Połącz się z nami

News USA

Miał dwa karabiny i 100 sztuk amunicji. Ilu ludzi mógł zabić w Greenwood w Indianie gdyby nie odważny świadek?

Opublikowano

dnia

Bandyta podejrzany o masową strzelaninę w centrum handlowym w Indianie miał przy sobie dwa karabiny AR, pistolet i ponad 100 sztuk amunicji, poinformowały w poniedziałek władze, a świadkowi, który go zastrzelił, przypisuje się uratowanie wielkiej liczby niewinnych ludzi.

Trzy osoby zginęły w niedzielę w Greenwood Park Mall pod Indianapolis. Dwóch innych zostało rannych. Nie żyje również zabójca.

Podejrzany strzelec został zidentyfikowany przez urzędników jako 20-letni Jonathan Douglas Sapirman z Greenwood.

Sapirman wszedł do Greenwood Park Mall i poszedł do toalety w pobliżu strefy gastronomicznej o 4:54 p.m. w niedzielę, poinformował szef policji Greenwood Jim Ison w poniedziałek.

Zabójca pozostał w łazience przez 62 minuty, a następnie wyszedł i zaczął strzelać w pobliżu i w kierunku strefy gastronomicznej centrum handlowego z SIG Sauer M400, półautomatycznego karabinu zaliczanego do broni szturmowej.

REKLAMA REKLAMA

Ofiary zostały zidentyfikowane jako mąż i żona Pedro Pineda (56 lat) i Rosa Mirian Rivera de Pineda (37 lat), oboje z Indianapolis; i Victor Gomez, 30, z Indianapolis.

Elisjsha Dicken, lat 22, z Seymour w stanie Indiana, był w centrum handlowym na zakupach ze swoją dziewczyną, zobaczył strzelca i w ciągu kilku minut od pierwszego otwarcia ognia przez Sapirmana, odpowiedział strzałami z pistoletu zabijając go.

„Jego działania były po prostu heroiczne” – ocenił Ison.

„Zaatakował napastnika z dużej odległości z pistoletu, i był w tym bardzo biegły, bardzo rozsądny taktycznie. A kiedy zbliżał się do podejrzanego, jednocześnie gestem wskazywał, aby ludzie wyszli za nim”.

Nic nie wskazuje na to, że Dicken ma jakiekolwiek doświadczenie wojskowe lub policyjne. W poniedziałek wieczorem adwokat Dickena poprosił o zachowanie prywatności dla niego i jego rodziny.

W sumie śledczy odzyskali 24 naboje wystrzelone przez Sapirmana i 10 nabojów wystrzelonych przez Dickena.

Sapirman, choć ciężko uzbrojony, używał tylko karabinu SIG Sauer, kiedy strzelał. The Gun Violence Archive, bezpartyjna grupa badawcza non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, scharakteryzowała atak jako kolejną masową strzelaninę z użyciem broni określanej jako „broń szturmowa”.

Prawie wszystkie karabiny półautomatyczne M400 firmy SIG Sauer są uważane za karabiny „platformowe AR”, co oznacza, że ​​są to karabiny półautomatyczne w stylu wojskowym lub to, co wielu nazywa bronią szturmową.

Armament Research Services, firma konsultingowa dostarczająca dane na temat globalnego sprzętu wojskowego, poinformowała w 2016 r., że wersja M400 była „regularnie używana przez” irackie siły specjalne.

W związku z niedawnymi masowymi strzelaninami, w których użyto AR-15 lub jego odmian, w tym w maju w Robb Elementary School w Uvalde w Teksasie, w którym zginęło 19 dzieci i dwie nauczycielki, prezydent Joe Biden wezwał Kongres do powtórzenia federalnego zakazu broni szturmowej, który wygasł w 2004 roku.

Organizacja bezpieczeństwa broni Brady poinformowała w poniedziałek, że obecne starania Partii Demokratycznej zmierzające do zakazu stosowania karabinów półautomatycznych wzorowanych głównie na AR-15, które będą musiały zostać wysłuchane w środę przez komisję Izby Reprezentantów.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby demokraci mieli wystarczające poparcie w Senacie, aby ustawa, przedstawiona przez deputowanego Davida N. Cicilline’a z Rhode Island, trafiła na biurko Bidena.

W poniedziałek prezes Brady Kris Brown powiedział w oświadczeniu:

„Ta strzelanina podkreśla niebezpieczeństwo, jakie nierozwiązany kryzys z użyciem broni stanowi dla wszystkich Amerykanów, gdy próbujemy normalnie żyć”.

Sapirman jako dorosły nie był karany. Miał tylko niewielkie interakcje z organami ścigania jako nieletni w związku z bójką w szkole i ucieczką z domu, przekazał Ison.

„Nie było żadnych oznak, że był agresywny lub niestabilny”, oświadczyli jego rodzice.

Śledczy dowiedzieli się, że Sapirman w ciągu ostatnich dwóch lat odwiedzał sklep z bronią i strzelnicę, gdzie kupował amunicję i doskonalił swoje umiejętności strzeleckie.

Drugi karabin został znaleziony przez śledczych w łazience. Policja poinformowała, że ​​broń to Smith & Wesson M&P 15, opisywany przez użytkowników jako karabin AR-platform lub klon AR. Telefon podejrzanego także został znaleziony w toalecie w kabinie łazienki.

Sapirman mieszkał sam, w maju zrezygnował z pracy w magazynie i groziła mu eksmisja.

Oprócz zabitych, 22-letnia kobieta został ranna w nogę w czasie strzelaniny i dochodzi do siebie. 12-letnia dziewczynka doznała lekkiego urazu, od kuli odbitej rykoszetem.

Motyw i okoliczności strzelaniny są nadal przedmiotem dochodzenia. Centrum handlowe pozostawało zamknięte w poniedziałek.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu