Połącz się z nami

News USA

UWAGA: Polio. Dawna groźna choroba pojawiła się na nowo w USA. Lekarze zalecają szczepienia

Opublikowano

dnia

Gubernator Nowego Jorku ogłosił stan wyjątkowy po tym, jak urzędnicy służby zdrowia wykryli wirusa polio w ściekach pięciu powiatów – dowód na to, że choroba krąży. Oświadczenie to jest również zgodne z raportem amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób o nieszczepionej osobie w Rockland County w stanie Nowy Jork, u której tego lata zdiagnozowano paraliż polio – pierwszy przypadek zidentyfikowany w Stanach Zjednoczonych od prawie dekady.

Zrozumiałe, że te wydarzenia wywołały niepokój i wiele pytań.

Na najważniejsze z nich odpowiada analityk medyczny, dr Leana Wen, lekarz medycyny ratunkowej i profesor polityki zdrowotnej i zarządzania w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu George Washingtona, autorka książki „Lifelines: A Doctor’s Journey in the Fight for Public Health”.

Dlaczego jeden udokumentowany przypadek paraliżu z powodu wirusa polio martwi urzędników służby zdrowia?

Dzieje się tak z dwóch głównych powodów.

REKLAMA REKLAMA

Po pierwsze, polio to choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje. W szczytowym okresie w latach 40. i 50. polio powodowało paraliż dziesiątek tysięcy dzieci każdego roku. Tysiące z nich zmarło z powodu wirusa.

Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem szczepionek, które są bardzo skuteczne – mają ponad 99% skuteczność w ochronie przed porażeniem polio.

Dzięki masowym kampaniom szczepień ostatnia zachorowalność na polio typu dzikiego miała miejsce w 1979 r. – i uważano, że została wyeliminowana w Stanach Zjednoczonych. Ponowne pojawienie się takiej choroby, która może mieć tak poważne skutki, jest poważnym zagrożeniem.

Po drugie, jeden przypadek paraliżu polio może być czubkiem góry lodowej. Większość przypadków polio przebiega bezobjawowo i nie powoduje paraliżu.

Objawy – które mogą obejmować zmęczenie, gorączkę i biegunkę – są zwykle łagodne i mogą przypominać objawy innych wirusów. Urzędnicy ds. zdrowia publicznego martwią się, że istnieje wiele innych osób, które mogą być zarażone polio i mogą przenosić je nieświadomie.

Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ w powiecie Rockland, gdzie zdiagnozowano niedawno paraliż spowodowany wirusem, a wskaźnik szczepień przeciwko polio wynosi zaledwie 60%. W niektórych częściach powiatu jest zaledwie 37% zaszczepionych osób.

Liczby te są znacznie poniżej progu wymaganego do zbiorowej odporności, a to oznacza, że ​​w okolicy jest wiele osób, które są podatne na infekcję polio i potencjalnie poważne skutki.

Co to znaczy, że wirus polio został wykryty w ściekach pięciu powiatów, w tym Nowego Jorku?

Znalezienie wirusa polio w ściekach oznacza jedną z dwóch rzeczy: że są ludzie aktywnie zakażeni polio, którzy wydalają wirusa, lub że wirus może pochodzić od osób, które niedawno otrzymały doustną szczepionkę przeciwko polio (OPV).

OPV nie jest już podawany w Stanach Zjednoczonych, od 2000 r. wersja stosowana w USA to inaktywowana szczepionka przeciw polio (IPV), która jest wstrzykiwana – ale inne kraje nadal stosują OPV i możliwe, że podróżni z tych miejsc wydalają wirusa ze szczepionki.

Jak ludzie mogą zarażać się polio?

Polio to choroba zakaźna, która może być przenoszona na wiele sposobów. Główną drogą jest droga fekalno-oralna, co oznacza, że ​​ktoś może zarazić się polio, jeśli wejdzie w kontakt z kałem zakażonej osoby.

Może się to zdarzyć, zwłaszcza u dzieci, poprzez wkładanie do ust przedmiotów, takich jak zabawki, które zostały skażone kałem.

Wirus polio może być również przenoszony drogą oddechową – na przykład, jeśli ktoś zarażony kaszle lub kicha.

Czy nowojorczycy powinni się martwić zachorowaniem na polio?

Ludzie zaszczepieni przeciwko polio są wyjątkowo dobrze chronieni przed paraliżem polio i nie powinni się tym martwić.

Należy jednak podkreślić, że chociaż szczepionka IPV jest bardzo dobra w zapobieganiu najpoważniejszym potencjalnym skutkom choroby, osoby, które ją otrzymały, nadal mogą być nosicielami polio i mogą przenosić je na inne osoby.

Osoby zagrożone poważnymi następstwami to osoby nieszczepione i niecałkowicie zaszczepione, w tym małe dzieci poniżej 6 roku życia, które nie ukończyły jeszcze serii szczepień przeciwko polio.

Ile szczepionek na polio powinno się otrzymać?

CDC zaleca podanie dzieciom czterech dawek IPV. Pierwszą podaje się w wieku 2 miesięcy, drugą w wieku 4 miesięcy, trzecią w wieku od 6 do 18 miesięcy, a czwartą w wieku od 4 do 6 lat.

Dorośli, którzy nigdy nie zostali zaszczepieni przeciwko polio, powinni otrzymać trzy dawki szczepionki IPV.

Pierwszą należy podać jak najszybciej, drugą 1-2 miesiące później, a trzecią 6-12 miesięcy po drugiej.

Jeśli ktoś otrzymał szczepionkę lata temu, czy nadal jest chroniony? Kto powinien teraz otrzymać dawkę przypominającą polio?

Ochrona przed ciężką chorobą pozostaje silna przez wiele lat po szczepieniu; uważa się, że prawdopodobnie trwa to przez całe życie.

Nie ma potrzeby, aby większość zaszczepionych osób dostawała więcej dawek. Jeśli jednak ktoś nie ukończył swojej oryginalnej serii szczepionek, powinien otrzymać pozostałe dawki.

Niektóre w pełni zaszczepione osoby mogą również otrzymać dodatkową dawkę przypominającą szczepionkę IPV w określonych okolicznościach – na przykład, jeśli mają bezpośredni kontakt z kimś podejrzanym o polio lub jeśli są pracownikami służby zdrowia o wyższym ryzyku narażenia na kontakt z osobami z tą chorobą.

A jeśli nie jesteś pewien, czy byłeś zaszczepiony? Czy istnieje badanie krwi, które możesz wykonać, aby to sprawdzić?

Możesz skontaktować się z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej lub stanowym wydziałem zdrowia, aby sprawdzić, czy mają oni dokumentację dotyczącą twoich szczepień.

Jeśli nie, a nie ma innego sposobu sprawdzenia – na przykład, pytając rodziców lub innych krewnych lub opiekunów – powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem o otrzymaniu pełnej serii szczepionek przeciwko polio już teraz.

Nie ma badania krwi, które pozwoliłoby wiarygodnie wykryć, czy jesteś w pełni zaszczepiony przeciwko polio.

A jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny nie zostaliście jeszcze zaszczepieni przeciwko wirusowi polio?

Osoby, które jeszcze nie otrzymały żadnych dawek lub są niecałkowicie zaszczepione, powinny upewnić się, że od razu otrzymają całą serię szczepionek przeciw polio.

Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkają w powiecie Rockland w Nowym Jorku lub w jego okolicy – ​​ale tak naprawdę każdy powinien uzupełnić swoje rutynowe szczepienia.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/Danai Jetawattana

REKLAMA REKLAMA

News USA

Radość i bliskie osoby lekarstwem na starzenie się. Bądźcie zawsze młodzi!

Opublikowano

dnia

Autor:

Bycie samotnym i nieszczęśliwym może przyspieszyć proces starzenia się bardziej niż palenie, zgodnie z niedawnym artykułem opublikowanym w czasopiśmie Aging-US. Radość i otoczenie bliskich osób to podstawa!

„Wykazujemy, że czynniki psychologiczne, takie jak poczucie nieszczęścia lub samotności, dodają rok i osiem miesięcy do wieku biologicznego” – oświadczył główny autor badania, dr Fedor Galkin, dyrektor ds. rozwoju biznesu naukowego w Deep Longevity w Hongkongu.

Jest to wpływ większy niż miejsce zamieszkania, stan cywilny i palenie.

Komponent psychologiczny nie powinien być ignorowany w badaniach nad starzeniem się ze względu na jego znaczący wpływ na wiek biologiczny – uważa autor artykułu.

Według raportu każdy ma wiek chronologiczny, który jest określany przez datę urodzenia, ale mamy też „zegar starzenia”, na który wpływa nasza genetyka, wybory życiowe i środowisko.

REKLAMA REKLAMA

Międzynarodowy zespół badawczy zauważył, że wraz z wiekiem kumulują się uszkodzenia molekularne w komórkach, co przyczynia się do rozwoju chorób.

Jednak dla niektórych osób proces starzenia przebiega szybciej, co określa się mianem „przyspieszonego starzenia”.

Naukowcy opracowali zegar starzenia oparty na panelach krwi z zestawu danych China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS), aby określić wiek biologiczny w próbce dorosłych Chińczyków.

CHARLS to ogólnokrajowe badanie obejmujące populację chińską w wieku powyżej 45 lat; zawiera informacje o statusie społecznym i ekonomicznym uczestników, historii zdrowia, danych biometrycznych i panelach krwi.

Autorzy zauważyli, że Chiny mają najniższy odsetek osób, które nazywają „succesfull agers” wśród krajów Azji Wschodniej.

„Succesfull agers” to osoby w wieku powyżej 65 lat bez większych niepełnosprawności, z normalnymi funkcjami poznawczymi i zaangażowaniem społecznym.

Czynniki przyspieszające starzenie

Badanie wykazało, że udar, choroby wątroby i płuc – a także palenie – przyspieszyły starzenie się. Ale okazało się, że „wrażliwy stan psychiczny” również może to zrobić.

Poczucie beznadziei, nieszczęścia i samotności zwiększało wiek biologiczny bardziej niż palenie.

Okazało się również, że bycie singlem i mieszkanie na wsi (i brak odpowiednich usług medycznych) było również powiązane z przyspieszeniem starzenia się.

Ograniczenia badania

Badanie zauważa, że ​​jednym z ograniczeń była metoda ankiety: uczestnikom zadawano pytania dotyczące ich dobrego samopoczucia psychicznego poprzez uszeregowanie częstotliwości niektórych uczuć lub problemów w poprzednim tygodniu.

Innym ograniczeniem było to, że badanie obejmowało tylko uczestników, którzy należeli do chińskiej populacji starszych osób dorosłych – więc jego wyniki powinny zostać powtórzone w porównywalnej populacji zachodniej.

Wczesne wykrycie przyspieszonego starzenia może mieć zastosowanie w zapobieganiu wystąpieniu chorób związanych ze starzeniem się lub znalezieniu sposobu na spowolnienie tego procesu.

Autorzy badania wnioskują, że sposób, w jaki się starzejemy, jest indywidualny. Starzenie się jest determinowane nie tylko czynnikami fizycznymi, ale także w pewnym stopniu naszym samopoczuciem emocjonalnym i statusem społecznym.

 

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Ridofranz/ Rawpixel/ lucigerma

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Ponad 20 agentów aresztowało przywódcę pro life. Rządowa demonstracja siły ma zastraszyć przeciwników aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwudziestu dwóch członków Kongresu domaga się wyjaśnień od Departamentu Sprawiedliwości po aresztowaniu katolickiego przywódcy pro-life na oczach jego żony i dzieci w rodzinnym domu w Pensylwanii w zeszłym tygodniu. Mark Houck, został oskarżony o dwa zarzuty naruszenia Ustawy o swobodnym dostępie do klinik lub Ustawy FACE. O całkowicie nieproporcjonalnej reakcji rządowej agencji wobec aktywisty pro life mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ustawa FACE „zakazuje przemocy, gróźb, niszczenia (…) zastraszania lub ingerencji w prawo do poszukiwania, uzyskania lub świadczenia usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego”, zgodnie z Departamentem Sprawiedliwości.

„Potraktowanie przez FBI lidera obrony życia Marka Houcka jest mrożące krew w żyłach”

–oświadczył republikański senator z Montany Steve Daines w komunikacie prasowym, który towarzyszył listowi z 27 września.

25-30 funkcjonariuszy SWAT z bronią w ręku przybyło 15 autami i wdarło się do domu Houcka by aresztować go na oczach jego dzieci.

List prosi o wyjaśnienie kontrowersyjnej sprawy do 30 września.

REKLAMA REKLAMA

Aresztowanie Houcka zwróciło uwagę całego kraju po tym, jak jego żona publicznie przedstawiła swoje sprawozdanie na temat jak ono przebiegło.

Wg jej relacji agenci SWAT zagrozili wyłamaniem drzwi.

„A potem mieli około pięciu pistoletów wycelowanych w mojego męża, mnie i w zasadzie w moje dzieci” – dodała.

FBI zakwestionowało relację Ryan-Marie Houck z aresztowania, nazywając te twierdzenia „niedokładnymi”.

„Żaden SWAT Team ani operatorzy SWAT nie byli zaangażowani. Agenci FBI zapukali do drzwi frontowych pana Houcka, przedstawili się jako agenci FBI i poprosili go o opuszczenie rezydencji. Zrobił to i został aresztowany bez incydentów” – czytamy w oświadczeniu.

Houck został oskarżony przez federalną ławę przysięgłych 22 września po tym, jak członek eskorty kliniki Planned Parenthood twierdził, że ​​Houck dwukrotnie go popchnął, przez co upadł na ziemię.

Akt oskarżenia federalnego mówi, że Houck dwukrotnie napadł na 72-letniego mężczyznę, zidentyfikowanego w akcie oskarżenia przez inicjały B.L., który 13 października 2021 r. przebywał w klinice Planned Parenthood w Filadelfii.

Akt oskarżenia mówi, że mężczyzna został ranny i potrzebował pomocy medycznej.

Mark Houck utrzymuje, że naciskał na eskortę kliniki, starając się chronić swojego wówczas 12-letniego syna przed słownym nękaniem chłopca.

Ojcu siedmiorga dzieci grozi 11 lat w więzieniu, jeśli zostanie skazany na podstawie nowych federalnych zarzutów.

List do Kongresu dotyczył wycofanych zarzutów stanowych.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, Houck Family

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

John Cena ustanowił nowy światowy rekord – i nie zdarzyło się to na ringu zapaśniczym

Opublikowano

dnia

Autor:

Księga Rekordów Guinnessa nagrodziła aktora i supergwiazdę wrestlingu za największą liczbę spełnionych życzeń poprzez fundację Make-A-Wish, a dokładnie 650. Amerykański zapaśnik jest najbardziej pożądaną gwiazdą przez podopiecznych fundacji.

John Cena stał się jednym z najpopularniejszych zapaśników w historii World Wrestling Entertainment WWE od czasu swojego debiutu w 2002 roku. Swoje pierwsze życzenie dla fundacji także spełnił w 2002 r..

Fundacja Make-A-Wish pomaga spełniać życzenia dzieci, u których zdiagnozowano chorobę zagrażającą życiu. Dzieci w wieku od 2,5 do 18 lat, mogą wybrać spotkanie z celebrytą, pójście na jakieś wydarzenie lub nawet podarowanie komuś prezentu.

Księga Rekordów Guinnessa potwierdziła, że ​​650. życzenie zostało spełnione 19 lipca.

W 2015 roku Cena spełnił swoje 500. życzenie.

REKLAMA REKLAMA

„Nie mogę w pełni opisać, jak fajnie jest widzieć tak szczęśliwe dzieci, i ich rodziny tak szczęśliwe, naprawdę chcę im pokazać, że to ich dzień” – powiedział w filmie wyprodukowanym dla kanału WWE na YouTube.

Amerykański zapaśnik 16 razy zdobył tytuł mistrza świata we wrestlingu.

W lipcu 2022 roku ogłosił odejście z WWE, by poświęcić się karierze w Hollywood. Cena zadebiutował jako aktor w 2006 roku w filmie „W cywilu:, gdzie wcielił się w byłego żołnierza.

Fundacja Make-A-Wish dodała w oświadczeniu, że John Cena jest najbardziej pożądaną gwiazdą – i że nikt, z wyjątkiem Ceny, nigdy nie spełnił więcej niż 200 życzeń w historii fundacji.

 

 

Źródło: npr
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu