Połącz się z nami

News Chicago

Opóźnienia i niska frekwencja – tak wyglądały wczorajsze Prawybory w Illinois

Opublikowano

dnia

Spóźnieni pracownicy lokali wyborczych oraz nie stawienie się niektórych osób spowodował0 opóźnienia w starcie wczorajszych prawyborów w Illinois. Działanie kilku lokali przedłużono do godziny 8.00 wieczorem. Frekwencja wyborcza była niska.

Opóźnienia uznano za na tyle poważne, że biuro urzędnika powiatu Cook zwróciło się o nakaz sądowy we wtorek po południu, który pozostawił otwarte niektóre lokale godzinę dłużej w Kennedy School w Chicago Heights, Golf Middle School w Morton Grove, Our Lady of Mount Carmel School w Melrose Park, Roosevelt School w Broadview i Douglas MacArthur School w Hoffman Estates.

Te sześć lokali pozostało otwarte do godziny 8:00 wieczorem, pozostałe zamknięto zgodnie z planem.

Rada Wyborcza Chicago także  odnotowała opóźnienia w otwarciu lokali wyborczych, jednak śledczy wyborczy nie znaleźli wystarczających dowodów aby zwrócić się do sądu o przedłużenie działania któregokolwiek z nich po godzinie 7:00 p.m.

REKLAMA REKLAMA

Opóźnienia były spowodowane brakami personalnymi.

Do 7:00 wieczorem we wtorek całkowita liczba kart do głosowania oddanych w Chicago wyniosła 299 460, licząc te oddane wcześniej, pocztą i wrzucone do urn, ale nie licząc żadnych kart do głosowania, które nie zostały jeszcze odebrane przez urzędników wyborczych.

Głos oddało 20% zarejestrowanych wyborców.

To mniej niż w czterech z ostatnich pięciu prawyborów, w których frekwencja wahała się od 16,5% w marcu 2014 r. do 53,5% w marcu 2016 r.

Ostatnie prawybory gubernatorskie w marcu 2018 r. przyniosły 32,7% wyborców w Chicago.

Frekwencja stale rosła w ciągu dnia, a większość ludzi głosowała wokół godziny 5:00 p.m.

W dniu wyborów w mieście do godziny 7:00 p.m. oddano łącznie 163 360 głosów, z największą liczbą głosów oddanych wśród osób w wieku od 65 do 74 lat.

Urzędnicy wyborczy obawiający się niższej frekwencji wezwali wyborców do wcześniejszego oddania swoich głosów pocztą lub w lokalach wczesnego głosowania przed opuszczeniem miasta na weekend świąteczny 4 lipca.

Data czerwcowa wyborów jest niezwykle późna. Wybory zostały przesunięte ze zwykłej marcowej daty, ponieważ liczby Biura Spisu Ludności USA w 2020 r. potrzebne do redystrykcji były spóźnione.

Podczas gdy wczesne głosowanie osobiste pozostawało w tyle za ostatnim półroczem, więcej osób głosowało pocztą niż w 2018.

W Chicago, 115 545 głosów zostało oddanych w wyniku wczesnego głosowania lub głosowania drogą pocztową przed zakończeniem wczesnego głosowania w poniedziałek wieczorem.

Chociaż w Chicago liczba wczesnych głosów była ogólnie niższa, przed wyborami odesłano ponad dwa razy więcej kart do głosowania w porównaniu z 2018 r., co odzwierciedla trend obserwowany w całym stanie.

Kolejne 73 801 kart do głosowania nie zostało jeszcze zwróconych w Chicago od poniedziałku.

Karty do głosowania z datą stempla pocztowego po 28 czerwca nie będą liczone, a karty do głosowania muszą wpłynąć do lokalnych władz wyborczych do 12 lipca.

Według komunikatu prasowego ponad 160 zespołów asystentów prokuratorów generalnych i śledczych z biura prokuratora generalnego stanu Illinois monitorowało wybory w całym stanie Illinois pod kątem potencjalnych problemów.

Wyborcy, którzy podejrzewają niewłaściwą lub nielegalną działalność w związku z przebiegiem wyborów, mogą zadzwonić by ją zgłosić pod numer 866-536-3496 w Chicago i północnym Illinois lub 866-559-6812 w centralnym i południowym Illinois.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/hermosawave

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu