Połącz się z nami

News Chicago

Niezwykłe wystawy w Chicago. Rzeźby, obrazy, fotografie.. Wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Jedną z najbardziej imponujących cech Chicago są światowej klasy muzea i różnorodność oferowanych przez nie eksponatów. W całym mieście odbywa się wiele wystaw w ty roku. Zobacz te najbardziej niezwykłe!

Najbardziej wyjątkowe wystawy w tym roku w Chicago, których po prostu nie można przegapić:

Human + Nature

Najnowsza wystawa Morton Arboretum, Human + Nature, podkreśla głębokie korzenie między ludźmi a drzewami,

Inspirowana altanami wystawa Arboretum odniosła ogromny sukces, prezentując pięć zapierających dech w piersiach rzeźb znanego multidyscyplinarnego południowoafrykańskiego artysty Daniela Poppera.

Kolosalne naturalne instalacje o długości 20-25 stóp znajdują się w różnych miejscach na terenie arboretum i centrum badawczego o powierzchni 1700 akrów, które prowadzą gości do obszarów, których wcześniej być może nie badali.

Prace Poppera były prezentowane na popularnych festiwalach muzycznych, a Human+Nature jest największą jak dotąd wystawą jego rzeźb. Pięć z nich zostało stworzonych wyłącznie dla Arboretum, a w przyszłym miesiącu dołączą do nich trzy zupełnie nowe rzeźby, dając w sumie 8 gigantycznych kreacji.

Arboretum Morton, do maja 2023
Strona internetowa/bilety: mortonarb.org/humannature

Prince: The Immersive Experience

Miłośnicy muzyki i fani legendarnego muzyka Prince’a mogą cieszyć się dynamicznym, pierwszym w swoim rodzaju wciągającym doświadczeniem, które 9 czerwca będzie miało swoją światową premierę w Chicago.

Superfly i The Prince Estate współpracują, aby zaprezentować Prince: The Immersive Experience, muzyczny wszechświat obracający się wokół kultowego artysty. 10 przestrzeni wypełnionych fandomem Prince’a prezentuje jego płodną dyskografię, kultowe wyczucie mody i oszałamiający geniusz muzyczny.

W jednej z wielu atrakcji fani mogą wskoczyć do kultowej okładki albumu Prince’a Purple Rain, aby zrobić sobie selfie. Ponadto na wystawie będzie odtworzone słynne studio nagraniowe Prince’a w Paisley Park, gdzie możesz wcielić się w producenta muzycznego i miksować przeboje artysty.

540 N. Michigan Avenue, Chicago, 9 czerwca – 9 października 2022
Strona internetowa/bilety: feverup.com/112147

Vivian Maier In Color

Portrety Vivian Maier, nieżyjącej już fotografki z Chicago, zyskały rozgłos dopiero po jej śmierci, stając się kultowym fenomenem w światowej społeczności fotografów.

Pracując jako niania w Chicago, Maeir zrobiła setki tysięcy zdjęć codziennych chwil i życia na przedmieściach Chicago, a także wiele frapujących autoportretów. Miała powiązania z biednymi społecznościami, dlatego jej zdjęcia często przedstawiają również życie tych, którzy walczą o przetrwanie.

Zalegająca z płatnościami Maier została zmuszona do wystawiania swoich negatywów na aukcji w późniejszych latach, które teraz są bardzo poszukiwanym przedmiotem kolekcjonerskim.

Wystawa Vivian Maier: In Color zawiera 65 kolorowych zdjęć zrobionych w latach pięćdziesiątych do siedemdziesiątych, z których większość nigdy nie była pokazywana, a także fragmenty filmów, cytaty i urywki dźwiękowe.

Muzeum Historii Chicago, do stycznia 2023
Strona internetowa/bilety: chicagohistory.org/exhibition/vivian-maier-in-color

Nick Cave: Forothermore

Od 14 maja w Muzeum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać prace lokalnej legendy, chicagowskiego artysty, Nicka Cave’a, znanego na całym świecie. Na wystawie, zostanie zaprezentowanych ponad 75 uznanych prac Cave’a z 1989 roku oraz inne dzieła.

Wystawa oferuje „nigdy wcześniej nie widziane prace, w tym kontynuację popularnej serii Soundsuits artysty z premierą Soundsuits 9:29 oraz hipnotyzująca instalacja site-specific, Spinner Forest, składająca się z tysięcy kinetycznych spinnerów, które zawisną w dwupiętrowym atrium muzeum i holu na czwartym piętrze”.

Muzeum Sztuki Współczesnej, 14 maja – 2 października 2022
Strona internetowa/bilety: mcachicago.org/nick-cave-forothermore

Cezanne

Wystawa Art Institute of Chicago na temat Paula Cézanne’a to pierwsza od ponad 25 lat duża retrospektywa twórczości artysty w Stanach Zjednoczonych i pierwsza od ponad 70 lat wystawa na temat Cezanne’a w instytucie.

Francuski artysta i malarz postimpresjonistyczny zainspirował nowy i radykalnie odmienny świat sztuki w XX wieku, a artyści tacy jak Matisse i Picasso uznali Cézanne’a za „największego z nas wszystkich”.

Retrospektywa trwająca od połowy maja do września rzuca nowe światło nie tylko na to, jak Paul Cézanne tworzył swoje prace, ale także na to, dlaczego jego sztuka jest dziś tak ważna.

Zaplanowana we współpracy z Tate Modern wystawa obejmuje ponad 80 obrazów olejnych, 40 akwareli i rysunków oraz dwa kompletne szkicowniki, w tym słynne dzieła, mało znane wczesne obrazy alegoryczne oraz rzadko widywane kompozycje z publicznych i prywatnych kolekcji z Ameryki Północnej i Południowej, Europy i Azji.

Instytut Sztuki w Chicago, 15 maja – 5 września 2022
Strona internetowa/bilety: artic.edu/exhibitions/cezanne

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, istock/KatarzynaBialasiewicz

News USA

Po raz pierwszy od 2014r wzrosła liczba urodzeń w USA. Nie boimy się pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Liczba urodzeń w USA wzrosła w zeszłym roku po raz pierwszy od siedmiu lat, zgodnie z nowo opublikowanymi danymi federalnymi, które wskazują, że pandemia tak bardzo nie wpłynęła na decyzje o urodzeniu dziecka, jak przewidywano.

Amerykańskie kobiety urodziły około 3,66 miliona dzieci w 2021 roku, o 1% więcej niż rok wcześniej, według wstępnych danych z Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia Centers for Disease Control and Prevention.

Jest to pierwszy wzrost od 2014 r.

Liczba urodzeń nadal pozostaje na historycznie niskim poziomie po osiągnięciu szczytu w 2007 r., a następnie spadku podczas recesji, która rozpoczęła się pod koniec tego roku.

Całkowity współczynnik dzietności – obraz średniej liczby dzieci, które kobieta urodziłaby w ciągu swojego życia – wyniósł 1,66 w zeszłym roku, w porównaniu z 1,64 w poprzednim roku, kiedy spadł do najniższego poziomu od czasu, gdy rząd zaczął go śledzić w latach 30. XX wieku.

Według wstępnych danych dotyczących zgonów w 2021 r. Stany Zjednoczone odnotowały około 198 000 więcej urodzeń niż zgonów.

Na początku pandemii ekonomiści przewidywali, że kryzys zdrowotny i niepewność gospodarcza doprowadzą w zeszłym roku do spadku 300 000 do pół miliona mniej urodzeń.

Ale szybko odradzający się rynek pracy i fundusze stymulujące, które zwiększyły wydatki gospodarstw domowych, pomogły zapobiec większemu pandemicznemu spadkowi liczby urodzeń.

To, że liczba urodzeń wzrosła szczególnie wśród starszych kobiet, sugeruje, że niektórzy uważają, że nie mają możliwości czekania, gdy pandemia się przeciąga. Grupą wiekową, która odnotowała największy wzrost wskaźnika urodzeń, były kobiety w wieku od 35 do 39 lat, których tymczasowy wskaźnik urodzeń wzrósł w zeszłym roku o 5%.

Wskaźnik urodzeń wśród nastolatków nadal spadał w zeszłym roku, spadając o 6% wśród osób w wieku od 15 do 19 lat.

Wskaźnik ten spadł o 77% od 1991 roku, ostatniego szczytu.

Wśród głównych grup rasowych ogólna liczba urodzeń wzrosła w przypadku białych i latynoskich kobiet, a spadła w przypadku kobiet rasy czarnej i Azjatek.

Wg ekspertów jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy trend wzrostu liczby urodzeń będzie kontynuowany. Gwałtowny wzrost inflacji i niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt mogą w tym roku wywrzeć presję na liczbę urodzeń.

 

 

Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Jacek_Sopotnicki

Czytaj dalej

News Chicago

Leah Marlene z Illinois szturmem wzięła American Idol zajmując trzecie miejsce w finale. Co o niej wiecie?

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę wieczorem Leah Marlene, piosenkarka z Normal, Illinois zajęła trzecie miejsce w finale programu American Idol, obok HunterGirl i Noaha Thompsona. Po tygodniach niesamowitych występów Leah równie dobrze mogłaby zostać kolejnym amerykańskim idolem.

„Jestem wyczerpana, ale czuję się po prostu taka wdzięczna i podekscytowana tym, co ma nadejść” – powiedziała Marlene.

Kim jest Leah Marlene? Ta 20-letnia superfanka American Idol był ulubienicą fanów od samego początku.

Leah wykonała oryginalną piosenkę na przesłuchanie „Idol”.

Leah rozpoczęła przesłuchanie wyjątkowym coverem przeboju One Direction „Steal My Girl”. Katy Perry chciała usłyszeć więcej i zapytała Leah, czy ma jakieś oryginalne piosenki. Zaśpiewała wtedy wspaniałą oryginalną piosenkę zatytułowaną „Wisher To The Well”, która podkreśliła jej wokal.

„Przypomina mi Catie Turner” – powiedziała Katy Perry, odnosząc się do ulubionej przez fanów uczestniczki sezonu 16. Lionel Richie powiedział Leah, że uwielbia to, że jest tak pewna tego, kim jest. „Myślę, że jesteś niesamowita” – zachwycał się Luke Bryan.

Od tego czasu Leah nadal zachwycałą jurorów swoimi piosenkami, takimi jak „Make You Feel My Love”, „When She Loved Me”, „Wisher to the Well” i nie tylko.

Leah pochodzi z Illinois.

Leah pochodzi z Normal w stanie Illinois. W rzeczywistości urodziła się w Toronto i przeniosła się do Illinois z rodziną jako dziecko, zgodnie z jej stroną internetową.

Leah właśnie wydała nowy album.

Zaledwie dwa dni przed wyemitowaniem przesłuchania do American Idol, Leah wydała swój album Many Colours. Album zawiera 8 utworów, w tym singiel „Noise”. Piosenka, którą śpiewa na przesłuchaniu do Idola, jest również zawarta na albumie.

Album jest dostępny w Apple Music, Spotify, Tidal i innych. Leah wcześniej wydała dwa inne albumy: The Space Between i Arrow. Podczas swojego udziału w Idolu Leah wypuściła również singiel „Flowers”.

Leah porzuciła studia.

Podczas przesłuchania do American Idol Leah ujawniła sędziom, że „właśnie” porzuciła studia. Uczęszczała na Uniwersytet Belmont przez 2 lata, zanim zrezygnowała. Studiowała pisanie piosenek i wróciła do Illinois, aby pracować nad albumem.

Jej tata gra w zespole.

Leah pochodzi z bardzo muzycznej rodziny. Jej ojcem jest Derry Grehan, autor piosenek i gitarzysta prowadzący zespołu Honeymoon Suite. Tata Leah nauczył ją grać na gitarze i pianinie.

„Ten program zmienił moje życie pod każdym względem” powiedziała Leach Marlene.

Powiedziała także, że ​​jest gotowa na porażkę na dużej scenie, prosząc fanów by trzymali za nią kciuki. Marlene chce wyruszyć w trasę koncertową, w tym do Chicago. Przeprowadzi się także z Normal do Nashville lub Los Angeles.

 

 

Źródło: abc7, hollywoodlife
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News USA

Nie pojedziesz do Chin z Airbnb. Platforma będzie jednak nadal obsługiwała podróżujących Chińczyków

Opublikowano

dnia

Autor:

Według najnowszego raportu CNBC, Airbnb przestanie działać w Chinach. Oczekuje się, że listy wszystkich domów i doświadczeń firmy zostaną usunięte tego lata. Biuro chińskie pozostaje by obsługiwać wyjeżdżających Chińczyków.

Airbnb, Inc. uruchomił usługi w Chinach w 2016 r., ale podobno był to kraj drogi i o dużych kosztach pracy, z dużą konkurencją ze strony rodzimych firm. Pandemia zwiększyła również trudność działania na tym obszarze.

Ostatecznie pobyty w Chinach stanowiły tylko 1% całkowitych przychodów firmy.

Działo się tak pomimo wysiłków marketingowych mających na celu zdobycie większego przyczółka w tym regionie.

Ale chociaż Airbnb nie będzie już zapewniać zakwaterowania w Chinach, nie zrezygnuje całkowicie z tego kraju.

Firma podobno będzie utrzymywać biuro w Pekinie z setkami pracowników i skoncentruje się wyłącznie na dostarczaniu ofert dla chińskich podróżnych. Najwyraźniej działalność wychodząca i krajowa Airbnb w niewielkim stopniu pokrywała się.

Airbnb ogłosił niedawno, że rezygnuje z polityki, zgodnie z którą Covid jest powodem do anulowania podróży i uzyskania pełnego zwrotu pieniędzy.

Firma początkowo borykała się z pandemią, zwalniając około 25% swojego personelu w maju 2020 r.

Ostatecznie przetrwała pandemię lepiej niż wiele innych firm z branży turystycznej, dzięki swojemu modelowi biznesowemu. Firma odnotowała gwałtowny wzrost przychodów w ostatnim kwartale 2021 r., zgarniając rekordowe 834 miliony dolarów.

Ale podobnie jak wiele firm, które doświadczyły „pandemicznego wzrostu”, ostatnio obserwuje deflację, ponieważ ceny jej akcji spadły o 30% od lutego.

 

 

Źródło: thestreet
Foto: You Tube, istock/twinsterphoto

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne