Połącz się z nami

News Chicago

Dzisiaj Meksykański Dzień Niepodległości. Przez Chicago przejdą parady. Świętujcie bezpiecznie i odpowiedzialnie!

Opublikowano

dnia

Meksykański Dzień Niepodległości będzie celebrowany w ten piątek a imprezy towarzyszące potrwają do niedzieli. Urzędnicy miejscy spodziewają się większego niż zwykle ruchu na ulicach Chicago i utrudnień dla kierowców.

Święto, które przypada oficjalnie w tym roku w piątek 16 września, upamiętnia podpisanie deklaracji niepodległości Meksyku od Hiszpanii, które miało miejsce w 1810 roku. Po dwuletniej przerwie do Chicago powracają parady z okazji tego dnia.

Meksykański Dzień Niepodległości Izby Handlowej w Little Village odbył się już w niedzielę, 11 września 2022 r. Tegorocznym tematem parady było „Nuestra Unidad es Nuestra Fortaleza” czyli „Nasza jedność jest naszą siłą”.

Parada Meksykańskiego Dnia Niepodległości w Little Village, na 26th Street jest uważana za jedną z największych parad na środkowym zachodzie i gromadzi ponad 500 000 uczestników, mieszkańców i gości na dwuipółmilowej trasie.

REKLAMA REKLAMA

W ten weekend Chicago wciąż jest zalane czerwienią, bielą i zielenią, gdy miasto świętuje Dzień Niepodległości Meksyku w Pilsen, południowo-zachodniej dzielnicy.

Miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji OEMC wzywa mieszkańców do zachowania ostrożności przez weekend.

„Miasto Chicago zachęca mieszkańców do bezpiecznego i odpowiedzialnego świętowania”

– zaapelowało OEMC. „Spodziewajcie się zwiększonego ruchu z powodu uroczystych imprez do 18 września”.

W kilku miejscach zgłoszono też karawany i improwizowane parady, w tym wzdłuż Michigan Avenue i DuSable Lake Shore Drive, ale urzędnicy miejscy nie ogłosili zamknięcia ulic z powodu obchodów.

Nie ma zbyt wielu wieczorów w roku, kiedy Michigan Avenue zamienia się w parkiet taneczny, ale dokładnie to stało się już w czwartek wieczorem. Można było zobaczyć ludzi na dachach swoich samochodów i tańczących na skrzyżowaniu Michigan i Lake w Loop.

 

 

Źródło: nbc, abc7
Foto: You Tube, istock/Roberto Galan

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Książę muzyki zostaje na dłużej w Chicago! Wystawa Prince: The Immersive Experience potrwa do 1 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciesząca się wielką popularnością wystawa „Prince: The Immersive Experience” miała swoją światową premierę w Chicago 9 czerwca. Zwiedzając ją miłośnicy muzyki i legendarnego artysty mogą cieszyć się dynamicznym, pierwszym w swoim rodzaju interaktywnym doświadczeniem. Wystawa pierwotnie miała potrwać do 9 października, ale przedłużono ją do 1 stycznia.

Organizatorami wystawy, która prezentuje muzyczny wszechświat obracający się wokół kultowego artysty są Superfly i The Prince Estate.

„Prince: The Immersive Experience” to 10 przestrzeni wypełnionych fandomem Prince’a prezentuje jego płodną dyskografię, kultowe wyczucie mody i oszałamiający geniusz muzyczny.

W jednej z wielu atrakcji fani mogą wskoczyć do kultowej okładki albumu Prince’a Purple Rain, aby zrobić sobie w niej selfie.

Ponadto wystawa odtwarza słynne studio nagraniowe Prince’a w Paisley Park, gdzie możesz wcielić się w producenta muzycznego i miksować przeboje artysty.

REKLAMA REKLAMA

Weź udział w autentycznej eksploracji życia i twórczości muzyka, obejrzyj nieznane dotąd zdjęcia, zobacz instrumenty artysty i przyjrzyj się bliżej jego kultowej garderobie w Sali Kostiumów.

Prince: The Immersive Experience, znajduje się w The Shops przy North Bridge na Magnificent Mile, przy 540 N. Michigan Avenue. Wystawa będzie czynna do 1 stycznia 2023 r., a jej zwiedzenie zajmuje około 60 minut.

Strona internetowa/bilety: feverup.com/112147

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube,

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W dniach 23-25 września 2022 odbył się IV Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku Andrzej Krukowski otworzył Kongres słowami „Kongres uważam za otwarty”. Tegoroczny Kongres potrwał trzy dni. Widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle w dwóch dogodnych lokalizacjach i wziąć udział w niedzielnym kongresie zorganizowanym w tym roku w nowej siedzibie Akademii Muzycznej PASO.

W piątek i sobotę odbyły się spektakle teatralne.

W Wooddale w Art Gallery Kafe, widzowie mogli podziwiać studentkę Akademii Sztuki Teatralnej we Wrocławiu – Aldonę Karską, w dwóch monodramach; „Grze” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk i „(Nie)Normalnej” na podstawie autobiografii Donny Wiliams.

Aldona wraz z reżyserką monodramów Katarzyną Boroń przyjechały na Kongres z Polski. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przed młodą artystką wielka kariera, bo Aldona ma wielki talent aktorski.

REKLAMA REKLAMA

Również w piątek i sobotę , ale w drugiej lokalizacji, teatr Teatr Nasz zaprosił widzów na premierę, która odbyła się w bardzo nietypowym miejscu, a mianowicie w zakładzie mechaniki samochodowej.

Widzowie zostali zaproszeni do rozświetlonej komory lakierniczej, gdzie obejrzeli instalację pt. „Proces Pana Cogito” na podstawie życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

W sobotę i niedzielę w godzinach porannych odbyły się II Warsztaty Aktorskie, które poprowadził Omar Sangare absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiował pod okiem Andrzeja Wajdy, dziekan Wydziału Sztuk Teatralnych w Williams College w Massachusetts, założyciel i dyrektor artystyczny UNITED SOLO, największego na świecie festiwalu monodramu, który odbywa się w Nowym Yorku.

Gala Kongresu odbyła się w niedzielę i zgromadziła liczną publiczność, aktorów, reżyserów, charakteryzatorów, sponsorów i miłośników teatru. Jak co roku kongres podsumował działania teatralne w minionym sezonie artystycznym, oraz zapowiedział nowy sezon 2022-23.

Od swojej pierwszej edycji Kongres przyznaje nagrodę za osiągnięcia dla teatru. Przypomnijmy, że w latach ubiegłych otrzymali ją Wiesław Gogacz, Lilianna i Andrzej Piekarscy i Tomasz Startek.

W tym roku za wyobraźnię w kreowaniu kostiumów teatralnych, projekty autentyczne i integralne z charakterem postaci, statuetkę odebrała Pani Maryla Pawlina, kostiumolożka, która od wielu lat tworzy wspaniałe kostiumy teatralne dla teatrów min. Warsztatów Teatralnych „Little Stars”, Teatru Nasz, oraz Akademii Muzyki PASO.

Podczas laudacji na salę wkroczyli aktorzy i wolontariusze prezentując ułamek kostiumów, które wyszły spod igły p. Maryli. Na scenie zrobiło się kolorowo i bajecznie, a laureatka nie kryła łez wzruszenia.

Wieczór poprowadził duet Monika Kulas i Bogdan Łańko.

Program artystyczny oparty o twórczość Mariana Hemara w 50 rocznicę jego śmierci i poezje Adama Mickiewicza w 200 rocznicę wydania Ballad i Romansów i ogłoszenia roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, wzruszył, ale i rozśmieszył.

Kolejnym punktem programu była projekcja spektaklu „Bal w operze” nagranego w 1994 roku w ramach spotkań Teatru Domowego, którego inicjatorką była Anna Czerwińska. Autorzy i uczestnicy wspominali historię wspólnych przedsięwzięć teatralnych od początku lat 90.

IV Kongres zakończyło losowanie wejściówki teatralnej na premiery polskich teatrów w sezonie 2022-23.

W przyszłym roku, we wrześniu, jubileuszowa edycja Kongresu, na którą już teraz Państwa zapraszamy.

Autor: Aldona Olchowska
Foto: Katarzyna Jarosz

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Nie żyje Coolio słynny raper znany z hitu Gangsta’s Paradise. Miał 59 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Coolio, raper, który był jednym z największych nazwisk hip-hopowych lat 90-tych, autor takich hitów jak „Gangsta’s Paradise” i „Fantastic Voyage”, zmarł w środę w wieku 59 lat, w domu swojego przyjaciela w Los Angeles, poinformował jego menedżer.

Przyczyna śmierci Coolio, którego oficjalne nazwisko brzmiało Artis Leon Ivey Jr.nie została od razu podana.

Coolio zdobył nagrodę Grammy za najlepszy solowy występ rapowy za „Gangsta’s Paradise”, przebój z 1995 roku ze ścieżki dźwiękowej do filmu Michelle Pfeiffer „Dangerous Minds”.

Był nominowany do pięciu innych nagród Grammy w karierze, która rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX wieku.

Urodzony w Monessen w Pensylwanii na południe od Pittsburgha Coolio przeniósł się do Compton w Kalifornii, gdzie poszedł do Community College. Pracował jako strażak-ochotnik oraz w ochronie lotniska, zanim poświęcił się scenie hip-hopowej.

REKLAMA REKLAMA

Jego kariera rozpoczęła się w 1994 roku wraz z wydaniem debiutanckiego albumu z Tommy Boy Records, „It Takes a Thief”. Jego utwór otwierający „Fantastic Voyage” osiągnął 3 miejsce na liście Billboard Hot 100.

Rok później singiel „Gangsta’s Paradise” stał się numerem 1 z mrocznym tekstem otwierającym:

„Kiedy idę doliną cienia śmierci, patrzę na swoje życie i uświadamiam sobie, że niewiele zostało, bo strzelałem i śmiałem się tak długo, że nawet moja mama myśli, że mój umysł jest odszedł.”

Media społecznościowe rozbłysły reakcjami na nieoczekiwaną śmierć.

„To smutna wiadomość” – napisał Ice Cube na Twitterze. „Spoczywaj w pokoju, Coolio.”

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu