Połącz się z nami

Ciekawostki

Jeśli to nie jest ludzkie życie, dlaczego musisz je zabijać? Lila Rose wyszła cało w starciu ze zwolennikami aborcji w talk-show

Opublikowano

dnia

Lila Rose, założycielka i prezes narodowej grupy pro-life Live Action, przemawiała niedawno w obronie nienarodzonych dzieci poczętych w przypadkach gwałtu i dzieci obarczonych anomaliami płodowymi przed ogólnokrajową publicznością w talk show dr Phila. W odpowiedzi na stwierdzenie gospodarza talk-show, że społeczność naukowa jest podzielona w kwestii tego, czy życie zaczyna się w momencie poczęcia, odpowiedziała pytaniem „Jeśli chodzi o aborcję, jeśli to nie jest ludzkie życie, to dlaczego musisz je zabijać?”. O tym, że trzeba umieć bronić swoich poglądów mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Dwa niedawne przypadki aborcji były centralnymi punktami odcinka programu Dr. Phila, który został wyemitowany 12 września.

Program skupił się na przypadku kobiety z Luizjany, która nie mogła dokonać aborcji po otrzymaniu druzgocącej diagnozy dotyczącej nienarodzonego dziecka, które nosiła, a także dziesięcioletniej dziewczynki, która została zgwałcona i wyjechała poza stan, aby poddać się aborcji.

Do Dr. Phila dołączyła senator stanu Luizjana Katrina Jackson; Rose; adwokat Ben Crump; oraz Christian Nunes, przewodnicząca Narodowej Organizacji Kobiet.

REKLAMA REKLAMA

Obrona życia niemowląt śmiertelnie chorych

Nancy Davis i Shedricowi Cole, parze z Luizjany, odmówiono dostępu do aborcji, mimo, że otrzymali straszną diagnozę lekarską dotyczącą ich czwartego dziecka.

U dziecka stwierdzono akranię, rzadki, ale śmiertelny stan, w którym płód nie tworzy czaszki. Lekarze doradzili przerwanie ciąży, ale ze względu na prawo uchwalone po obaleniu sprawy Roe v. Wade w stanie Luizjana, kobieta musiała wyjechać poza stan, aby dokonać aborcji.

Davis opisała to doświadczenie jako „wyczerpujące emocjonalnie”, mówiąc, że była zmuszona najpierw nosić dziecko, a potem je pochować.

W odpowiedzi na tę sprawę Rose, która sama straciła swoje dziecko przez poronienie, złożyła jej kondolencje, dodając, że śmiertelnie chore dziecko powinno umrzeć w kochających ramionach swoich rodziców, a nie w zabijających je narzędziach aborcyjnych.

Obrona życia dzieci poczętych w wyniku gwałtu

Następnie uwaga skupiła się na 10-letniej dziewczynce, która została zgwałcona i wyjechała z Ohio, gdzie większość aborcji jest nielegalna, do Indiany, aby usunąć ciążę. Dr Phil zapytał publiczność o ich przemyślenia na ten temat.

Jedna z kobiet skierowała swoje uwagi do Rose, mówiąc: „Chcesz po prostu zalegalizować zło. Naprawdę tak się czuję, kiedy słyszę, jak mówisz, zwłaszcza gdy mówisz o 10-letniej dziewczynce, która została zgwałcona.”

Rose odpowiedziała: „Aborcja niszczy zdrowie psychiczne kobiet”.

„Trauma pochodzi z gwałtu. Dziecko jest tam niewinne” – dodałą.

Na uwagi z widowni, że tego dziecka jeszcze nie było, Rose odpowiedziała:

„Naszym podstawowym prawem człowieka, które wszyscy mamy na tej sali, jest życie. To pierwsze prawo człowieka.”

„Prawa mają chronić słabych. Kto jest najsłabszy w społeczeństwie? Dziecko. Nie mają głosu. Nie mogą mówić”.

„Niezależnie od tego, czy żyjesz 10 minut, 10 lat, czy sto lat, jesteś ludzkim życiem i masz prawo nie zostać zabitym. I na tym polega walka pro-life” – kontynuowała.

„O to właśnie walczymy. Kultura życia, w której zapewniamy prawdziwą opiekę zdrowotną. Aborcja to celowe zniszczenie niewinnego ludzkiego życia”.

Obrona życia od momentu poczęcia

Goście dyskutowali również o tym, kiedy zaczyna się życie człowieka po tym, jak Dr. Phil skomentował, że „nie ma konsensusu wśród społeczności naukowej”.

„Jest, doktorze Phil. Dziewięćdziesiąt sześć procent naukowców twierdzi, że życie zaczyna się od zapłodnienia” – stwierdziła Rose.

Badanie przeprowadzone przez doktoranta Uniwersytetu Chicago wykazało, że większość biologów uważa, że ​​życie zaczyna się w momencie poczęcia. Spośród 5577 biologów, którzy odpowiedzieli na rozesłaną przez niego ankietę, 96% poparło ten fakt.

„Embrion jednokomórkowy to wyjątkowe, nowe ludzkie życie” – podkreśliła Rose.

„Możesz przejść do literatury naukowej i znaleźć neurobiologów, którzy twierdzą, że zaczyna się, gdy pojawia się wykrywalna fala mózgowa” – odpowiedział Dr. Phil.

Na zakończenie programu Dr. Phil zachęcił publiczność do „sprawdzenia faktów”, znalezienia różnych definicji dostępnych u naukowców i samodzielnego decydowania, co o tym myśleć.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News USA

Radość i bliskie osoby lekarstwem na starzenie się. Bądźcie zawsze młodzi!

Opublikowano

dnia

Autor:

Bycie samotnym i nieszczęśliwym może przyspieszyć proces starzenia się bardziej niż palenie, zgodnie z niedawnym artykułem opublikowanym w czasopiśmie Aging-US. Radość i otoczenie bliskich osób to podstawa!

„Wykazujemy, że czynniki psychologiczne, takie jak poczucie nieszczęścia lub samotności, dodają rok i osiem miesięcy do wieku biologicznego” – oświadczył główny autor badania, dr Fedor Galkin, dyrektor ds. rozwoju biznesu naukowego w Deep Longevity w Hongkongu.

Jest to wpływ większy niż miejsce zamieszkania, stan cywilny i palenie.

Komponent psychologiczny nie powinien być ignorowany w badaniach nad starzeniem się ze względu na jego znaczący wpływ na wiek biologiczny – uważa autor artykułu.

Według raportu każdy ma wiek chronologiczny, który jest określany przez datę urodzenia, ale mamy też „zegar starzenia”, na który wpływa nasza genetyka, wybory życiowe i środowisko.

REKLAMA REKLAMA

Międzynarodowy zespół badawczy zauważył, że wraz z wiekiem kumulują się uszkodzenia molekularne w komórkach, co przyczynia się do rozwoju chorób.

Jednak dla niektórych osób proces starzenia przebiega szybciej, co określa się mianem „przyspieszonego starzenia”.

Naukowcy opracowali zegar starzenia oparty na panelach krwi z zestawu danych China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS), aby określić wiek biologiczny w próbce dorosłych Chińczyków.

CHARLS to ogólnokrajowe badanie obejmujące populację chińską w wieku powyżej 45 lat; zawiera informacje o statusie społecznym i ekonomicznym uczestników, historii zdrowia, danych biometrycznych i panelach krwi.

Autorzy zauważyli, że Chiny mają najniższy odsetek osób, które nazywają „succesfull agers” wśród krajów Azji Wschodniej.

„Succesfull agers” to osoby w wieku powyżej 65 lat bez większych niepełnosprawności, z normalnymi funkcjami poznawczymi i zaangażowaniem społecznym.

Czynniki przyspieszające starzenie

Badanie wykazało, że udar, choroby wątroby i płuc – a także palenie – przyspieszyły starzenie się. Ale okazało się, że „wrażliwy stan psychiczny” również może to zrobić.

Poczucie beznadziei, nieszczęścia i samotności zwiększało wiek biologiczny bardziej niż palenie.

Okazało się również, że bycie singlem i mieszkanie na wsi (i brak odpowiednich usług medycznych) było również powiązane z przyspieszeniem starzenia się.

Ograniczenia badania

Badanie zauważa, że ​​jednym z ograniczeń była metoda ankiety: uczestnikom zadawano pytania dotyczące ich dobrego samopoczucia psychicznego poprzez uszeregowanie częstotliwości niektórych uczuć lub problemów w poprzednim tygodniu.

Innym ograniczeniem było to, że badanie obejmowało tylko uczestników, którzy należeli do chińskiej populacji starszych osób dorosłych – więc jego wyniki powinny zostać powtórzone w porównywalnej populacji zachodniej.

Wczesne wykrycie przyspieszonego starzenia może mieć zastosowanie w zapobieganiu wystąpieniu chorób związanych ze starzeniem się lub znalezieniu sposobu na spowolnienie tego procesu.

Autorzy badania wnioskują, że sposób, w jaki się starzejemy, jest indywidualny. Starzenie się jest determinowane nie tylko czynnikami fizycznymi, ale także w pewnym stopniu naszym samopoczuciem emocjonalnym i statusem społecznym.

 

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Ridofranz/ Rawpixel/ lucigerma

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W dniach 23-25 września 2022 odbył się IV Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku Andrzej Krukowski otworzył Kongres słowami „Kongres uważam za otwarty”. Tegoroczny Kongres potrwał trzy dni. Widzowie mogli obejrzeć dwa spektakle w dwóch dogodnych lokalizacjach i wziąć udział w niedzielnym kongresie zorganizowanym w tym roku w nowej siedzibie Akademii Muzycznej PASO.

W piątek i sobotę odbyły się spektakle teatralne.

W Wooddale w Art Gallery Kafe, widzowie mogli podziwiać studentkę Akademii Sztuki Teatralnej we Wrocławiu – Aldonę Karską, w dwóch monodramach; „Grze” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk i „(Nie)Normalnej” na podstawie autobiografii Donny Wiliams.

Aldona wraz z reżyserką monodramów Katarzyną Boroń przyjechały na Kongres z Polski. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przed młodą artystką wielka kariera, bo Aldona ma wielki talent aktorski.

REKLAMA REKLAMA

Również w piątek i sobotę , ale w drugiej lokalizacji, teatr Teatr Nasz zaprosił widzów na premierę, która odbyła się w bardzo nietypowym miejscu, a mianowicie w zakładzie mechaniki samochodowej.

Widzowie zostali zaproszeni do rozświetlonej komory lakierniczej, gdzie obejrzeli instalację pt. „Proces Pana Cogito” na podstawie życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

W sobotę i niedzielę w godzinach porannych odbyły się II Warsztaty Aktorskie, które poprowadził Omar Sangare absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie studiował pod okiem Andrzeja Wajdy, dziekan Wydziału Sztuk Teatralnych w Williams College w Massachusetts, założyciel i dyrektor artystyczny UNITED SOLO, największego na świecie festiwalu monodramu, który odbywa się w Nowym Yorku.

Gala Kongresu odbyła się w niedzielę i zgromadziła liczną publiczność, aktorów, reżyserów, charakteryzatorów, sponsorów i miłośników teatru. Jak co roku kongres podsumował działania teatralne w minionym sezonie artystycznym, oraz zapowiedział nowy sezon 2022-23.

Od swojej pierwszej edycji Kongres przyznaje nagrodę za osiągnięcia dla teatru. Przypomnijmy, że w latach ubiegłych otrzymali ją Wiesław Gogacz, Lilianna i Andrzej Piekarscy i Tomasz Startek.

W tym roku za wyobraźnię w kreowaniu kostiumów teatralnych, projekty autentyczne i integralne z charakterem postaci, statuetkę odebrała Pani Maryla Pawlina, kostiumolożka, która od wielu lat tworzy wspaniałe kostiumy teatralne dla teatrów min. Warsztatów Teatralnych „Little Stars”, Teatru Nasz, oraz Akademii Muzyki PASO.

Podczas laudacji na salę wkroczyli aktorzy i wolontariusze prezentując ułamek kostiumów, które wyszły spod igły p. Maryli. Na scenie zrobiło się kolorowo i bajecznie, a laureatka nie kryła łez wzruszenia.

Wieczór poprowadził duet Monika Kulas i Bogdan Łańko.

Program artystyczny oparty o twórczość Mariana Hemara w 50 rocznicę jego śmierci i poezje Adama Mickiewicza w 200 rocznicę wydania Ballad i Romansów i ogłoszenia roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, wzruszył, ale i rozśmieszył.

Kolejnym punktem programu była projekcja spektaklu „Bal w operze” nagranego w 1994 roku w ramach spotkań Teatru Domowego, którego inicjatorką była Anna Czerwińska. Autorzy i uczestnicy wspominali historię wspólnych przedsięwzięć teatralnych od początku lat 90.

IV Kongres zakończyło losowanie wejściówki teatralnej na premiery polskich teatrów w sezonie 2022-23.

W przyszłym roku, we wrześniu, jubileuszowa edycja Kongresu, na którą już teraz Państwa zapraszamy.

Autor: Aldona Olchowska
Foto: Katarzyna Jarosz

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Witamy jesień w Lincoln Park Zoo! Gigantyczny labirynt i zjeżdżalnia, diabelski młyn i wielkie dynie na Fall Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Ósmy doroczny Fall Fest w Lincoln Park Zoo otwiera się już dzisiaj witając sezon jesienny. Festiwal zaoferuje szereg atrakcji dla całej rodziny, w tym gigantyczny labirynt i 20-metrowy diabelski młyn oraz inne atrakcje o tematyce jesiennej.

Tegoroczny Fall Fest w Lincoln Park Zoo potrwa od 30 września do 30 października a wstęp jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Podczas gdy festiwal będzie otwarty codziennie przez następny miesiąc, pełna oferta będzie dostępna tylko w weekendy.

Wydarzenie wzbogaci również wyjątkowy jesienny bar o nazwie Patch’s Pumpkin Bar & Grill. Goście mogą się tu delektować sezonowymi potrawami, napojami, wystrojem i wspaniałymi widokami na Pepper Family Wildlife Center.

Jak zawsze, przed sklepem z upominkami znajduje się grządka z dyniami gdzie odwiedzający mogą wybrać dla siebie idealną dynię lub obserwować, jak profesjonalni rzeźbiarze dyni wykonują swoją magiczną pracę.

REKLAMA REKLAMA

Artyści na żywo prezentują swoją pracę od 10:00 a.m. do 1:00 p.m. w każdy piątek, sobotę i niedzielę przez cały festiwal.

Wspaniałe zwierzęta i muzyczna rozrywka będą dostępne dla wszystkich, a wiele biletowanych atrakcji daje szansę na podwojenie jesiennej zabawy.

Należą do nich gigantyczny diabelski młyn, labirynt, wielka zjeżdżalnia, rejs statkiem pirackim, Lionel Train Adventure, karuzela AT&T Endangered Species Carousel i wiele więcej.

Bilety na dodatkowe oferty festiwalu kosztują 4 USD za jeden bilet, 36 USD za 10 biletów i 69 USD za 20 biletów. Bilety na dodatkowo płatne atrakcje Fall Fest można kupić z wyprzedzeniem tutaj.

Fall Fest będzie otwarty dla publiczności w godzinach od 10:00 a.m. do 5:00 p.m. w piątki, soboty i niedziele od piątku 30 września do niedzieli 30 października. Więcej informacji o Fall Fest można znaleźć tutaj.

Dodatkowo dla dzieci odbędzie się impreza Spooky Zoo 22 października a dla starszych gości po raz kolejny odbędzie się Howl-O-Ween tylko dla dorosłych 27 października.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, istock/ło:FotografieLink

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu