Połącz się z nami

News Chicago

Krewni i przyjaciele rodziny z Rolling Meadows złożyli hołd Lauren Dobosz i pięciorgu dzieciom, którzy zginęli na I-90 w niedzielę

Opublikowano

dnia

W poniedziałek wieczorem pogrążona w żałobie społeczność z Rolling Meadows zebrała się by opłakiwać tragiczną śmierć Lauren Dobosz i pięciorga dzieci w wypadku na autostradzie I-90 w Hampshire. W katastrofie zginęła również 22-letnia mieszkanka Carpentersville, która z niewiadomych przyczyn jechała pod prąd i spowodowała czołowe zderzenie. Jedynym ocalałym jest Thomas Dobosz, który walczy o życie w szpitalu.

Do tragicznego wypadku doszło o godzinie 2:11 a.m. w niedzielę w pobliżu Hampshire. W wyniku czołowego zderzenia w  płomieniach stanęły van Chevrolet z 2005 roku i Acura TSX z 2010 roku.

W vanie zginęło sześciu pasażerów: 31-letnia Lauren Dobosz z Rolling Meadows, czwórka jej dzieci – 13-letnia Emma, ​​7-letni Lucas, 6-letni Nicholas i 5-letnia Ella — oraz 13-letnia Katriona Koziara, która była przyjaciółką rodziny.

Zginęła także kierująca nieprawidłowo jadącą Acurą, 22-letnia Jennifer Fernandez z Carpentersville.

Kierowca furgonetki, 32-letni Thomas Dobosz z Rolling Meadows, z poważnymi obrażeniami został przetransportowany helikopterem do Loyola University Medical Center w Maywood.

REKLAMA REKLAMA

Lauren i Tom Dobosz byli aktywni w Oriole Park Falcons, młodzieżowym programie piłkarskim i kibicowskim w północno-zachodniej części Chicago.

Ryan Cooper, dyrektor programu The Falcons, powiedział: „Trenowałem z Lauren przez kilka lat, była moją prawą ręką”.

„Zawsze upewniała się, że nasi chłopcy mają wszystko, czego potrzebują do swojej gry” – wspomina Cooper. „Lauren myślała o wszystkich przed sobą. Upewniała się, że wszyscy są pod opieką”.

Wg Coopera powiedział, że Tom był „najlepszym tatą, jakiego kiedykolwiek mieliśmy”, dodając, że przejął jedno ze stoisk koncesyjnych, aby zapewnić dzieciom zimną wodę i gorące jedzenie. Był także „złotą rączką” i wszystko „robił najlepiej”.

„Zawsze byli gotowi zrobić wszystko, co potrzebne do programu, dla dzieci”.

Przyjaciele Doboszów poinformowali, że rodzina i przyjaciółka ich najstarszej córki wyjeżdżali na wakacje w niedzielę. Mieli je spędzić w Minnesocie.

 

Balony zostały wypuszczone w niebo nad Oriole Park w poniedziałek wieczorem, nad kolejnymi mówcami składającymi hołd ofiarom.

„W krótkim czasie, gdy te dzieciaki żyły, wywarły one ogromny wpływ na nas wszystkich tutaj. Trenowałem Lucasa w zeszłym roku i powiem ci, że ten jeden sezon wywarł ogromny wpływ na moje życie. I trenowałem Nicky’ego przez dwa dni”  – powiedział Luis Hernandez, jeden z trenerów The Falcons.

Ten mały chłopiec powiedział mi: „Kiedy wrócę z Minnesoty, trenerze, nie mogę się doczekać, kiedy wrócę i poćwiczę”. Te słowa pozostaną ze mną na zawsze, a my na zawsze zachowamy ich imiona przy życiu”- dodał.

Inni, którzy wspominali rodzinę to Ashley Siek, która była cheerleaderką w Ridgewood High School z Lauren, oraz młodszy brat Lauren,

Natalia Lenkiewicz z Rolling Meadows wspomniała ​​Katrionę Koziara, która przeniosła się do Stanów Zjednoczonych ze Szkocji, gdy miała 8 lat i była utalentowaną tancerką breakdance.

Do poniedziałkowego wieczoru kampania GoFundMe zebrała prawie 47 000 dolarów ze swojego celu 50 000 dolarów.

Departament Policji Rolling Meadows przyjmuje również darowizny online dla ofiar katastrofy. Jej zbiórka pieniędzy, nazwana RMPD Hope Fund, otrzymała około 8 000 USD z celu o wartości 100 000 USD w poniedziałek wieczorem i znajduje się na stronie gofundme.com/f/rmpd-hope-fund.

Kurator oświaty Dystryktu 15 Laurie Heinz zwróciła się w niedzielę i poniedziałek do społeczności szkolnej oferując wsparcie w procesie żałoby.

„Boli nas serce. Jesteśmy zarówno w szoku, jak i w żałobie po tragicznej stracie pięciu uczniów i jednego z naszych rodziców” – napisała Heinz.

„Nasze wysiłki są teraz skoncentrowane na oferowaniu wsparcia dla całej naszej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem Willow Bend Elementary, Central Road Elementary i Carl Sandburg Junior High, gdzie uczniowie uczęszczali do szkoły”.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, fb Tom Dobosz

 

 

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu