Połącz się z nami

News Chicago

Kultowy musical Jesus Christ Superstar możesz zobaczyć jeszcze do soboty w Chicago. Nie przegap!

Opublikowano

dnia

Świętując już 50. rocznicę, na scenę powróciła nowa, hipnotyzująca produkcja kultowego muzycznego fenomenu: Jesus Christ Superstar. Od 19 lipca musical jest grany w Cadillac Palace Theatre. Masz szansę go zobaczyć do soboty 30 lipca!

Jesus Christ Superstar to legendarna rock opera z przełomu lat 1969 i 1970 autorstwa Andrew Lloyd Webbera (muzyka) i Tima Rice’a (libretto).

Musical pojawił się w roku 1970 jako album. Twórcy dzieła zdecydowali się wydać swoje dzieło w formie płytowej, ponieważ śmiały i kontrowersyjny materiał mógłby zostać niedopuszczony do realizacji na teatralnych scenach.

Wokalistami śpiewającymi główne partie byli: Ian Gillan (wokalista Deep Purple) w roli Jezusa, Murray Head jako Judasz, Barry Dennen jako Piłat oraz Yvonne Elliman w roli Marii Magdaleny.

Musical, który od 19 lipca można zobaczyć w Chicago został oryginalnie wystawiony przez londyński Regent’s Park Open Air Theatre.

Kierowany przez uznanego reżysera Timothy’ego Sheadera i nowatorskiego choreografa Drew McOnie, musical zdobył nagrodę Olivier Award 2017 dla najlepszego Musical Revival, zbierając bezprecedensowe recenzje i wyróżnienia.

Z tekstami i muzyką autorstwa zdobywców nagród Emmy, Grammy, Oscara i Tony Tima Rice’a i Andrew Lloyda Webbera, Jesus Christ Superstar pokazuje ostatni tydzień życia Jezusa widzianego oczami jego zwolenników i przeciwników.

Odzwierciedlając rockowe korzenie, które zdefiniowały pokolenie, legendarna ścieżka dźwiękowa obejmuje takie przeboje jak: „I Don’t Know How To Love Him”, „Gethsemane” i „Superstar”.

Musical będzie grany w Chicago do 30 lipca. Spektakl trwa 90 minut bez przerwy. Zalecany jest dla widzów powyżej 10 lat.

Ograniczona pula biletów za $25 na musical jest dostępna w ramach loterii na stronie https://lottery.broadwaydirect.com/show/jcs-chicago/

 

Źródło: broadwayinchicago
Foto: You Tube, broadwayinchicago/Mathew Murphy

News Chicago

Lollapalooza zapowiada, że znowu będzie się działo. Kto wystąpi w tym roku?

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2024 r. przypada 20. rocznica Lollapalooza w Chicago. Festiwal, który rozpoczął się w 2005 roku, w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 sierpnia. Headlinerami będą SZA; Miga-182; Tyler, the Creator; The Killers; Future X; Metro Boomin; Hozier; Stray Kids; Melanie Martinez and Skrillex.

Inni artyści, którzy wystąpią w tym roku na Lollapalooza, to Deftones, Pierce the Veil, Two Door Cinema Club, Vince Staples i Kesha. Pełną listę wykonawców 2024 można znaleźć tutaj.

Tyler, The Creator i Hozier będą głównymi bohaterami pierwszego dnia festiwalu. W piątek, 2 sierpnia, gwiazdami sceny będą SZA i Stray Kids, a w sobotę, 3 sierpnia – The Killers, Future X, Metro Boomin’ i Skrillex. Headlinerami niedzieli, 4 sierpnia, będą Blink-182 i Melanie Martinez.

Twórca festiwalu niedawno podpisał kolejny 10-letni kontrakt z Chicago, co oznacza, że czterodniowe wydarzenie muzyczne będzie odbywać się w mieście przez co najmniej kolejną dekadę. W 2022 r. Lollapalooza, która w 2022 r. wygenerowała 335,4 mln dolarów dochodu dla miasta.

Zgodnie z warunkami umowy maksymalna liczba uczestników festiwalu w żadnym momencie nie może przekroczyć 115 000 osób.

W 2023 r. Lollapalooza gościła każdego dnia około 40 wykonawców, w tym wiele znanych osobistości. Headlinerami byli Kendrick Lamar, Billie Eilish i Red Hot Chili Peppers.

4-dniowy bilet General Admission rozpoczyna się od 399 dolarów. Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Lollapalooza
Czytaj dalej

News Chicago

Inną historię Penelopy pokazuje sztuka Margaret Atwood w Teatrze Goodman

Opublikowano

dnia

Autor:

Do 31 marca w Teatrze Goodman możemy zobaczyć sztukę „The Penelopiad” („Penelopiada”). Ten utwór to zaskakujący remiks Odysei Homera, opowiedziany przez słynną i wywrotową Margaret Atwood, autorkę słynnej „Opowieści podręcznej”. Ma ona zgoła inny pogląd na to jak Penelopa czekała na Odysa.

To jej czas. Penelopa czeka 20 lat na powrót męża z wojny trojańskiej. Teraz, gdy władza przechodzi na cierpliwą żonę Odyseusza – i 12 wiernych pokojówek, które od dawna się nią opiekują – odkrywamy nowe spojrzenie na czuwanie w domu.

„The Penelopiad” wywraca do góry nogami homerycki wizerunek Odysa. Atwood pokazuje świat mitycznych wydarzeń z perspektywy Penelopy, oszukiwanej przez lata żony bohatera, który okazuje się zakłamanym kobieciarzem. Piękna Helena jest zadufaną w sobie kokietką, a dwór zbiorowiskiem postaci o podejrzanych charakterach.

Penelopa nie oszczędza także siebie – jej historia, legendarna wierność i posłuszeństwo, również mogą okazać się tylko mitem, półprawdą wykreowaną dla potrzeb szerszej publiczności.

Margaret Atwood swoją historią celnie podważa ideę mitu. Błyskotliwym osądem i ciętym dowcipem obala schematy myślenia, proponuje nowe możliwości odczytania utrwalonej w tradycji wersji wydarzeń.

Margaret Atwood

„Kiedy myślisz o opowieściach o podróżach, zawsze ktoś zostaje w domu – ale jego historia zwykle nie jest opowiadana. Zabawną, wywrotową powieść Margaret Atwood pochłonęłam w samolocie i od razu uderzyła mnie zmiana paradygmatu w historii, którą wydawało mi się, że dobrze znam” – powiedziała Susan V. Booth, która w 2022 roku została mianowana ósmym dyrektorem artystycznym Goodman Theatre w ciągu 97 lat, oraz jest pierwszą kobietą, która objęła tę rolę.

„The Penelopiad” można oglądać do 31 marca w Albert Theatre, teatrze na 856 miejsc. Bilety w cenie 25–90 USD, można nabyć na stronie GoodmanTheatre.org/Penelopiad lub pod numerem telefonu 312.443.3800.

Przedstawienie trwa 2 godziny i 15 minut z jedna przerwą i jest zalecane dla osób w wieku od 14 lat.

29 marca sztuka będzie tłumaczona na język migowy, a 30 marca będzie jej towarzyszyć audiodeskrypcja.

 

Źródło: Goodman Theatre, Broadway World
Foto: YouTube, Broadway World
Czytaj dalej

News Chicago

To będzie wspaniałe muzyczne lato w Chicago z festiwalem Ravinia 2024

Opublikowano

dnia

Autor:

Na tegorocznym Ravinia Festival usłyszymy takich wykonawców, jak The Beach Boys, Norah Jones, James Taylor oraz Robert Plant i Alison Krause. Koncerty są zaplanowane w Bennett Gordon Hall, Martin Theatre, Pritzker Pavilion i Carousel Stage. Bilety są już dostępne w przedsprzedaży, a do ogólnej sprzedaży trafią 24 kwietnia.

W 2023 roku festiwal Ravinia także gościł gwiazdy wielkiego formatu. Wystąpili m.in. John Legend, Jethro Tull, Santana i Ms. Lauryn Hill.

Według organizatorów, goście festiwalu mogą przynosić na teren koncertów własne zaopatrzenie piknikowe, łącznie z jedzeniem i alkoholem.

Oto pełny harmonogram Ravinia Festival na rok 2024:

JAZZ, BLUES, FOLK, GOSPEL i AMERYKAŃSKI SONGBOOK

● Battle of the Big Bands z udziałem Adonisa Rose’a i New Orleans Jazz Orchestra oraz Orrina Evansa i Captain Black Big Band, z gośćmi specjalnymi Kurtem Ellingiem i Rufusem Reidem oraz stypendystami jazzowymi Ravinia Steans Music Institute. Studenci i profesjonalni muzycy z Ravinia Jazz Mentor Program, jednego z programów Reach Teach Play, otwierają wieczór na Carousel Stage – 16 czerwca
● Trombone Shorty & Orleans Avenue z Big Boi i Danielle Ponder – 19 czerwca
● „Because of You ” z Michaelem Feinsteinem i Carnegie Hall Big Band w przedstawieniu „W hołdzie legendarnemu Tony’emu Bennettowi” – 23 czerwca
● Michael Cleveland i Flamekeeper – 27 czerwca; Carousel Stage 7
● Norah Jones i bardzo specjalny gość Mavis Staples – 14 lipca
● Victor Wooten i bracia Wooten – 7 sierpnia; Carousel Stage
● Samara Joy – 25 sierpnia

MUZYKA GLOBALNA I LATYNOSKA

● Little Feat i Los Lobos na trasie Can’t Be Satisfied – 22 czerwca
● „The Reset: An Immersive Sound Experience with Davin Youngs” – 11 lipca; Carousel Stage
● Gipsy Kings z udziałem Nicolasa Reyesa i Choco Orty z Caribe Project, 31 lipca
● Dyrygent Gustavo Dudamel prowadzi Narodową Dziecięcą Symfonię Wenezueli, wykonując między innymi dwa dzieła kompozytorów z Ameryki Południowej – Tańce z Estanci Alberta Ginastery i Mediodía en el llano (Midday on the Plain) Antonio Estéveza. – 6 sierpnia
● Ósma coroczna Fiesta Ravinia z występem Juliety Venegas i La Santa Cecilia na głównej scenie  – 15 września

POP, ROCK, R&B, INDIE, HIP-HOP, COUNTRY i DJ-e

● The Flock z udziałem Jerry’ego Goodmana – 7 czerwca; Carousel Stage
● James Taylor i jego zespół All-Star – 8 i 9 czerwca
● Robert Plant, Alison Krauss i JD McPherson podczas trasy koncertowej Can’t Let Go – 12 czerwca
● Hauser podczas trasy koncertowej Rebel with a Cello – 14 czerwca
● Michael Franti i Spearhead, Trevor Hall i Bombargo podczas trasy koncertowej The Togetherness Tour – 15 czerwca
● Violent Femmes zagrają w całości swój debiutancki album z Chicago Philharmonic i dyrygentem Stuartem Chafetzem – 21 czerwca
● Ben Platt – 28 czerwca
● Roger Daltrey i KT Tunstall – 29 czerwca
● Lyle Lovett & His Large Band oraz Clint Black – 30 czerwca
● Muzyka zespołu ABBA z „Arrival From Szwecja” – 5 lipca
● Daryl Hall i Elvis Costello & The Imposters z Charliem Sextonem – 6 lipca
● The Beach Boys z gościem specjalnym Johnem Stamosem – 7 lipca
● Norah Jones z bardzo specjalnym gościem Mavis Staples – 14 lipca
● Killer Queen: Tribute to Queen z Patrickiem Myersem w roli Freddiego Mercury’ego – 27 lipca
● Angélique Kidjo i Meshell Ndegeocello – 8 sierpnia
● Indigo Girls i Melissa Etheridge – 11 sierpnia
● Robert Glasper i J. Ivy – 14 sierpnia
● Gaelic Storm i The High Kings – 22 sierpnia
● O.A.R., Fitz & the Tantrums i DJ Logic – 23 sierpnia
● The Roots, Digable Planets, and Arrested Development – 24 sierpnia
● ZZ Top i Lynyrd Skynyrd na trasie The Sharp Dressed Simple Man Tour – 29 sierpnia
● Jason Isbell i jednostka 400 oraz Alejandro Escovedo – 8 września
● Crowded House – 11 września
● Queen! z udziałem DJ-ów Derricka Cartera, Michaela Serafiniego i Garretta Davida, gospodarzy Lucy Stoole i Nico oraz gości specjalnych – 14 września; Carousel Stage

JESIENNE WYSTĘPY

● Shelly Berg Trio – 26 października; Bennett Gordon Hall
● Alexander Hersh – wiolonczela, Victor Santiago Asunción – fortepian, obecny Beyond Borders z dziełami Debussy’ego, Wiancka, Brittena, Schumanna, Say’a i Sollimy. – 2 listopada; Bennett Gordon Hall
● PROJECT Trio – 9 listopada; Bennett Gordon Hall
● Ryan Townsend Strand, tenor i Karina Kontorovitch, fortepian, prezentują „Listy do Jackie”, nowo opracowany cykl pieśni oparty na listach wysłanych do Jacqueline Kennedy przez naród amerykański po zabójstwie jej męża, 15 scenerii w „Listach do Jackie” przedstawiają zbiorowy smutek narodu oraz siłę wspólnoty i uzdrowienia w czasie wielkiej tragedii. – 16 listopada; Bennett Gordon Hall

ORKIESTRA SYMFONICZNA CHICAGO

12 lipca – CSO otwiera swój 88. sezon letni w Ravinii z Marin Alsop
13 lipca – południowoafrykański wiolonczelista i kompozytor Abel Selaocoe dołącza do Alsop i debiutuje z zespołem CSO
19 lipca – dyrygent Ted Sperling dołącza do CSO wraz ze specjalnymi wokalistami, aby uczcić
dwóch kultowych autorów piosenek pop, Stevie’go Wondera i Paula Simona.
20 lipca – Alsop i CSO wykonają dzieło Gustava Mahlera, IX Symfonia.
21 lipca – Wystąpi zdobywca złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim i laureat wielu cenionych nagród, japoński pianista Hayato Sumino wykonując I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina
25 lipca – Przebojowy koncert skrzypcowy Mendelssohna w wykonaniu Augustina Hadelicha. W programie pojawią się także radosne utwory Bernsteina, tańce symfoniczne z West Side Story i ponadczasowa Suita Firebird Strawińskiego. Dyrygentka Alena Hron poprowadzi Icarus in Orbit Geroge’a Walkera.
26 lipca – Centralnym punktem programu Breaking Barriers 2024 będzie koncert o tematyce kosmicznej, uzupełniony oprawą wizualną i prezentacjami przygotowanymi przez specjalistów NASA.
28 lipca – Debiut Carolyn Kuan, która poprowadzi spektakularny spektakl Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Desirée Ruhstrat zadebiutuje także jako solistka cenionego Koncertu skrzypcowego.
2 sierpnia – Wystąpi dyrygentka Valentina Peleggi z cenionym pianistą Jorge Federico Osorio w Koncercie „Cesarz” Beethovena.
4 sierpnia – Dyrektor muzyczny, dyrygent i aranżer Kevin Stites przedstawi muzykę
legendarnego performera i kompozytora filmowego Henry’ego Manciniego.
9 i 11 sierpnia – CSO zagłębia się w repertuar operowy prezentując półinscenizację Idomeneo Wolfganga Amadeusza Mozarta, pod przewodnictwem Jamesa Conlona w Martin Theatre.
10 sierpnia – Conlon poprowadzi wraz z CSO w festiwalowym pawilonie program poświęcony Mozartowi.
18 sierpnia – Dyrygent Jonathan Rush i solistka Rachel Barton Pine przedstawią koncert José White’a Lafitte’a i La Campanellę Niccolò Paganiniego.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ravinia Festival
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu