Połącz się z nami

Ciekawostki

Sprawdź swoją sprawność domowymi testami. Bądź zdrowy i aktywny mimo przybywających lat!

Opublikowano

dnia

Wielu z nas martwi się o swoje zdrowie w miarę gdy przybywa nam lat. Drobne zmiany w sprawności — spowolnienie w naszym codziennym biegu, chwianie się na schodach, zadanie, które wymyka się nam z głowy — mogą wywołać dokuczliwe pytania. Dbaj o siebie – sprawdź swoją sprawność i ciesz długim zdrowiem!

Regularne wizyty u lekarza i poddawanie się zalecanym badaniom to ważne sposoby monitorowania stanu zdrowia.

Jednak według lekarzy i naukowców testy domowe mogą dostarczyć przydatnych informacji do omówienia z lekarzem. Tak proste ćwiczenia, jak stanie na jednej nodze, pomiar odległości, jaką możesz przejść i wstawanie z siedzenia, dużo mówią o naszym zdrowiu.

Warto monitorować swoje zdrowie już po przekroczeniu 40 – 50 lat, co jest zalecanym wiekiem początkowym dla wielu profesjonalnie przeprowadzanych badań przesiewowych pod kątem chorób związanych ze starzeniem się.

REKLAMA REKLAMA

Oto kilka ćwiczeń, które zalecają lekarze, które możesz wykonywać w domu. Pamiętaj, że żadne z nich nie zastąpi regularnej opieki medycznej i profesjonalnych ocen.

Stanie na jednej nodze

Przeciętna osoba w wieku poniżej 70 lat powinna być w stanie stać na jednej nodze przez 10 sekund, mówi Claudio Gil Soares de Araújo, lekarz sportowy z Rio de Janeiro.

Dr Araújo był głównym autorem niedawnego badania opublikowanego w British Journal of Sports Medicine, w którym stwierdzono, że zdolność stania boso na jednej nodze przez 10 sekund przez osoby w średnim i starszym wieku wiązała się z wyższym wskaźnikiem przeżywalności po latach.

Wypróbuj go w domu, ale upewnij się, że masz w pobliżu ścianę lub osobę, której możesz się trzymać, jeśli zaczniesz się chwiać. Trzymaj ręce i łokcie wyprostowane naturalnie po bokach i umieść przednią stopę uniesionej nogi z tyłu drugiej łydki.

Jeśli nie możesz utrzymać pozycji statycznej przez 10 sekund, powinieneś rozważyć skonsultowanie się z fizjoterapeutą lub lekarzem na temat swojego poziomu sprawności. W niektórych przypadkach mogą oni zalecić dalsze testy neurologiczne, mówi dr Araújo.

Wstawanie z pozycji siedzącej

Test wstawania polega na zmierzeniu czasu potrzebnego do wstania z krzesła i siadania z powrotem. Usiądź na krześle z rękoma skrzyżowanymi na klatce piersiowej, następnie wstań trzymając je skrzyżowane i usiądź pięć razy.

Przeciętna osoba w wieku 60 lat powinna być w stanie wykonać tę sekwencję w 11,4 sekundy, osoba w wieku 70 lat powinna być w stanie ukończyć ją w 12,6 sekundy, a osoba w wieku 80 lat powinna być w stanie ukończyć ją w 14,8 sekundy, mówi Natasha Bhuyan , lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z Phoenix.

Podobnie jak test stania na jednej nodze, test wstawania mierzy równowagę, która jest ważnym wskaźnikiem długoterminowego zdrowia i zapowiada skłonność do u upadków, mówi dr Bhuyan. Test ocenia również siłę w kończynach dolnych. Jeśli nie radzisz sobie dobrze, porozmawiaj ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Test pompek

Liczba pompek, które możesz wykonać, może dostarczyć przydatnych informacji zwrotnych na temat zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie z 2019 r. wykazało, że wśród mężczyzn w średnim wieku 40 lat, uczestnicy będący w stanie wykonać mniej niż 10 pompek mieli znacznie wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż ci, którzy mogli ich zrobić więcej niż 40.

Dla mężczyzn w wieku 50 i 60 lat, którzy nie mogą zrobić więcej niż 10, wyniki powinny być ostrzeżeniem wg Nathana LeBrasseur, dyrektora ds. starzenia się w Mayo Clinic.

Badanie obejmowało wyłącznie mężczyzn.

.

Sześciominutowy marsz

W tym teście zmierz, jak daleko możesz przejść w ciągu sześciu minut. Według lekarzy, jeśli nie dotrzesz dalej niż 350 metrów lub około 1150 stóp, może to wskazywać na problemy zdrowotne.

Ćwiczenie pomaga zmierzyć wytrzymałość i kondycję, co może dostarczyć wskazówek dotyczących zdrowia układu krążenia i płuc.

Inną wersją tego testu jest odwiedzenie 400-metrowego toru i sprawdzenie, ile czasu zajmie Ci pokonanie jednego okrążenia. Czas dłuższy niż 6 minut i 40 sekund byłby „znaczącym problemem” dla osoby po pięćdziesiątce, mówi dr LeBrasseur.

Jeśli dystans jest trudny do pokonania lub jeśli widzisz znaczny wzrost czasu potrzebnego na pokonanie tego samego dystansu rok do roku, skonsultuj się z lekarzem.

Test poznawczy

Neurolodzy twierdzą, że zdrowie poznawcze w wieku średnim jest ważną zapowiedzią zdrowia w późniejszym okresie.

Dobrym pomysłem jest wykonanie pomiaru wyjściowego w wieku około 65 lat lub wcześniej, jeśli masz w rodzinie przypadki osób ze spadkiem funkcji poznawczych lub zauważasz, że zapominasz o czymś, co kiedyś było oczywiste, na przykład o płaceniu rachunków.

Jak mówi neurolog Douglas Scharre, który opracował badanie, „Self-Administered Gerocognitive Exam” (SAGE) to domowe badanie przesiewowe trwające od 10 do 15 minut, które może pomóc w wykryciu wczesnych oznak zaburzeń poznawczych, pamięci lub zaburzeń myślenia. Zawiera pytania dotyczące pamięci i proste problemy matematyczne.

Cyfrowa wersja egzaminu automatycznie oblicza Twój wynik na końcu testu. Użytkownicy muszą zapłacić za wersję cyfrową. Osobom, które preferują bezpłatną wersję do druku, dr Scharre zaleca przekazanie wyników lekarzowi pierwszego kontaktu w celu oceny i interpretacji.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Wavebreakmedia/ HalfpointDenisfilm

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu