderem o wypłatę.

Gordon wrócił do ich mieszkania i powiedział mu, że zastrzelił swojego szefa, ponieważ ten groził, że go zabije. Mówił też, że broń należała do Świądera.

Jednak później policja dowiedziała się, że twierdzenie było fałszywe, a broń należała do Gordona, który przyznał, że jego syn kłamał dla niego. Sam nie miał pozwolenia na broń.

W wywiadzie dla policji Gordon zeznał, że wcześniej tego dnia odebrał telefon od Świądera, który zadzwonił by powiedzieć, że jest w pobliżu mieszkania Gordona i chce wymienić niektóre przedmioty na wypłatę.

Jednak potem twierdził, że szef oskarżył go o uszkodzenie półciężarówki i kradzież kilku przedmiotów, w tym urządzenia GPS. Gordon powiedział, że Świąder przyszedł do jego mieszkania i obaj zaczęli się kłócić o półciężarówkę i wypłatę Gordona.

Przyznał się śledczym, że był wściekły na Świądera za oskarżanie go i twierdził, że Świąder groził mu śmiercią.

Gordon powiedział też, że „obawiał się o swoje bezpieczeństwo”, więc dwukrotnie strzelił do swojego szefa.

Jednak policja twierdzi, że historia przedstawiona przez Gordona nie pasowała do tego, co widać na wideo z monitoringu. Policja twierdzi, że Świąder nie był agresywny, gdy rozmawiał z Gordonem przed strzelaniną.

Gordon przebywa w więzienia powiatu Maricopa pod zarzutem morderstwa drugiego stopnia i posiadania broni bez zezwolenia.

Jest przetrzymywany z zasądzoną kaucją wysokości 250 000 USD.

 

 

Źródło: azfamily, fox2detroit
Foto: You Tube

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu