Połącz się z nami

News USA

Fed znowu podniósł stopy procentowe. Amerykanie walczą z rosnącymi cenami i kosztami kredytów

Opublikowano

dnia

W środę Bank Rezerwy Federalnej podniósł referencyjną stopę procentową o trzy czwarte punktu po raz czwarty z rzędu. Była to szósta podwyżka stóp w tym roku – passa, która sprawiła, że ​​kredyty hipoteczne i inne kredyty konsumenckie i biznesowe stały się droższe, zwiększając ryzyko recesji. Ale ​skala podwyżek stóp wkrótce może się zmniejszyć.

Posunięcie Fed podniosło kluczową krótkoterminową stopę procentową do przedziału od 3,75% do 4%, najwyższego poziomu od 15 lat.

Jednak w komunikacie po ostatnim posiedzeniu Fed zasugerował, że wkrótce może spowolnić tempo podwyżek stóp. W nadchodzących miesiącach Fed rozważy skumulowany wpływ dużych podwyżek stóp na gospodarkę.

Te informacje wskazują, że decydenci Fed mogą sądzić, że koszty kredytu są na tyle wysokie, że mogą spowolnić gospodarkę i obniżyć inflację.

REKLAMA REKLAMA

Sygnał, że wkrótce Fed może zdecydować się na spowolnienie podwyżek, spowodował wzrost cen akcji i obligacji oraz spadek rentowności obligacji skarbowych.

W tej chwili utrzymywanie się zawyżonych cen i wyższych kosztów finansowania zewnętrznego wywiera presję na amerykańskie gospodarstwa domowe i podważa zdolność Demokratów do prowadzenia kampanii na temat kondycji rynku pracy, gdy próbują utrzymać kontrolę nad Kongresem.

Republikanie zarzucają ten stan rzeczy Demokratom.

Przemawiając na konferencji prasowej, przewodniczący Fed Jerome Powell unikał wyraźnej deklaracji, czy następna oczekiwana podwyżka stóp w grudniu może wynieść tylko pół punktu, a nie trzy czwarte.

Zazwyczaj Bank Rezerwy Federalnej podnosi stopy w krokach o ćwierć punktu. Jednak po tym, jak w zeszłym roku błędnie obliczył, że inflacja będzie przejściowa, Powell skłonił Fed do agresywnych podwyżek stóp, aby spowolnić zaciąganie pożyczek i wydatków oraz złagodzić presję cenową.

Rząd poinformował, że gospodarka wzrosła w ostatnim kwartale, a pracodawcy nadal zatrudniają w solidnym tempie. Jednak rynek mieszkaniowy uległ recesji, a konsumenci mają problem ze swoimi wydatkami.

Średni oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego o stałej wartości, zaledwie 3,14% rok temu, przekroczyło 7% w zeszłym tygodniu.

Sprzedaż istniejących domów spadała przez osiem miesięcy z rzędu.

Inflacja wzrosła we wrześniu o 8,2% w porównaniu z 12 miesiącami wcześniej, tuż poniżej najwyższego wskaźnika od 40 lat.

Mimo to decydenci wkrótce mogą spowolnić tempo podwyżek stóp, ponieważ niektóre wczesne sygnały sugerują, że inflacja może zacząć spadać w 2023 r.

Wydatki przytłoczonych konsumentów, prawie nie rosną, łagodzą się napięcia w łańcuchach dostaw, a wzrost płac stabilizuje się, co ograniczyłoby presję inflacyjną.

Rynek pracy pozostaje jednak niezmiennie silny, co może utrudnić Fed wyhamowanie gospodarki i ograniczenie inflacji.

W tym tygodniu rząd poinformował, że we wrześniu firmy opublikowały więcej ofert pracy niż w sierpniu. Obecnie na każdego bezrobotnego przypada 1,9 wolnych miejsc pracy, co jest niezwykle dużą podażą.

Tak wysoki wskaźnik oznacza, że ​​pracodawcy prawdopodobnie będą nadal podnosić płace, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników, a wyższe koszty pracy są często przerzucane na klientów w postaci wyższych cen, co napędza inflację.

Ostatecznie ekonomiści z Goldman Sachs spodziewają się, że decydenci Fed podniosą do marca główną stopę procentową do prawie 5%.

W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny ogłosił swoją drugą z rzędu ogromną podwyżkę stóp procentowych, podnosząc stopy w najszybszym tempie w historii euro, aby spróbować ograniczyć inflację, która w zeszłym miesiącu wzrosła do rekordowego poziomu 10,7%.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/lucigerma

News USA

Walmart może podnieść ceny i zamykać sklepy. Kradzieże powodują setki milionów strat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dyrektor generalny Walmart, Doug McMillon, rozważał problem nękających sieć kradzieży, twierdząc, że nastąpiła jego eskalacja. Zapowiedział możliwe podwyżki cen i zamykanie sklepów.

W połowie września Krajowa Federacja Handlu Detalicznego stwierdziła, że całkowite straty wynikające z kradzieży i innych rodzajów utraty zapasów, wzrosły do 94,5 mld USD w 2021 r.

Incydenty z przestępczością zorganizowaną w handlu detalicznym wzrosły średnio o 26,5% w tym samym roku, według do Krajowego Badania Bezpieczeństwa Handlu Detalicznego 2022.

Dyrektorzy Target i Rite Aid należą do innych liderów handlu detalicznego, którzy w ostatnich miesiącach podnieśli alarm dotyczący kradzieży detalicznej.

REKLAMA REKLAMA

Od początku roku do połowy listopada, kradzieże w Target obniżyły już marżę brutto sieci o ponad 400 milionów dolarów w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Firma spodziewa się obniżenia marży ponad 600 milionów dolarów za cały rok.

„Jest to problem dotyczący całej branży, często napędzany przez sieci przestępcze, a my współpracujemy z wieloma zainteresowanymi stronami, aby znaleźć rozwiązania dla całej branży” – powiedział Michael Fiddelke, dyrektor finansowy Target.

Kradzieże w Target skłoniły do znaczących inwestycji w szkolenia i technologię do pomóż temu zapobiec.

Dyrektor generalny Rite Aid, Heyward Donigan, poinformował we wrześniu, że sieć aptek doświadczyła strat o wysokości 5 milionów dolarów.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/:Sundry Photography

 

Czytaj dalej

News Chicago

PepsiCo zwalnia setki pracowników, także w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

PepsiCo Inc. zwalnia pracowników w centrali północnoamerykańskich oddziałów przekąsek i napojów. Setki miejsc pracy zostanie zlikwidowanych.

Cięcia dotyczą północnoamerykańskiej działalności związanej z napojami, której siedziba znajduje się w Purchase w stanie Nowy Jork, oraz działalności związanej z przekąskami i paczkowaną żywnością, której siedziby znajdują się w Chicago i Plano w Teksasie.

W notatce wysłanej do pracowników, PepsiCo poinformowało, że zwolnienia mają na celu „uproszczenie organizacji, abyśmy mogli działać wydajniej”.

Cięcia będą większe w branży napojów, ponieważ dział przekąsek ma już zredukowane stanowiska w ramach programu dobrowolnych emerytur.

REKLAMA REKLAMA

PepsiCo produkuje Doritos, chipsy ziemniaczane Lays i Quaker Oats, a także napoje; m.in. Pepsi, Mirinda, 7up, Lipton.

Na dzień 25 grudnia ubiegłego roku PepsiCo zatrudniało około 309 tys. osób na całym świecie, w tym około 129 tys. w USA.

Popyt na żywność i napoje sprzedawane w sklepach spożywczych jest duży pomimo rosnących cen, które dotykają wiele gospodarstw domowych. PepsiCo i inne firmy spożywcze podnoszą ceny, aby zrekompensować wyższe koszty składników, transportu i robocizny.

Po ogłoszeniu skoku kwartalnej sprzedaży i zysków, kierownictwo PepsiCo poinformowało w październiku, że tnie koszty, aby zrównoważyć presję na marże zysku i przetrwać pogarszające się warunki makroekonomiczne.

Ogólny rynek pracy w USA pozostaje historycznie napięty, a pracodawcy konkurują o ograniczoną pulę siły roboczej i podbijają płace pomimo niepewnych perspektyw gospodarczych.

PepsiCo dołącza do innych firm, w tym Walmart Inc. i Ford Motor Co., które ograniczają etaty dla pracowników umysłowych, jednocześnie utrzymując pracowników pierwszej linii.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ameryka wciąż zatrudnia i podwyższa płace. Może to przeszkodzić staraniom Fed w walce z inflacją

Opublikowano

dnia

Autor:

Mimo wysokiej inflacji i wolno rozwijającej się gospodarki, krajowi pracodawcy nadal mocno zatrudniali w listopadzie, co jest oznaką odporności na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Gospodarka dodała 263 000 miejsc pracy, podczas gdy stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7%, wciąż blisko najniższego poziomu od 53 lat, poinformował w piątek Departament Pracy.

Listopadowy wzrost liczby miejsc pracy spadł tylko nieznacznie w porównaniu z październikowym wzrostem, który wyniósł 284 000.

Przez cały rok, gdy inflacja rosła, a Fed narzucał coraz wyższe stopy procentowe, rynek pracy w Ameryce przeciwstawiał się sceptykom, dodając setki tysięcy miejsc pracy miesiąc po miesiącu.

REKLAMA REKLAMA

Siła listopadowego wzrostu zatrudnienia wzbudza obawy, że Fed może teraz utrzymywać wysokie stopy procentowe nawet dłużej, niż wielu zakładało. Reakcja na Wall Street była natychmiastowa, a średnie kontrakty terminowe Dow Jones Industrial spadły o prawie 400 punktów.

Ponieważ pracodawcy kontynuowali zatrudnianie, nastąpił wzrost płac.

W listopadzie średnia stawka godzinowa wzrosła o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi silny wzrost, który może skomplikować wysiłki Fed mające na celu ograniczenie inflacji.

W tym tygodniu prezes Fed Jerome Powell podkreślił w przemówieniu, że miejsca pracy i płace rosną zbyt szybko, aby bank centralny mógł szybko spowolnić inflację.

Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową z bliskiej zera w marcu do prawie 4%, aby zmniejszyć inflację do rocznego celu na poziomie 2%.

W międzyczasie zatrudnianie i rosnące pensje pomogły amerykańskim gospodarstwom domowym napędzać gospodarkę.

W październiku wydatki konsumpcyjne rosły w zdrowym tempie, nawet po uwzględnieniu inflacji. Amerykanie zintensyfikowali zakupy samochodów, posiłków w restauracjach i innych usług.

Po skurczeniu się w pierwszych sześciu miesiącach roku, gospodarka USA rozwijała się w szybkim tempie 2,9% rocznie w ostatnim kwartale. Oprócz siły płynącej z wydatków konsumpcyjnych, gwałtowny wzrost eksportu miał na nią wpływ.

Niektóre firmy przeprowadzają jednak zwolnienia z obawy przed przyszłoroczną recesją.

Oprócz gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Meta i Twitter, mniejsze firmy – w tym DoorDash, firma zajmująca się nieruchomościami Redfin oraz detaliści Best Buy i Gap – zapowiedziały, że zwolnią pracowników.

A w listopadzie miara aktywności fabryk spadła do poziomu, który sugerował, że sektor produkcyjny kurczy się po raz pierwszy od maja 2020 r.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu