Połącz się z nami

News USA

Krajobraz zniszczeń po przejściu huraganu Idalia – powodzie na Florydzie i w Georgii

Opublikowano

dnia

Huragan Idalia uderzył w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej na Florydzie w środę z wyjącym wiatrem, ulewnymi deszczami i uderzającymi falami. Następnie osłabł, kierując się nad południowo-wschodnią Georgię, gdzie wody powodziowe uwięziły niektórych mieszkańców w ich domach. Dotychczas nie zgłoszono ofiar śmiertelnych.

Huragan Idalia osiągnął kategorię 4. w pięciostopniowej skali wiatru Saffira-Simpsona na początku środy przed wyjściem na ląd, ale o 7 rano osłabł do kategorii 3. – jak podaje Narodowe Centrum Huraganów NHC.

Kilka godzin po tym, jak Idalia uderzyła w Keaton Beach w regionie Big Bend na Florydzie, wywołując wiatr o prędkości około 124 mil na godzinę, władze próbowały ocenić pełny zakres zniszczeń w obszarach najbardziej dotkniętych.

Materiał wideo i zdjęcia z regionu wokół miejsca wyjścia Idalii na ląd pokazały, że w środę wody oceanu zalały autostrady i dzielnice powodując rozległe powodzie. Przerwy w dostawie prądu były powszechne.

Jak pokazuje wideo CNN, gwałtowny wiatr zerwał dach stacji benzynowej w Perry, mieście liczącym około 7000 mieszkańców, położonym około 19 mil w głąb lądu i na północ od miejsca, w którym Idalia uderzyła w brzeg.

Na popołudniowej konferencji prasowej gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że nie potwierdzono żadnych ofiar śmiertelnych huraganu i że wydaje się, że większość mieszkańców nisko położonych i najbardziej zagrożonych obszarów posłuchała nakazów i ostrzeżeń o ewakuacji, aby przenieść się na wyżej położone tereny.

Jednak patrol autostradowy Florydy poinformował wcześniej tego dnia, że w środę rano dwóch kierowców zginęło w oddzielnych wypadkach spowodowanych deszczem. DeSantis przyznał później, że władze stanowe prowadzą dochodzenie w sprawie jednej niepotwierdzonej śmierci drogowej spowodowanej burzą.

Ubezpieczone straty szacowane są na ponad 9 miliardów dolarów

Przewiduje się, że ubezpieczone straty majątkowe na Florydzie wyniosą 9,36 miliarda dolarów, podał bank inwestycyjny UBS w nocie badawczej opartej na wstępnych szacunkach.

Jednak z wczesnych raportów wynika, że Idalia była znacznie mniej niszczycielska niż huragan Ian, burza piątej kategorii, która nawiedziła Florydę we wrześniu ubiegłego roku, zabijając 150 osób i powodując szkody o wartości 112 miliardów dolarów.

Gubernator powiedział, że aż 565 000 odbiorców usług energetycznych w pewnym momencie w trakcie burzy i po niej utraciło prąd.

Ron DeSantis przemawiał w mieście Perry, które wraz z innymi częściami powiatu Taylor poniosło jedne z najgorszych zniszczeń w wyniku burzy. W całym mieście nie było prądu, wszystkie firmy zostały zamknięte, a wiele domów stało pustych.

Sekretarz transportu Florydy Jared Perdue przekazał na odprawie, że w powiatach Hernando i Taylor zespoły Gwardii Narodowej prowadziły akcję ratunkową z pojazdów wodnych.

Tu i ówdzie widziano mieszkańców sprzątających powalone drzewa i konary, które zaśmiecały podwórza i ulice, utrudniając przejazd przez miasto. Niektóre domy i inne budynki zostały zniszczone.

Około 200 mil na południe od Perry co najmniej 75 osób zostało uratowanych z powodzi w St. Petersburgu na Florydzie – podali urzędnicy miejscy w mediach społecznościowych, publikując wideo przedstawiające dwóch ratowników w małej łódce pływającej zatopionymi ulicami podczas ulewnych deszczy.

Zgodnie z przewidywaniami, Idalia przekroczyła linię brzegową Florydy w sercu przeważnie wiejskiego regionu Big Bend. Obszar ten jest z grubsza ograniczony przez miasta Gainesville i Tallahassee, stolicę stanu.

Ten sam region, charakteryzujący się bagnistym wybrzeżem, poprzecinany źródłami i rzekami, został zniszczony przez potężny huragan w 1896 roku.

Huragan wywołał niszczycielskie wiatry i ulewne deszcze, które według prognoz miały spowodować powodzie o głębokości do 16 stóp wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej na Florydzie. Około 12 godzin po wyjściu huraganu na ląd gubernator poinformował, że nie znaleziono żadnych ofiar utonięć, z powodu fali sztormowej.

W położonym na południe od regionu Big Bend powiecie Hillsborough, zamieszkiwanym przez 1,5 miliona mieszkańców, który obejmuje Tampę, służby zmagały się z rozległymi zniszczeniami i zalanymi ulicami – poinformowali urzędnicy podczas konferencji prasowej.

Według żony Rona DeSantisa, Casey DeSantis, 100-letni dąb upadł na rezydencję gubernatora w Tallahassee w wyniku huraganu Idalia. W momencie upadku drzewa żona gubernatora była w domu z trójką małych dzieci: Masonem, Madison i Mamie. Nikt nie został ranny.

„Nasze modlitwy są ze wszystkimi, których dotknęła burza” – napisała Casey na platformie X.

Udostępnione przez żonę gubernatora zdjęcie przedstawia przełamany na pół dąb w pobliżu rezydencji przy North Adams Avenue.

Huragan w Georgii

Prognozuje się, że na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej na Florydzie, w południowo-wschodniej Georgii oraz we wschodnich częściach Karoliny Północnej i Południowej do czwartku spadnie od 4 do 8 cali deszczu, a w odosobnionych obszarach może spaść nawet do 1 stopy deszczu – ostrzega National Hurricane Center.

Wczesnym środowym popołudniem ośrodek Idalii opuścił Florydę i przeniósł się do Georgii, którą miał opuścić do wieczora.

W Valdosta w stanie Georgia, około 80 mil na północny wschód od Tallahassee, załogi łodzi ratunkowych ratowały mieszkańców uwięzionych w zalanych domach.

Urzędnicy ostrzegali, że najniebezpieczniejszym elementem burzy był potężny przypływ niesionej przez wiatr wody morskiej, który zalał nisko położone obszary.

Do południa stacja monitorowania burz w Steinhatchee, 20 mil na południe od plaży Keaton, wykazała, że poziom wody sięgał 8 stóp, czyli znacznie powyżej poziomu powodzi wynoszącego 6 stóp.

Wkraczając do południowo-wschodniej Georgii, prędkość wiatru osłabła do 90 mil na godzinę, redukując burzę do huraganu kategorii 1. Do godziny 5:00PM EDT, Idalia jeszcze bardziej straciła na sile i przeszła w burzę tropikalną, podało NHC.

 

Źródło: Reuters, fox35
Foto: YouTube

NEWS Florida

Dzieci na Florydzie dostaną darmowe lekcje pływania by były bezpieczne w wodzie

Opublikowano

dnia

Autor:

1 lipca na Florydzie wchodzi w życie nowe prawo: ogólnostanowy program mający na celu pomoc rodzinom, które mieszczą się w 200% federalnej granicy ubóstwa, w uzyskaniu dostępu na naukę pływania dla dzieci do lat 4. Jego szczegóły wciąż nie są jednak znane.

Program będzie zarządzany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z lokalnymi organizacjami non-profit lub organizatorami lekcji pływania w celu zaoferowania voucherów na lekcje pływania. Z obszaru metropolitalnego Tampy w programie weźmie udział Young Men’s Christian Association YMCA.

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę pływania, tym szybciej robi w niej postępy i jest bezpieczniejsze w wodzie.

Nadal nie wiadomo jednak w jaki sposób Departament Zdrowia faktycznie zamierza zapewnić bony rodzinom i jak będzie przebiegał proces ich kwalifikacji. Nie jest również jasne, ile lekcji pływania obejmą vouchery zapewniane przez program.

Lekcje grupowe dla członków YMCA kosztują obecnie 70 dolarów za sesję, a dla osób niebędących członkami – 120 dolarów.

YMCA z obszaru metropolitalnego Tampa zaczęła zbierać informacje od zainteresowanych rodzin znajdujących się na liście oczekujących. Zainteresowani udziałem w programie mogą zadzwonić na główny numer organizacji lub wysłać e-mail na adres drowningprevention@tampaymca.org.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/Wavebreakmedia/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ponad milion klientów na Florydzie czeka kolejna podwyżka stawek polis ubezpieczeniowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Citizens Insurance Board of Governors wydała pierwszą aprobatę dla proponowanej podwyżki stawek polis ubezpieczeniowych, stwierdzając, że należy ją wprowadzić w życie. Podwyżka podniesie koszt ubezpieczenia majątku osobistego średnio o 14%.

Będzie to największa średnia podwyżka stawek i dopiero druga dwucyfrowa podwyżka w historii spółki. Eksperci ubezpieczeniowi twierdzą także, że prawdopodobnie nie jest to ostatnia podwyżka, jaką przeprowadzi firma, ponieważ ma ona na celu zmniejszenie bazy klientów.

Od października ubiegłego roku Citizen przekazała innym prywatnym ubezpieczycielom ponad 400 000 polis. Firma może faktycznie odnotować spadek liczby polis poniżej miliona, w niedługim czasie. Prowadzone przez stan przedsiębiorstwo Citizens Insurance jest znane jako „ubezpieczyciel ostatniej instancji”, ale jest także największym ubezpieczycielem na Florydzie. Firma obejmuje 1,2 miliona polis.

Zgodnie z prawem stanowym proponowana podwyżka stawek o 14% stanowi górny limit podwyżek, ale według Citizens Insurance podwyżka stawek wyniosłaby 38%, gdyby nie obowiązywało to ograniczenie.

Pierwotnie polisy Citizen były przeznaczone dla właścicieli domów, którzy nie mogli znaleźć ubezpieczenia na rynku prywatnym. Ponieważ jednak prywatni ubezpieczyciele z biegiem lat anulowali polisy i podnosili stawki, ubezpieczenie Citizen stało się tańszym wyborem.

Jeśli stawki Citizens Insurance będą w tym roku średnio wyższe niż na rynku prywatnym, będzie to dla konsumentów kolejna zachęta do wybierania prywatnych ubezpieczycieli. Oczekuje się, że tysiące nowych klientów będzie zgłaszać się po polisę w sezonie huraganów.

Biuro Regulacji Ubezpieczeń na Florydzie będzie musiało zatwierdzić proponowaną podwyżkę. Urząd może odesłać kwestię stawek z powrotem do zarządu Citizens, co wiązałoby się z koniecznością wprowadzenia poprawek do wniosku i złożenia go ponownie.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/eternalcreative/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Małżeństwo z Pensylwanii, spędzające wakacje na Florydzie z szóstką dzieci, utonęło porwane przez prądy rozrywające

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Szeryfa Powiatu Martin poinformowało, że 51-letni Brian Warter i 48-letnia Erica Wishard z Pensylwanii byli na wyspie Hutchinson, niedaleko Port St. Lucie, z sześciorgiem, w większości nastoletnich dzieci. Rodzina spędzała dzień na plaży, kiedy parę i dwójkę ich dzieci porwał prąd rozrywający. Małżeństwo utonęło.

Biuro szeryfa poinformowało, że nastoletnim dzieciom pary udało się przełamać prąd i próbowały pomóc swoim rodzicom, ale sytuacja zrobiła się zbyt niebezpieczna i zawróciły na brzeg. Załogi Martin County Ocean Rescue odnalazły ofiary i rozpoczęły reanimację na lądzie. Niestety pary nie dało się uratować.

Zastępca Zespołu Interwencji Kryzysowej Szeryfa Powiatu Martin pomagał dzieciom pary przez cały dzień i do wieczora, gdy oczekiwały one na innych członków rodziny przybywających na Florydę, aby się nimi zaopiekować.

Prądy rozrywające zwane także prądami porywającymi, strugowymi lub wciągającymi (ang. rip current) – to często silne prądy w strefie przybrzeżnej, w kierunku otwartego morza, związane z załamującymi się falami w strefie przyboju oraz ze zmienną charakterystyką strefy brzegowej.

Jak uciec przed prądem rozrywającym?

Mocny prąd rozrywający może wyciągnąć nawet najsilniejszego pływaka na morze. Oto zalecenia dotyczące prądów zrywających:

  • Nie panikuj. Nie zostaniesz wessany pod wodę. Krzycz do ludzi na brzegu i machaj rękami, aby zasygnalizować, że potrzebujesz pomocy.
  • Nie próbuj płynąć bezpośrednio z powrotem do brzegu. Nawet najsilniejsi pływacy nie są w stanie pokonać prądu. Pływanie pod prąd doprowadzi do zmęczenia i utonięcia.
  • Ucieknij przed prądem, pływając równolegle do plaży.

Jeśli nie możesz uciec przed prądem staraj się utrzymać na powierzchni. Prąd rozrywający w końcu się skończy i cię uwolni. Trzymaj się i pozwól profesjonalistom cię uratować.

Jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś wpadł w prąd rozrywający: skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Zadzwoń pod numer 911 i spróbuj znaleźć przeszkolonego ratownika lub ratownika. Niestety, prądy często pochłaniają życie wielu osób, gdy niewyszkoleni rodzice lub inni świadkowie niebezpiecznej sytuacji próbują ratować tonącego.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, Martin County Sheriff’s Office
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu