Połącz się z nami

News Chicago

Chicago walczy z przestępczością. Miasto ma lepsze statystyki jeśli chodzi o strzelaniny i ofiary śmiertelne w tym roku

Opublikowano

dnia

2021 rok był dla Chicago najbardziej śmiertelnym rokiem od dziesięcioleci, jeśli chodzi o ofiary zabójstw, ale najnowsze dane policyjne pokazują, że w tym roku liczba strzelanin i morderstw znacznie spadła. Ogólna przestępczość jednak rośnie, na czele z kradzieżami, rozbojami i carjacking.

Według Departamentu Policji w Chicago liczba zabójstw spadła o 16% do lipca, do 379 z 452 w tym samym momencie w zeszłym roku. Liczba zastrzelonych osób spadła o 20%, do 1969 z 2455 w tym samym okresie ubiegłego roku.

„Wiemy, że nasza praca jeszcze się nie skończyła”, powiedział Nadinspektor David Brown podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w South Side YMCA.

„Nasze cele to bezpieczne sąsiedztwo i trwały pokój”.

Miasto odnotowało w lipcu 67 zabójstw, prawie 38% mniej niż 108 zarejestrowanych w tym samym miesiącu ubiegłego roku, kiedy przemoc osiągnęła historyczny poziom. Liczba ofiar strzelanin spadła o 28% od lipca ubiegłego roku, do 447 z 595.

REKLAMA REKLAMA

Spadek najpoważniejszych przestępstw z użyciem przemocy nastąpił po tym, jak policja zapewniła w 15 najniebezpieczniejszych społecznościach miasta większą liczbę funkcjonariuszy i innych zasobów.

Jak dotąd w tym roku wszystkie z wyjątkiem jednej z tych społeczności odnotowały spadek liczby ofiar strzelanin.

Ogólna przestępczość wzrosła jednak o 35%

Przestępczość staje się kluczową kwestią w przyszłorocznych wyborach na burmistrza, a Brown i Lori Lightfoot wskazali na spadek strzelanin i zabójstw jako dowód, że administracja zajęła się tym krytycznym problemem.

Ale te liczby są nadal znacznie wyższe niż były w 2019 r., kiedy Lightfoot objęła urząd.

Komunikat wydziału policji nie podał ogólnej liczby przestępstw, ale dane opublikowane w zeszłym tygodniu wykazały 35% wzrost liczby zgłoszonych przestępstw w tym roku.

Przestępstwa, których liczba wzrosła to między innymi rozboje, włamania i kradzieże samochodów.

Śródmieście stanowiło szczególne wyzwanie dla nadinspektora i burmistrz. Morderstwa i strzelaniny gwałtownie rosły w dwóch okręgach policyjnych, które obejmują centrum miasta, ale carjacking i inne kradzieże są równie liczne.

Aby lepiej reagować na kradzieże samochodów, które nasiliły się w ostatnich latach, nadinspektor zapowiedział, że zostaną dodane dwa dodatkowe helikoptery do walki z nimi. Miasto posiada obecnie dwa śmigłowce.

Dane policyjne pokazują, że 55% ze 157 aresztowań związanych z kradzieżami samochodów w tym roku dotyczyło osoby nieletniej.

Brown w swej wypowiedzi zajął twarde stanowisko i zagroził, że pociągnie do odpowiedzialności podejrzanych kradzieży samochodów, niezależnie od ich wieku.

Jednak twierdzi również, że odpowiedzią na problem przestępczości miasta nie jest po prostu zamykanie coraz większej liczby osób, co robiono w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Prawdziwy sposób na zmniejszenie przestępczości to zaangażowanie społeczności.

Brown wskazał także na kwestię broni palnej i epidemii przemocy z jej użyciem, twierdząc, że „Jesteśmy zalani bronią”.

Liczba broni palnej odzyskanej w Chicago wzrosła w ostatnich latach. W 2020 r. do lipca z ulicy skonfiskowano w sumie 5671 sztuk broni palnej. Liczba ta wzrosła do 7303 w tym samym czasie w zeszłym roku i do 7369 do lipca tego roku.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu