Połącz się z nami

News USA

Dorosłe dzieci imigrantów na wizach pracowniczych są odsyłane do macierzystych krajów. Nie mogą zostać w USA

Opublikowano

dnia

Około 200 000 dzieci imigrantów będących w Stanach Zjednoczonych na wizach pracowniczych nie ma jasnej ścieżki legalnego pobytu w USA po ukończeniu 21 lat. Długie oczekiwanie na zielone karty oznacza, że ​​coraz więcej młodych dorosłych wpada w tarapaty.

Każdego roku od 2018 roku około 10 000 dzieci osiąga dorosłość i oddziela się od spraw imigracyjnych swoich rodziców, poinformował David Bier, pracownik naukowy ds. imigracji w Cato Institute.

„Kształcimy te dzieci od podstawówki do ukończenia college’u i nadal zmuszamy je do opuszczenia kraju” – powiedział Bier.

„To przypadek wadliwego systemu — nikt go nie obroni, ponieważ nikt go nie wymyślił”.

Kongresowe i demokratyczne administracje prezydenckie od ponad dekady debatują, jak pomóc młodym dorosłym, którzy dorastali w USA po tym, jak ich rodzice nielegalnie wjechali do kraju.

Republikańska administracja Trumpa sprzeciwiła się pomaganiu im w zostaniu legalnymi mieszkańcami i starała się ograniczyć zarówno nielegalną, jak i legalną imigrację do USA.

Ani Intensywny lobbing ze strony firm technologicznych, które korzystają z wiz pracowniczych, ani wsparcie ze strony kluczowych demokratycznych i republikańskich prawodawców nie doprowadziło do uchwalenia przepisów, które ułatwiłyby dostęp do obywatelstwa dzieciom osób otrzymujących wizę pracowniczą.

Demokratyczny senator Dick Durbin wezwał do ustanowienia ponadpartyjnego ustawodawstwa chroniącego dzieci posiadaczy długoterminowych wiz.

Jednak takie środki są uwikłane w szerszą, spolaryzowaną debatę na temat imigracji.

Wielu Demokratów sprzeciwia się pomaganiu dzieciom osób otrzymujących wizę pracowniczą. Republikanie albo sprzeciwiają się ich obywatelstwu, albo uważają sprawę za mniej pilną niż przeciwdziałanie historycznie wysokiej liczby migrantów przekraczających nielegalnie południową granicę.

Prezydent Barack Obama stworzył program Deferred Action for Childhood Arrivals DACA w 2012 roku, aby zaoferować ochronę deportacyjną i pozwolenia na pracę dzieciom przywiezionym przez rodziców, którzy nielegalnie imigrowali, a niektórzy Demokraci od 2010 roku próbują uchwalić Dream Act, ustawę oferującą im drogę do obywatelstwa.

Ale dzieci osób otrzymujących wizę pracowniczą nie są objęte DACA i do zeszłego roku były pomijane w ustawodawstwie Dream Act.

Ustawowe ograniczenia dotyczące liczby zielonych kart, które Stany Zjednoczone rozdają co roku obywatelom dowolnego kraju, uderzyły w szczególności w Hindusów, ponieważ imigranci z Indii napływali do USA na podstawie wiz pracowniczych.

Hindusi stanowią 82% osób z zaległościami związanymi z zieloną kartą, a badacze imigracyjni szacują, że hinduski kandydat ubiegający się o zieloną kartę w oparciu o zatrudnienie może dziś czekać 80 lat.

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/fizkes

News USA

W 2023 r. w USA zabito ponad milion nienarodzonych dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Instytutu Guttmachera w 2023 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad milion aborcji. To główne ustalenie raportu opublikowanego dzisiaj przez organizację badawczą wspierającą dostęp do aborcji.

Mówiąc ściślej, badacze szacują, że w 2023 r. w kraju odbyło się 1 026 700 aborcji, co jest najwyższa liczba od dekady. Po raz pierwszy też, od 2012 r. w formalnym systemie opieki zdrowotnej w USA przeprowadzono ponad milion zabiegów usunięcia ciąży.

Z raportu Guttmachera wynika również, że w 2023 r. liczba aborcji farmakologicznych wzrosła do 63% wszystkich aborcji, w porównaniu z 53% w 2020 r.

Badanie przeprowadzono poprzez ankietę wśród wszystkich stacjonarnych i wirtualnych dostawców aborcji w kraju i zsumowanie liczby aborcji. Instytut Guttmachera prowadzi te badania od 1974 roku.

Według dr Anitry Beasley, ginekologa-położnika i profesor w Baylor College of Medicine w Houston,  prawdziwa liczba jest nawet wyższa niż zmierzono w raporcie, ponieważ nie uwzględnia on aborcji, które mają miejsce poza formalnym systemem opieki zdrowotnej.

Niepoliczone aborcje obejmują na przykład te, które mają miejsce, gdy ktoś otrzymuje środki aborcyjne od znajomego lub dostępne bez recepty w aptece w Meksyku.

Fakt, że liczba aborcji wciąż rośnie, może być sprzeczny z intuicją, biorąc pod uwagę fakt, że w 2022 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade.

Dostęp do aborcji został poważnie ograniczony w kilkunastu stanach od czasu, gdy po raz ostatni Guttmacher opublikował kompleksowe liczenie narodowe. W 2020 roku instytut podał, że w USA odbyło się 930 160 aborcji.

Liczby mogą wynikać z faktu, że dziesiątki tysięcy ludzi żyjących w stanach, w których aborcja jest zakazana, mogło podróżować w celu poddania się aborcji, a kliniki i fundusze aborcyjne powiększyły się, aby zaspokoić zapotrzebowanie podróżujących pacjentek.

W latach 2020–2023 wzrósł odsetek aborcji przeprowadzanych przy użyciu samych leków – połączenia mifepristonu i mizoprosotolu.

Zasady dotyczące tych leków są przedmiotem sprawy Sądu Najwyższego, która ma zostać rozpatrzona w przyszłym tygodniu. Grupa lekarzy pro-life argumentuje, że Agencja d/s Żywności i Leków FDA błędnie podjęła decyzję o uproszczeniu dostępu do mifepristonu, nie biorąc pod uwagę niebezpieczeństw, jakie niosą jego skutki uboczne.

 

Źródło: npr
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

Zwycięzcami 1,765 mld USD w Powerball jest grupa osób z małego miasteczka

Opublikowano

dnia

Autor:

Kalifornijska loteria ujawniła nazwisko jednego ze zwycięzców drugiej co do wielkości sumy w USA – wygranej w Powerball wynoszącej 1,765 miliarda dolarów, którą trafiono w październiku ubiegłego roku. Theodorus Struyck reprezentuje grupę osób, która kupiła los w sklepie w małym górskim miasteczku Frazier Park w powiecie Kern.

Żadne inne informacje na temat Theodorusa Struycka nie zostały oficjalnie ujawnione, ale osobę o takim nazwisku nie było trudno znaleźć dziennikarzom w małej miejscowości, położonej 75 mil na północny zachód od centrum Los Angeles.

Według uzyskanych przez nich informacji, Struyck, znany jako Theo, pochodzi z Hawajów i od co najmniej dekady mieszka w liczącym 3 000 mieszkańców miasteczku.

Choć nie udało się przeprowadzić z nim wywiadu, sąsiedzi opisali Theo jako 65-letniego, miłego emeryta, który dawniej pracował w UPS a teraz uwielbia przebywać ze swoimi wnukami. Struyck jest także zapalonym wędkarzem, a jego syn służy w piechocie morskiej.

Szczęśliwy los został zakupiony w Midway Market, a rodzinna firma otrzymała premię w wysokości 1 miliona dolarów za jego sprzedaż.

Nie podano ile osób wchodzi w skład grupy zwycięzców. Takie grupy zazwyczaj składają się, aby kupić większą liczbę losów na loterię, niż mogliby to zrobić indywidualnie. W ten sposób zwiększają swoje szanse na wygraną.

Jeśli którykolwiek z kuponów wygra, nagroda jest następnie dzielona, zwykle proporcjonalnie do wkładu pieniężnego każdej z osób.

Nazwiska zwycięzców loterii mieszkających w Kalifornii muszą zostać podane do wiadomości publicznej zgodnie z prawem tego stanu. W innych stanach, takich jak Arizona, Georgia i New Jersey, zwycięzcy dużych loterii mogą pozostać anonimowi.

Dotychczasowy rekord amerykańskiej loterii został ustanowiony także przez wygraną w Kalifornii, która miała miejsce w 2022 roku w Powerball. Jej wartość wyniosła 2,04 miliarda dolarów – to także najwyższa na świecie wygrana trafiona jednym losem.

Obecnie główne wygrane obydwu amerykańskich loterii rosną. Szacowany jackpot Powerball w środowym losowaniu wynosi 687 milionów dolarów, a wtorkowa wygrana w Mega Millions 875 milionów dolarów, o czym pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: fox32, nypost
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej

News USA

1,2 miliona aut marki Hyundai zabezpieczono już przed popularnymi kradzieżami

Opublikowano

dnia

Autor:

Hyundai i Kia oferują kierowcom więcej aktualizacji oprogramowania antykradzieżowego po tym, jak trend na TikToku uwidocznił jak łatwo jest kraść starsze modele i zachęcił młodych ludzi do podjęcia tego wyzwania. Zjawisko stało się wręcz epidemią i utrapieniem dla właścicieli tych aut.

W niektórych przypadkach Kradzież starszym modeli Hyundaia i Kia jest tak prosta, że wymaga jedynie użycie kabla USB i śrubokrętów. Według różnych doniesień trend popularyzowany na TikTok pojawił się w 2021 roku i doprowadził do gwałtownego wzrostu kradzieży tych samochodów.

Pojazdy tych marek stanowiły 41% z 21 425 kradzieży Chicago w 2022 roku, choć ich udział wśród aut na drogach to tylko 7%.

Przedstawiciele firmy Hyundai oświadczyli, że firma zobowiązała się do podjęcia kompleksowych działań, aby pomóc klientom, których dotknęły powtarzające się kradzieże niektórych pojazdów wyprodukowanych w latach 2011–2022, które nie są wyposażone w stacyjkę przyciskową ani immobilizery silnika.

Głównym środkiem jest opracowanie i zatwierdzenie bezpłatnej aktualizacji oprogramowania dla właścicieli tych pojazdów, aby zapobiec spopularyzowanemu w mediach społecznościowych trybowi kradzieży.

Hyundai ogłosił na swojej stronie internetowej, że prawie 4 miliony pojazdów kwalifikuje się do aktualizacji oprogramowania, która modyfikuje niektóre moduły sterujące pojazdu w pojazdach Hyundai wyposażonych w standardowe układy zapłonowe uruchamiane „pod klucz”.

Idąc dalej, zablokowanie drzwi samochodu spowoduje ustawienie fabrycznego alarmu i aktywację, jak nazywa to firma, funkcji „zatrzymania zapłonu”, dzięki czemu samochodu nie można uruchomić wg spopularyzowanej metody kradzieży.

W pojazdach, w których nie można dokonać aktualizacji oprogramowania, Hyundai bezpłatnie instaluje osłony cylindrów zapłonowych.

Aby zwiększyć skalę swoich wysiłków, producent uruchomił kilkudniowe wydarzenia zajmujące się instalacją oprogramowania w kilkunastu miastach w całym kraju, w tym w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago, Minneapolis, Los Angeles i Seattle.

Firma oświadczyła, że planuje kontynuować te wysiłki w dodatkowych miastach, ponieważ stara się przyspieszyć instalację zabezpieczeń antykradzieżowych. Według stanu na 15 marca Hyundai zapewnił bezpłatne rozwiązania antykradzieżowe dla ponad 1,2 miliona pojazdów objętych akcją.

W grudniu także Kia America zaprezentowała kolejny środek bezpieczeństwa, który ma wspierać klientów w odpowiedzi na kradzieże.

Firma stwierdziła, że nowy osprzęt, czyli osłona cylindra zapłonowego, zapobiegnie temu problemowi. Latem ubiegłego roku producent także wprowadził aktualizację oprogramowania zabezpieczającego.

W sierpniu zeszłego roku miasto Chicago pozwało obydwa przedsiębiorstwa: Kię i Hyundaia, zarzucając południowokoreańskim producentom spowodowanie „kryzysu kradzieży samochodów”. O pozwie informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu