Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Bycie karanym a prawo imigracyjne. Czy może przeszkodzić w dostaniu zielonej karty lub obywatelstwa?

Opublikowano

dnia

Czy bycie karanym może przeszkodzić w uzyskaniu zielonej karty lub amerykańskiego obywatelstwa? Jak wykroczenia i przestępstwa są traktowane przez prawo imigracyjne? Na pytania odpowiada Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski podkreśla, że jeśli chodzi o bycie karanym przez wymiar sprawiedliwości, to absolutnie nie wolno tego zataić.

Nawet jeśli chodzi o wymazane wykroczenia, czyli uzyskanie tzw. expungement. Zwłaszcza, że to wymazanie dotyczy prawa kryminalnego a nie federalnego.

Najważniejsze jest nie ukrywać niczego, także wykroczeń popełnionych w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju. Cała przeszłość jest dokładnie sprawdzana i nic się nie ukryje.

REKLAMA REKLAMA

Najczęstsze wykroczenia, z jakimi ma do czynienia Mecenas Magdalena Grobelski w chicagowskiej Polonii to przemoc domowa i prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Przemoc domowa, zarówno wobec współmałżonka jak i dzieci jest trudnym przypadkiem.

Urzędnicy imigracyjni zwracają na tą kwestię szczególną uwagę. Stwierdzona przemoc domowa może mieć poważne konsekwencje dla osoby starającej się o zieloną kartę lub obywatelstwo.

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie musi mieć konsekwencji, zależy to głównie od tego ile czasu minęło od tego zdarzenia. Natomiast poważnie utrudnić zdobycie zielonej karty lub obywatelstwa może kradzież, nawet mała, czyli do 130 dolarów wartości skradzionych rzeczy.

Przestępstwo może także skutkować włożeniem do przewodu deportacyjnego.

Rekord kryminalny jest ważny zarówno jeśli chodzi o staranie o zieloną kartę jak i o obywatelstwo, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski. Ale w tym drugim przypadku przepisy są ostrzejsze.

W przypadku bycia karanym zdecydowanie najlepiej jest skorzystać z pomocy adwokata w swojej sprawie imigracyjnej.

Jeśli chodzi o odnawianie zielonej karty po dwóch latach to karalność nie jest tu tak bardzo brana pod uwagę.

Jeśli tylko macie możliwość starania się o obywatelstwo, to lepiej jednak nie odnawiać zielonej karty tylko składać petycję o obywatelstwo. Jak zaznacza Mecenas Magdalena Grobelski w tej chwili czeka się na nie rekordowo krótki czas, tylko około 2,5 miesiąca.

Natomiast w przypadku jeśli już złożymy podanie o obywatelstwo i potem zdarzy się aresztowanie, mogą być różne konsekwencje, zależy jakie to było przestępstwo.

Należy być ostrożnym jeśli chodzi o pracę związaną z handlem marihuaną. Jest ona legalna w Illinois ale nie w całym kraju, więc na poziomie federalnym jest przestępstwem.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Aleksandr Rybalko/ Prostock-Studio/ perfectlab

 

REKLAMA REKLAMA

Prawo imigracyjne

Nowa ustawa o DACA zacznie obowiązywać od 31 października. Program zostanie utrzymany

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 31. października wchodzi w życie dyskutowana ostatnio przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych nowa ustawa o DACA.

Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (DHS) zdecydował, ze DACA powinna zostać “utrzymana,” co oznacza ze każdy kto już wcześniej składał podania o DACA wciąż może je odnawiać.

DHS potwierdził również, że osoba, która jest w statusie DACA ma “legalny pobyt” tylko jeśli chodzi o posiadanie statusu DACA, ale nie oznacza to, że ma legalny status na poczet np. składania podań o zieloną kartę.

Proszę pamiętać także, że wciąż obowiązuje nakaz sędziego z sądu federalnego w Teksasie i wciąż Urząd Imigracyjny USCIS nie przyjmuje nowych podań o DACA. Ta decyzja z 16. lipca 2021 wciąż jest rozpatrywana przez sąd.

REKLAMA REKLAMA

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

 

Foto: istock/ stuartmiles99

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Nieudokumentowani imigranci są przenoszeni z Illinois do innych stanów. Przeczytaj jakie prawa im przysługują

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnim okresie – także z uwagi na nowo wprowadzane zmiany w prawie imigracyjnym, i również w naszym stanie Illinois – zostają zamykane ośrodki przetrzymywania nieudokumentowanych imigrantów. Jakie ma to znaczenie? Nie za dobre ponieważ osoby są przenoszone do ośrodków w innych stanach!

Jakie prawa ma osoba przetrzymywana w ośrodku dla nieudokumentowanych imigrantów?

• Przede wszystkim każdy kto ma kontakt z osoba zatrzymaną powinien poprosić ją o jej numer A (alien number) po którym można ją zlokalizować. Proszę pamiętać, że oficerowie mogą zrobić błąd w pisowni polskich nazwisk więc utrudnia to odnalezienie zatrzymanego/nej.
• Jeśli zatrzymany jest reprezentowany przez adwokata, adwokat powinien dostać zawiadomienie o transferze klienta;
• Zatrzymany ma prawo posiadania pieniędzy niezbędnych na wykonywania telefonów, otrzymywania listów od adwokata, kontaktu z adwokatem, etc. Ma także prawo być powiadomionym o statusie jego sprawy. ICE jest odpowiedzialne za stan zdrowia zatrzymanego;
• Większość ośrodków gwarantuje do 5200 minut miesięcznie na wykonywanie telefonów do adwokata oraz bliskich.

Co w przypadku kiedy zostaje zatrzymane niepełnoletnie dziecko?

ICE nie może go przetrzymywać z dorosłymi osobami;
• Dzieci mogą być przetrzymywane w domach opieki, specjalnych ośrodkach dla dzieci specjalnej troski, ośrodkach dla dzieci;
• Jednakże jeśli ICE uzna że nie ma miejsca w jurysdykcji gdzie dziecko zostało zatrzymane, wówczas ICE może przetransferować dziecko do innego stanu (należy niezwłocznie skontaktować się z adwokatem by uniknąć potencjalnych trudności w zlokalizowaniu dziecka);
• Dziecko może też zostać oddane w ręce rodzica ale jeśli rodzic jest nielegalnie wówczas postawiony zostanie przed sąd imigracyjny celem rozprawy deportacyjnej.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

REKLAMA REKLAMA

 

 

Foto: You Tube, istock/:RamonCarretero

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Wszystkie zielone karty oparte na zatrudnieniu mają być wykorzystane w tym roku w Stanach Zjednoczonych

Opublikowano

dnia

Autor:

​Amerykańskie władze imigracyjne przewidują, że wykorzystają wszystkie dodatkowe dostępne zielone karty oparte na zatrudnieniu na rok fiskalny kończący się w tym miesiącu, unikając ryzyka, że ​​rząd drugi rok z rzędu pozwoli zmarnować ich tysiące.

Zazwyczaj ​USA Citizenship and Immigration Services rozdaje około 140 000 zielonych kart opartych na zatrudnieniu zagranicznym pracownikom i ich rodzinom, co stanowi ułamek popytu. Niektórzy zainteresowani czekają na nie nawet 10 lat.

Pandemia Covid-19 stworzyła raz na pokolenie sytuację, w której w ciągu ostatnich dwóch lat dostępna była około dwukrotnie większa liczba zielonych kart niż zwykle.

Szczytowy plon zielonych kart nastąpił z powodu zasady w prawie imigracyjnym, zgodnie z którym jeśli jakakolwiek zielona karta w kategorii wiz rodzinnych nie została wykorzystana, w następnym roku liczby te przechodzą do kategorii opartej na zatrudnieniu.

REKLAMA REKLAMA

W zeszłym roku amerykańskie służby obywatelskie i imigracyjne dysponowały 120 000 dodatkowymi zielonymi kartami opartymi na zatrudnieniu. Jednak ze względu na poważne braki kadrowe w agencji i liczne zaległości nie przetworzyli oni 68 000 z nich na czas.

Wszelkie zielone karty, które nie zostaną wykorzystane do końca roku podatkowego, są zmarnowane.

Perspektywa, że ​​to się powtórzy w tym roku, wywołała strach wśród zwolenników imigrantów, grup indyjsko-amerykańskich i ich pracodawców, zazwyczaj dużych firm technologicznych lub finansowych.

Grupa prywatnych prawników, pracujących w ramach organizacji patronackiej znanej jako IMMpact litigation, złożyła w lipcu pozew zbiorowy, aby spróbować zmusić rząd do zarezerwowania niewykorzystanych miejsc.

Ale nie marnowanie ani jednej zielonej karty opartej na zatrudnieniu jednym z priorytetów na ten rok dla US Citizenship and Immigration Services. Agencja zmieniła kilka swoich procesów, aby to zrobić.

Niedawna fala niewykorzystanych zielonych kart rodzinnych miała miejsce, ponieważ większość ubiegających się o nie – zazwyczaj rodzeństwo lub dorosłe dzieci obywateli USA – mieszka za granicą, kiedy składa podanie, a podczas pandemii Covid konsulaty USA za granicą poważnie ograniczyły terminy spotkań związane z otrzymaniem zielonej karty.

Chociaż konsulaty ponownie wydają zielone karty na poziomie zbliżonym do stanu sprzed pandemii, rząd oszacował, że nie wykorzystał około 60 000 dostępnych zielonych kart rodzinnych, co oznacza, że od października przeniosą się one do kategorii opartych na zatrudnieniu.

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/fizkes/AndreyPopov

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu