Kościół
21 nowych kardynałów ogłosił Papież Franciszek. W tym Roberta McElroya z USA. Konsystorz końcem sierpnia

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominacje dla 16 nowych kardynałów uprawnionych do głosowania na przyszłym konklawe i pięciu w wieku powyżej 80 lat. Wezwał również wszystkich kardynałów do wzięcia udziału w kolejnym konsystorzu w dniach 29-30 sierpnia, aby omówić nową konstytucję Watykanu Praedicate evangelium. Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński mówi o amerykańskicm kardynale.
Tak szeroka dyskusja wśród kardynałów nie miała miejsca od siedmiu lat.
85-letni papież postanowił zwołać konsystorz w sierpniu, co nie jest tradycyjną datą. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 24 sierpnia 1807 r., za czasów Piusa VII.
Istnieje niemal poczucie nieuchronności nowego konsystorza dla powołania kardynałów. W Rzymie panuje powszechne przekonanie, że będzie to ostatni papieża Franciszka i dlatego chce on wszystko naprawić.
Papież ogłosił listę 21 nowych kardynałów
Lista obejmuje 16 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w przyszłym konklawe oraz pięciu, którzy obecnie mają lub w najbliższych tygodniach ukończą 80 lat. W gronie przyszłych purpuratów znaleźli się:
1. Abp Arthur Roche – Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
2. Abp Lazzaro You Heung-sik – Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
3. Abp Fernando Vérgez Alzaga LC – Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa i Miasta Watykanu oraz Przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu.
4. Abp Jean-Marc Aveline – Arcybiskup Metropolita Marsylii (Francja).
5. Bp Peter Ebere Okpaleke – Ordynariusz Ekwulobii (Nigeria).
6. Abp Leonardo Ulrich Steiner OFM – Arcybiskup Metropolita Manaus (Brazylia).
7. Abp Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão – Arcybiskup Metropolita Goa i Damão (Indie).
8. Bp Robert Walter McElroy – Biskup San Diego (USA).
9. Abp Virgilio Do Carmo Da Silva, SDB – Arcybiskup Metropolita Dili (Timor Wschodni).
10. Bp Oscar Cantoni – Ordynariusz Como (Włochy).
11. Abp Anthony Poola – Arcybiskup Metropolita Hajdarabadu (Indie).
12. Abp. Paulo Cezar Costa – Arcybiskup Metropolita Brasilii (Brazylia).
13. Bp Richard Kuuia Baawobr M. Afr. – Ordynariusz Wa (Ghana).
14. Abp William Goh Seng Chye Goh – Arcybiskup Metropolita Singapuru (Singapur).
15. Abp Adalberto Martínez Flores – Arcybiskup Metropolita Asunción (Paragwaj).
16. Bp Giorgio Marengo, IMC – Prefekt Apostolski Ułan Bator (Mongolia).
Do kolegium kardynalskiego zostali również włączeni:
1. Abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal – emerytowany Arcybiskup Cartageny (Kolombia).
2. Bp Lucas Van Looy SDB – emerytowany Biskup Gandawy (Belgia).
3. Abp Arrigo Miglio – emerytowany Arcybiskup Cagliari (Włochy).
4. O. Gianfranco Ghirlanda SJ – emerytowany profesor prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.
5. Ks. Fortunato Frezza – Kanonik bazyliki św. Piotra.
Kim jest amerykański biskup Robert McElroy? Oto kilka faktów:
Pochodzący z San Francisco McElroy kieruje diecezją San Diego od 2015 roku.
McElroy przeszedł operację pomostowania aortalno-wieńcowego pod koniec ubiegłego roku, co według diecezji zakończyło się sukcesem. Jako kardynał, w wieku 68 lat, mieści się w maksymalnym wieku 80 lat, aby móc głosować na przyszłym konklawe.
McElroy jest często słyszanym głosem w debacie o „spójności eucharystycznej”.
McElroy stanowczo twierdził, że nie należy odmawiać Eucharystii politykom popierającym legalizację aborcji. Sprzeciwia się linii, która mówi, że „groźba aborcji pozostaje naszym najwyższym priorytetem, ponieważ bezpośrednio atakuje samo życie”.
Biskup McElroy argumentował, że logika odmawiania proaborcyjnym politykom Eucharystii stanowi „niezwykle ekspansywny” papierek lakmusowy, który „stosuje sankcje bardzo selektywnie i niekonsekwentnie” i że jego zdaniem aborcja jest wyróżniana ze szkodą dla innego zła.
„Eucharystia nigdy nie może być instrumentalizowana dla politycznego celu, bez względu na to, jak ważnego” – stwierdził McElroy.
Niektórzy obserwatorzy zauważyli kontrast między szczerą opinią McElroya, że nie można odmówić Eucharystii, a opinią jego byłego arcybiskupa Salvatore Cordileone, który w zeszłym tygodniu zabronił przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wstępu do Komunii Świętej, dopóki nie żałuje swojego upartego poparcia dla aborcji.
McElroy’owi zadano pytania dotyczące jego reakcji na informacje o kryzysie związanym z wykorzystywaniem seksualnym.
W 2016 roku badacz nadużyć duchownych Richard Sipe napisał do biskupa McElroya, wymieniając zarzuty wobec pół tuzina biskupów i ostrzegając przed szerszym problemem naruszeń czystości wśród duchownych.
Ze swojej strony McElroy nie odpowiedział na ten list. Po śmierci Sipe’a McElroy wyraził obawy, że niektóre informacje mogły być niedokładne, a także, że Sipe nie dostarczył żadnych dowodów.
W 2019 r. McElroy powiedział National Catholic Reporter, że jest za wyświęcaniem kobiet do diakonatu, mówiąc:
„Moim zdaniem kobiety powinny być zapraszane do każdej naszej posługi lub działalności, która nie jest doktrynalnie wykluczona”.
W lutym 2021 r. McElroy był jednym z kilku amerykańskich biskupów katolickich, którzy podpisali oświadczenie sprzeciwu wobec „przemocy, zastraszania lub nękania” skierowanego do osób identyfikujących się jako LGBT.
Źródło: vaticannews, catholicnews
Foto: You Tube
Kościół
Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.
„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.
Wyruszyli z Chrystusem w sercu
Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.
Pielgrzymi z misją
Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.
Nadzieja w czasach zamętu
„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.
Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.
Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.
Kalendarium pielgrzymki Drexel:
- Start: Indianapolis, 18 maja 2025
- Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
- Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
- Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
- Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa
Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.
Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
News USA
J.D. Vance u Leona XIV

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.
Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.
J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.
Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).
W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.
Spór polityczny wokół nominacji
Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.
Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:
„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.
Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.
Konsekwencje opóźnienia
Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.
Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.
Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria