Połącz się z nami

Kościół

Naturalnej wielkości stacje Drogi Krzyżowej powstają tuż obok Disney World. Artysta chce w tym miejscu głosić ewangelię

Opublikowano

dnia

Katolicki artysta Timothy P. Schmalz tworzy dzieło, które po ukończeniu, będzie naturalnej wielkości zestawem 14 stacji Drogi Krzyżowej — scen przedstawiających drogę Chrystusa od skazania na śmierć do pogrzebu. Wierni będą mogli zobaczyć wysokie na 12 stóp i szerokie na 11 stóp rzeźby w Bazylice Matki Bożej Królowej Wszechświata w Orlando na Florydzie, tuż obok Disney World. O kontraście między tymi dwoma miejscami i potrzebie refleksji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Mam nadzieję, że będę rywalizować z Universal Studios, Waltem Disneyem i każdym innym miejscem w Orlando, tworząc coś, czego nigdy wcześniej nie robiono, a jest to jedna z największych i najbardziej złożonych Dróg Krzyżowych” – powiedział Schmalz.

Schmalz nie jest nowicjuszem w rzeźbieniu. Prace doświadczonego artysty można znaleźć na całym świecie, od Placu Świętego Piotra w Watykanie po Waszyngton. Najbardziej znany jest prawdopodobnie ze swojej rzeźby „Jezus bezdomny” i posągu „Nieświadome anioły”.

Artysta ma nadzieję, że jego nowe stacje Drogi Krzyżowej posłużą jako narzędzie ewangelizacji i nawrócenia dla około 50 mln ludzi, którzy każdego roku odwiedzają Disneya.

Stacje łączą malarstwo ścienne i rzeźbę i zaoferują odwiedzającym „wizualne drzwi do katolicko-chrześcijańskiego doświadczenia”, wg artysty.

Do tej pory rzeźbiarz ukończył cztery pierwsze stacje: Jezus skazany na śmierć, Jezus niesie swój krzyż, Jezus upada po raz pierwszy i Jezus spotyka swoją matkę.

Mówi, że minie kolejny rok, zanim skończy się wszystkie czternaście. Na swoim kanale YouTube Schmalz prowadzi widzów przez proces tworzenia każdej stacji, od szkicowania ich na papierze po rzeźbienie w brązie.

Każda scena wykonana z brązu jest pełna symboliki, ruchu i emocji. Pierwszy plan pokazuje mękę Jezusa, a w tle Schmalz planuje przedstawić każdą przypowieść znalezioną w Nowym Testamencie.

Artysta podczas pracy w swoim studio w St. Jacobs w Ontario w Kanadzie słucha nagrań audio Nowego Testamentu.

Stacje są finansowane przez różnych darczyńców. W miarę postępu od jednego do 14, każda stacja będzie „coraz bardziej intensywna” a artysta ma nadzieję, że widzowie poczują się, jakby byli częścią każdej sceny.

Umieszcza też w nich postaci dzieci, by te, które zwiedzają Disney World i przyjdą do kościoła, mogły zobaczyć w tych scenach siebie.

53-letni artysta widzi w nich również samego siebie. Uważa, że tworząc te obrazy, staje się częścią nich a prace ewoluują równolegle ze swoim twórcą.

Shmalz nazwał ten projekt obciążającym psychicznie, duchowo i fizycznie. Potrafi poświęcić cały dzień na stworzenie małego fragmentu jednej ze stacji, a kolejny dzień tylko na twarzy Jezusa.

Ale rzeźbiarz uważa, że praca jest tego warta. Stacje te pozwalają mu jako artyście „dostać się do absolutnej istoty chrześcijaństwa” w nadziei, że „będzie to jedno z największych narzędzi do nawracania i inspirowania chrześcijaństwa”.

W czasach, gdy wiele osób atakuje chrześcijaństwo i chrześcijańskie symbole, odpowiedzią Schmalza jest tworzenie nowych, silniejszych symboli.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.

Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).

W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.

Spór polityczny wokół nominacji

Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.

Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:

„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.

Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.

Konsekwencje opóźnienia

Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.

Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.

Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
Czytaj dalej

News Chicago

Dom dzieciństwa papieża Leona XIV trafi na aukcję w czerwcu. Jaki będzie jego los?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dom w Dolton w stanie Illinois, w którym dorastał nowo wybrany papież Leon XIV – wcześniej kardynał Robert Prevost – zostanie wystawiony na licytację 18 czerwca. Cena minimalna wynosi 250 000 dolarów, co oznacza, że właściciel zastrzega sobie prawo do odrzucenia niższych ofert.

Od remontu do relikwii?

Właściciel nieruchomości, Paweł Radzik, specjalista od renowacji domów z Homer Glen, zakupił budynek w zeszłym roku za 66 000 dolarów. Od tego czasu przeprowadził gruntowny remont: „80% jest nowe — nowa podłoga, nowe szafki, nowa hydraulika, nowa elektryka, nowa kuchnia” — wylicza Radzik.

Pierwotnie wystawił nieruchomość na sprzedaż w styczniu za 219 000 dolarów, obniżając stopniowo cenę do 199 900 dolarów w lutym. Sprzedaż szła jednak opornie – aż do momentu, gdy świat dowiedział się, że nowym papieżem został Amerykanin z Dolton.

Papież z Dolton – dom nabiera znaczenia

8 maja Watykan ogłosił, że kardynał Robert Prevost, urodzony w Dolton, został wybrany na papieża Leona XIVpierwszego papieża w historii urodzonego w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce potem ustalono, że to właśnie ten skromny, trzypokojowy, murowany dom przy 141st Place był jego rodzinnym gniazdem.

Dom pozostawał w rękach rodziny Prevostów do 1996 roku, kiedy to został sprzedany za 58 000 dolarów. Od tego czasu miał dwóch właścicieli, zanim trafił w ręce Pawła Radzika. Po ogłoszeniu wyboru papieża, właściciel natychmiast wycofał ofertę sprzedaży, deklarując, że analizuje nowe możliwości związane z historycznym znaczeniem nieruchomości.

Aukcja z potencjałem historycznym

Obecnie Radzik współpracuje z agentem nieruchomości Steve’em Budzikiem z iCandy Realty oraz domem aukcyjnym Paramount Realty USA, który będzie odpowiedzialny za organizację licytacji.

„Szukamy prawdziwej wartości tego domu” — mówi Radzik. „To unikalna nieruchomość i chcemy sprawdzić, jak rynek na nią zareaguje.”

Nie wiadomo, czy nowy właściciel potraktuje dom jako inwestycję komercyjną, przekształcając go np. w miejsce pielgrzymek, czy może spróbuje odtworzyć jego wygląd z lat młodości papieża. Jedno jest pewne — żaden inny dom w USA nie może pochwalić się takim pochodzeniem.

Unikat na skalę światową

Dom przy 141st Place to jedyny znany adres zamieszkania jedynego Amerykanina, który został papieżem. To czyni go nie tylko cenną nieruchomością, ale też potencjalnym obiektem kultu religijnego, historycznego i turystycznego.

Paweł Radzik, który podkreśla, że większe zainteresowanie działa na jego korzyść, spodziewa się, że aukcja przyciągnie uwagę nie tylko inwestorów, ale także mediów i osób zainteresowanych dziedzictwem nowego papieża.

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu