Połącz się z nami

News Chicago

Walka o wieżowce przy State Street – budowle z początku XX wieku zasługują na ochronę

Opublikowano

dnia

Komisja ds. Zabytków Chicago wyraziła w czwartek poparcie dla zachowania dwóch budynków przy State Street, które tutejszy Sąd Okręgowy USA chce zburzyć ze względów bezpieczeństwa. Wieżowce pochodzą z 1913 i 1915 roku.

Panel poprosił pracowników miasta o przygotowanie raportu podsumowującego informacje, który może doprowadzić do oficjalnego uznania budynków przy 202 i 220 S. State St jako zabytków.

Głosowanie odbyło się po tym, jak ponad 22 000 osób podpisało petycję popierającą zachowanie dwóch budowli z początku XX wieku. Właścicielem budynków, które przylegają do budynku federalnego Dirksena, jest rząd federalny.

Kongres przeznaczył 52 miliony dolarów na zburzenie budynków, ale konserwatorzy twierdzą, że są one ważne dla charakteru State Street i że wyburzenie zaszkodziłoby fragmentowi historycznego korytarza handlowego.

REKLAMA REKLAMA

Wątpliwe jest jednak, aby jakiekolwiek oznaczenie budynków przez miasto, które zwykle uniemożliwia zniszczenie, było wiążące dla rządu federalnego.

Grupa Preservation Chicago, która zbierała podpisy pod petycją, zaproponowała, aby budynki stały się spółdzielczym centrum archiwalnym dla zakonów i innych organizacji. Powołała się na pomysł 20 zakonów i Uniwersytetu Dominikańskiego w River Forest.

Plan oferowałby kontrolowany dostęp do budynków i minimalizowałby jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa gmachu sądu, poinformował Ward Miller, dyrektor wykonawczy Preservation Chicago.

Ernest Wong, architekt krajobrazu, który przewodniczy panelowi zabytków, oświadczył, że budynki są ważnymi elementami State Street i że należy zbadać alternatywy dla ich ratowania. Pozostali członkowie wyrazili zgodę.

Wg zwolenników wyburzenia, ich usunięcie umożliwiłoby lepszy dostęp dla pieszych do budynku Dirksen od wschodu.

Głównym problemem jest to, że niektóre okna budynków przy State Street wychodzą bezpośrednio na sale sądowe lub sale przysięgłych.

Amerykański senator Dick Durbin z Illinois, przeznaczył pieniądze na rozbiórkę, powołując się na obawy federalnego wymiaru sprawiedliwości.

Ponieważ budynki znajdują się w części śródmieścia objętej National Trust of Historic Places, rząd musi przeprowadzić przesłuchania na temat alternatyw dla wyburzeń. Przesłuchania mają rozpocząć się latem tego roku.

Omawiane budowle to 22-piętrowy budynek Consumers Building przy 220 S. State, zbudowany w 1913 r., oraz 16-piętrowy Century Building, pochodzący z 1915 r., przy 202 S. State.

Oba wieżowce są pokryte terakotą. Zwolennicy ich zachowania twierdzą, że są to przykłady ewolucji trendów architektonicznych w chicagowskich budowlach.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: preservation.org

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu