Połącz się z nami

News Chicago

Michele Guzik nowym kuratorem oświaty na przedmieściach Chicago w Norridge i Harwood Hts.

Opublikowano

dnia

Specjalna komisja w miasteczku Norridge i części Harwood Hts. pod Chicago awansowała Michele Guzik na najwyższe stanowisko w lokalnym kuratorium. Okręg, którym będzie kierować Guzik obejmuje dwie ważne szkoły: James Giles School oraz John Leigh School. Do tych placówek uczęszcza duża liczba dzieci z polskich rodzin.

Michale Guzik pracowała przez wiele lat w lokalnym okręgu szkolnym w Norridge i Harwood Hts. W 1994 roku zaczynała pracę w miejscowym przedszkolu. Przez lata pięła się po szczeblach kariery w oświacie. W zeszłym roku była już asystentem tymczasowego kuratora Ralpha Grimma. W 2015 roku Michale Guzik była dyrektorką jednej ze szkół w tym okręgu – Szkoły James Giles. Poźniej, az do 2021 roku kierowała drugą placówką w okręgu – była dyrektorką szkoły John Leigh.

„Z pewnością na to zasługuje” — powiedział przewodniczący rady szkolnej Sam Palazzo. Najważniejszym czynnikiem było to, że Michele jest tu tak długo i naprawdę rozumie wartości i ludzi, którzy tu mieszkają”.

„To zdecydowanie spełnienie moich marzeń. Ten okręg szkolny był i nadal będzie moim domem”- powiedziała Guzik. To było naprawdę ekscytujące być najpierw nauczycielem, dyrektorem, zastępcą kuratora, a ostatecznie zostać kuratorem” – dodała Michael Guzik.

Michele Guzik mieszka w Villa Park. Studiowała pedagogikę przedszkolną i wczesnego nauczania na Uniwersytet DePaul. Uzyskała tytuł magistra w zakresie pedagogiki specjalnej oraz specjalizację z zakresu organizacji edukacji szkolnej.

REKLAMA REKLAMA

W ostatnich miesiącach Michael Guzik wspóltworzyła plan strategiczny, który zakłada usunięcie azbestu z lokalnych szkół. Wartość projektu to 100 000 USD. Inny projekt, który nadzoruje to projekt hydrauliczny. Zakłada zastąpienie wszystkich ocynkowanych rur w szkolach rurami miedziowymi. I ostatni projekt, który prowadzi, to ogolna modernizacja szkół poprzez malowanie i wymianę szkolnych mebli.

W trudnych czasach Michale Guzik pomogła poprowadzić lokalny okręg szkolny w Norridge i Harwood Hts. przez trudności finansowe. 

„Rada Szkoły przeprowadziła z panią Michael Guzik formalną rozmowę kwalifikacyjną” – powiedział Palazzo. „Uważamy, że rozumie społeczność i wizję zarządu, i powierzamy jej realizację tego zadania. Ma kontrakt jako kurator na kolejne trzy lata szkolne, które rozpoczęły się 1 lipca i za ten rok wynosi on 160 000 dolarów”.

Chociaż Guzik jest podekscytowana programami edukacyjnymi na nadchodzący rok szkolny, troska o bezpieczeństwo w szkole jest dla niej zadaniem numerem jeden:

„Chcemy mieć pewność, że nasze dzieci i nasi uczniowie w szkole będą bezpieczni. to jest dla nas piorytet”.

Michele Guzik przewiduje, że ilość uczniów nie zmieni się i pozostanie na poziomie ponad tysiąc. To będzie około 600 uczniów w Leigh School i prawie 500 w Giles School. Dzieci uczą się w średniej wielkości klasach liczących 24 osoby.

Do 76 obecnie zatrudnionych nauczycieli zostanie dodanych dwóch nowych, dzięki dotacji w wysokości 324 000 USD przekazanej za pośrednictwem Illinois State Board of Education ISBE.

Michael Guzik zapowiedziała, że druga subwencja od Illinois State Board of Education ISBE zostanie wykorzystana na uruchomienie nowych zajęć pozalekcyjnych we współpracy z miastem Norridge. Będą to zajęcia z robotyki, szachy i nowy program, który łączy taniec, aktorstwo i śpiew, oferujący dzieciom wszechstronny rozwój.

Dyrektorzy szkół Giles i Leigh wraz ze swoimi zarządami przygotowali własne plany rozwoju placówek w Norridge i Harwood Hts.

Życzymy powodzenia.

Źródło: chicagotribune
Foto: Michele Guzik, You Tube

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu