Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Niewykorzystane od 1992 roku wizy imigracyjne będą obecnie używane

Opublikowano

dnia

W piątek, demokraci zmienili ustawę aby niewykorzystane od 1992 roku wizy imigracyjne (zielone karty) używać obecnie celem przyspieszenia ogromnych opóźnień w urzędzie imigracyjnym.

Dla przykładu, rocznie urząd przeznacza 140,000 wiz imigracyjnych przez sponsorowanie przez pracę oraz 226,000 przez rodzinę, z czego rok temu nie wykorzystano z różnych powodów – miedzy innymi pandemii – aż 200,000 wiz.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

 

Foto: istock/o:Evgenia Parajanian

REKLAMA REKLAMA

Prawo imigracyjne

Podanie o obywatelstwo USA – czy warto je składać i na co zwrócić przy tym uwagę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Na co zwrócić uwagę przy składaniu podania o amerykańskie obywatelstwo? Czy robiąc to powinniśmy mieć ważną Zieloną Kartę? Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego wyjaśnia ważne sprawy na naszej antenie.

Jeśli komuś kończy się ważność Zielonej Karty i zastanawia się czy składać wniosek o jej przedłużenie czy raczej petycję o obywatelstwo to złożenie wniosku o obywatelstwo jest zawsze tym lepszym rozwiązaniem dającym jeden dokument ważny do końca życia – wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski.

Zieloną Kartę trzeba odnawiać. Poza tym, jeśli przydarzy się konflikt z prawem, to nie mamy prawa składać petycji o obywatelstwo przez okres co najmniej 5 lat.

Teoretycznie Zielona Karta powinna być ważna w chwili składania petycji o obywatelstwo, ale praktycznie biorąc, nie jest to konieczne. Dobrze jest jednak zasięgnąć wtedy porady u osoby, która wie jak to zrobić lub powierzyć złożenie wniosku adwokatowi.

REKLAMA REKLAMA

Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli petycja na obywatelstwo nie uda się to Zielona Karta może być zabrana i można nawet trafić do przewodu deportacyjnego.

Są wykroczenia, które nie pozwalają nigdy złożyć wniosku o obywatelstwo. Urzędnicy imigracyjni zwracają uwagę na całą przeszłość osób starających się o obywatelstwo, czyli od czasu gdy dana osoba dostaje Zieloną Kartę.

Nie wolno niczego zataić. Nie jest ważna liczba wykroczeń ani czego dotyczyły, tylko jak sprawa się skończyła – tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

Należy wykazać się dobrą opinią w kwestiach moralnych. Tu wchodzą w grę przekroczenia przepisów, wykroczenia kryminalne, płacenie podatków, alimentów na dzieci i inne. Bardzo ważne są także wyjazdy na 6 miesięcy lub dłuższe, od czasu uzyskania Zielonej Karty. Powinniśmy ich unikać.

Każde przestępstwo, za które zostało się skazanym na pół roku więzienia stanowi poważną przeszkodę w uzyskaniu amerykańskiego obywatelstwa.

Niektóre popełnione przestępstwa mogą całkowicie zaprzepaścić szansę na zostanie Amerykaninem. Są to:

  • morderstwo, nawet po odbyciu kary
  • posiadanie i używanie substancji kontrolowanych np. kokainy, marihuany powyżej 30g,
  • inne tzw. aggravated felony – np. gwałt, prostytucja, alkoholizm, jeśli kiedykolwiek został wpisany do akt przez lekarza, przemoc domowa – urzędnicy zawsze żądają raportu policyjnego w tej sprawie i szczegółowo jej się przyglądają

W niektórych przypadkach, starając się o przyznanie obywatelstwa, zdecydowanie lepiej jest być reprezentowanym przez swojego adwokata imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Evgenia ParajanianAndreyPopov/ LightFieldStudios

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Jak wygląda w tej chwili praca Urzędu Imigracyjnego i czas oczekiwania na amerykańskie obywatelstwo?

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli starasz się o amerykańskie obywatelstwo jest to najlepszy czas na złożenie petycji, mówi Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego. Bardzo przyspieszyła praca urzędu polegająca na rozpatrywaniu podań.

Zaległości Urzędu Imigracyjnego są wciąż ogromne. Mecenas Magdalena Grobelski mówi, że w 2015 r. wynosiły one 3,5 mln petycji dotyczących różnych spraw. Następnie, przez okres pandemii, bardzo się powiększyły i w tym roku sięgają 8,5 milionów.

Aby przyspieszyć urząd przeznaczył teraz większość pracowników do rozpatrywania właśnie petycji o obywatelstwo. Więc jest to dobry czas dla osób, którym skończyła się ważność Zielonej Karty, aby składać podanie, ponieważ krótki jest teraz czas oczekiwania na wezwanie na egzamin na obywatelstwo.

Organizowane są też duże ceremonie składania przysięgi po 500-700 osób, np. na stadionie Wrigley Field.

REKLAMA REKLAMA

Urząd Imigracyjny zamierza wrócić do normalnego czasu procesowania podań ale Mecenas Magdalena Grobelski obserwuje, że jest w stanie przerobić około połowy wpływających rocznie wniosków.

Najwięcej w tej chwili wpływa wniosków o przedłużenie pozwolenia na pracę – teoretycznie czeka się na rozpatrzenie 5 miesięcy, ale faktycznie trzeba się przygotować na 6-7 miesięcy oczekiwania na decyzję.

W każdym stanie czas oczekiwania wygląda trochę inaczej; np. w Illinois czeka się 6-7 miesięcy na Zieloną Kartę, a na Florydzie jedynie 3 miesiące do wezwania na interview. Choć należy pamiętać , że wezwanie to nie jest równoznaczne z przyznaniem Zielonej Karty.

W Illinois pracują bardzo dobrze przygotowani i doświadczeni urzędnicy, w małych stanach raczej czas oczekiwania jest dłuższy.

Czy Urząd Imigracyjny zmienił swoją politykę jeśli chodzi o politykę TPS?

TPS to specjalny ochronny status, przyznawany czasowo w tej chwili głównie uchodźcom z Ukrainy.

Urząd faktycznie pozwala tym osobom na podróżowanie jeśli wjechały do Stanów Zjednoczonych legalnie. Status TPS mogą wykorzystać do procesu sponsorowania przez współmałżonka lub dzieci.

TPS jest przyznawany także po nielegalnym wjeździe do USA ale nie zwalnia z odpowiedzialności za ten wjazd. Mecenas Magdalena Grobelski ostrzega, że w takim przypadku nie wolno opuszczać terenu Stanów Zjednoczonych, ponieważ tak jak w przypadku starania o Zieloną Kartę – powrót tutaj nie jest gwarantowany.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/JanaShea/ FTiare/ AnnaStills

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie przez małżeństwo – co należy wiedzieć gdy tą drogą staramy się o amerykańskie obywatelstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Sponsorowanie przez małżeństwo – najszybsza i często jedyna droga do otrzymania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Kto, kiedy i jak może sponsorować – wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego.

Sponsorować współmałżonka może zarówno osoba posiadająca amerykańskie obywatelstwo jak i Zieloną Kartę. Samo sponsorowanie różni się w tych dwóch przypadkach m.in. czasem i kosztami.

Sponsorowanie przez małżeństwo jest dobrą drogą dla osób, które wjechały nielegalnie do USA, mówi mec. Magdalena Grobelski.

Małżeństwo pomaga także w przypadku włożenia do przewodu deportacyjnego.

REKLAMA REKLAMA

Wniosek o Zieloną Kartę można złożyć tuż po zawarciu małżeństwa w Stanach Zjednoczonych, nie ma potrzeby odczekania jakiegoś okresu czasu i nie warto tego robić – radzi Magdalena Grobelski.

Małżeństwo oczywiście musi być prawdziwe w ocenie urzędników imigracyjnych.

Jeśli zostanie zawarte małżeństwo ale się rozpadnie po rozpoczęciu procesu sponsorowania przez współmałżonka, to osoba starająca się o obywatelstwo może sponsorować się sama.

Urząd Imigracyjny zwraca szczególną uwagę na sprawy finansowe małżeństwa.

Urzędnicy mają pełny wgląd w historię finansową małżeństwa i mogą sprawdzić wszystkie wydatki, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Ważny jest także wiek małżonków oraz pochodzenie, czy np. jest to małżeństwo mieszane. Np. duża różnica wieku między małżonkami zwraca uwagę urzędników i trudniej może być udowodnić prawdziwość związku.

Jeśli dana osoba wjeżdża do Stanów Zjednoczonych korzystając z ruchu bezwizowego, czyli na tzw. ESTA, która jest ważna przez trzy miesiące, także może być sponsorowana przez rodziców lub współmałżonka.

Wjeżdżając na ESTA można także podróżować poza granice USA, ale tylko pod warunkiem nie złożenia petycji o obywatelstwo. Jeśli taka petycja jest złożona to już nie można wyjeżdżać ze Stanów Zjednoczonych.

Jeśli chodzi o nowe wiadomości to Urząd Imigracyjny znacznie przyspieszył procesowanie petycji o obywatelstwo, mówi mec. Magdalena Grobelski. W tej chwili wnioski są rozpatrywane bardzo szybko i niewiele się czeka na egzamin o obywatelstwo.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

Źródło: inf. własna
Foto: istock/LightFieldStudios/ ło:Sundry Photography/ Evgenia Parajanian

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu