Połącz się z nami

Ciekawostki

Dobry sen niezbędny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Jak długo śpisz?

Opublikowano

dnia

Od 2010 roku American Heart Association twierdzi, że siedem elementów — utrzymanie prawidłowej wagi, niepalenie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i kontrolowanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru — jest kluczem do idealnego zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Teraz do tej listy dodało czas trwania snu.

Elementy znane wcześniej, nazwane Life’s Simple 7, stały się powszechnym sposobem oceniania i omawiania zdrowia serca i mózgu. Teraz, po dodaniu prawidłowego snu, system przemianowano na Life’s Essential 8.

Aktualizacja dotyczy znacznie więcej niż tylko snu, wyjaśnia dr Donald Lloyd-Jones, kardiolog i epidemiolog, który kieruje wydziałem medycyny prewencyjnej w Northwestern University Feinberg School of Medicine i który jako prezes stowarzyszenia kardiologicznego prowadził panel ekspertów, który napisał poradnik.

Nowy wskazówka wynika z 12 lat badań, mówi, że dorośli powinni sypiać średnio od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy. W przypadku dzieci czas zależy od wieku.

Lloyd-Jones, który kierował tworzeniem pierwotnych siedmiu kategorii w 2010 roku, powiedział, że znaczenie snu było jasne już wtedy. Ale trudno było uzgodnić, jak go ocenić, ponieważ informacje o śnie nie były gromadzone w dużych krajowych bazach danych.

„Teraz nauka pokazała nam, że sen jest nieodłączną częścią zdrowia układu krążenia”.

Poradnik mówi, że zbyt dużo snu i zbyt mało snu są związane z chorobami serca, a zły sen jest powiązany ze złym zdrowiem psychicznym, ważnym czynnikiem chorób serca.

Sen wpływa również na wszystkie pozostałe siedem wskaźników.

Współautorka poradnika, Cheryl Anderson, z Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, nazwała Life’s Essential 8 „wielką sprawą” zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i osób, które chcą zrozumieć swoje zdrowie sercowo-naczyniowe.

Zmiany wprowadzają 100-punktową miarę zdrowia serca, którą można przeprowadzić online pod adresem www.heart.org/lifes8. Nowa analiza zastąpiła dawną, 14-punktową skalę i modyfikuje kilka oryginalnych kategorii.

Na przykład w sprawie palenia stary środek uwzględniał wyłącznie tradycyjne używanie papierosów. Nowy obejmuje używanie i ekspozycję na nikotynę z e-papierosów, a także skutki ekspozycji z drugiej ręki.

Nowy wynik przesuwa się również z podkreślania całkowitego cholesterolu w kierunku pomiaru cholesterolu nie-HDL. Teraz oblicza się go, odejmując „dobry” cholesterol HDL od cholesterolu całkowitego, pozostawiając pomiar „złego” cholesterolu.

Nowe narzędzie rozszerza również możliwości oceny stężenia glukozy we krwi i na bardziej precyzyjną ocenę poziomu ćwiczeń, powiedział Lloyd-Jones. Patrzy też na dietę w nowy sposób.

Niektóre kluczowe elementy zdrowia serca, takie jak stres, nie są analizowane, z uwagi na trudność pomiaru.

W poradniku omówiono znaczenie zdrowia psychicznego oraz czynniki społeczne i środowiskowe zwane społecznymi determinantami zdrowia, które obejmują dostęp do zdrowej żywności, opieki medycznej i bezpiecznego miejsca do ćwiczeń.

Dobre zdrowie serca zaczyna się od rozmowy z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak sobie radzisz we wszystkich ośmiu kategoriach, uważa Lloyd-Jones. Pomocna jest poprawa w każdym z nich.

„Dane pokazują nam, że wybranie i ulepszenie jednej kwestii w rzeczywistości będzie miało wymierny wpływ na poprawę zdrowia” – powiedział Lloyd-Jones.

„Tak naprawdę nie ma znaczenia, który wybierzesz. Wybierz ten, w którym odniesiesz sukces. To jest sposób na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego”.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/Ridofranz

NEWS Florida

Jutro Florida Man Games: najbardziej szalona potyczka sportowa na Ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotnie „Florida Man Games” to zawody nawiązujące do wizerunku kochającego piwo, posiadającego aligatory i noszącego fryzurę typu mulet zjawiska mediów społecznościowych znanego jako „Człowiek z Florydy”. Pośród konkurencji będą m.in. walka na brzuchy i ucieczka przed policją.

„Florida Man Games” zadebiutują już jutro, w sobotę, 24 lutego w St. Augustine na Florydzie. Gry będą naśmiewać się z reputacji mieszkańców Słonecznego Stanu związanej z publikowaniem dziwnych wiadomości na temat broni, narkotyków, alkoholu i gadów – lub kombinacji tych czterech.

Wśród konkurencji będzie m. in. tor przeszkód w unikaniu aresztowania, podczas którego uczestnicy przeskakują płoty i podwórza, ścigani przez prawdziwych funkcjonariuszy policji; Cash Grab kategorii 5, w którym uczestnicy próbują zgarnąć jak najwięcej pieniędzy w dmuchanej budce i oczywiście zapasy piwnych brzuchów, czyli Florida Sumo.

Nie zabraknie konkursu jazdy na mechanicznym aligatorze, wyborów najlepszej fryzury typu mulet oraz wyboru najpiękniejszej dziewczyny z Florydy.

Koncepcja „Florida Man” wkradła się do świadomości ludzi dziesięć lat temu dzięki kontu @_FloridaMan na ówczesnym Twitterze.

Na koncie opatrzonym hasłem „Prawdziwe historie najgorszego superbohatera świata” pojawiały się takie nagłówki, jak: „Mężczyzna z Florydy podpalił garaż, który skonfiskował jego samochód, niszcząc własny pojazd” czy „Mężczyzna z Florydy próbował zapłacić w McDonald’s trawką.”

Bilety na wydarzenie kosztują od 45 o 145 dolarów i można je kupić tutaj.

Za organizacją „Florida Man Games” stoi mieszkaniec St. Augustine: Pete Melfi, właściciel The 904 Now, mediów zajmujących się powiatem St. Johns.

„To będzie szalony dzień pełen zabaw w błocie i torów przeszkód w stylu Florydy. To naprawdę będzie okazja, aby przez jeden dzień przeżyć życie Florida Man” – zapowiedział Melfi.

Źródło: fox13
Foto: „Florida Man Games”, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Bobi zdetronizowany. Nie potwierdzono wieku psa uznanego za najstarszego na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pies Bobi, który zakończył życie w zeszłym roku w wieku 31 lat, został pozbawiony tytułu najstarszego psa na świecie po kontroli przeprowadzonej przez Księgę Rekordów Guinnessa (GWR), jak ogłosiła w czwartek organizacja. Nie udowodniono jego sędziwego wieku.

Bobi, pies rasy Rafeiro do Alentejo, stał się sławny jako najstarszy pies na świecie, dopóki w styczniu tymczasowo nie utracił tytułu w oczekiwaniu na wynik śledztwa urzędników Księgi Rekordów Guinnessa GWR. O jego śmierci pisaliśmy w październiku.

Organizacja stwierdziła, że nie ma dowodów, których potrzebuje na poparcie, że Bobi jest rekordzistą.

Mark McKinley, dyrektor ds. rejestrów w GWR, stwierdził, że wszczęto przegląd kartoteki Bobiego w związku z obawami zgłaszanymi przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi komentarzami, a także w związku z wynikami dochodzeń przeprowadzonych przez niektóre media.

Zasadnicze znaczenie miały dane z mikrochipa z portugalskiej bazy danych SIAC, oraz dodatkowe oświadczenie weterynaryjne. Nie przyniosły one rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego.

Obecnie nie jest jasne, kto dzierży tytuł najstarszego psa w historii. Urzędnicy GWR zachęcają właścicieli do zgłaszania swoich czworonogów.

Właściciel Bobiego, Leonel Costa, twierdził, że pies dożył 31 lat i 165 dni. Mówił, że miał 8 lat, gdy w 1992 roku urodził się jego pies. Całe życie spędził w Conqueiros, małej portugalskiej wiosce położonej około 93 mil na północ od stolicy Portugalii, Lizbony.

Według American Kennel Club średnia długość życia psów rasy Rafeiro do Alentejos wynosi około 12–14 lat.

Tytuł najstarszego psa należał wcześniej do australijskiego psa pasterskiego Bluey’a, który urodził się w 1910 i dożył 29 lat i 5 miesięcy.

 

Źródło: cnn
Foto: guinnessworldrecords
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz miasto z perspektywy, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. FlyOver rusza 1 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy, tym roku na Navy Pier zawita nowa, ekscytująca przejażdżka, oferująca zupełnie nową przygodę. Wzniesie ona pasażerów ponad niesamowitą panoramą miasta dzięki ogromnemu sferycznemu ekranowi o szerokości 65 stóp, który otacza jeźdźców i ruchome siedzenia.

FlyOver to wciągająca atrakcja łącząca wiodące technologie dronów wraz z imponującymi ujęciami lotniczymi i narracją pierwszoosobową.

Ekscytujący obiekt o powierzchni 48 000 stóp kwadratowych wypuścił swój pierwszy zwiastun na początku miesiąca i ostatecznie zadebiutuje na molo Navy Pier w Chicago w przyszłym tygodniu, w piątek, 1 marca.

„Dzięki tej wciągającej opowieści chcieliśmy uchwycić bogatą różnorodność mieszkańców Chicago i tętniące życiem dzielnice, które splatają tkankę tak wyjątkowego miasta” – powiedziała Lisa Adams, dyrektor operacyjna i producentka wykonawcza Flyover Attractions.

Zgodnie z zapowiedzią kultowe miejsca w Chicago, które zostaną zaprezentowane na platformie FlyOver, to Navy Pier, North Ave Beach, Lake Shore Drive, Chicago Theatre i Joffrey Ballet.

„Od wspinania się na drapacze chmur o wysokości ponad 13000 stóp, przez nurkowanie w dół budynków, prześlizgiwanie się po chodnikach, nurkowanie w kultowych obiektach, takich jak Chicago Theatre, po unoszenie się wśród fajerwerków i nie tylko – to doświadczenie będzie pierwszym tego rodzaju w Chicago” – napisano w komunikacie FlyOver.

Obsługujące jednocześnie 60 gości, fotele ruchome zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać swoim pasażerom poczucie ruchu. Jednocześnie goście doświadczą wiatru, mgły i zapachów.

Bilety są już w sprzedaży i można je znaleźć na stronie www.flyoverchicagonavypier.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Flyover
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu