Połącz się z nami

News Chicago

Pierwsza Dama Polski honorowym członkiem Związku Podhalan Północnej Ameryki

Opublikowano

dnia

W poniedziałek 9 maja Agata Kornhauser-Duda przyleciała do Chicago z prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim. Oboje zostali zaskoczeni przez chicagowskich górali. Zostali przyjęci do grona honorowych członków Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Gościom z Polski towarzyszyła Konsul Genaralna RP w Chicago Małgorzata Bąk-Guzik.

Pierwsza Dama Polski Agata Kornhauser-Duda otrzymała to prestiżowe góralskie wyróżnienie „za owocną współpracę na rzecz wspierania inicjatyw charytatywnych, kulturalno-oświatowych dla dobra społeczności podhalańskiej w Stanach Zjednoczonych„. 

Przyjmujemy je jako wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszego wspierania działalności związku – oświadczyła Pierwsza Dama. 

Dzieci w góralskich strojach wręczyły żonie Prezydenta RP specjalne podhalańskie akcesoria. Pierwsza Dama z wdzięcznością założyła na siebie bogato zdobiony podhalański szal.  

Dziękuję za Waszą codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi – powiedziała Agata Kornhauser–Duda. 

Sekretarz Stanu, prezydencki minister d/s Polonii Adam Kwiatkowski, także otrzymał honorowe członkostwo „za wieloletnią współpracę ze Związkiem Podhala Północnej Ameryki na rzecz wspierania kultury podhalańskiej w USA oraz wspierania wielu inicjatyw dla dobra kultury i dziedzictwa narodowego.”     

REKLAMA REKLAMA

Podczas poniedziałkowej rozmowy z przedstawicielami Polonii Małżonka Prezydenta wyraziła radość z możliwości ponownego spotkania. „Z wdzięcznością wspominam nasze spotkanie z 2018 roku, kiedy to wspólnie mogliśmy świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.” – powiedziała Pierwsza Dama.

Przypomnijmy w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się wówczas z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej. Podczas tej samej wizyty Pierwsza Dama wzięła udział w spotkaniu z członkami ZPPA w Domu Podhalan. „Cieszę się, że kolejny raz mogę być gościem w Domu Podhalan i zobaczyć znajome twarze. Realizując kolejną wizytę w Chicago nie mogło mnie u Państwa zabraknąć.” – dodała. 

W Chałupie Góralskiej rozmawiano o codziennej działalności utworzonego w 1929 r. Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia.

W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. Ubywa dzieci dobrze władających językiem polskim, a przybywa tych, dla których język polski jest drugim językiem lub nawet językiem obcym. W związku z tym bardzo ważna staje się promocja dwujęzyczności i promocja nauczania języka polskiego jako obcego na rozległym terytorium chicagowskiego okręgu konsularnego.

Podczas spotkania z góralami podkreślano wagę i znaczenie pielęgnowania bogatych tradycji kulturowych, krzewienia polskości i języka oraz wychowywania kolejnych pokoleń w poszanowaniu tradycji dwóch kultur: kraju zamieszkania i kraju pochodzenia.

Wobec trwającej wojny na Ukrainie dyskutowano również o formach pomocy uchodźcom przebywającym Polsce oraz mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w kraju.

Poniedziałkowe spotkanie z Zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce rozpoczęło oficjalną wizytę w Chicago. We wtorek wieczorem 10 maja zaplanowano spotkanie w Konsulacie RP i wręczenie prezydenckich wyróżnień dla przedstawicieli naszego chicagowskiego środowiska. 

Źródło: informacja własna
Foto: KPRP

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Fuzja przedsiębiorstw kolejowych o wartości 31 mld dolarów znacznie zwiększy ruch kolejowy w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjna fuzja Canadian Pacific Railway i Kansas City Southern o wartości 31 miliardów dolarów niepokoi ustawodawców w Illinois. Senator stanu Dick Durbin był we wtorek w Schaumburgu, wypowiadając się na temat propozycji.

Połączenie przewoźników może dodać do 14 pociągów towarowych dziennie do linii Metra Milwaukee, która biegnie z Elgin do Bensenville.

Planowana umowa jest w trakcie przeglądu przez amerykańską Surface Transportation Board.

Przeciwnicy wyrazili obawy dotyczące zanieczyszczenia hałasem i wpływem na środowisko.

Mówią też, że bardzo długie pociągi będą blokować ruch i blokować przejazdy.

REKLAMA REKLAMA

Durbin powiedział, że istnieją obawy, w jaki sposób kursowanie tak wielu nowych pociągów zwiększy ruch kolejowy i jak wpłynie na różne dzielnice. Choć nie jest przeciwny fuzji, uważa, że należy przeprowadzić więcej badań jej wpływu.

„Chcemy zobaczyć oświadczenie, które naprawdę dociera do obszaru Chicagoland i mierzy wpływ na życie w tym obszarze. I tak naprawdę nie mówimy, że nie można przeprowadzić tej fuzji.”– powiedział Durbin.

„​​Możliwe, że budowa niektórych obiektów kolejowych na zachód od obszar metropolitalny rozwiąże problemy. Jesteśmy gotowi do współpracy z Canadian Pacyfic i innymi liniami kolejowymi, aby to zrobić”.

Jeśli fuzja się uda, linia kolejowa bezpośrednio połączy Kanadę z Meksykiem.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Nie chciałem umrzeć. Chciałem pobiec w maratonie. Biegacz pochodzący z Chicago pokonał raka i startuje w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

U Angelo Ciardella, pochodzącego z Chicago mieszkańca Orlando, zdiagnozowano raka głowy i szyi/krtani stopnia czwartego. Mężczyzna przeszedł osiem rund chemii i 35 cykli naświetlania. A w tą niedzielę pobiegnie w chicagowskim maratonie.

Każdy, kto chce pokonać morderczą trasę 26,2 mil, musi być twardy i dobrze wysportowany, ale Angelo Ciardella uważa, że ​​jego kluczem do sukcesu jest to, że jest taki uparty.

„Podczas leczenia myślałem, że po pierwsze nie umrę. Jestem zbyt uparty” – powiedział Angelo Ciardella.

Mężczyzna zaczął biegać ponownie rok temu, po zakończeniu leczenia. Powiedział swoim onkologom, że ma niezły cel:

Zamierzał wrócić do miasta, w którym się urodził i pobiec w Bank of America Chicago Marathon.

„Aby pokazać, że mogę pokonać raka, a także pokazać ludziom, że diagnoza raka czwartego stopnia nie jest wyrokiem śmierci” – powiedział Ciardella.

REKLAMA REKLAMA

Jego onkolog twierdzi, że podczas wyczerpującego leczenia w szczytowym momencie pandemii taka postawa była kluczowa.

„Wchodzisz z dobrym nastawieniem. I nadzieją i determinacją. Naprawdę lepiej radzisz sobie z leczeniem i znacznie lepiej z wyzdrowieniem” – mówi dr Michael Herman.

Biegnąc, Ciardella będzie myślał o swojej rodzinie i przyjaciołach, którzy pomogli mu przetrwać.

Ale robi to dla wszystkich pacjentów z rakiem.

„W tym czasie mogą być w swoich najciemniejszych chwilach, ale zaledwie rok lub dwa później mogą biegać lub chodzić i cieszyć się życiem tak, jak kiedyś” – powiedział dr Herman.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu