Połącz się z nami

News USA

Fed znowu podniósł stopy procentowe. Amerykanie walczą z rosnącymi cenami i kosztami kredytów

Opublikowano

dnia

W środę Bank Rezerwy Federalnej podniósł referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu po raz czwarty z rzędu. Była to szósta podwyżka stóp w tym roku – passa, która sprawiła, że ​​kredyty hipoteczne i inne kredyty konsumenckie i biznesowe stały się droższe, zwiększając ryzyko recesji. Ale ​skala podwyżek stóp wkrótce może się zmniejszyć.

Posunięcie Fed podniosło kluczową krótkoterminową stopę procentową do przedziału od 3,75% do 4%, najwyższego poziomu od 15 lat.

Jednak w komunikacie po ostatnim posiedzeniu Fed zasugerował, że wkrótce może spowolnić tempo podwyżek stóp. W nadchodzących miesiącach Fed rozważy skumulowany wpływ dużych podwyżek stóp na gospodarkę.

Te informacje wskazują, że decydenci Fed mogą sądzić, że koszty kredytu są na tyle wysokie, że mogą spowolnić gospodarkę i obniżyć inflację.

Sygnał, że wkrótce Fed może zdecydować się na spowolnienie podwyżek, spowodował wzrost cen akcji i obligacji oraz spadek rentowności obligacji skarbowych.

W tej chwili utrzymywanie się zawyżonych cen i wyższych kosztów finansowania zewnętrznego wywiera presję na amerykańskie gospodarstwa domowe i podważa zdolność Demokratów do prowadzenia kampanii na temat kondycji rynku pracy, gdy próbują utrzymać kontrolę nad Kongresem.

Republikanie zarzucają ten stan rzeczy Demokratom.

Przemawiając na konferencji prasowej, przewodniczący Fed Jerome Powell unikał wyraźnej deklaracji, czy następna oczekiwana podwyżka stóp w grudniu może wynieść tylko pół punktu, a nie trzy czwarte.

Zazwyczaj Bank Rezerwy Federalnej podnosi stopy w krokach o ćwierć punktu. Jednak po tym, jak w zeszłym roku błędnie obliczył, że inflacja będzie przejściowa, Powell skłonił Fed do agresywnych podwyżek stóp, aby spowolnić zaciąganie pożyczek i wydatków oraz złagodzić presję cenową.

Rząd poinformował, że gospodarka wzrosła w ostatnim kwartale, a pracodawcy nadal zatrudniają w solidnym tempie. Jednak rynek mieszkaniowy uległ recesji, a konsumenci mają problem ze swoimi wydatkami.

Średni oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałej wartości, zaledwie 3,14% rok temu, przekroczyło 7% w zeszłym tygodniu.

Sprzedaż istniejących domów spadała przez osiem miesięcy z rzędu.

Inflacja wzrosła we wrześniu o 8,2% w porównaniu z 12 miesiącami wcześniej, tuż poniżej najwyższego wskaźnika od 40 lat.

Mimo to decydenci wkrótce mogą spowolnić tempo podwyżek stóp, ponieważ niektóre wczesne sygnały sugerują, że inflacja może zacząć spadać w 2023 r.

Wydatki przytłoczonych konsumentów, prawie nie rosną, łagodzą się napięcia w łańcuchach dostaw, a wzrost płac stabilizuje się, co ograniczyłoby presję inflacyjną.

Rynek pracy pozostaje jednak niezmiennie silny, co może utrudnić Fed wyhamowanie gospodarki i ograniczenie inflacji.

W tym tygodniu rząd poinformował, że we wrześniu firmy opublikowały więcej ofert pracy niż w sierpniu. Obecnie na każdego bezrobotnego przypada 1,9 wolnych miejsc pracy, co jest niezwykle dużą podażą.

Tak wysoki wskaźnik oznacza, że ​​pracodawcy prawdopodobnie będą nadal podnosić płace, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, a wyższe koszty pracy są często przerzucane na klientów w postaci wyższych cen, co napędza inflację.

Ostatecznie ekonomiści z Goldman Sachs spodziewają się, że decydenci Fed podniosą do marca główną stopę procentową do prawie 5%.

W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny ogłosił swoją drugą z rzędu ogromną podwyżkę stóp procentowych, podnosząc stopy w najszybszym tempie w historii euro, aby spróbować ograniczyć inflację, która w zeszłym miesiącu wzrosła do rekordowego poziomu 10,7%.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/lucigerma

News USA

Chcesz lepiej zarabiać na swojej firmie? Przenieś ją do Teksasu lub na Florydę

Opublikowano

dnia

Autor:

Exodus ze stanów o wysokich podatkach przyspieszył w ciągu ostatniej dekady, a stany kontrolowane przez Republikanów odnotował napływ przedsiębiorstw. Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Dallas, w latach 2010–2019 Teksas i Floryda były liderami w przyciąganiu przedsiębiorstw przenoszących się z innych części kraju.

W latach 2010-2019 do Teksasu przeniosło się ponad 25 000 przedsiębiorstw, zapewniając ponad 281 000 miejsc pracy. To zrównoważyło 18 000 przedsiębiorstw, które opuściły stan, co kosztowało około 179 000 miejsc pracy.

Ogółem w Teksasie migracja netto wyniosła 7232 firmy na plus i powstało prawie 103 000 miejsc pracy – najwięcej spośród wszystkich innych stanów w kraju.

Pod względem wzrostu liczby miejsc pracy netto Teksas wyprzedził Florydę, Georgię, Michigan i Arizonę.

Tymczasem Floryda była najpopularniejszym kierunkiem dla firm planujących przeniesienie, a za nią plasowały się Teksas, Karolina Południowa, Karolina Północna i Arizona.

W raporcie wskazano, że Teksas jest atrakcyjny dla przedsiębiorstw z wielu powodów, w tym ze względu na przyjazne dla biznesu otoczenie, takie jak niskie podatki i niewielkie regulacje, centralne położenie w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych, rosnąca populacja i obfite zasoby energii.

Ani Teksas, ani Floryda nie mają podatku dochodowego.

„Niższe obciążenia podatkowe to główny element atrakcyjności Teksasu dla biznesu” – stwierdzono w raporcie.

Z drugiej strony Kalifornia odnotowała jedne z największych strat w zakresie miejsc pracy i przedsiębiorstw w całym kraju.

W latach 2010–2019 Golden State stracił ponad 44 000 miejsc pracy przeniesionych do Teksasu, co stanowi około 16% wszystkich stanowisk pracy przeniesionych do tego stanu. Tymczasem z Teksasu do Kalifornii przeniesiono tylko 14 700 stanowisk pracy.

Nie tylko firmy opuszczają Kalifornię. Jak wynika z notatki analityka Bank of America opartej na zebranych i anonimowych wewnętrznych danych klientów, coraz większa liczba Amerykanów migruje także do takich miejsc jak Floryda i Teksas.

„Skonstruowaliśmy szacunki krajowych przepływów migracyjnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego i odkryliśmy, że trendy migracyjne z czasu pandemii nie odwracają się” – stwierdzono w analizie.

Od pierwszego kwartału 2023 r. dane sugerują, że miasta, które w czasie pandemii odnotowały duży napływ ludzi, nadal rozwijają się szybciej niż inne miasta w ostatnich kwartałach.

Z notatki analityka wynika, że na początku roku w San Francisco nastąpił gwałtowny spadek liczby ludności, przy czym w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił spadek o ponad 1%, a w latach 2020–2022 o ponad 3%.

Według Centrum Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości Kalifornijskiego Departamentu Sprawiedliwości, miasto zostało dotknięte gwałtownym wzrostem przestępczości przeciwko mieniu.

„Ta zmiana populacji daje jasny obraz” – twierdzi Janelle Fritts, analityczka ds. polityki w bezstronnej fundacji Tax Foundation. „Ludzie opuszczają stany o wysokich podatkach i kosztach, aby znaleźć alternatywy o niższych podatkach i niższych kosztach”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News Chicago

Wiosna przyniesie zwolnienia w Chicago. 108 osób straci pracę w Discover, 200 w Tribune

Opublikowano

dnia

Autor:

Discover Financial Services, z siedzibą w Riverwoods na północnych przedmieściach, zwolni 18 marca 108 pracowników. Jednak to posunięcie nie ma związku z, ogłoszonym w tym tygodniu, przejęciem wystawcy kart kredytowych przez Capital One za 35 miliardów dolarów, jak poinformował rzecznik Discover. Zwolnienia zapowiedziało również wydawnictwo Tribune Publishing.

W swoim zgłoszeniu z dnia 18 stycznia, na podstawie ustawy o dostosowaniu i powiadamianiu o przekwalifikowaniu pracowników stanu Illinois, jako przyczynę zwolnień Discover Financial Services podał redukcję etatów. Firma z Lake County nie ujawniła, które stanowiska zostaną wyeliminowane.

Discover, 33. co do wielkości bank w USA, zatrudnia prawie 20 000 pracowników, z czego ponad 5 000 w rejonie Chicago. Oczekuje się, że transakcja z Capital One, zostanie sfinalizowana do końca 2024 r.

Capital One z siedzibą w Wirginii, 12. co do wielkości bank w USA, ogłosił w poniedziałek, że kupi Discover w ramach transakcji obejmującej wszystkie akcje o wartości 35,3 miliarda dolarów, o czym pisaliśmy tutaj. Połączona firma będzie obsługiwać ponad 100 milionów klientów.

Jak wynika z opublikowanego w tym miesiącu raportu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, zadłużenie na kartach kredytowych w całych Stanach Zjednoczonych stale rośnie. Całkowite salda kart kredytowych wzrosły o 50 miliardów dolarów do 1,13 biliona dolarów w czwartym kwartale 2023 r., co stanowi najwyższy poziom od czasu publikacji raportu Fed w 2003 r.

Bank Discover Financial Services został założony w 1985 roku przez Phila Purcella, absolwenta Szkoły Biznesu Booth na Uniwersytecie w Chicago i byłego dyrektora generalnego Morgan Stanley.

W ramach ostatniej rundy zwolnień, która dotknie rejon Chicago, wydawnictwo Tribune Publishing ogłosiło w zeszłym tygodniu, że pod koniec kwietnia zwolni 198 pracowników w związku z przygotowaniami do zamknięcia swojej drukarni Freedom Center do lata.

Teren River West został kupiony w zeszłym roku przez Bally’s, aby pomieścić tam nowe kasyno. „Tribune” przeniesie wydawanie gazet do swojej podmiejskiej placówki w Schaumburgu, która drukuje także „Chicago Sun-Times” i „Daily Herald”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

Cava – popularna śródziemnomorska restauracja zostanie otwarta w Chicago wiosną

Opublikowano

dnia

Autor:

Wszyscy miłośnicy wolno pieczonej jagnięciny, cytrynowych ziemniaków, dużej ilości oliwek i napojów tzatziki przypominających lemoniadę, na pewno ucieszą się z tej wiadomości: nowa śródziemnomorska restauracja pojawi się w Chicago. Będzie to Cava – śródziemnomorska restauracja typu fast-casual.

Chociaż Cava nie jest restauracją wyróżnioną gwiazdką Michelin, cieszy się ogromną popularnością. Według zapowiedzi Cava tworzy swój lokal w Schaumburgu, w miejscu dawnej Galerii Mebli Macy, przy 1200 N. Meacham Road, a data otwarcia nie zostanie jeszcze ustalona.

Cava została otwarta po raz pierwszy w 2006 r. w Rockville, w stanie Maryland. Jej założyciele to Ike Grigoropoulosa, Dimitri Moshovitis i Ted Xenohristos, wszyscy Amerykanie greckiego pochodzenia, urodzeni już w Stanach Zjednoczonych.

W sierpniu 2018 roku sieć Zoës Kitchen została przejęta przez Cava Group za 300 milionów dolarów. Od tej pory sieć jest największym operatorem restauracji w kategorii śródziemnomorskiej w amerykańskiej branży restauracyjnej, posiadającym ponad 200 lokalizacji w całych Stanach Zjednoczonych.

Restauracja w Schaumburgu może jednak nie być jedynym lokalem Cava przybywającym do Chicago. Prawdopodobnie istnieją plany sprowadzenia jej do Wicker Park w ramach planu dotyczącego nieruchomości komercyjnych.

 

Źródło: secretchicago, wikipedia
Foto: Cava
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu