Połącz się z nami

Ciekawostki

Mam małe rączki, ale wielkie serce – historia 6-letniego wojownika z TARczą

Opublikowano

dnia

„W ósmym miesiącu ciąży podczas badania USG dowiedzieliśmy się, że Nathan urodzi się bez rączek. Doktor nie wiedział jak nam to powiedzieć. Stwierdził, że na aborcję jest już za późno. Ja jednak nigdy bym nie dopuściła do tego, aby zabić swoje dziecko” – mówi Family News Service Sabina Walczak. 12 sierpnia Nathan Walczak skończy 6 lat. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną – zespołem TAR, który objawia się brakiem kości przedramienia, bądź ich szczątkowym występowaniem.

„Lekarz nie wiedział, jak ma nam o tym powiedzieć. Milczał przez chwilę, a potem odwrócił monitor USG. Wasze dziecko nie ma kości ramiennej i przedramienia”

– tak Sabina Walczak opisuje wizytę u lekarza, podczas której dowiedziała się o wadzie genetycznej syna. Ginekolog podkreśliła tylko, że, gdyby wcześniej udało się zauważyć chorobę dziecka, rodzice mogli by je abortować, a tak to było już za późno.

Walczakowie poczuli ogromny ból.

„To był dla mnie duży cios, nie mogłam sobie wyobrazić syna bez rąk. Zostaliśmy z tym wszystkim sami”

– podkreśla Sabina Walczak. Wraz z mężem nie otrzymali pomocy psychologicznej. Nie usłyszeli słów otuchy i wsparcia. Po postawionej diagnozie przepłakali 2 tygodnie.

„To był dla nas czas żałoby. Mieliśmy poczucie straty, bo oczekiwaliśmy narodzin zdrowego dziecka. Zastanawialiśmy się, dlaczego właśnie nam się to przydarzyło. To trwało jednak dość krótko. Potem rozpoczęła się walka o życie syna” – tłumaczy kobieta.

Kiedy Nathan się urodził, państwo Walczakowie bali się, czy ich dziecko w ogóle przeżyje.

„Choć lekarze ustalili, że dziecko ma wadę genetyczną, nie od razu wykryli, że cierpi na zespół TAR. O tym dowiedzieliśmy się dopiero po porodzie. Drugiego dnia po urodzeniu synek miał na głowie krwiak wielkości pomarańczy. Pilnie potrzebował przetoczenia krwi” – dodaje mama Nathana.

W pierwszym okresie życia okazało się, że chłopiec ma małopłytkowość, wówczas wyszło na jaw, że maluch cierpi również na nieprawidłowości w budowie kolan, że są one źle wykształcone i brakuje więzadeł krzyżowych.

Walczakowie mieszkają w Niemczech. Decyzję o emigracji z Polski podjęli ze względu na możliwość kompleksowego leczenia chłopca za granicą.

Aby nogi dziecka mogły się rozwijać potrzebne są ortezy, które trzeba systematycznie wymieniać, bo Nathan rośnie. W Polsce ich koszt to 40-50 tys. złotych. Walczakowie musieliby je kupować z własnych pieniędzy. W Niemczech ortezy są refundowane w stu procentach.

„Przestałam słuchać ludzi, którzy mówili mi, że Nathan nie da sobie rady, że będzie daleko w tyle za rówieśnikami. Nie skupiamy się na tym czego nie mamy, tylko jesteśmy wdzięczni za to, co mamy” – zaznacza mama chłopca.

Nathan świetnie sobie radzi. Bawi się z dziećmi, używa zarówno dłoni jak i nóg. Uśmiecha się i jest bardzo aktywnym dzieckiem.

„Jak tylko zaczął mówić, powtarzał mi: 'ja sam’. Nie przeszkadzam mu w dążeniu do samodzielności, a z każdym dniem jest coraz lepiej.”

„Jestem dumna, że mam takiego wojownika z TARczą. Nathan daje nam siłę i nadzieję” – mówi Sabina Walczak.

„Skacze i wspina się, gdzie może, ciesząc się niezmiernie, że daje radę to zrobić. Synek potrafi nawet puścić samolocik z papieru nóżkami i grać w bilarda dla dzieci. Radzi sobie też z samodzielnym jedzeniem, piciem i myciem zębów, a także z ubieraniem” – tłumaczy dumna mama.

„Nieraz wydawało mi się, że synek czegoś nie da rady zrobić, może co najwyżej nauczy się tego w przyszłości. A on mi już na drugi dzień mówił: 'Mamo patrz, ja Ci pokażę, jak to się robi’. To jest naprawdę niesamowite obserwować go, jak on znajduje sposoby na robienie różnych rzeczy” – dodaje z uśmiechem kobieta.

Dzieci często zaczepiają i pytają chłopca, dlaczego ma takie małe rączki.

„Nathan od maleńkiego mówił: „mam małe rączki, ale serce wielkie'”.

„Kiedyś myślałam, że jako mama wielu rzeczy chcę go nauczyć. A tymczasem to on mnie uczy cierpliwości, wdzięczności i miłości każdego dnia” – podkreśla kobieta.

Chłopca czekają jeszcze operacje, które będą miały na celu wyprostowanie nóg.

„Nathanek ciągle powtarza, że Bóg go tak stworzył. Brak rączek nie jest dla niego problemem. Ostatnio oznajmił nam, że w raju też by chciał mieć krótkie rączki. Nasz syn akceptuje siebie.”

„Dzięki tym wszystkim przeciwnościom jesteśmy bliżej Boga, a trudne doświadczenia jeszcze bardziej nas zbliżają do siebie” – tłumaczą nam państwo Walczakowie.

Sabina i Paweł Walczakowie założyli na facebooku specjalny fanpage – „Nathan – Wojownik z TARczą”. Dzielą się tam swoją codziennością i pokazują postępy syna w ćwiczeniach i rehabilitacji.

Family News Service

 

Foto: archiwum państwa Walczaków

News USA

Zwycięzcami 1,765 mld USD w Powerball jest grupa osób z małego miasteczka

Opublikowano

dnia

Autor:

Kalifornijska loteria ujawniła nazwisko jednego ze zwycięzców drugiej co do wielkości sumy w USA – wygranej w Powerball wynoszącej 1,765 miliarda dolarów, którą trafiono w październiku ubiegłego roku. Theodorus Struyck reprezentuje grupę osób, która kupiła los w sklepie w małym górskim miasteczku Frazier Park w powiecie Kern.

Żadne inne informacje na temat Theodorusa Struycka nie zostały oficjalnie ujawnione, ale osobę o takim nazwisku nie było trudno znaleźć dziennikarzom w małej miejscowości, położonej 75 mil na północny zachód od centrum Los Angeles.

Według uzyskanych przez nich informacji, Struyck, znany jako Theo, pochodzi z Hawajów i od co najmniej dekady mieszka w liczącym 3 000 mieszkańców miasteczku.

Choć nie udało się przeprowadzić z nim wywiadu, sąsiedzi opisali Theo jako 65-letniego, miłego emeryta, który dawniej pracował w UPS a teraz uwielbia przebywać ze swoimi wnukami. Struyck jest także zapalonym wędkarzem, a jego syn służy w piechocie morskiej.

Szczęśliwy los został zakupiony w Midway Market, a rodzinna firma otrzymała premię w wysokości 1 miliona dolarów za jego sprzedaż.

Nie podano ile osób wchodzi w skład grupy zwycięzców. Takie grupy zazwyczaj składają się, aby kupić większą liczbę losów na loterię, niż mogliby to zrobić indywidualnie. W ten sposób zwiększają swoje szanse na wygraną.

Jeśli którykolwiek z kuponów wygra, nagroda jest następnie dzielona, zwykle proporcjonalnie do wkładu pieniężnego każdej z osób.

Nazwiska zwycięzców loterii mieszkających w Kalifornii muszą zostać podane do wiadomości publicznej zgodnie z prawem tego stanu. W innych stanach, takich jak Arizona, Georgia i New Jersey, zwycięzcy dużych loterii mogą pozostać anonimowi.

Dotychczasowy rekord amerykańskiej loterii został ustanowiony także przez wygraną w Kalifornii, która miała miejsce w 2022 roku w Powerball. Jej wartość wyniosła 2,04 miliarda dolarów – to także najwyższa na świecie wygrana trafiona jednym losem.

Obecnie główne wygrane obydwu amerykańskich loterii rosną. Szacowany jackpot Powerball w środowym losowaniu wynosi 687 milionów dolarów, a wtorkowa wygrana w Mega Millions 875 milionów dolarów, o czym pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: fox32, nypost
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej

NEWS Florida

Posiadłość na prywatnej wyspie tuż obok Florida Keys można mieć za 75 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli kiedykolwiek chciałeś posiadać własną, prywatną wyspę, teraz masz szansę! Pumpkin Key jest do zgarnięcia tuż przy wybrzeżu Key Largo na Florida Keys – ale chętnego będzie kosztować 75 milionów dolarów.

Według ogłoszenia na Zillow, prowadzonego przez Liz Hogan z Compass Florida i Russella Posta z Ocean Sotheby’s International, ta 26-akrowa posiadłość obejmuje główny dom z basenem z trzema sypialniami oraz dodatkowy dom na lądzie na kontynencie w Ocean Reef Club, prywatnej społeczności w Key Largo.

Odległość pomiędzy domami to tylko 4 minuty podróży łodzią, a wyspa znajduje się 10 minut lotu helikopterem z Miami.

Według strony internetowej Pumpkin Key może służyć jako prywatna oaza, zostać przekształcona w osiedle lub przekształcona w wspólnotę mieszkaniową.

Nieruchomość obejmuje:

  • 12 działek o powierzchni 1 akra do zagospodarowania nad brzegiem morza
  • Przystań na 23 jachty
  • 3 oddzielne mieszkania
  • Biuro kapitana doku
  • 2 domki dozorców
  • Plażę z białym piaskiem
  • 2 korty tenisowe, z czego jeden jest także lądowiskiem dla helikopterów
  • Utwardzoną ścieżkę dla wózków golfowych wzdłuż obwodu wyspy
  • Możliwość podłączenia wody, prądu i światłowodów

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji o nieruchomości.

Źródło: fox35
Foto: Legacy Productions
Czytaj dalej

News USA

Kumulacje Mega Millions i Powerball rosną do zawrotnych sum. Razem dają 1,520 mld!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kumulacja Mega Millions wzrosła do szacunkowej kwoty 875 milionów dolarów po tym, jak w piątkowy wieczór nie wyłoniono zwycięzcy nagrody głównej. Szansa by zdobyć tą fortunę będzie już we wtorek. Tymczasem główna wygrana loterii Powerball także nie pozostaje daleko w tyle, w poniedziałek wyniesie 645 milionów.

Zwycięskie liczby w piątkowym losowaniu Mega Millions to 13, 25, 50, 51 i 66, a Mega Ball wyniosła 6. Według loterii było to 28. kolejne losowanie, w którym żaden los nie pasował do wszystkich sześciu liczb.

Kumulacja Mega Millions nie została wygrana od grudnia 2023 r., kiedy to dwa losy w Kalifornii podzieliły się nagrodą o wartości 394 milionów dolarów. Jackpot z opcją gotówkową w wysokości 413,5 miliona dolarów, będzie do zgarnięcia podczas następnego losowania, we wtorek 19 marca.

Choć w piątek nikt nie zgarnął głównej wygranej, pojedynczy los sprzedany w Nowym Jorku wytypował pięć białych liczb i wygrał nagrodę o wartości 1 miliona dolarów. Ogólne szanse na wygranie jakiejkolwiek nagrody Mega Millions wynoszą 1 do 24, ale szanse na wygranie jackpota wynoszą 1 do 302 575 350.

Rekordowa suma w wysokości 1,602 miliarda dolarów została wygrana na Florydzie 8 sierpnia 2023 roku. Nagroda ta jest największą na świecie, jaką kiedykolwiek wygrano jednym losem.

Według loterii, oto 6 największych jackpotów Mega Millions, jakie kiedykolwiek wygrano:

  • 1,602 miliarda dolarów na Florydzie w sierpniu 2023 r
  • 1,537 miliarda dolarów w październiku 2018 r. w Karolinie Południowej
  • 1,35 miliarda dolarów w styczniu 2023 r. w Maine
  • 1,34 miliarda dolarów w lipcu 2022 r. w Illinois
  • 1,050 miliarda dolarów w styczniu 2021 r. w Michigan
  • Obecny jackpot: 875 milionów dolarów

Główna wygrana Powerball także rośnie a pula nagród w następnym losowaniu, które odbędzie się w poniedziałkowy wieczór, wzrosła do szacunkowej kwoty 645 milionów dolarów. Opcja gotówkowa wynosi 307,3 miliona dolarów.

W sobotni wieczór żaden los nie pasował do wszystkich sześciu wylosowanych liczb – białych kul 12, 23, 44, 57, 61 i czerwonej Powerball 5. Mnożnik Power Play wyniósł 2X. 3 kupony sprzedane w Michigan, New Jersey i Południowej Karolinie trafiły wszystkie pięć białych kul, co dało nagrody o wartości 1 miliona dolarów. 35 losów wygrało po 50 000 dolarów a 6 losów po 100 000 dolarów.

To już drugi jackpot Powerball, który w 2024 roku przekroczył 600 milionów dolarów. Nadchodzące losowanie, które odbędzie się w poniedziałkowy wieczór, będzie 33. losowaniem w serii bez trafienia głównej wygranej. Ostatnia wygrana w Powerball miała miejsce 1 stycznia 2024 r. dzięki losowi kupionemu w Michigan, który zdobył nagrodę o wartości 842,4 mln dolarów.

W 2023 roku jackpot Powerball został trafiony pięć razy:

  • 6 lutego 2023 r. – 754,6 mln dolarów – Waszyngton
  • 4 marca 2023 r. – 162,6 mln dolarów – Wirginia
  • 19 kwietnia 2023 r. – 252,6 mln dolarów – Ohio
  • 19 lipca 2023 r. – 1,08 miliarda dolarów – Kalifornia
  • 11 października 2023 r. – 1,765 miliarda dolarów – Kalifornia

Losy na Powerball kosztują 2 USD za grę i są sprzedawane są w 45 stanach, Dystrykcie Kolumbii, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Losowania Powerball są transmitowane na żywo w każdy poniedziałek, środę i sobotę ze studia losowania Florida Lottery w Tallahassee.

Ogólne szanse na wygranie nagrody wynoszą 1 do 24,9. Szansa na wygranie jackpota wynosi 1 do 292,2 miliona.

10 największych jackpotów na obu amerykańskich loteriach:

  1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball, 8 listopada 2022 r. — jeden zwycięski kupon).
  2. 1,765 miliarda dolarów (Powerball, 11 października 2023 r. – jeden zwycięski los).
  3. 1,586 miliarda dolarów (Powerball, 13 stycznia 2016 r. — trzy zwycięskie kupony).
  4. 1,58 miliarda dolarów (Mega Millions, 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  5. 1,537 miliarda dolarów (Mega Millions, 23 października 2018 r. — jeden zwycięski los).
  6. 1,348 miliarda dolarów (Mega Millions, 13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  7. 1,337 miliarda dolarów (Mega Millions, 29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los).
  8. 1,08 miliarda dolarów (Powerball, 19 lipca 2023 r. – jeden zwycięski los).
  9. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions, 22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los).
  10. 875 milionów dolarów (Mega Millions, aktualna wygrana).

 

Źródło: cnn, powerball
Foto: istock, YouTube

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu