Połącz się z nami

News Chicago

Walka o wieżowce przy State Street – budowle z początku XX wieku zasługują na ochronę

Opublikowano

dnia

Komisja ds. Zabytków Chicago wyraziła w czwartek poparcie dla zachowania dwóch budynków przy State Street, które tutejszy Sąd Okręgowy USA chce zburzyć ze względów bezpieczeństwa. Wieżowce pochodzą z 1913 i 1915 roku.

Panel poprosił pracowników miasta o przygotowanie raportu podsumowującego informacje, który może doprowadzić do oficjalnego uznania budynków przy 202 i 220 S. State St jako zabytków.

Głosowanie odbyło się po tym, jak ponad 22 000 osób podpisało petycję popierającą zachowanie dwóch budowli z początku XX wieku. Właścicielem budynków, które przylegają do budynku federalnego Dirksena, jest rząd federalny.

Kongres przeznaczył 52 miliony dolarów na zburzenie budynków, ale konserwatorzy twierdzą, że są one ważne dla charakteru State Street i że wyburzenie zaszkodziłoby fragmentowi historycznego korytarza handlowego.

Wątpliwe jest jednak, aby jakiekolwiek oznaczenie budynków przez miasto, które zwykle uniemożliwia zniszczenie, było wiążące dla rządu federalnego.

Grupa Preservation Chicago, która zbierała podpisy pod petycją, zaproponowała, aby budynki stały się spółdzielczym centrum archiwalnym dla zakonów i innych organizacji. Powołała się na pomysł 20 zakonów i Uniwersytetu Dominikańskiego w River Forest.

Plan oferowałby kontrolowany dostęp do budynków i minimalizowałby jakiekolwiek zagrożenie bezpieczeństwa gmachu sądu, poinformował Ward Miller, dyrektor wykonawczy Preservation Chicago.

Ernest Wong, architekt krajobrazu, który przewodniczy panelowi zabytków, oświadczył, że budynki są ważnymi elementami State Street i że należy zbadać alternatywy dla ich ratowania. Pozostali członkowie wyrazili zgodę.

Wg zwolenników wyburzenia, ich usunięcie umożliwiłoby lepszy dostęp dla pieszych do budynku Dirksen od wschodu.

Głównym problemem jest to, że niektóre okna budynków przy State Street wychodzą bezpośrednio na sale sądowe lub sale przysięgłych.

Amerykański senator Dick Durbin z Illinois, przeznaczył pieniądze na rozbiórkę, powołując się na obawy federalnego wymiaru sprawiedliwości.

Ponieważ budynki znajdują się w części śródmieścia objętej National Trust of Historic Places, rząd musi przeprowadzić przesłuchania na temat alternatyw dla wyburzeń. Przesłuchania mają rozpocząć się latem tego roku.

Omawiane budowle to 22-piętrowy budynek Consumers Building przy 220 S. State, zbudowany w 1913 r., oraz 16-piętrowy Century Building, pochodzący z 1915 r., przy 202 S. State.

Oba wieżowce są pokryte terakotą. Zwolennicy ich zachowania twierdzą, że są to przykłady ewolucji trendów architektonicznych w chicagowskich budowlach.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: preservation.org

News Chicago

America’s Beauty Show 2024. W Rosemont przez 3 dni rządziło piękno

Opublikowano

dnia

Autor:

„America’s Beauty Show 2024″ w Rosemont dobiegło końca! W poniedziałek dziesiątki profesjonalistów z branży kosmetycznej zebrało się na ostatni dzień trzydniowego wydarzenia, podsumowując niesamowite doświadczenie pełne edukacji, inspiracji i kontaktów.

W dniach 20-22 kwietnia, w Rosemont, IL, odbywały się jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w Stanach Zjednoczonych – America’s Beauty Show.

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość spotkania z największymi gwiazdami branży beauty, w tym celebrytami, influencerami, stylistami i ekspertami w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i pielęgnacji skóry.

Biorąc udział w w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z branży beauty, mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także do networking’u z innymi profesjonalistami z branży.

Uczestnicy wyjechali ze świeżymi pomysłami, nowymi umiejętnościami i odnowioną pasją do branży kosmetycznej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Dom Billa Gatesa w stanie Waszyngton sprzedał się w ekspresowym tempie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według doniesień Bill Gates ma teraz o jeden dom mniej. Stało się tak na początku tego miesiąca, kiedy współzałożyciel Microsoftu zawarł umowę sprzedaży należącego do niego domu o powierzchni 2430 stóp kwadratowych w Medina w stanie Waszyngton, jak podaje Realtor.com.

Nie wiadomo, za ile ostatecznie poszła nieruchomość. Pierwotnie została wystawiona na sprzedaż 29 marca, a cena wywoławcza wynosiła prawie 4,989 mln dolarów. Biil Gates, którego majątek szacuje się na 131 miliardów dolarów, kupił nieruchomość w kwietniu 2003 roku za 1 310 000 dolarów.

Jak podaje „Fortune”, przy sprzedaży domu Gates współpracował z biurem nieruchomości RE/MAX Northwest.

Nieruchomość z 1954 roku może poszczycić się „spektakularnym i budzącym podziw 180-stopniowym widokiem na Jezioro Waszyngton, panoramę Seattle i MTN” – czytamy w ogłoszeniu. Według opisu, dom znajduje się na działce o powierzchni 0,61 akra, obejmującej prywatną plażę. Do dyspozycji Gości jest tu także duży taras i ogród zen. Budynek jest wyposażony w cztery sypialnie, trzy pełne łazienki i ogrzewanie podłogowe.

Drugi dom Gatesa w Medina, o nazwie „Xanadu 2.0”, pozostaje jego własnością. Miliarder z branży technologicznej zainwestował dziesiątki milionów dolarów w budowę tego domu o powierzchni 66 000 stóp kwadratowych.

Medina zlokalizowana jest w powiecie King, gdzie Microsoft od dawna ma swoją siedzibę.

Bill Gates spędził 15 lat na stanowisku dyrektora generalnego Microsoft, a jego kadencja zakończyła się w 2000 r. W 2020 r. odszedł także z zarządu technologicznego giganta, aby „poświęcić więcej czasu swoim priorytetom filantropijnym, w tym globalnemu zdrowiu, rozwojowi, edukacji i rosnącemu zaangażowaniu w walkę ze zmianami klimatycznymi ”, jak zapowiedział.

Według Bloomberga miliarder nadal posiada około 1% akcji Microsoftu.

 

Źródło: foxbusiness, realtor.com
Foto: YouTube, Realtor.com
Czytaj dalej

News USA

Ogród Zoologiczny w San Francisco otrzyma parę pand wielkich z Chin

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek w Pekinie Burmistrz San Francisco, London Breed, ogłosiła wraz z urzędnikami z China Wildlife Conservation Association (CWCA) wypożyczenie pand dla tutejszego zoo. To pierwszy raz, gdy miasto będzie gościć te zwierzęta na dłuższą metę, o co zabiegało się prowadząc całoroczną kampanię społeczną.

W lutym San Diego ogłosiło, że otrzyma dwie pandy, gdy po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat Chiny zgodziły się wysłać pandy do Stanów Zjednoczonych. San Francisco będzie kolejnym miastem, które gościć będzie te sympatyczne zwierzęta.

Chiny są domem jedynego naturalnego siedliska pand i właścicielem większości czarno-białych niedźwiedzi na świecie. Pekin pożycza zwierzęta innym krajom, traktując pożyczkę jako narzędzie dyplomacji i działalności na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

San Francisco współpracowało ze społecznościami chińskimi i azjatyckimi, aby wspierać pandy przez prawie rok, aż do spotkania przywódców Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco w listopadzie ubiegłego roku, podczas którego spotkali się prezydenci USA i Chin.

Sekretarz generalny China Wildlife Conservation Association CWCA. Wu Minglu powiedział, że stowarzyszenie będzie współpracować z urzędnikami San Francisco, aby przygotować się na przybycie pand i zapewnić standardy techniczne dotyczące ich ochrony.

W USA przebywają obecnie tylko cztery pandy wielkie, wszystkie w zoo w Atlancie.

W ostatnich latach Chiny nie przedłużyły umów wypożyczenia tych zwierząt w ogrodach zoologicznych w Waszyngtonie i Memphis w stanie Tennessee, wywołując obawy, że kończą swoją historyczną „dyplomację pand” z krajami zachodnimi ze względu na napięcia geopolityczne.

Czarno-białe misie są symbolem przyjaźni amerykańsko-chińskiej od czasu, gdy Pekin podarował parę pand Narodowemu Zoo w Waszyngtonie w 1972 r., przed normalizacją stosunków dwustronnych. Chiny pożyczyły później pandy ogrodom zoologicznym, aby pomóc w rozmnażaniu młodych i zwiększeniu populacji.

Piątkowe oświadczenie poprzedza planowaną w tym tygodniu wizytę w Chinach sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena.

W ostatnich miesiącach Waszyngton i Pekin zintensyfikowały wymianę dyplomatyczną, próbując złagodzić eskalację napięcia. Utrzymują się jednak tarcia dotyczące handlu, bezpieczeństwa narodowego i rozbieżnych stanowisk obu krajów w sprawie konfliktów, takich jak inwazja Rosji na Ukrainę i wojna Izrael-Hamas.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Sam Miz/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu