Połącz się z nami

NEWS Florida

Co najmniej 17 ofiar śmiertelnych huraganu Ian na Florydzie. Ta liczba może rosnąć

Opublikowano

dnia

W czwartek urzędnicy na Florydzie mieli trudności z przedstawieniem realistycznej oceny liczby ofiar śmiertelnych spowodowanych przejściem huraganu Ian. Szeryf powiatu Lee powiedział, że „setki” mogą zginąć od burzy. Gubernator Ron DeSantis wyjaśnił później, że liczby podane przez niego były „szacowane” na podstawie telefonów alarmowych od ludzi uwięzionych w zalanych domach.

Później tego samego dnia prezydent Joe Biden powiedział dziennikarzom, że burza może być „najgroźniejszym huraganem w historii Florydy”.

To oświadczenie prawdopodobnie jednak okaże się błędne, biorąc pod uwagę, że najgroźniejszy huragan na Florydzie zabił co najmniej 2500 osób w 1928 roku.

Katastrofalne zniszczenia w nadmorskich miasteczkach na południowo-zachodniej Florydzie opowiadają całą historię.

REKLAMA REKLAMA

W Fort Myers Beach przesunięte domy blokowały boczne uliczki a piasek pokrył główną aleję, Estero Boulevard. Urzędnicy służb ratunkowych spodziewają się znaleźć ciała w gruzach.

W Bonita Springs rozpadły się domy warte wiele milionów. Ulice, chodniki i trawniki są zasypane co najmniej 2 stopami mokrego piasku i pokryte siatką zerwanych linii energetycznych. W centrum Venice wyrwane drzewa blokują drogi.

60-letni Keven Behen, który przeżył noc w Fort Myers Beach tak ocenił szkody:

„Wyspa jest taka, jakby ktoś wziął bombę atomową i ją zrzucił”.

Wyspy najbliższe oka Iana zostały w ciągu nocy niemal odcięte od stałego lądu Florydy. Odcinek grobli prowadzącej do Sanibel zniknął w morzu. Droga na Pine Island zniknęła. Ludzie, którzy zdecydowali się przetrwać tu burzę, zostali uwięzieni — w St. James City, Bokeelii i innych miejscach.

Wielu z tych, którzy się ewakuowali, nie byli w stanie wrócić, aby zbadać szkody w swoich domach, firmach, rodzinach.

Przy niewielkiej liczbie sprawnych dróg ratownicy musieli rozpoczynać akcje ratunkowe drogą powietrzną.

Załoga Straży Przybrzeżnej, zwykle z siedzibą w Clearwater, wyruszyła ze swojego tymczasowego domu w West Palm Beach zaledwie kilka minut po północy.

Odebrali telefon w sprawie mężczyzny uwięzionego w pobliżu namorzynów na Pine Island. Gdy wiał huraganowy wiatr, załoga wciągnęła mężczyznę do helikoptera MH60 Jayhawk. Drugie wezwanie, z innego statku w niebezpieczeństwie, również było w pobliżu Pine Island.

Przez resztę nocy załoga latała tam i z powrotem wzdłuż zachodniego wybrzeża Florydy, wyciągając ludzi z wody i transportując uratowanych do szpitali. Przeprowadziła w sumie około 700 interwencji.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

NEWS Florida

2-letni samiec pumy zginął potrącony przez samochód 20 mil od centrum Tampy

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedstawiciele organizacji zajmującej się ochroną dzikiej przyrody poinformowali, że rzadka, 2-letnia puma z Florydy zginęła w wyniku zderzenia pojazdu w powiecie Hillsborough. Szczątki zwierzęcia znaleziono w czwartek na poboczu wiejskiej drogi, zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym w poniedziałek.

To pierwsza odnotowana śmierć pumy, zwanej także kuguarem, w powiecie Hillsborough od prawie dwóch dekad, według rzeczniczki Carly Jones.

Ostatnio zanotowano taki przypadek w 2003 roku, gdy samiec pumy zginął po próbie przekroczenia autostrady międzystanowej nr 4, około dziewięciu mil na wschód od centrum Tampy.

W tamtym czasie była to pierwsza potwierdzona obserwacja tego gatunku w powiecie Hillsborough od trzech dekad. Dane stanowe pokazują, że w 2020 roku w sąsiednim powiecie Polk zginęła inna puma.

REKLAMA REKLAMA

Przedstawiciele ochrony dzikiej przyrody przekazali w poniedziałek, że szczątki 2-letniego samca zostały odkryte na Keysville Road, która znajduje się około 4 mil na północ od Alafia River State Park we wschodnim powiecie Hillsborough i ponad 20 mil bezpośrednio na południowy wschód od centrum Tampy.

To 26. śmierć pumy w tym roku w całym stanie, z czego 92% przypisuje się kolizjom pojazdów.

Chociaż większość kuguarów występuje na południe od jeziora Okeechobee, udokumentowano ich stwierdzenia na północy, aż do Georgii.

Zwierzęta są uważane za zagrożone, a według szacunków stanu na Florydzie żyje od 120 do 230 osobników tego gatunku.

Komisja ds. Dzikiej Przyrody zachęca kierowców do zwolnienia i przestrzegania wszystkich ograniczeń prędkości, zwłaszcza w strefach panter, które obowiązują w kilku powiatach w południowej Florydzie i pokrywają się z obszarami, przez które pantery wędrują.

Te strefy ograniczonej prędkości pomagają zapewnić przetrwanie zagrożonej pantery z Florydy i chronić kierowców przed obrażeniami ciała”.

 

Źródło: Tampabay
Foto: YouTube, istock/Jens Otte
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na świątecznym lotnisku Tampa koncertować będzie nasz wybitny młody pianista chory na autyzm

Opublikowano

dnia

Autor:

Międzynarodowy port lotniczy Tampa jest teraz oficjalnie przystrojony na święta, pełen świateł, kolorów i muzyki wśród terminali. Jednym z wykonawców muzycznych w okresie świątecznym będzie tu Polak, niezwykle utalentowany, chory na ciężki autyzm, Miłosz Gąsior, grający na pianinie.

Tradycyjne dekoracje ozdobiły lotnisko końcem listopada, kiedy zespół około 20 osób spędził 9 godzin dekorując cały budynek, od wypożyczalni samochodów po miejsce odbioru bagażu.

Prawie 200 wieńców i innych roślin zdobi teraz ściany Międzynarodowego Lotniska Tampa wraz z pięcioma drzewkami świątecznymi, z których największa choinka ma 18 stóp wysokości i stoi na środku głównego terminalu.

W zeszłym roku lotnisko wprowadziło dekoracje w odważnych kolorach różu i pomarańczy o tematyce Florydy.

REKLAMA REKLAMA

„Szukałam czegoś innego i niekonwencjonalnego” — powiedziała Maria Cook, kierownik ds. wydarzeń marketingowych na Międzynarodowym Lotnisku w Tampie, której zadaniem jest upewnienie się, że lotnisko nabiera świątecznego kolorytu gdy zbliżają się święta.

„Kolory reprezentują słońce Florydy i dobrze komponują się z naszym nowym flamingiem”.

Oprócz choinek zwykle kojarzonych z Bożym Narodzeniem na lotnisku znajduje się również ogromna menora, która zapala się podczas Chanuki oraz duża kinara z okazji święta Kwanzaa.

TPA będzie również oferować rozrywkę na żywo w Terminalu Głównym przez większość popołudni od 10 grudnia do Wigilii. Od dzwonników po zespoły chóralne — z pewnością każdy znajdzie coś, co wprawi wszystkich w świąteczny nastrój.

Wśród wykonawców jest Polak, 19-letni Miłosz Gąsior, utalentowany pianista z Pinellas County Centre for the Arts w Gibbs High School, u którego w wieku 2 lat zdiagnozowano ciężki autyzm.

„Miłosz boryka się cały czas ze swoim inaczej funkcjonującym mózgiem, ale walczy” – mówi na antenie Radia Deon Floryda mama Miłosza, Bożena Gąsior.

Miłosz wyróżnia się niesamowitymi zdolnościami muzycznymi i jest na dobrej drodze do ukończenia szkoły średniej blisko czołówki swojej klasy w maju 2023 roku.

W okresie świątecznym będzie koncertował nie tylko na lotnisku, ale też w polskich klubach, mówi jego mama Bożena.

W budynku Międzynarodowego Portu Lotniczego Tampa Miłosz zagra głównie jazzowe interpretacje utworów związanych ze świętami, a także kompozycje klasyczne.

Miłosz jest inspiracją, nie tylko dla dzieci obarczonych autyzmem, ale dla wszystkich, żeby wspierać się nawzajem i sobie pomagać.

„Każdy może pomóc Miłoszowi” mówi Bożena Gąsior, wystarczy obejrzeć jego film na YouTube, napisać komentarz, zrobić subskrypcję, polubić.

Nasze wsparcie jest niezmiernie ważne dla Miłosza i jego rodziny.

Bożena Gąsior gorąco prosi także o modlitwę za jej syna; „Nigdy nie wiemy jaki Bóg stawia dla nas cel, być może dla nas celem jest właśnie to, żeby innym pokazać nadzieję.”

Inni świąteczni wykonawcy w Terminalu Głównym lotniska, to Bill Vincent, The Santa Sisters i The Southern County Chorus.

TPA życzy wszystkim swoim gościom bezproblemowego świątecznego sezonu podróży, pełnego relaksujących lotów i dobrych chwil spędzonych z najbliższymi.

 

Źródło: tampaairport
Foto: tampaairport, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Organizacje z Sarasoty przeprowadziły akcję pomocy dla ofiar huraganu Ian

Opublikowano

dnia

Autor:

Goodwill Manasota i United Way of South Sarasota County nawiązały współpracę, z pomocą innych organizacji, aby wesprzeć ponad 2500 rodzin dotkniętych huraganem Ian.

Organizacje rozdawały pakiety kuponów, w tym kartę podarunkową na paliwo o wartości 100 USD, kartę podarunkową na zakupy spożywcze o wartości 100 USD i kartę podarunkową Goodwill o wartości 50 USD.

Akcja dała ludziom nadzieję i świadomość, że nie są sami, uważa Barbara Cruz, dyrektor generalny organizacji United Way w powiecie South Sarasota.

Borykający się z problemami mieszkańcy szybko zbliżają się do długoterminowej fazy odbudowy swoich domów i nadal potrzebują pomocy i konkretnych zasobów.

REKLAMA REKLAMA

Goodwill Manasota rozdał również około 1000 dodatkowych kuponów tylko dla Goodwill.

Dyrektor generalny organizacji, Donn Githens, szacuje, że kupony o wartości około 75 000 USD pomogą nie tylko mieszkańcom North Port, Englewood, Venice i innych obszarów, na których huragan miał znaczący wpływ.

Rozdanie pakietów kuponów było możliwe dzięki darowiźnie przekazanej w imieniu rodziny Milstein. 14 innych partnerskich organizacji pomogło przeprowadzić akcję.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu