Połącz się z nami

Kościół

Gdzie na Mszę Świętą po polsku będąc na wakacjach za granicą?

Opublikowano

dnia

Czasem wyjeżdżając na wakacje za granicą rezygnujemy z pójścia na Mszę Świętą w niedzielę – przecież i tak nic nie zrozumiemy, bo nie znamy języka. To tylko wymówka! Tunezja, Brazylia czy RPA to tylko niektóre z krajów, w których co niedzielę odprawiane są Msze Święte po polsku. Takich miejsc poza granicami naszego kraju jest niemal 2000. Ich spis jest na wyciągnięcie ręki.

Kontynent, kraj i miasto – tyle potrzeba, by dzięki prostej i intuicyjnej wyszukiwarce – www.emigracja.chrystusowcy.pl – znaleźć Mszę Świętą w kraju, do którego wybieramy się na wakacje.

Stworzona przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego Zgromadzenia Chrystusowców strona pomoże również w odszukaniu interesującego nas miejsca na interaktywnej mapie widocznej po wyborze kraju.

Możemy tam znaleźć także wykaz Polskich Misji Katolickich w poszczególnych krajach świata, wraz z danymi kontaktowymi do duszpasterzy i parafii.

„W Rio de Janeiro w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w dzielnicy Flamengo Msza Święta w języku polskim odprawiana jest w każdą niedzielę o godz. 10:15, ale na życzenie większej grupy polonijnej ksiądz chętnie odprawi Mszę również w innym terminie”

– mówi Family News Service ks. Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

„W Brazylii pracuję 43 lata i jestem coraz bardziej zafascynowany polskością tych ludzi. Fenomenu Polonii samym intelektem nie można zrozumieć. Potrzebne są razem intelekt i serce”

Jak zaznacza ks. Malczewski, chrystusowiec, Polonię brazylijską tworzy ok. 2 mln osób, co stanowi ok. 1 proc. społeczeństwa brazylijskiego.

„Mimo, iż większość uczestników polonijnych Mszy w Porto Alegre nie mówi po polsku, ale pieśni śpiewają w języku polskim. Mamy w Brazylii ósme pokolenie, które ma serdeczny związek z Polską. Czasami jak idę do urzędu i wymawiam swoje imię widzę zadowolenie na twarzy rozmówcy, który z radością przyznaje się do polskich korzeni” – opowiada z satysfakcją rektor brazylijskiej PMK.

W brazylijskiej Kurytybie istnieje katedra polonijna na miejscowym uniwersytecie federalnym, który jest najstarszym w Brazylii. W tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Katolickim w Porto Alegre. W stanie Rio Grande do Sul w szkołach publicznych język polski może być nauczany jako drugi język.

Przebywając na wakacjach za granicą warto poznawać nie tylko kulturę, sztukę, przyrodę czy kuchnię konkretnego kraju, do którego się udajemy, ale również poszukać informacji o polskich zakątkach.

Spotkania z Polonią mogą sprawić, że poznamy nie tylko wspaniałych ludzi, ale i oni mogą nam pokazać miejsca znane tylko lokalnym mieszkańcom, miejsca, których nie ma w dostępnych przewodnikach.

Oto gdzie szukać informacji na temat Mszy Świętych po polsku oraz tych dotyczących polskich duszpasterstw poza granicami naszego kraju.

Mimo, iż trzeba pamiętać, że nawet najdokładniejsze wyszukiwarki nie zawsze zawierają aktualne informacje, niemniej jednak mogą okazać się bardzo pomocne.:

http://emigracja.chrystusowcy.pl/katalog – Msze św. po polsku na różnych kontynentach
https://episkopat.pl/duszpasterstwa-polonijne/ – Duszpasterstwa polonijne na świecie
https://polska-misja.com.br/site/?lang=pl – Msze i nabożeństwa w Brazylii
http://emigracja.chrystusowcy.pl/0461ee37420c3c7c752e2a5d0f6c70bf – pliki z tekstem Mszy w różnych językach

Family News Service

 

 

Foto: PhotoCredit_Archiwum ks. Zdzisława Malczewskiego

News Chicago

Pielgrzymka relikwii św. Judy wstrzymana po „incydencie” z udziałem duchownego i studentów

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup z Illinois przerwał pielgrzymowanie relikwii św. Judy w diecezji Joliet, po tym, jak 21 listopada doszło do nieokreślonego „incydentu” między księdzem wizytującym a kilkoma studentami. Wydarzenie miało miejsce w parafii Queen of the Apostles, gdzie relikwie były prezentowane w ramach trasy organizowanej przez katolicką posługę „Skarby Kościoła”. Mówi o nim Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Oświadczenie parafii i reakcja diecezji

Księża Michael Lane i Gregory Alberts, proboszczowie parafii Queen of the Apostles, poinformowali w oświadczeniu, że w wyniku zdarzenia natychmiast skontaktowali się z policją. „Wciąż trwa dochodzenie policyjne. Ksiądz został skonfrontowany z informacjami i poinformowaliśmy go, że musi opuścić naszą parafię i diecezję” – podano.

W związku z incydentem biskup diecezji Joliet, Ronald Hicks, postanowił odwołać dalsze prezentacje relikwii w diecezji, które miały się odbyć w innych parafiach. Poinformował również przełożonego zakonu Towarzyszy Krzyża, do którego należał duchowny nadzorujący trasę.

„Wszyscy zaangażowani w ten incydent są bezpieczni” – zapewnili księża w oświadczeniu. Jednocześnie nie ujawniono szczegółów zdarzenia ani tożsamości duchownego, którego dotyczy sprawa. O pielgrzymowaniu relikwii Św. Judy informowaliśmy m.in. 14 listopada.

Podejrzenia wobec ks. Carlosa Martinsa

Choć w oświadczeniu nie podano nazwiska księdza, media, takie jak The Pillar, wskazują, że chodzi o ojca Carlosa Martinsa, który jest dyrektorem programu Treasures of the Church.

Ks. Martins to postać znana w środowisku katolickim, szczególnie ze swojej posługi egzorcysty. Jest także współtwórcą popularnego podcastu „The Exorcist Files”, który zawiera inscenizacje opartych na faktach przypadków związanych z jego posługą.

W rozmowie z agencją CNA ks. Martins odmówił komentarza na temat wydarzenia. Organizacja Treasures of the Church z siedzibą w Michigan nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Relikwie św. Judy Tadeusza – cel trasy

Relikwie św. Judy Tadeusza, jednego z dwunastu apostołów i patrona spraw trudnych i beznadziejnych, są częścią ogólnokrajowej trasy mającej na celu ewangelizację oraz pogłębienie wiary wśród katolików. Trasa obejmuje odwiedziny relikwii w różnych parafiach na terenie Stanów Zjednoczonych, a wierni mają okazję modlić się przy nich i prosić o wstawiennictwo świętego.

 

Źródło: cna
Foto: Treasures of the Church, Queen of the Apostles Joliet
Czytaj dalej

Kościół

Historyczne spotkanie: Biskupi Polski rozmawiają z ofiarami nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

W minionym tygodniu na Jasnej Górze, w sercu katolickiego sanktuarium w Polsce, doszło do wydarzenia, które wielu określa mianem przełomowego. Biskupi Konferencji Episkopatu Polski (KEP) po raz pierwszy spotkali się z grupą ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa, aby otwarcie porozmawiać o problemie oraz sposobach jego rozwiązania.

„Uważam, że spotkanie było historyczne” — powiedział Jakub Pankowiak, jeden ze skrzywdzonych osób, w rozmowie z Polskim Radiem. „W końcu mogliśmy być partnerami w rozmowie i przedstawić nasze oczekiwania wobec naszego Kościoła”.

Chociaż poszczególni biskupi wcześniej podejmowali rozmowy z ofiarami, to po raz pierwszy Konferencja Episkopatu Polski KEP zorganizowała formalne spotkanie z większą grupą osób pokrzywdzonych. Biskupi publicznie potępiali przypadki nadużyć, wprowadzali systemy prewencji i wsparcia dla ofiar oraz przepraszali za zaniedbania, ale dotąd unikali rozmów w tak szerokim formacie.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podkreślił znaczenie tego wydarzenia, wskazując, że osobiste świadectwa pokrzywdzonych poruszyły hierarchów. „Doświadczamy raz po raz tej prawdy, że krzywda w kościele wyrządzona przez niektórych duchownych koncentruje się na cierpieniu naszych braci” — mówił arcybiskup, nazywając te rozmowy „światłem z ciemności grzechu”.

Oczekiwania ofiar i otwartość biskupów

Spotkanie zostało również wysoko ocenione przez przedstawicieli ofiar. Jakub Pankowiak i Robert Fidura, dwaj uczestnicy, mówili o atmosferze szczerości i otwartości. „Jestem niezmiernie wdzięczny, że… zaczynamy zmierzać w jednym kierunku, zaczynamy patrzeć na pewne rzeczy bardzo podobnie” — powiedział Fidura.

Dla Pankowiaka kluczowym momentem była możliwość przedstawienia konkretnych oczekiwań. Ofiary domagają się m.in.:

  • zmian w prawie kanonicznym, które umożliwiłyby im status prawny ofiary w kościelnych postępowaniach,
  • powołania niezależnej komisji do badania przypadków nadużyć od 1945 roku,
  • większego zaangażowania kobiet w diecezjalne struktury wsparcia,
  • stworzenia urzędu Komisarza ds. Praw Pokrzywdzonych w Kościele.\

Oczekiwanie na zmiany

Spotkanie na Jasnej Górze było odpowiedzią na apel ofiar, które w maju br. skierowały list do KEP z ośmioma postulatami. Jednym z nich było zawieszenie przewodniczącego KEP, arcybiskupa Tadeusza Wojdy, za rzekome zaniedbania w badaniu przypadków nadużyć, gdy kierował archidiecezją gdańską.

Czy polski Kościół zdoła odpowiedzieć na te wyzwania? Oczekiwania społeczne są ogromne. Spotkanie to może być pierwszym krokiem ku zmianie, ale aby było rzeczywiście przełomowe, musi za nim pójść konkretne działanie.

Dla wielu wiernych i ofiar najważniejsze będzie teraz, czy słowa zamienią się w czyny, a symboliczne gesty w realne reformy.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, KEP
Czytaj dalej

News USA

Walka o życie nie przyniosła skutku: Robert Roberson może zostać stracony

Opublikowano

dnia

Autor:

15 listopada Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wykonanie wyroku śmierci na Robercie Robersonie, mężczyźnie skazanym w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej dwuletniej córki, Nikki. Decyzja sądu zapadła po tym, jak komisja ustawodawcza stanu Teksas próbowała opóźnić egzekucję, twierdząc, że dowody w jego sprawie mogą być uznane za nieadekwatne lub niewiarygodne. Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Spór o egzekucję i uprawnienia legislatury

Wezwanie wydane przez Komisję ds. Jurysprudencji Karnej Izby Reprezentantów Teksasu miało na celu uzyskanie zeznań Robersona w sprawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka” – diagnozy, na której oparte były dowody w jego sprawie. Roberson utrzymuje, że nie zabił córki, a obrażenia były wynikiem nieszczęśliwego wypadku, podczas gdy eksperci medyczni twierdzą, że są one zgodne ze znęcaniem się nad dzieckiem.

Sąd Najwyższy Teksasu wydał orzeczenie, które odrzuca próbę opóźnienia wykonania wyroku śmierci w celu uzyskania zeznań skazanego.

Robert Roberson byłby pierwszym skazanym na śmierć w Stanach Zjednoczonych, którego wyrok dotyczyłby skazania na podstawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka”, który obecnie budzi kontrowersje wśród ekspertów.

Mężczyzna od lat walczy o uniewinnienie, powołując się na teksańskie prawo, które umożliwia oskarżonym przedstawienie nowych dowodów naukowych mogących podważyć wcześniejsze wyroki. Jego adwokaci twierdzą, że dowody medyczne, na podstawie których go skazano, są dziś uznawane za nieaktualne i wątpliwe. Informowaliśmy o tym 7 października.

Wsparcie dla Robersona

Robert Roberson otrzymał wsparcie od dwupartyjnej grupy polityków, ekspertów medycznych, a nawet detektywa, który pierwotnie zeznawał przeciwko niemu. W sprawie jego ułaskawienia wiele osób podpisało petycję The Innocence Project.

Robert Roberson z córką Nikki

Kościół katolicki, który naucza, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, nawet w przypadku osób skazanych za najcięższe przestępstwa, wyraził zaniepokojenie i poparcie dla dalszego badania tej sprawy.

Przyszłość sprawy Robersona

Chociaż egzekucja Roberta Robersona została opóźniona na wniosek komisji ustawodawczej, Sąd Najwyższy Teksasu uznał, że nie ma podstaw prawnych do dalszego opóźniania wyroku. Jeśli komisja nadal będzie dążyć do uzyskania zeznań Robersona, będzie musiała podjąć dalsze kroki prawne, aby nie blokować wykonania wyroku.

Zgodnie z prawem stanu Teksas, po wydaniu wezwania i ustaleniu nowej daty egzekucji, musi minąć co najmniej 90 dni przed jej wykonaniem. Dlatego najwcześniej egzekucja Robersona może odbyć się w lutym 2025 roku.

Kościół katolicki oraz liczne grupy praw człowieka apelują o dalszą modlitwę i wsparcie dla Robersona, który, jak twierdzą, może być niewinny.

 

Źródło: cna
Foto: Roberson family, The Innocence Project
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu