Połącz się z nami

News Chicago

Nie żyje Myrna Salazar, animatorka kultury i współzałożycielka Chicago Latino Theatre Alliance. Miała 75 lat

Opublikowano

dnia

Myrna Salazar zmarła w swoim domu w Chicago 3 sierpnia w wieku 75 lat. Zostanie zapamiętana jako kochający impresario całkowicie oddany propagowaniu kultury latynoskiej w Chicago, artystom, którzy z nią pracowali oraz chicagowskiej publiczności, której chciała przybliżyć świat sztuki.

Latem 2020 roku, kiedy sztuki widowiskowe w Chicago zostały prawie całkiem zamknięte, Salazar i Chicago Latino Theatre Alliance (CLATA) zdecydowali, że skorzystają z parkingu ChiTown Futbol w Pilsen, by we wrześniu, w niemal niemożliwych okolicznościach, zorganizować niezwykłe wydarzenie plenerowe.

„Destinos al Aire” zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o uczczeniu latynoskiego teatru, filmu, muzyki i sztuki w zamkniętym mieście Chicago.

Myrna Salazar, jak zawsze uśmiechnięta, powiedziała wtedy „Nasi artyści potrzebują pieniędzy”.

„I to jest po prostu ważne, abyśmy nadal się spotykali”.

Urodzona w Portoryko w lipcu 1947 roku i wychowana w Chicago, Salazar była specjalistką ds. rozwoju gospodarczego w West Town Economic Development Corporation, a także członkiem Chicago Board of Education.

Była również agentką talentów, założyła Salazar & Navas Talent Agency, reprezentującą wykonawców i modelki.

Organizacja non-profit Chicago Latino Alliance, której była współzałożycielką i dyrektorem wykonawczym, ma na celu promowanie wybitnych instytucji sztuki latynoskiej w Chicago: National Museum of Mexican Art, International Latino Cultural Center i Puerto Rican Arts Alliance.

Popisowym programem CLATA jest „Destinos”, międzynarodowy festiwal teatrów latynoskich w Chicago, którego piąta edycja zaplanowana jest na wrzesień. Niestrudzonym promotorem i mistrzem tego wydarzenia była Salazar.

Myrna Salazar pozostawiła dwoje dzieci i pasierba. Trwają przygotowania do pogrzebu.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

News Chicago

Monumentalne Requiem Mozarta z pełną mocą zabrzmi w Lyric Opera

Opublikowano

dnia

Autor:

Lyric Opera of Chicago zaprasza do przeżycia Requiem Mozarta, jednego z najwspanialszych utworów chóralnych, jakie kiedykolwiek napisano. Koncerty odbędą się w piątek 22 marca i niedzielę 24 marca.

Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstałe w 1791 roku jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.

Legenda głosi, że Mozart sądził, że pisze Requiem na własny pogrzeb. Inni kompozytorzy dokończyli go już po jego śmierci, ale jest to nie tylko dzieło całkowicie jednolite muzycznie, ale także mistrzowska kompozycja.

Utwór nacechowany jest wzniosłym pięknem i godnością, które pozostawiają publiczność głęboko poruszoną, podbudowaną na duchu i z niezapomnianymi wrażeniami.

Koncerty w Lyric Opera w Chicago, pod kierownictwem dyrektora muzycznego Enrique Mazzoli, stanowią także niepowtarzalną okazję do usłyszenia eleganckiej i rzadko wykonywanej muzyki teatralnej Mozarta, napisanej do dramatu heroicznego pt.”Thamos, król Egiptu”, Tobiasa Philippa von Geblera.

Requiem Mozarta – pierwsza strona

Orkiestra i Chór Opery Lirycznej wykona Requiem w czasie dwóch koncertów; 22 i 24 marca.

Język utworu to łacina, a czas trwania koncertu to 2 godziny i 15 minut, z jedną przerwą. Bilety w cenie od 99 dolarów można kupić tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: Lyric Opera
Foto: Wikimedia, Lyric Opera
Czytaj dalej

News Chicago

To ostatnie dni bajkowej opery „Czarodziejski Flet” w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do niedzieli na deskach Teatru Goodman możemy oglądać teatralną adaptację ukochanej opery Mozarta „Czarodziejski Flet” w charakterystycznym stylu Mary Zimmerman. To zabawna i pełna przygód baśń opowiadająca o fantastycznych przygodach księcia Tamino i księżniczki Paminy. 22 marca spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

„Magic Flute” prezentuje „wielką muzykę na małej przestrzeni” z udziałem 10 aktorów i pięciu muzyków orkiestry. W obsadzie są: Marlene Fernandez jako Pamina, Billy Rude jako Tamino, a także Keanon Kyles, Russell Mernagh, Lauren Molina, Tina Muñoz Pandya, Reese Parish, Shawn Pfautsch, Emily Rohm  i Monica West.

W bajkowej fabule spektaklu Książę Tamino (Rude) wyrusza w podróż, by uratować księżniczkę Paminę (Fernandez) – córkę Królowej Nocy (Rohm) – a wszystkiego dokona za pomocą magicznego fletu.

Nie brakuje tu smoków, człowieka – ptaka, prób ognia i wody oraz podziemnych korytarzy.

W czasie spektaklu nie ma napisów – każdy wers mówiony i śpiewany jest we współczesnym języku angielskim, który został „zaadaptowany” przez samą Mary Zimmerman. Jest nawet wzmianka o Lake Shore Drive.

Zamiarem reżyserki było uczynienie „Czarodziejskiego fletu” operą przyjazną rodzinie. Papageno (Shawn Pfautsch) nigdy nie grozi tu popełnieniem samobójstwa. Nie ma też realnego niebezpieczeństwa, że Pamina (Marlene Fernandez) opuści Tamino (Billy Rude) z powodu ignorowania jej.

Nawet zwykle okrutna Królowa Nocy (Emily Rohm) wydaje się mieć po prostu zły dzień.

Wolfgang Amadeusz Mozart skomponował I Symfonię Es-dur w wieku 8 lat. Dlatego przedstawiciele Teatru Goodman zachęcają do przyprowadzenia na przedstawienie swoich małych geniuszy w wieku powyżej 8 lat.

Spektakl jest wykonywany w języku angielskim. Trwa 2 godziny z 15-minutową przerwą.

Bilety i więcej informacji można znaleźć tutaj.

Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) był kompozytorem, pianistą i wirtuozem innych instrumentów klawiszowych. Jego twórczość związana była głównie z Wiedniem; razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Źródło: playbill, Goodman Theatre, wikipedia, Choose Chicago, New city stage
Foto: Goodman Theatre/Liz Lauren
Czytaj dalej

News Chicago

Emilio i Gloria Estefan: miłość do muzyki. Zobaczcie musical „On Your Feet”

Opublikowano

dnia

Autor:

„On Your Feet” to inspirująca, prawdziwa historia o muzyce i dwojgu ludziach, którzy uwierzyli w swój talent i w siebie nawzajem, aby stać się sensacją międzynarodowej sceny – opowieść o Emilio i Glorii Estefan. W Chicago musical będzie grany tylko w tym tygodniu, od 19 do 24 marca.

„On Your Feet” to zupełnie nowy, porywający musical, który został wyreżyserowany przez dwukrotnego zdobywcę nagrody Tony, Jerry’ego Mitchella (Kinky Boots) i scenariuszem zdobywcy Oscara, Alexandra Dinelarisa (Birdman).

W tym pełnym energii i emocji widowisku każdy znajdzie coś dla siebie. Od początku spektakl daje wgląd w życie dwójki, obecnie światowej sławy, kubańsko-amerykańskich imigrantów. To, co najbardziej wzruszające w tej historii, to to, w jaki sposób ukazuje okoliczności, z którymi borykało się wielu mieszkańców Ameryki.

Reżyser/choreograf Luis Salgado pomaga podkreślić siłę tej historii w momencie, w którym Emilio mówi: „Spójrz na moją twarz, tak wygląda Amerykanin”. Scena zamiera, a na ekranach pojawiają się obrazy ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym.

Gaby Albo doskonale wciela się w Glorię Estefan a jej praca z Samuelem Garnicą (Emilio Estefan) jest bardzo autentyczna. Obydwoje grali wcześniej w hiszpańskiej premierze „On Your Feet” a wspólna praca uczyniły ich relację na scenie silną i wiarygodną.

„On Your Feet” zawiera niektóre z najbardziej kultowych piosenek ostatniego ćwierćwiecza, w tym „Rhythm is Gonna Get You”, „Conga”, „Get On Your Feet”, „Don’t Want To Lose You Now”, „1-2- 3” i “Coming Out of the Dark”.

Musical „On Your Feet” będzie grany w CIBC Theatre od 19 do 24 marca. Spektakl trwa 2 godziny i 15 minut z przerwą i jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 8 lat.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: broadwayinchicago, broadwayworld
Foto: broadwayinchicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu