Połącz się z nami

News Chicago

Spróbuj poutine w Naperville. Nowa restauracja prowadzona przez Wietnamkę serwuje oryginalne kanadyjskie danie w różnych odmianach

Opublikowano

dnia

Lokal Chez Francois Poutinerie rozpoczął swoją działalność w miejscu dawnego Naf Naf Grill, przy 22 East Chicago Ave. w Naperville. To miejsce wypełnione jest restauracjami, ale Poutinerie oferuje coś wyjątkowego w okolicy.

Poutine, to danie stworzone i spopularyzowane w kanadyjskiej prowincji Quebec. Składniki mogą się nieco zmieniać, ale w klasycznym wydaniu są to frytki z twarogiem, zalane gorącym sosem.

Jak Wietnamka z doświadczeniem w sprzedaży farmaceutyków wniosła kanadyjski przysmak do gastronomii zachodniego przedmieścia Chicago?

Były powody, dla których Thi Tram Nguyen otworzyła restaurację poutine w centrum Naperville, zwłaszcza związane z jej historią.

REKLAMA REKLAMA

Nguyen urodziła się w 1971 roku, w trakcie amerykańskiego zaangażowania w wojnę w Wietnamie. Kiedy miała 8 lat jej rodzina została zmuszona do opuszczenia kraju po przejęciu władzy przez reżim komunistyczny w połowie lat siedemdziesiątych.

Spędzili jakiś czas w obozie dla uchodźców w Tajlandii, gdzie dostali się łodzią w środku nocy. Stamtąd Nguyen znalazła drogę do Francji, by zamieszkać u wujka, a w wieku 11 lat połączyła się z rodzicami w Montrealu.

„Byłam częścią ludzi z łodzi i miałam szczęście, że przeżyłam” – opowiada.

„Musieliśmy uciekać, ponieważ jako kapitalistom i intelektualistom, zabrali nam wszystko”.

Nguyen poszła na studia w Kanadzie i wkroczyła w świat biznesu. Wkrótce poznała swojego męża, Francois, i założyła rodzinę, zanim przeniosła się do Naperville w 2013 roku, kiedy Francois dostał pracę w okolicy.

Próbowali znaleźć autentyczne poutine jako pamiątkę po domu, ale nie mieli szczęścia. Dyskutowali nad otwarciem restauracji ale pomysł musiał jeszcze poczekać.

Kiedy w końcu zdecydowali się otworzyć Poutinerie, znalezienie idealnego miejsca w centrum Naperville zajęło osiem miesięcy.

Potrzebny był dodatkowy czas na dopracowanie menu, np. sałatki w stylu wietnamskim z bułeczkami jajecznymi dodają odrobinę z ojczyzny Nguyen, a także na zatrudnienie niezbędnego personelu .

Po wypróbowaniu 30 różnych rodzajów twarogu Nguyen wybrała jeden, który pochodzi z okolic Milwaukee. Ziemniaki pochodzą z Idaho, a sos to przepis urodzonej w Montrealu babci jej męża.

Oryginalna wersja serwowana przez Chez Francois Poutinerie to rodzinny przepis z centrum tego dania w Montrealu, który ma kilkadziesiąt lat.

Misja Nguyen z prowadzeniem restauracji jest dwojaka. Poza wprowadzeniem poutine do menu miasteczka kobieta chce zapewnić jak najwięcej możliwości zatrudnienia osobom o specjalnych potrzebach.

Nazwa restauracji pochodzi od jej syna, 17-letniego Francois, który ma autyzm. Nguyen ma nadzieję, że Poutinerie stanie się punktem wyjścia do kariery jej syna w branży restauracyjnej, zwłaszcza, że może mieć problem z zatrudnieniem gdzie indziej.

Wystrój w Chez Francois Poutinerie ma mieszankę kanadyjskiego i wietnamskich wpływów.

Lokalizacja w pobliżu North Central College i godziny otwarcia do 2 w nocy w piątek i sobotę wieczorem, sprawiają, że restauracja jest idealna dla młodszych klientów, którzy potrzebują tu wydać około 12 USD na obfity posiłek.

Dostępnych będzie tu dziewięć rodzajów poutine, od Montreal Classic po wegetariańską wersję z frytkami ze słodkich ziemniaków.

Dodatkowe pieniądze od chętnych restauracja będzie zbierać dla organizacji non-profit założonej przez Nguyen, Friends of Francois, która pomoże dorosłym ze specjalnymi potrzebami uczestniczyć w imprezach rekreacyjnych.

Nguyen jest przekonana, że Chez Francois Poutinerie przyjmie się w gastronomicznym krajobrazie Naperville. A nawet już ma nadzieję, że za rok otworzy drugi lokal.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, Thi Tram Nguyen

 

REKLAMA REKLAMA
Reklama

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu