News Chicago
Dokładnie 50 lat temu, samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wykonał pierwszy rejs do Chicago
Pierwszy w historii lot z Warszawy do Chicago odbył się 17 maja 1972 r. samolotem Ił-62, który musiał wykonać międzylądowanie w celu zatankowania paliwa. Podróż trwała wówczas około 11 godzin. Jak teraz wyglądają podróże lotnicze z Polski do Wietrznego Miasta?
Przez szereg powojennych lat, Polacy docierali za ocean przede wszystkim drogą morską.
Dziś trudno sobie nawet wyobrazić taką podróż, ale TSS Stefan Batory, ostatni polski transatlantyk, płynął do Ameryki około tygodnia, a niekiedy nawet do 10 dni. I była to luksusowa – jak na tamte czasy – podróż.
Pierwszy, historyczny rejs LOT-u do Chicago odbył się 17 maja 1972 r. i jest jednym z najstarszych połączeń polskiego przewoźnika (w tym samym miesiącu odbył się także pierwszy lot do Kanady).
Impulsem do jego otwarcia była naturalna potrzeba łączności Polonii amerykańskiej z ojczyzną.
O ile wcześniej oferowano loty przez Frankfurt czy Londyn, tak z uwagi na wysoką cenę, były one dostępne dla bardzo wąskiej grupy Polaków. Uruchomienie połączenia z Warszawy było prawdziwą rewolucją, która dla tysięcy naszych rodaków stała się przepustką do urzeczywistnienia ich amerykańskiego snu.
Pierwszy lot z Warszawy do Chicago odbył się zaś samolotem Ił-62, który musiał wykonać międzylądowanie w celu zatankowania paliwa. Ta swoista „przerwa techniczna” odbywała się najczęściej w Gander lub Montrealu, przez co lot trwał wówczas 11 godzin.
Ciekawostką jest, że zanim Iły trafiły do LOT-u, samoloty były eksploatowane przez Czechów.
Szybko okazało się, że loty z Warszawy stały się na tyle popularne, że nasi sąsiedzi musieli zrezygnować z własnych połączeń i zapadła decyzja o ich zamknięciu.
Loty z Warszawy do Chicago to nie tylko historia tysięcy Polaków, którzy zaczynali swoją wielką przygodę z Ameryką. To także ważny portret rozwoju polskiej awiacji, która na przełomie lat zyskiwała coraz lepsze, nowocześniejsze i bezpieczniejsze maszyny.
Do Chicago lataliśmy: Iłem-62, Iłem-62M (od 84.), Boeingiem 767 (od 89.), Dreamlinerem (od 2013).
W dniach 27-29 kwietnia 1972 r. samolot IŁ-62 SP-LAA „Mikołaj Kopernik” wykonał swój pierwszy lot techniczny na trasie Warszawa-Gander-Chicago-Toronto-Warszawa, pokonując odległości:
- Warszawa-Gander 5463 km
- Gander-Chicago 2869 km
- Chicago-Toronto 729 km
- Toronto-Warszawa 7495 km
Do roku 1984 wszystkie Iły-62 zostały wymienione na Iły-62M, z kolei w 1989 Iły-62M ustąpiły miejsca Boeingom 767. Od 2013 roku do Chicago latamy Dreamlinerami.
A jak jest dziś?
Szacuje się, że w Chicago mieszka nawet półtora miliona osób polskiego pochodzenia. Tych zaś, którzy mówią lepiej po polsku niż po angielsku, może być około 100 tys.
Tym bardziej nie dziwią tegoroczne plany LOT-u, aby obsłużyć nawet do 250 tys. pasażerów. W 2022 r. podobnie jak w ostatnich latach Polacy będą podróżować do Chicago na pokładzie Dreamlinera.
Rafał Milczarski, Prezes PLL Lot zapowiedział, że już od wakacji, do Chicago będzie dostępnych aż 14 lotów tygodniowo. Co ważne, zapadła decyzja o otwarciu nowego połączenia z Krakowa.
Jest to niewątpliwy ukłon w stronę najliczniejszej polskiej grupy emigracyjnej, pochodzącej z Podhala. Oprócz górali pokaźną grupę chicagowskiej Polonii stanowią też emigranci z Podlasia i Podkarpacia.
Przyszłość „LOT”
Z połączenia lotniczego do Chicago korzystali nie tylko polscy emigranci zarobkowi, ale też najbardziej znane polskie gwiazdy i zespoły.
Mazowsze, Śląsk czy artyści teatru Buffo, to tylko niektóre z ulubionych grup artystycznych chicagowskiej Polonii. W czasach PRL, z polskim przewoźnikiem podróżowali także Irena Santor, Zenon Laskowik czy Bohdan Smoleń.
Ogromne zainteresowanie współpasażerów wzbudzała słynąca z miłości do kapeluszy Hanna Bielicka. Do dziś krążą legendy, że co do jednego zabierała je na pokład do kabiny pasażerskiej.
Przez 50 lat lotów z Warszawy do Chicago zmieniło się naprawdę wiele. Do Ameryki nie latamy już 11 godzin, nie ma konieczności międzylądowania, a na pokładzie nie pali się już papierosów (do lat 90. palenie papierosów na pokładach samolotów było dozwolone!).
Mimo pandemii polskiemu przewoźnikowi udało się przywrócić liczbę połączeń sprzed 2020 r., LOT, na dwóch trasach z Polski do Chicago może przetransportować w tym roku rekordową liczbę pasażerów.
Siatka połączeń LOT do USA na sezon letni (od czerwca do końca września) obejmuje także:
- Nowy Jork (JFK) – 11 tygodniowo z Warszawy, 3 razy tygodniowo z Budapesztu (razem 14)
- Chicago – 10 razy tygodniowo z Warszawy, 4 razy tygodniowo z Krakowa (razem 14)
- Newark – 5 razy tygodniowo z Warszawy, 1 raz z Rzeszowa i 1 raz z Krakowa (razem 7)
- Los Angeles – codziennie z Warszawy (razem 7)
- Miami – 3-4 razy tygodniowo
Źródło: onet
Foto: You Tube, istock/OntheRunPhoto
News Chicago
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
W poniedziałek w Joliet otwarto nową stację ładowania pojazdów elektrycznych, wspieraną przez niemal półmilionową dotację ze środków stanowych. To pierwsza z wielu stacji, które mają powstać w Illinois w ciągu najbliższych 18 miesięcy w ramach rozbudowy infrastruktury EV, niezbędnej do realizacji ambitnego celu stanu – miliona pojazdów elektrycznych na drogach do 2030 roku.
Nowa stacja w Joliet to symbol transformacji energetycznej stanu, wspieranej przez programy dotacyjne i ustawodawstwo promujące czystą energię. Dzięki funduszom z programu Rebuild Illinois oraz ustawy Climate and Equitable Jobs Act (CEJA) z 2021 roku, Veterans Energy Team we współpracy z Joliet Park District zainstalował 12 portów ładowania w dwóch lokalizacjach, dodając jeszcze cztery dzięki innym środkom.
Łączna wartość projektu wyniosła 480 000 USD.
Podczas uroczystego otwarcia nowej stacji, Gubernator J.B. Pritzker podkreślił znaczenie zmniejszenia emisji z transportu dla ochrony zdrowia publicznego i klimatu, mówiąc: „Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spowodowanego transportem ma kluczowe znaczenie dla zdrowej przyszłości naszych dzieci i naszej planety”.
Program dotacyjny zakłada również budowę stacji co 50 mil przy każdej autostradzie, by zapewnić wygodny dostęp do ładowarek dla kierowców w całym stanie.
Obecnie w Illinois jest około 120 000 pojazdów elektrycznych, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 2017 roku.
Jednak infrastruktura ładowania nie nadąża za rosnącą liczbą EV. Średnia liczba samochodów przypadających na jeden port ładowania w Illinois wynosi 31, co jest wyższym wskaźnikiem niż średnia krajowa wynosząca 26. Choć liczba stacji ładowania wzrosła o 600% od 2017 roku, nadal pozostaje w tyle za rosnącym popytem.
W tym kontekście programy dotacyjne CEJA i Rebuild Illinois mają kluczowe znaczenie. Tylko w tej rundzie finansowania przeznaczono 44 miliony dolarów na budowę około 2000 nowych portów, co zwiększy ich liczbę w stanie o 47%. Kolejne dotacje mają przyspieszyć rozwój tej infrastruktury.
Ekonomiczne i społeczne korzyści inwestycji w EV
Programy te to nie tylko sposób na realizację celów związanych z ochroną środowiska. Według Marcusa Evansa, głównego sponsora CEJA, inwestycje w ładowarki EV przynoszą także korzyści ekonomiczne. Prace przy instalacji ładowarek, w dużej mierze wykonywane przez związki zawodowe i prywatnych pracowników, to przykład synergii między ochroną środowiska a rozwojem gospodarczym.
Przyszłość rynku EV w Illinois
Mimo postępów w rozwoju infrastruktury ładowania, rynek EV w Illinois spowolnił. Liczba nowych rejestracji EV spadła o 9,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co odbiega od wcześniejszego tempa wzrostu, które mogło zapewnić osiągnięcie celu miliona pojazdów do 2030 roku.
Jeśli ten trend się utrzyma, Illinois zabraknie prawie 200 000 rejestracji, aby zrealizować założenia CEJA.
Źródło: wttw
Foto: Governor J.B. Pritzker
News USA
Rynek nieruchomości ożywił się po wrześniowych spadkach stóp procentowych
W październiku rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych odnotował wzrost sprzedaży istniejących domów, napędzany przez wcześniejszy spadek stóp procentowych kredytów hipotecznych. Według raportu Redfin z 15 listopada, sprzedaż wzrosła o 1,6% w ujęciu miesięcznym, co stanowiło największy skok od stycznia 2022 roku. Roczny wzrost sprzedaży wyniósł 1,7%, po raz pierwszy przekraczając wynik z poprzedniego roku od listopada 2021 r.
Zainteresowanie zakupem domów wzrosło pomimo 5,2-procentowego wzrostu mediany cen sprzedaży, która obecnie wynosi 435 313 USD. Agencja Redfin wskazała, że spadek średniej stopy procentowej 30-letniego kredytu hipotecznego we wrześniu, do poziomu 6,08%, zwiększył siłę nabywczą Amerykanów, co skłoniło wielu do powrotu na rynek nieruchomości.
„Obserwując spadające stopy procentowe, wielu kupujących ruszyło z oglądaniem domów i składaniem ofert we wrześniu, co doprowadziło do wzrostu liczby oczekujących na sprzedaż. Wiele z tych transakcji zamknięto w październiku, co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży” — podkreślili przedstawiciele Redfin.
Jednak trend ten nie utrzymał się w październiku, gdy stopy znów wzrosły do 6,72%.
Stayce Mayfield, agentka Redfin Premier z St. Louis, zauważyła, że po wzroście stóp procentowych aktywność kupujących wyhamowała. „Wielu kupujących, którzy liczyli na niższe stopy, jest teraz zaskoczonych ofertami na poziomie 7% zamiast oczekiwanych 6%”, powiedziała. Podobne rozterki mają sprzedający, którzy zaciągnęli kredyty po niskich stopach w czasie pandemii i teraz zastanawiają się nad sprzedażą.
Raport Zillow z 18 listopada wskazał, że wrześniowy spadek stawek pozwolił średniozamożnym rodzinom na zakup około 27% domów na rynku – to najwyższy wskaźnik od lutego poprzedniego roku. Pomimo tego, przyszłość stawek kredytów hipotecznych pozostaje niepewna.
Zillow spodziewa się spadku stawek w 2025 r., ale prognozy mogą się zmieniać wraz z nowymi danymi gospodarczymi.
Źródło: Epoch Times
Foto: istock/Feverpitched/
News Chicago
Gurnee Mills rozszerza ofertę zapowiadając pięć nowych sklepów na północnych przedmieściach
Centrum handlowe Gurnee Mills, popularna destynacja zakupowa na północnych przedmieściach Chicago, ogłosiło otwarcie pięciu nowych sklepów, które wzbogacą ofertę kompleksu już w ciągu najbliższego półtora roku. Ta ekspansja wpisuje się w szerszy trend renowacji i modernizacji centrów handlowych w całym rejonie Chicago, które intensywnie inwestują w odświeżenie swoich przestrzeni.
Obecnie Gurnee Mills, znane z blisko 200 sklepów outletowych, ekonomicznych i detalicznych, przygotowuje się na przyjęcie nowych najemców, którzy zaspokoją potrzeby miłośników mody, obuwia oraz artykułów gospodarstwa domowego.
Nowe sklepy w Gurnee Mills:
- Boot Barn – lider sprzedaży odzieży westernowej i roboczej, oferujący marki takie jak Wrangler, Ariat i Justin.
- HEYDUDE – producent lekkiego obuwia dla mężczyzn i kobiet, które cieszy się opinią wyjątkowo wygodnych i oddychających.
- Primark – międzynarodowy detalista odzieży, znany z modnych ubrań po przystępnych cenach, oferujący produkty dla całej rodziny oraz kosmetyki i artykuły gospodarstwa domowego.
- Reclectic – outlet URBN sprzedający produkty z marek takich jak Anthropologie, Free People i Urban Outfitters, a także używane przedmioty z platformy Nuuly.
- rue21 – sklep z modą dla młodzieży, gdzie nowe kolekcje pojawiają się codziennie.
Rozszerzenie oferty handlowej to nie jedyne zmiany w Gurnee Mills. Na początku tego roku centrum handlowe zapowiedziało otwarcie nowych restauracji i obiektów rozrywkowych, o czym informowaliśmy tutaj. Wśród nich znalazły się Fave Pizza, RamenYa z kuchnią japońską oraz tajska restauracja Thai Esane.
Dodatkowo, planowane jest otwarcie wielofunkcyjnego obiektu rozrywkowego, w którym znajdą się kręgielnia, gry zręcznościowe, karaoke oraz strefa dla dzieci.
Daty otwarcia nowych sklepów
Przedstawiciele centrum handlowego Gurnee Mills podali, że otwarcie sklepu Reclectic planowane jest na 23 listopada, a HEYDUDE powita klientów 1 stycznia. Aktualne informacje o kolejnych otwarciach będą dostępne na stronie internetowej Gurnee Mills.
21 listopada w godzinach od 6.00PM do 7.00PM centrum handlowym zaplanowano uroczysta paradę i powitanie Św. Mikołaja. W kolejnych dniach świątecznego okresu będzie można robić sobie z nim zdjęcia. W tym celu konieczna jest rezerwacja, którą trzeba zrobić tutaj.
Źródło: nbc
Foto: Gurnee Mills
-
News USA4 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?