News Chicago
Historyczny Teatr Catlow w Barrington zyskał nowego właściciela i rozpocznie nowe życie
Tim O’Connor, który był właścicielem historycznego Teatru Catlow przez 41 lat, ogłosił w zeszły czwartek, że sprzedał kultowe miejsce Brianowi Longowi, mieszkańcowi Barrington i właścicielowi sklepu Long & Co. Jewellers na Main Street.
Teatr Catlow nie działał przez dwa ostatnie lata i był zadłużony jeśli chodzi o płacenie podatków. Główną troską dotychczasowego właściciela było zachowanie placówki.
Brian Long jest wielkim zwolennikiem teatru, dlatego może dać mu nowe życie. Przyszłość tego miejsca może obejmować emisję filmów lub organizację wydarzeń muzycznych.
Teatr został po raz pierwszy otwarty przez właściciela Wrighta Catlowa 28 maja 1927 roku, u schyłku niemych filmów i nastania ery dźwięku. Teatr pierwotnie prezentował zarówno filmy, jak i wodewile.
Na początku swojej działalności Catlow był miejscem wielu pamiętnych wydarzeń.
Kiedy pojawiły się wieści o bombardowaniu Pearl Harbor, Wright Catlow zaciągnął zasłony, wyłączył projektor i odesłał klientów do domu.
Teatr Catlow prowadził też popularny program radiowy „The National Barn Dance”. Pojawił się tam także zachodni gwiazdor filmowy Gene Autry.
Tim O’Connor, który był właścicielem sklepu z kanapkami, Boloney’s, i jego zmarła partnerka, Roberta Rapata, kupili teatr od Eda Skeehana, który kupił teatr w 1960 roku. Prowadzili tu kino.
Przez wiele lat Catlow był popularną i niedrogą opcją dla kinomanów, oferując konkurencyjne ceny za bilety. Publiczność przyjeżdżała tu z odległych rejonów Chicago.
Teatr dostosował się do nowego standardu projekcji cyfrowej, zdobywając niezbędny sprzęt, za pomocą publicznej zbiórki o celu 100 tys. dolarów, który udało się osiągnąć po 7 dniach od ogłoszenia.
Mimo to teatr przeżywał ciężkie czasy jeszcze przed pandemią.
Roberta Rapata zmarła w sierpniu 2016 roku, a O’Connor zamknął Boloney’s i otworzył Showtime Eatery.
Następnie teatr został zamknięty przez pandemię w marcu 2020 r., a władze miasteczka Barrington zamknęły go ponownie w zeszłym roku, ponieważ nie spełniał norm przeciwpożarowych.
O’Connor powiedział, że sprzedaż Teatru Catlow jest dla niego „słodko-gorzka”.
„To było nasze dziecko” – powiedział. „To było całe nasze życie. A potem, kiedy Roberta zmarła, było coraz trudniej. To nie było to samo.”
„Cieszę się, że Brian wchodzi. Jest młodszy. On i jego syn (Brenton) już nad tym pracują, sprzątając to. Myślę, że miasto będzie szczęśliwe, że wniosą do niego nowe życie ”.
Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, The Catlow
News Chicago
Światowa premiera „Royko: The Toughest Man In Chicago” w Chopin Theatre
Toughest Man Productions wraz z producentkami Lecy Goranson i Beth Kligerman ogłosili dodatkowe terminy spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”, którego światowa premiera odbywa się w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St. w Chicago. Spektakl, który niemal całkowicie się wyprzedał, będzie grany do 29 września 2024 roku. Dodano jednak dwa dodatkowe występy w soboty 21 i 28 września o godzinie 2:30PM.
„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi.
Wydarzenia specjalne dla Polonii
W niedzielę, 22 września, o godzinie 3:30PM odbędzie się specjalne przedstawienie dla społeczności Polonii w Chicago, które poprzedzi recepcja o godzinie 1:30PM oraz wykład „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”, wygłoszony przez Łukasza Adamskiego, polskiego krytyka kulturalnego i dziennikarza.
O spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”
Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago” opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.
Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.
W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa. Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.
Panele dyskusyjne
W trakcie trwania spektaklu odbywają się również panele dyskusyjne, a kolejne zaplanowano na:
- Niedziela, 22 września, o 2:30PM
Temat: „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”
Prowadzący: Łukasz Adamski, krytyk filmowy i dziennikarz
Łukasz Adamski to ceniony krytyk filmowy i dziennikarz, który zdobył nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszego krytyka filmowego roku. Regularnie publikuje w „Plus Minus Rzeczpospolita” oraz w Interia.pl, a także prowadzi programy filmowe w TVP Kultura i publicznym radiu w Polsce.
- Czwartek, 26 września, po występie o 17:30
Temat: „Świętowanie Leg Creatures Royko”
Uczestnicy: Henriette Gratteau, Ellen Warren, John Fennell, Paul Sullivan
„Legman” to reporter odpowiedzialny za zbieranie informacji. Nazwa „Leg Creatures” odnosi się do zespołu Royko, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy pracowali w tej roli. Podczas tego panelu wspominani będą niektórzy z nich, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o współpracy z Mike’iem Royko.
Fakty o spektaklu:
- Tytuł: „Royko: The Toughest Man In Chicago”
- Scenariusz i występ: Mitchell Bisschop
- Reżyseria: Steve Scott
- Producenci: Mitchell Bisschop, Beth Kligerman, Lecy Goranson
- Terminy występów: 5-29 września 2024
- Pozostałe występy:
- Czwartki: 19, 26 września, godz. 7:30
- Piątki: 20, 27 września, godz. 7:30
- Soboty: 21, 28 września, godz. 2:30 i 7:30
- Niedziele: 22, 29 września, godz. 3:30
- Lokalizacja: Chopin Theatre, 1543 W. Division St, Chicago
- Bilety: 60 USD, dostępne na royko.brownpapertickets.com
Źródło: informacja własna
Foto: Chopin Theatre
News Chicago
Chicago a cappella rozpocznie sezon serią Lamentations z elementami baletu
Zespół Chicago a cappella rozpocznie sezon 2024-25 od Lamentations, nowego cyklu koncertów skupionego na tematach wysiedlenia i poszukiwania domu, przygotowanego we współpracy z Baletem 5:8. Wyczekiwane wydarzenie obejmie różnorodne utwory chóralne kompozytorów z całego świata, łączące współczesne i tradycyjne aranżacje.
Seria czterech koncertów rozpocznie się 27 września, a występy zaplanowano w Chicago, Evanston, Oak Park i Naperville. Bilety są obecnie dostępne na stronie internetowej Chicago a capella.
Koncert trwający 110 minut z jedną przerwą, rozpocznie się dwoma tradycyjnymi pieśniami ludowymi, Wayfaring Stranger i Farewell to Nova Scotia, zaaranżowanymi przez dyrektora artystycznego Chicago a cappella, Johna Williama Trottera. Na koncercie zaprezentowane zostaną również dzieła współczesnych kompozytorów amerykańskich, Sarai Hillman i Saunders Choi.
W drugiej połowie publiczność będzie świadkiem wyczekiwanego wykonania Lamentations Tallisa, wzbogaconego o oryginalną choreografię autorstwa dyrektora artystycznego Ballet 5:8, Julianny Rubio Slager.
Chicago a cappella zaoferuje zarówno występy na żywo, jak i wirtualne opcje uczestnictwa w Lamentations. Widzowie mogą oglądać serię z jednego z wyznaczonych lokalnych miejsc lub cieszyć się koncertem w zaciszu własnego domu za pośrednictwem transmisji na żywo.
Seria koncertów Lamentations przygotowuje grunt pod imponujący sezon 2024-25 zespołu, obiecując rok niezapomnianych występów, eksploracji nowych tematów i ciągłego rozwoju Chicago a cappella.
Koncerty Lamentations będą grane od 27 września do 6 października. Harmonogram występów znajduje się na stronie Chicago a cappella.
Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago a cappella
News USA
Uwaga młodzi adepci fotografii: Wasze zdjęcia mogą wisieć w National Portrait Gallery
Instytut Smithsonian organizuje Konkurs Portretów Młodzieżowych 2025 i zaczął przyjmować zgłoszenia w ten weekend. Zwycięskie fotografie będą eksponowane w National Portrait Gallery w Waszyngtonie, a zwycięzcy będą pochodzić z dwóch grup wiekowych: 13-15 i 16-17 lat.
Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie „The Outwin 2025: American Portraiture Today”, która zostanie otwarta 3 maja 2025 r. Na wystawie znajdą się również portrety z osobnego konkursu dla dorosłych w wieku od 18 lat.
To inicjatywa umożliwiająca młodym ludziom dzielenie się perspektywami na temat amerykańskiej tożsamości.
Uczestnicy będą oceniani przez swoich rówieśników. Zwycięskie prace są wybierane przez Teen Museum Council, grupę uczniów szkół średnich, którzy tworzą interaktywne programy inspirowane kolekcją Portrait Gallery.
Konkurs nie dotyczy tylko autoportretów, mogą to być portrety rodzinne. Jeden z poprzednich finalistów konkursu stworzył portret zatytułowany „Silenced”, na którym znajdowała się młoda czarnoskóra kobieta z koroną i amerykańską flagą owiniętą wokół twarzy.
Zgłoszenia są przyjmowane od 15 września do 23 grudnia. Na stronie internetowej National Portrait Gallery, można zapoznać się z pełnymi zasadami i zobaczyć zwycięzców zeszłorocznego konkursu.
Źródło: wttw
Foto: National Portrait Gallery/ Matailong Da
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago3 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks
-
Galeria1 tydzień temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News USA4 tygodnie temu
Dyrektor generalny Starbucks będzie dojeżdżał do pracy 1000 mil odrzutowcem korporacji
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę