Połącz się z nami

News USA

Nasza Unia: Rekordowa kwota stypendiów dla rekordowej liczby studentów

Opublikowano

dnia

Polsko-Słowiańska FCU przyznała stypendia na łączną kwotę 551 tysięcy dolarów dla 488 studentów.

Brooklyn, NY (7 czerwca 2022 r.) – Tegoroczna edycja Programu Stypendialnego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, który od 2001 roku wspiera edukacyjne marzenia polsko-amerykańskiej młodzieży, ustanowiła dwa znaczące rekordy.

W tym roku 488 młodym członkom PSFCU przyznano stypendia na łączną kwotę 551 tys. dolarów, czyli o 51 tys. dolarów więcej niż wynosił poprzedni rekord.

Rada Dyrektorów PSFCU podjęła decyzję o podniesieniu tegorocznego budżetu stypendialnego, tak aby każdy kandydat, który spełnił formalne wymagania programowe, mógł otrzymać nagrodę.

Uroczyste wręczenie nagród w programie stypendialnym odbyło się 1 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku oraz 2 czerwca w Cracovia Manor w Wallington, w stanie New Jersey, natomiast uroczystość w Chicago, Illinois odbyła się 4 czerwca w Muzeum Polskim w Ameryce.

Większości stypendystów przybyłych na uroczystości towarzyszyli ich niezwykle dumni rodzice. Warto zauważyć, że w bieżącym roku po raz pierwszy najwięcej stypendystów pochodziło z regionu Mid-West.

Dyrektor Wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski powitał laureatów podczas nowojorskiej ceremonii, podkreślając wagę więzi łączących Unię Kredytową ze społecznością polonijną.

„Inwestowanie w młode pokolenie to najlepsza inwestycja, jaką może zrobić nasza Unia”

– powiedział pan Chmielewski. „Gratuluję wam sukcesu, który już osiągnęliście i życzę wam żebyście osiągnęli jak najwięcej sukcesów w życiu zawodowym, i żebyście też swoje sukcesy naukowe i zawodowe potrafili przełożyć w jakimś stopniu na sukces naszej grupy etnicznej w Stanach Zjednoczonych.”

Pierwsza Wiceprzewodnicząca Rady Dyrektorów PSFCU, Pani Małgorzata Gradzki nie mogła ukryć dumy z młodych członków PSFCU.

„Jesteśmy z Was bardzo dumni i mamy nadzieję, że w przyszłej karierze nie zapomnicie o Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej,”

– powiedziała. „Mam nadzieję, że wszyscy będziecie zawsze żyli sprawami Polonii – bo jednym z celów naszego programu jest zachęcenie młodzieży do uczestniczenia w inicjatywach naszej grupy etnicznej, imprezach kulturalnych, oraz w pracach naszych organizacji polonijnych.”

Podobnie jak w latach ubiegłych, tegoroczna edycja programu stypendialnego PSFCU składała się z dwóch odrębnych części: dla absolwentów szkół średnich i dla studentów szkół wyższych.

Program dla absolwentów szkól średnich koordynowany był przez Zrzeszenie Unii Kredytowych Stanu Nowy Jork (New York Credit Union Association). Oprócz oceny zgłoszeń kandydatów z kilkudziesięciu nowojorskich unii kredytowych, NYCUA przyznała również najlepszym kandydatom czterdzieści pięć własnych stypendiów.

Piętnaście z tych czterdziestu pięciu stypendiów zostało przyznanych młodym członkom PSFCU.

Program dla obecnych studentów szkół wyższych jest autonomicznym programem PSFCU. Kandydaci byli oceniani przez profesorów uniwersyteckich na podstawie wyników badań, a także aktywnego udziału w życiu społeczności polonijnej.

Od powstania programu stypendialnego w 2001 roku Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przyznała ponad 6,5 miliona dolarów stypendiów dla łącznie ponad 5500 studentów.

 

 

 

 

Nasza UNIA

Stypendia Naszej Unii PSFCU trafiły do zdolnych studentów o polskich korzeniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę podczas ceremonii w Polskim Muzeum w Ameryce w Chicago, przedstawiciele Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej jak co roku przyznali stypendia edukacyjne uzdolnionym studentom o polskim pochodzeniu. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli Ambasador RP w USA Marek Magierowski i Konsul Generalny RP w Chicago Paweł Zyzak. O znakomitych wynikach finansowych Naszej Unii mówił w studiu Radia Deon Robert Radkowski, dyrektor PSFCU w regionie Chicago.

Od pierwszej edycji w 2001 r., w ramach Programu Stypendialnego PSFCU przyznano już ponad 7 milionów dolarów dla ponad 6000 studentów.

Tylko w tym roku Nasza Unia przyznała sumę 550 000 dolarów 512 studentom z całego kraju.

Doroczny program jest dostępny dla członków PSFCU i opiera się na wynikach w nauce, a także zaangażowaniu w różne akcje społeczne, organizacje, parafie, polonijne szkoły sobotnie oraz kluby polonijne.

512 studentów z dwunastu stanów: Nowy Jork; New Jersey; Connecticut; Pensylwania; Illinois; Floryda, Południowa Karolina, Tennessee, Minnesota, Ohio, Massachusetts, Utah – otrzymało łączną kwotę 550 000 dolarów od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na kontynuację swojej nauki.

W tym roku wśród zwycięzców znalazło się 188 studentów szkół wyższych i 324 maturzystów. Studenci otrzymują stypendia w wysokości od 500 do 5 000 dolarów.

Pięcioro studentów otrzymało najwyższą kwotę stypendium, 5 000 dolarów, a pozostali stypendyści otrzymali stypendia w wysokości 2 000, 1 000 lub 500 dolarów. Dziewięciu wyróżnionych maturzystów zostało również wybranych do otrzymania dodatkowych stypendiów od New York Credit Union Association (NYCUA).

Dodatkowo dziesięcioro studentów wzięło udział w tzw. stażu prezydenckim – wizycie studyjnej w Polsce zorganizowanej we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Podczas ceremonii w Polish Museum of America w Chicago przyznano również stypendium dla Wschodzącej Gwiazdy Naszej Unii – w tym roku laureatką jest Karolina Baran.

Program Stypendialny PSFCU za rok 2023 był nadzorowany przez Członków Komitetu Stypendialnego Rady Dyrektorów PSFCU w składzie: Franciszek R. Piwowarczyk, Przewodniczący Komitetu, Dr. Iwona Korga, Członek Komitetu oraz Małgorzata Czajkowska, Członek Komitetu.

7 czerwca odbędzie się uroczystość rozdania przyznanych stypendiów w  The Bowery Ballroom w Nowym Jorku.

Robert Radkowski, szef Naszej Unii w regionie Chicago, przedstawił w studiu Radia Deon wyniki finansowe instytucji za rok fiskalny trwający od września do września. Posumowano je po raz pierwszy właśnie w Wietrznym Mieście, o czym pisaliśmy 21 maja.

Aktywa PSFCU wzrosły w tym roku do 2 miliardów i 540 milionów dolarów.

Nasza Unia udzieliła w tym czasie pożyczek na kwotę prawie 1,5 miliarda dolarów, a dołączyło do instytucji niemal 9,5 tysiąca członków, głównie Polaków.

„Te wyniki będą jeszcze lepsze” zapowiada Robert Radkowski mówiąc o okresie od września 2022 roku i miesiącach tego roku.

Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest znana ze swojej działalności na rzecz wspierania m.in. uzdolnionych osób, ludzi kultury, czy mediów polonijnych.

„Szczerze mówiąc nie znam innej polonijnej instytucji, która by w taki sposób dzieliła się swoimi zyskami” przyznaje Gość Radia Deon Chicago.

Sztandarowym przykładem tej działalności jest program stypendialny, który wciąż się rozwija, ale Nasza Unia stale wspiera także polskie szkoły, kluby, grupy teatralne i rozmaite polonijne wydarzenia.

W Chicago PSFCU jest od 13 lat i rozwija się niezwykle dynamicznie. W tej chwili nasz region jest drugim po Nowym Jorku najliczniejszym oddziałem Naszej Unii.

Obecnie budowana jest nowa placówka w Algonquin, na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Oddział ma zacząć pracę już pod koniec sierpnia i wciąż są poszukiwane osoby do pracy w nim – mówi Robert Radkowski. Są już także wstępne plany na kolejną placówkę, tym razem w południowo-zachodnim regionie Chicago.

„Robimy to co robimy dobrze od zawsze, czyli od 76 roku – pomagamy naszej Polonii, naszym Rodakom, naszej społeczności, osiągnąć swoje założenia finansowe” – podkreśla Gość Radia Deon.

Sztandarowy program pożyczek Naszej Unii to konkurencyjne kredyty hipoteczne i samochodowe. Inna usługa, po którą sięga coraz więcej właścicieli małych firm to uproszczona bankowość. PSFCU oferuje bankowość elektroniczną i mobilną, karty płatnicze, kredytowe i debetowe.

Karty te są najkorzystniejszym środkiem płatniczym poza granicami USA, co ma duże znaczenie dla członków Naszej Unii często podróżujących chociażby do Polski.

Więcej informacji o Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na stronie internetowej.

Relacja Andrzeja Baraniaka z ceremonii przyznania stypendiów Naszej Unii w Polish Museum of America w Chicago, 3 czerwca:

Bogdan Chmielewski – Dyrektor Wykonawczy Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej

Marek Magierowski – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Iwona Korga – członkini Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Stypendyści Naszej Unii:

Julian Olszewski

Jessica Skupień

Angela Bylina

Katarzyna Bożek

Kamila Plewa

Aleksandra Woźniak

Karolina Bisiak

Karolina Baran

 

Więcej informacji na temat stypendiów Naszej Unii udziela Mariusz Moryl, tel. 973-808-3240, ex. 6132, email: mmoryl@psfcu.net.

 

Źródło: informacja własna, PSFCU
Foto: Andrzej Baraniak
Czytaj dalej

News USA

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali o Polonii i promocji naszego kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tematem rozmowy był realizacja programu Stażu Prezydenckiego umożliwiającego amerykańskim studentom, w tym osobom o polskich korzeniach, pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń podczas spotkań i paneli w naszym kraju. Mówiono również o zaangażowaniu amerykańskiej Polonii we wsparcie Ukrainy i uchodźców.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa etniczna instytucja finansowa w USA. Jej misją jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji.

PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub mających polskie korzenie.

Unia wspiera także działalność dziecięcych hospicjów w Polsce poprzez coroczną świąteczną zbiórkę środków. Każdorazowo jedna z placówek rekomendowana jest przez Małżonkę Prezydenta.

Trwająca wizyta Bogdana Chmielewskiego w Warszawie związana jest z realizacją kolejnej edycji Stażu Prezydenckiego mającego pomóc amerykańskim studentom oraz ich kolegom o polskim pochodzeniu w zdobyciu doświadczeń poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce.

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie oraz o bieżących potrzebach jej mieszkańców i uchodźców przebywających w naszym kraju. Pierwsza Dama wyraziła głęboką wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która od wybuchu wojny wykazuje się solidarnością w niesieniu pomocy Ukraińcom i podejmuje szereg inicjatyw na ich rzecz.

W piątek, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Pałacu Prezydenckim powrót do idei i tradycji Stażu Prezydenckiego oraz wręczył tegorocznym Stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.

Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, poszerzenie wiedzy uczestników Stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.

Intencją Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerów Stażu Prezydenckiego jest również chęć zainspirowania uczestników Stażu do odwiedzania Polski oraz rozważenia budowania ścieżki kariery zawodowej na polskim rynku pracy.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

W uroczystości przyznania Stażów Prezydenckich wzięli udział także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Andrzej Dera, Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Marcin Wasilewski, Prezes Zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.

Źródło: prezydent.pl
Foto: Grzegorz Jakubowski/KRRP
Czytaj dalej

Nasza UNIA

Nasza Unia podsumowała wyniki finansowe ostatniego roku, wybrano nowych Dyrektorów

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę 20 maja 2023 r. w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago odbyło się Doroczne Spotkanie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. W spotkaniu uczestniczyły 122 osoby, w tym 107 posiadaczy kont w PSFCU, 5 współwłaścicieli kont oraz 10 gości.

Podczas spotkania członkowie P-SFUK zostali poinformowani o wynikach działalności Naszej Unii w roku fiskalnym 2022 oraz zadali pytania w sprawach związanych z P-SFUK.

W roku fiskalnym 2022 aktywa P-SFUK osiągnęły poziom 2,54 mld USD, depozyty wzrosły do 2,44 mld USD, a łączna wartość udzielonych pożyczek wzrosła do 1,47 mld USD.

W wyniku działań Naszej Unii zysk netto osiągnął 14,37 mln USD. 9 492 nowych członków P-SFUK otworzyło swoje konta w roku fiskalnym 2022.

Podczas spotkania ogłoszono nazwiska dyrektorów, którzy będą zasiadać w Radzie Dyrektorów w latach 2023-26. W wyborach w 2023 r. do Rady Dyrektorów P-SFUK kandydowali: Ryszard Bak, Małgorzata Gradzki, Karol Kwiatkowski i Leszek Wojtkowski.

Zgodnie z regulaminem P-SFUK, ponieważ na każde wolne miejsce w Radzie Dyrektorów kandydowała tylko jedna osoba, nie przeprowadzono wyborów do Rady Dyrektorów, a kandydaci zostali dyrektorami na trzyletnią kadencję.

Źródło: PSFCU
Foto: PSFCU
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu