Połącz się z nami

NEWS Florida

Huragan Ian przyniósł katastrofalne zniszczenia. Trwają państwowe operacje kryzysowe na Florydzie

Opublikowano

dnia

Gubernator Ron DeSantis, pierwsza dama Casey DeSantis i dyrektor ds. Zarządzania kryzysowego na Florydzie Kevin Guthrie byli w stanie zbadać szkody w hrabstwach Charlotte i Lee w czwartek, dwóch najbardziej dotkniętych powiatach w stanie. Do tej pory w tych powiatach uratowano ponad 700 osób.

Obecnie 42 000 pracowników reaguje na ponad 2,5 miliona zgłoszonych przerw w dostawie prądu. Do tej pory zasilanie zostało przywrócone dla ponad 200 000 odbiorców w południowo-zachodniej Florydzie.

Pierwsza dama Casey DeSantis ogłosiła, że w ciągu kilku godzin od aktywacji, Fundusz Klęsk Żywiołowych na FlorydzieFlorida Disaster Fund otrzymał ponad 10 milionów dolarów darowizn na wsparcie i zapewnienia pomocy finansowej społeczności dotkniętych huraganem Ian.

Powiaty Orange, Osceola, Seminole i Polk zostały również dodane do deklaracji rządu federalnego o poważnej katastrofie. Powiaty te otrzymają indywidualną pomoc i fundusze w 100% pokrywające koszty usuwania gruzu przez 30 dni.

Obecne działania w zakresie najpilniejszego reagowania obejmują poszukiwania i akcje ratunkowe.

Zespół ds. oceny sytuacji i rozpoznania katastrof – Missouri Task Force 1 (DSAR) rozmieszcza się na Florydzie za pośrednictwem Emergency Management Assistance Compact, aby wspierać miejskie działania poszukiwawczo-ratownicze i ocenę incydentów.

Zespół Bezzałogowego Systemu Powietrznego (UAS) na Florydzie został rozmieszczony w środkowej Florydzie w celu wsparcia stanowych grup zadaniowych USAR i oceny incydentów.

Gwardia Narodowa i Straż Przybrzeżna wysyła śmigłowce na wyspy barierowe w celu przeprowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ekipy poszukiwawczo-ratownicze zebrały się w kompleksie sportowym Fort Myers i stamtąd prowadziły operacje.

W sumie 5000 członków Gwardii Narodowej z Florydy zostało aktywowanych do czynnej służby państwowej w operacjach reagowania na huragan Ian.

Do pomocy jest również  2000 gwardzistów z sąsiednich stanów.

Zespoły ratunkowe Wydziału Zarządzania Kryzysowego na Florydzie (FDEM) zaczęły oceniać szkody w powiatach Collier, Hillsborough, Lee, Manatee, Pasco, Pinellas i Sarasota, aby przyspieszyć dostępną pomoc federalną w zakresie odzyskiwania poniesionych strat.

Łączniki FDEM zostały rozmieszczone w powiatach Brevard, Charlotte, Dixie, Hardee, Hillsborough, Lee, Pinellas, Sarasota i Seminole.

Ponad 200 publicznych schronisk jest otwartych i dostępnych dla dotkniętych mieszkańców, a ponad 50 z nich to schroniska dla osób o specjalnej potrzebach.

FDEM dostarcza następujące zasoby na dotkniętych obszarach:

  • ponad 400 butli z tlenem do powiatu Charlotte
  • 255 karetek pogotowia
  • 200 ciężarówek z żywnością, wodą i lodem
  • 200 dużych generatorów
  • 2 warsztaty mechaniczne z pełnym zakresem usług
  • 500 000 plandek
  • 375 zestawów dla rodziców niemowląt i małych dzieci z krytycznymi zapasami, które wystarczą na 10 dni każdy

W południowo-zachodniej Florydzie w tej chwili jest 1,9 miliona ludzi bez prądu, do ponad 600 000 odbiorców, udało się już prąd przywrócić.

Większość I-75, poza powiatami Charlotte i Lee, jest otwarta. Załogi pracują nad ponownym otwarciem reszty autostrady I-75. Departament Transportu Florydy, FDOT wysłał 100 inżynierów pracujących w 2-osobowych zespołach do przeprowadzenia inspekcji mostów.

Inspektorzy FDOT oczyścili 66 priorytetowych mostów na obszarach najbardziej dotkniętych huraganem Ian.

Obecne warunki drogowe są bardzo niebezpieczne. Departament transportu prosi o unikanie podróży, dopóki nie zostanie potwierdzone bezpieczeństwo.

Lotnisko Tampa International jako jedyne jest otwarte. Zamknięte są St. Pete/Clearwater Airport, Southwest Florida International Airport, Daytona Beach International Airport i Melbourne Orlando International Airport.

Międzynarodowy Port Lotniczy Sarasota/Bradenton, Międzynarodowy Port Lotniczy Orlando i Międzynarodowy Port Lotniczy Orlando Sanford obsługują tylko operacje awaryjne.

Na Lotnisku Punta Gorda  trwa oczyszczanie pasa startowego

Straty spowodowane huraganem Ian mogą wynosić od 25 do 40 miliardów dolarów.

Autor: Ewa Jeneralczuk

 

 

Foto: You Tube

NEWS Florida

Złodziej zwrócił prochy matki mieszkańca Winter Haven, ale samochód zachował

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja w Winter Haven szuka złodzieja lub złodziei, którzy ukradli samochód prosto z podjazdu domu – Dodge Charger SRT Hellcat został skradziony około 3 nad ranem w poniedziałek. Całe szczęście jego cenna zawartość wróciła do właściciela.

Larry Carter Jr. nie słyszał żadnego alarmu, ani pracy silnika. Uważa więc, że złodzieje musieli wypchnąć jego auto na ulicę.

Swój samochód, Dodge Charger SRT Hellcat 2023, zadedykował swojej matce, która zmarła w marcu 2019 r. Kolor fioletowy był jej ulubionym, a na tylnej szybie widniał także napis „In Loving Memory”.

„Ona była całym moim światem” – twierdzi Carter. Część prochów matki umieścił w małej torebce przy uchwycie na kubek, więc mógł zabrać je ze sobą, gdziekolwiek się wybierał.

We wtorek rano Larry Carter Jr. dokonał szokującego odkrycia w swojej skrzynce pocztowej. Złodziej lub złodzieje pozornie musieli odzyskać sumienie i zwrócili mu prochy jego matki. Samochód jednak zatrzymali dla siebie.

Osoby, które zobaczą skradziony samochód proszeni są o kontakt z policją Winter Haven pod numerem 863-401-2256.

 

Źródło: fox13
Foto: Larry Carter
Czytaj dalej

NEWS Florida

Twórczość Taylor Swift będzie tematem jesiennych zajęć na Uniwersytecie Południowej Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trzy profesorki z kampusu Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie łączą w swoich klasach popkulturę i poezję. Jesienią Emily Jones, Michelle Taylor i Jessica Cook będą uczyć o twórczości Taylor Swift.

Kurs LIT3301: Kulturoznawstwo i sztuka popularna, zawsze uwzględniał popkulturę. W nadchodzącym semestrze jesiennym studenci będą mieli okazję wziąć udział w części zajęć z podtytułem „Taylor Swift’s Eras”.

„Inni wykładowcy prowadzili zajęcia wokół Harry’ego Pottera, adaptacji Jane Austen, potworów w fikcji i tego typu rzeczy. Są to więc w dużej mierze zajęcia poświęcone popkulturze” – wyjaśniła Jessica Cook, profesor nadzwyczajna na USF.

Emily Jones, która także jest profesor nadzwyczajną języka angielskiego na uniwersytecie, jest samozwańczą „Swiftie” i twierdzi, że twórczość piosenkarki jest przykładem poezji miłosnej, dzięki której studenci mogą w pewnym sensie nawiązać kontakt z wcześniejszą poezją.

Zespół pedagogów planuje wykorzystać teksty Taylor Swift  i omówić artystkę jako „fenomen popkultury”. Trzy profesorki posłuchają również najnowszego albumu Swift „The Tortured Poets Department” i włączą jej najnowsze utwory do programu kursu.

Według Emily Jones, muzyka współczesna jest kontynuacją tradycyjnej poezji, której uczono się przez wieki. Daje świetną okazję do dalszego wchodzenia w świat muzyki.

 

Źródło: fox13
Foto: USF, YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Nie żyje samica manata o imieniu Juliet z Zoo w Tampie. Miała 65 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę Zoo Tampa z Lowry Park ogłosiło śmierć jednego z najstarszych znanych manatów na świecie. Pracownicy ogrodu poinformowali, że samica manata o imieniu Juliet miała ponad 65 lat i pozostawiła po sobie światowe dziedzictwo w zakresie ochrony i edukacji manatów.

W grudniu, ważąca 3045 funtów Juliet, została przeniesiona do Zoo Tampa w celu pilnej oceny lekarskiej w ośrodku intensywnej opieki medycznej w Manatee Critical Care Center, Davida A. Straza Jr.

Centrum jest jednym z zaledwie czterech ośrodków w USA zapewniających zaawansowaną opiekę ciężko rannym, chorym i osieroconym manatom.

Przez ponad cztery miesiące Juliet z powodzeniem przystosowywała się do nowego środowiska na basenach rehabilitacyjnych w zoo i utrzymywała kontakty towarzyskie z innymi manatami, według dr Cynthii Stringfield, starszej wiceprezes Zoo w Tampie ds. zdrowia, ochrony i edukacji zwierząt.

W zeszłym tygodniu Juliet przechodziła rutynowe badania lekarskie. Wykazywała problemy zdrowotne, które według lekarzy weterynarii, były związane z jej zaawansowanym wiekiem. Jednak nocy z soboty na niedzielę jej stan się pogorszył.

Jak poinformowały władze ogrodu zoologicznego, zostanie przeprowadzona sekcja zwłok Juliet.

Według pracowników zoo, Juliet była ukochanym zwierzęciem, które podbiło serca wielu osób na całym świecie. Dzięki niej wielu z nich zaczęło troszczyć się o los krów morskich.

 

Źródło: fox13
Foto: Zoo Tampa
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu