KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO
Co powiecie na operę? Festiwale muzyki klasycznej w Chicago. Kolejne wydarzenia warte posłuchania
Lato będzie rozbrzmiewać w Chicago prawdziwą symfonią. Sprawdź co jeszcze przygotowały dla nas liczne letnie festiwale w Chicago, w tym największy z nich – Ravinia Festival.
Haymarket opera
Jedyna zachowana opera Josepha Bologne’a:„L’amant anonyme” (Anonimowy kochanek). W roli głównej występi znakomita sopranistka Nicole Cabell.
7:30 p.m. 17-18 czerwca, godz. 3.00 p.m. 19 czerwca w Jarvis Opera Hall w Holtscheider Performance Center Uniwersytetu DePaul, 800 W. Belden Ave.; bilety 47-92 USD
Więcej informacji na haymarketopera.org/chevalier
Ravinia Festival
W bogatym programie festiwalu warto zwrócić uwagą na koncerty:
- Pianista Marcus Roberts i CSO (19:30 16 lipca, Pawilon).
- Matthias Goerne śpiewa Schuberta (19:30 26 lipca, Martin Theatre)
- Pianista Aleksander Małofiejew (4 sierpnia, Martin Theatre)
- Hołd dla Stephena Sondheima z CSO (17:00, 7 sierpnia, Pawilon)
- „La clemenza di Tito” Mozarta i „Don Giovanni” (11-14 sierpnia, Martin Theatre).
20 maja do 18 września, Ravinia Park, 201 Ravinia Park Rd., Highland Park; bilety 0-145 USD na ravinia.org
Breaking Barriers Festival:
Ten festiwal wkrótce stanie się tradycją Ravinii.
- „Wehikuł czasu dla trzech dyrygentów” Michaela Daughtery’ego (20:00 29 lipca)
- III Symfonia „Kadisz” Bernsteina (19:30 30 lipca)
- “Because” (w południe 31 lipca)
- Esperanza Spalding i Monsieur Periné (18:30 31 lipca).
29-31 lipca, wszystko w Ravinia Park Pavilion z wyjątkiem ”“Because” w Bennett Gordon Hall. 201 Ravinia Park Rd., Highland Park; bilety 15-145 USD na breakingbarriers.ravinia.org
Festiwal Operowy w Chicago
Po pomyślnym pierwszym sezonie, Festiwal Operowy w Chicago doczeka się kolejnego lata. Spektakle w 2022 roku będą miały miejsce od 8 do 24 lipca. Ten rok jest poświęcony setnej rocznicy urodzin Renaty Tebaldi, wraz z wystawą kultowych kostiumów sopranistki.
- „L’inganno felice” Rossiniego, 19:30 8 lipca i 14:00 10 lipca w Athenaeum Center, 2936 N. Southport Ave.; bilety 45 dolarów.
- Tebaldi @100 19:30 15 lipca w Ganz Hall na Uniwersytecie Roosevelta, 430 S. Michigan Ave.; bilety 50 dolarów.
- „Il Corsaro” Verdiego, 19:30 22 lipca i 14:00 24 lipca w Cahn Auditorium, 600 Emerson Street, Evanston; bilety 45 dolarów.
Więcej informacji na operafestivalchicago.org
Festiwal Thirsty Ears
Muzyka klasyczna zagości na ulicznym festiwalu w Ravenswood, którego gospodarzem jest organizacja non-profit Access Contemporary Music. Najważniejsze wydarzenia to zapowiedź nowego albumu Palomar, house-ensemble ACM oraz pokaz na bis 17. dorocznego festiwalu Sound of Silent Film Festival.
Inni potwierdzeni wykonawcy to kontrabasiści The Growlers oraz młodzi muzycy z Chicago Chamber Music Festival i ACM School of Music.
14.00-22.00 13 sierpnia, 14:00-21:00 14 sierpnia, w Wilson poza ACM School of Music, 1758 W. Wilson Ave., Sugerowana darowizna 10 dolarów. Więcej informacji na stronie acmusic.org cq
Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/marcogarrincha
News Chicago
Chicago znów będzie stolicą teatru lalek. Ósma edycja festiwalu zachwyca rozmachem i różnorodnością
Ósma edycja Chicago International Puppet Theater Festival, odbywająca się od 21 stycznia do 1 lutego, ponownie potwierdza, że teatr lalek dawno przestał być wyłącznie domeną dzieci. Tegoroczny program rozciąga się od reinterpretacji klasyki literatury światowej po futurystyczne wizje, od historii Harlemu po prowokacyjne, nocne kabarety dla dorosłych.
Klasyka, eksperyment i wyobraźnia bez granic
Program festiwalu obejmuje nowe odczytania dzieł Bhavabhutiego, Szekspira, Ibsena oraz Ursuli K. Le Guin, a także spektakle sięgające do historii Afroamerykanów czy fantastyczne opowieści o świecie przyszłości, w którym pojawia się… reinkarnowane dodo.
Obok propozycji familijnych znalazły się przedstawienia poruszające tematy cielesności, seksualności i relacji człowieka z technologią.
Równie imponujący jest wachlarz technik lalkarskich. Widzowie mogą zobaczyć spektakle wykorzystujące bunraku, teatr cieni, marionetki, crankies oraz formy oparte na przedmiotach codziennego użytku. Artyści przyjechali do Chicago m.in. z Danii, Francji, Indii, Norwegii, Korei Południowej, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także z wielu miast Stanów Zjednoczonych.
Festiwal, który stał się częścią tożsamości miasta
Od momentu powstania w 2015 roku festiwal systematycznie rósł, by stać się największym wydarzeniem lalkarskim w Ameryce Północnej. W 2025 roku przyciągnął rekordowe 22 tysiące widzów. Jego twórca i dyrektor artystyczny Blair Thomas podkreśla, że przejście na formułę coroczną w 2022 roku pozwoliło zbudować trwałą relację z publicznością.
Jak zauważa Thomas, widzowie dziś nie tylko pamiętają festiwal, ale aktywnie współtworzą jego atmosferę, przynosząc energię i ciekawość na każde kolejne wydarzenie. To poczucie zakorzenienia w kulturalnym krajobrazie Chicago stało się jednym z największych atutów imprezy.
Mocne otwarcie i europejskie wizje
Festiwal otwiera norwesko-nowojorska grupa Wakka Wakka spektaklem „Dead As a Dodo”, zamykającym ich „Animalia Trilogy”. Z kolei francusko-norweski zespół Plexus Polaire proponuje mroczną, niemal horror, wersję „Domu lalki” Ibsena, wykorzystując lalki naturalnej wielkości, martwe ptaki i nawiedzony chór.

Druga produkcja tej grupy, „Trust Me for a While”, balansuje między grozą a czarnym humorem, badając relację brzuchomówcy z jego lalką.
Wśród europejskich propozycji znalazła się również kameralna „La Méridienne” Théâtre de la Massue, łącząca wielodaniową kolację z intymnym spektaklem granym indywidualnie dla każdego widza, a także „The House” duńskiego Sofie Krog Theatre oraz bezkompromisowe „The Sex Lives of Puppets” brytyjskiego Blind Summit Theatre.
Azja, Chicago i nowe perspektywy
Tegoroczna edycja obejmuje także dwie produkcje z Azji. Indyjskie „About Ram” łączy animację, taniec cyfrowy, maski i lalki, by opowiedzieć fragmenty starożytnej „Ramajany”. Z Korei Południowej przyjeżdża Geumhyung Jeong z performatywnym projektem „Oil Pressure Vibrator”, badającym relacje między technologią a ludzkim ciałem.

Silną reprezentację ma również Chicago. Zespół Manual Cinema proponuje „The 4th Witch”, nową interpretację „Makbeta” widzianą oczami dziewczynki dorastającej w cieniu przemocy, a KT Shivak w „Rhynoceron” opowiada historię polowań na nosorożce przy pomocy naturalnej wielkości lalki tego zwierzęcia.
Historia Harlemu i głos przodków
Jednym z najbardziej osobistych spektakli festiwalu jest „The Harlem Doll Palace” autorstwa Alvy Rogers. Przedstawienie opiera się na prawdziwej historii nauczycielki Lenon Holder Hoyt, znanej jako Aunt Len, która w swoim domu w Harlemie stworzyła muzeum lalek. Rogers, która znała Hoyt osobiście, traktuje spektakl jako hołd dla przodków i zapomnianych historii, przywracając je zbiorowej pamięci.
Teatr dla dzieci i dla całych rodzin
Nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych. Główną atrakcją familijną jest musical „The Enormous Crocodile” oparty na książce Roalda Dahla. Kolorowe lalki i opowieść o odwadze oraz wspólnym działaniu mają uczyć dzieci, że spryt i przyjaźń mogą pokonać nawet największe zagrożenie.

Ideę teatru jako przestrzeni budowania wspólnoty wzmacnia także bezpłatna trasa sąsiedzka festiwalu, prezentująca spektakle w lokalnych centrach społecznych i domach kultury.
Ponad spektaklami
Chicago International Puppet Theater Festival to nie tylko przedstawienia. Program uzupełniają panele dyskusyjne, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy oraz tymczasowa kawiarnia i sklep w Fine Arts Building. To propozycja zarówno dla doświadczonych miłośników teatru lalek, jak i dla tych, którzy dopiero odkrywają jego możliwości.

Ósma edycja festiwalu po raz kolejny pokazuje, że lalki mogą opowiadać historie równie złożone, poruszające i aktualne jak teatr dramatyczny. A Chicago na kilkanaście dni staje się miejscem, gdzie wyobraźnia naprawdę nie zna granic.
Więcej informacji, bilety oraz harmonogram spektakli i wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Źródło: chicagotribune
Foto: Chicago International Puppet Theater Festival
News Chicago
Elmhurst Symphony Orchestra zagra koncert z okazji 250-lecia Stanów Zjednoczonych
Polonia Amerykańska
Koncert Kolęd w Copernicus Center: ENEJ, Biedroneczki, Zespół Góralski Zaradni. 11 stycznia. Fot StelmachLens
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuCoraz więcej Polaków opuszcza USA na skutek zaostrzonej polityki imigracyjnej
-
News USA2 tygodnie temuUSA uderzają w Wenezuelę. Dyktator Maduro i jego żona pojmani
-
News USA5 dni temuPełnotłuste mleko wraca do szkolnych stołówek po podpisie Prezydenta Trumpa
-
News USA2 tygodnie temuProtest przeciwko ICE w Minneapolis zakończył się zastrzeleniem kobiety przez agenta
-
News Chicago4 tygodnie temuKevin Niemiec wśród absolwentów St. Viator High School oskarżonych o gwałt na koleżance z klasy
-
News USA4 dni temuTrump grozi użyciem Insurrection Act po kolejnych protestach w Minneapolis
-
News USA4 tygodnie temuAmFest 2025: JD Vance przedstawia wizję „chrześcijańskiej polityki” w USA
-
News Chicago2 tygodnie temuMieszkańcy Chicago zorganizowali protest po zatrzymaniu prezydenta Wenezueli












