Połącz się z nami

Ciekawostki

Dobry sen niezbędny dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Jak długo śpisz?

Opublikowano

dnia

Od 2010 roku American Heart Association twierdzi, że siedem elementów — utrzymanie prawidłowej wagi, niepalenie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i kontrolowanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i cukru — jest kluczem do idealnego zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Teraz do tej listy dodało czas trwania snu.

Elementy znane wcześniej, nazwane Life’s Simple 7, stały się powszechnym sposobem oceniania i omawiania zdrowia serca i mózgu. Teraz, po dodaniu prawidłowego snu, system przemianowano na Life’s Essential 8.

Aktualizacja dotyczy znacznie więcej niż tylko snu, wyjaśnia dr Donald Lloyd-Jones, kardiolog i epidemiolog, który kieruje wydziałem medycyny prewencyjnej w Northwestern University Feinberg School of Medicine i który jako prezes stowarzyszenia kardiologicznego prowadził panel ekspertów, który napisał poradnik.

Nowy wskazówka wynika z 12 lat badań, mówi, że dorośli powinni sypiać średnio od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy. W przypadku dzieci czas zależy od wieku.

REKLAMA REKLAMA

Lloyd-Jones, który kierował tworzeniem pierwotnych siedmiu kategorii w 2010 roku, powiedział, że znaczenie snu było jasne już wtedy. Ale trudno było uzgodnić, jak go ocenić, ponieważ informacje o śnie nie były gromadzone w dużych krajowych bazach danych.

„Teraz nauka pokazała nam, że sen jest nieodłączną częścią zdrowia układu krążenia”.

Poradnik mówi, że zbyt dużo snu i zbyt mało snu są związane z chorobami serca, a zły sen jest powiązany ze złym zdrowiem psychicznym, ważnym czynnikiem chorób serca.

Sen wpływa również na wszystkie pozostałe siedem wskaźników.

Współautorka poradnika, Cheryl Anderson, z Herbert Wertheim School of Public Health and Human Longevity Science na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, nazwała Life’s Essential 8 „wielką sprawą” zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i osób, które chcą zrozumieć swoje zdrowie sercowo-naczyniowe.

Zmiany wprowadzają 100-punktową miarę zdrowia serca, którą można przeprowadzić online pod adresem www.heart.org/lifes8. Nowa analiza zastąpiła dawną, 14-punktową skalę i modyfikuje kilka oryginalnych kategorii.

Na przykład w sprawie palenia stary środek uwzględniał wyłącznie tradycyjne używanie papierosów. Nowy obejmuje używanie i ekspozycję na nikotynę z e-papierosów, a także skutki ekspozycji z drugiej ręki.

Nowy wynik przesuwa się również z podkreślania całkowitego cholesterolu w kierunku pomiaru cholesterolu nie-HDL. Teraz oblicza się go, odejmując „dobry” cholesterol HDL od cholesterolu całkowitego, pozostawiając pomiar „złego” cholesterolu.

Nowe narzędzie rozszerza również możliwości oceny stężenia glukozy we krwi i na bardziej precyzyjną ocenę poziomu ćwiczeń, powiedział Lloyd-Jones. Patrzy też na dietę w nowy sposób.

Niektóre kluczowe elementy zdrowia serca, takie jak stres, nie są analizowane, z uwagi na trudność pomiaru.

W poradniku omówiono znaczenie zdrowia psychicznego oraz czynniki społeczne i środowiskowe zwane społecznymi determinantami zdrowia, które obejmują dostęp do zdrowej żywności, opieki medycznej i bezpiecznego miejsca do ćwiczeń.

Dobre zdrowie serca zaczyna się od rozmowy z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak sobie radzisz we wszystkich ośmiu kategoriach, uważa Lloyd-Jones. Pomocna jest poprawa w każdym z nich.

„Dane pokazują nam, że wybranie i ulepszenie jednej kwestii w rzeczywistości będzie miało wymierny wpływ na poprawę zdrowia” – powiedział Lloyd-Jones.

„Tak naprawdę nie ma znaczenia, który wybierzesz. Wybierz ten, w którym odniesiesz sukces. To jest sposób na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego”.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/Ridofranz

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Dzisiaj Letni Koncert Broadway in Chicago w Millennium Park. Przyjdźcie posłuchać przebojów z najlepszych musicali!

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny Letni Koncert Broadway In Chicago powraca do Millennium Park po raz pierwszy od 2019 roku. Darmowe wydarzenie, sponsorowane przez ABC 7 Chicago, odbędzie się w poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r. o 6:15 p.m. w Jay Pritzker Pavilion w Millennium Park (201 E Randolph St).

Letni koncert Broadway In Chicago w Millennium Park przedstawi kilka programów, w tym przeboje z Disney’s The Lion King, Dear Evan Hansen, WickedMJ, zupełnie nowego, nagrodzonego czteroma nagrodami Tony Award musicalu, przedstawiającego oryginalne spojrzenie na sylwetkę Michaela Jacksona .

„Nasze ulubione wydarzenie roku w końcu powraca po raz pierwszy od trzech lat, a my wracamy z wykonawcami z ulubionych przebojów Broadwayu! Entuzjaści i fani teatru mogą spodziewać się pokazów z naszego spektakularnego harmonogramu nadchodzących przedstawień.”

– ogłosiła Eileen LaCario, wiceprezes Broadway In Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Letni koncert Broadway In Chicago jest organizowany we współpracy z Departamentem ds. Kultury i Wydarzeń Specjalnych. Prezentuje muzykę symfoniczną, taniec, operę, przeboje Broadwayu i nie tylko – w wykonaniu niektórych z najbardziej lubianych instytucji kulturalnych Chicago.

Aby otrzymywać najnowsze wiadomości o nadchodzących wydarzeniach, odwiedź stronę millenniumpark.org i śledź Millennium Park na Facebooku (@MillenniumParkChicago), Twitterze i Instagramie (Millennium_Park).

 

Źródło: Broadway In Chicago
Foto: You Tube, istock/Maisna

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu