Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Kolejki w Urzędzie Imigracyjnym. Jak długo czeka się teraz na dokumenty?

Opublikowano

dnia

Jak długo czeka się w tej chwili na dokumenty z Urzędu Imigracyjnego? Czy można sprawdzić swój status? Na antenie Radio Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski odpowiada na Wasze pytania.

Obecnie bardzo długo każdy czeka na swoje dokumenty składając o zielona kartę czy obywatelstwo, czy jest szansa że się to zmieni?

Niestety sytuacja się nie zmieniła, urząd walczy z zaległymi petycjami z czasu pandemii. Jeśli składaliśmy petycję na bieżąco, od grudnia, okresy oczekiwania to:

• N400 ok 10 miesięcy
• Zielona karta 7 miesięcy
• I90 ok 2-10 miesięcy
• 601A 18 miesięcy
• Pozwolenie na pracę ok 24 miesiące
• NVC – długo dopiero się otwierają

Czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia swojego statusu samemu?

Tylko teoretycznie jest takie narzędzie w internecie. W rzeczywistości ono nie działa, na połączenie z podanym telefonem czeka się kilka godzin, a i tak nikt telefonicznie nie udzieli nam informacji.

A co w takim razie jak karta wygasa a złożymy aplikacje o obywatelstwo?

To zależy kiedy została złożona aplikacja. Czasami można jeszcze podróżować, albo trzeba złożyć o przedłużenie zielonej karty.

Podobnie jest np. z odnowieniem prawa jazdy – urzędnicy nie respektują aplikacji o obywatelstwo, ale jeśli złożymy o przedłużenie zielonej karty to powinniśmy uzyskać przedłużenie ważności prawa jazdy.

Czy Pani w stanie jest pomóc w przypadku jak byliśmy już umówieni na interview a nie mamy odpowiedzi z urzędu?

Można złożyć oficjalną sprawę w sądzie, czyli tzw. mandamus, rok po rozmowie o zieloną kartę lub 120 dni po egzaminie na obywatelstwo. Jeśli czekacie już koło roku to oznacza, że coś jest nie tak. Złożenie sprawy może spowodować szybką odpowiedź negatywną a sprawa zostanie włożona do przewodu deportacyjnego, więc w takiej sytuacji należy być ostrożnym.

Normalnie na przysięgę czeka się teraz 3-4 tygodnie. Ale w przypadku gdy ktoś był karany, to ten czas się wydłuża, sprawa musi przejść przez supervisora.

Czy potrzebne są szczepienia by złożyć aplikacje na obywatelstwo?

Nie, tylko i wyłącznie przy pierwszym złożeniu o zieloną kartę. Wystarczy mieć jedną dawkę.

Czy jak składa się podanie o obywatelstwo a wygaśnie nam zielona karta – czy trzeba złożyć o jej  przedłużenie ?

Nie, nie jest to wymagane, można składać aplikację o obywatelstwo będąc na wygaśniętej zielonej karcie.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Źródło: inf. własna
Foto: Istock/ krblokhinablokhin /SeventyFour /KraevskiEvgenia Parajanian

Prawo imigracyjne

Mec. Magdalena Grobelski: Uwaga na fałszywych adwokatów i kontrole drogowe

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasach szybko zachodzących zmian w prawie imigracyjnym pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać obawy i niewiedzę imigrantów, aby się wzbogacić. W Internecie można teraz znaleźć oferty fałszywych adwokatów – między innymi przed tym niepokojącym zjawiskiem przestrzega w studiu Radia Deon Chicago mecenas Magdalena Grobelski.

Osoby podszywające się pod adwokatów imigracyjnych to zjawisko, którego wystąpienie można było przewidzieć w obecnej sytuacji – po zmianie władzy w Stanach Zjednoczonych, mówi mec. Magdalena Grobelski. Warto być ostrożnym, ponieważ osoby te naciągają swoich klientów na naprawdę duże pieniądze.

“Tu mówimy naprawdę o setkach tysięcy dolarów” podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

Inną niepokojącą kwestią są informacje o kontrolach drogowych, w czasie których zatrzymywani są nieudokumentowani imigranci. Według mediów, 10 maja w Tennessee ICE zrobił prawie 600 takich kontroli i zatrzymano ponad 100 osób.

Nie ma takiej procedury w Illinois, ale jeśli ktoś podróżuje do innych stanów, a nie ma dokumentów, to powinien uważać. Lepiej w tej sytuacji jednak nie ryzykować takiej wyprawy, radzi mec. Magdalena Grobelski, dodając, że takie zatrzymanie to “nie będą na pewno żarty”.

Jeśli ktoś już złożył podanie o Zieloną Kartę i czeka na nią, to szkoda byłoby ją stracić.

Nasz Gość zwraca uwagę, że w nowym planie budżetowym administracji Donalda Trumpa, są zawarte ogromne pieniądze na rozbudowę prywatnych więzień. “No i oczywiście, jak sami wiecie państwo, sumum sumarum, im będzie zależało, żeby zapełnić te więzienia i żeby przetrzymywać ludzi jak najdłużej” zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

cbp

W przypadku jeśli faktycznie zostaniemy zatrzymani przez oficera ICE do kontroli drogowej najlepszą sytuacją jest, jeśli uda się przekonać tego agenta by nas puścił.

“Ale pamiętajcie państwo, jeżeli tutaj przebywacie w Stanach Zjednoczonych mniej niż 2 lata, to automatycznie jesteście usunięci.  Także możecie trafić po prostu do aresztu” przestrzega nasz Gość.

Obecnie Służba Imigracyjna – Immigration and Customs Enforcement – nie czeka na paszporty by deportować nielegalnego imigranta. Urzędnicy ICE sami wydają dokument, który to umożliwia, tłumaczy mec. Magdalena Grobelski.

Z miejsca deportowane są również osoby, które mają nakaz opuszczenia Stanów Zjednoczonych oraz te, które dopuściły się pewnych wykroczeń.

Ważne jest jednak, by na taką ewentualność przygotować sobie np. pełnomocnictwa do kont bankowych czy inne dyspozycje co do naszego majątku, zwraca uwagę nasz Gość.

Pojawiła się również informacja, “że rząd chce otwierać te sprawy, które są w sądzie imigracyjnym i są tzw. administracyjnie zamknięte. Czyli osoba dalej ma nakaz, ma sprawę, która będzie przed sędzią rozpatrywana” mówi specjalistka prawa imigracyjnego.

Kolejną ważną kwestią jest tzw. samodeportacja. Rząd oferuje finansowy „bonus za deportację” w wysokości 1000 dolarów oraz pokrycie kosztów podróży dla osób, które zdecydują się opuścić kraj z własnej woli, rejestrując się za pomocą aplikacji CBP Home. O programie Project Homecoming informowaliśmy 12 maja.

cbp home app

Projekt ten mec. Magdalena Grobelski uważa za propagandową nagonkę.

“To jest na pewno dobre, jeżeli ktoś, powiedzmy, nie chce już tutaj być, jest w starszym wieku i tak miał zamiar wrócić do Polski, nie ma żadnej formy obrony, to wówczas może sam po prostu wyjechać. To jest trochę jak wolontaryjna deportacja, jeśli jesteśmy w sądzie imigracyjnym” wyjaśnia nasz Gość.

Osoba starsza powracająca do Polski, może się ubiegać o emeryturę w Ojczyźnie, więc faktycznie “samodeportacja” może być dla niej korzystna.

Mecenas Magdalena Grobelski

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 8.30 rano. Od godziny 8.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny poza anteną.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

Pod ten sam numer telefonu mogą dzwonić wszystkie osoby, które potrzebują porady od mec. Magdaleny Grobelski, wieloletniego adwokata imigracyjnego z dużym doświadczeniem i znakomitej reputacji, niezależnie od naszych dyżurów radiowych.

Żródło: informacja własna
Foto:  U.S. Customs and Border Protection, ICE, istock/mediaphotos/

 

Czytaj dalej

News USA

Sąd Najwyższy USA podzielony w sprawie obywatelstwa z urodzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał ponad dwugodzinnych argumentów w sprawie, która może wstrząsnąć podstawami amerykańskiego prawa obywatelskiego. Chodzi o rozporządzenie wykonawcze podpisane w styczniu przez Prezydenta Donalda Trumpa, które kwestionuje prawo do obywatelstwa z urodzenia dla dzieci osób nielegalnie przebywających w USA lub przybyłych na tymczasowych wizach.

Sprawa budzi ogromne emocje – nie tylko ze względu na potencjalny wpływ na miliony ludzi, ale też dlatego, że dotyka interpretacji Czternastej Poprawki do Konstytucji, która od 127 lat gwarantuje obywatelstwo każdemu dziecku urodzonemu na terytorium USA.

Tło sprawy: od sądów federalnych do Sądu Najwyższego

Po ogłoszeniu rozporządzenia przez administrację Trumpa, organizacje praw człowieka oraz 22 stany wniosły pozwy, argumentując, że jest ono niezgodne z Konstytucją. Trzej sędziowie federalni wydali tzw. nakazy powszechne (ang. nationwide injunctions), tymczasowo blokujące wprowadzenie nowych przepisów w całym kraju.

Administracja Trumpa odwołała się do Sądu Najwyższego, twierdząc, że sądy niższej instancji nie powinny mieć uprawnień do blokowania polityki federalnej w skali ogólnokrajowej. I to właśnie ten wątek – nie tylko sama treść rozporządzenia, ale również zakres władzy sądów federalnych – był przedmiotem czwartkowych przesłuchań.

Konserwatyści ostrożni, liberałowie sceptyczni

Choć konserwatywna większość w Sądzie Najwyższym wcześniej krytykowała powszechne nakazy, w tej sprawie nie wykazywała jednoznacznego stanowiska. Kluczowy moment nastąpił, gdy Prokurator Generalny D. John Sauer przekonywał, że od 127 lat Czternasta Poprawka jest błędnie interpretowana – jego zdaniem gwarantowała ona obywatelstwo wyłącznie dzieciom byłych niewolników, a nie potomkom nielegalnych imigrantów.

Argument ten spotkał się z ostrą reakcją kilku sędziów. Sędzina Sonia Sotomayor zapytała, czy sądy naprawdę miałyby „bezczynnie przyglądać się” hipotetycznej sytuacji, w której prezydent skonfiskowałby całą broń w kraju. Sędzina Elena Kagan dopytywała: „Jak mamy utrzymać jednolitą zasadę obywatelstwa, jeśli przyjmiemy nowe rozporządzenie jako obowiązujące prawo?”

Sędzina Amy Coney Barrett zwróciła uwagę, że administracja Trumpa wydaje się sugerować możliwość ignorowania niekorzystnych orzeczeń sądów okręgowych – co mogłoby oznaczać de facto podważenie systemu prawnego.

„Złap mnie, jeśli potrafisz” – ostrzeżenie przed chaosem

Sędzina Ketanji Brown Jackson ostrzegła, że podejście administracji przypomina system „złap mnie, jeśli potrafisz”, w którym to obywatel musi pozywać rząd, by ten przestał łamać jego prawa. Przedstawiciel stanów, Jeremy Feigenbaum, zaznaczył, że pozwy zbiorowe – proponowane jako alternatywa – doprowadziłyby do „bezprecedensowego chaosu”.

Z kolei sędzia Brett Kavanaugh zadawał pytania praktyczne: „Co mają zrobić szpitale z noworodkiem? Jak mają postępować urzędnicy stanowi?” Odpowiedź Sauera, że „federalni urzędnicy będą musieli to rozstrzygnąć”, została przyjęta z wyraźnym sceptycyzmem.

Ogólnokrajowe nakazy: konieczność czy nadużycie?

Sędzia Samuel Alito zauważył, że 680 sędziów federalnych mogłoby teoretycznie wydawać sprzeczne ogólnokrajowe nakazy – co samo w sobie mogłoby wywołać chaos prawny. Jednocześnie jednak wyraził wątpliwość, czy rozwiązania zaproponowane przez administrację rzeczywiście wyeliminowałyby problem.

Prezes Sądu John Roberts sugerował, że może lepiej byłoby pozwolić sądom apelacyjnym rozpatrzyć sprawy gruntownie, zanim trafią one w trybie pilnym do Sądu Najwyższego.

Rozstrzygnięcie spodziewane jest wczesnym latem.

Źródło: npr
Foto: YouTube, Fred Schilling, Collection of the Supreme Court of the United States
Czytaj dalej

News USA

Sąd Najwyższy rozpatrzy zarządzenie Trumpa o ograniczeniu obywatelstwa z urodzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłucha ustnych argumentów w sprawie budzącego kontrowersje zarządzenia Prezydenta Donalda Trumpa, ograniczającego prawo do obywatelstwa z tytułu urodzenia. Sprawa ma ogromne znaczenie nie tylko dla interpretacji 14. Poprawki do Konstytucji, ale także dla przyszłości ogólnokrajowych nakazów sądowych, które stały się istotnym narzędziem walki politycznej.

Zarządzenie Donalda Trumpa, wydane 20 stycznia 2025 roku, stanowi, że dziecko urodzone w USA nie powinno automatycznie uzyskiwać obywatelstwa, jeśli:

  • jego matka przebywała w kraju nielegalnie,
  • ojciec nie był obywatelem USA ani legalnym rezydentem,
  • lub matka przebywała legalnie, ale tymczasowo, a ojciec również nie spełniał powyższych kryteriów.

Administracja Trumpa twierdzi, że 14. Poprawka nie gwarantuje obywatelstwa wszystkim urodzonym na terytorium USA, w szczególności dzieciom nielegalnych imigrantów.

Dekret uderza w obowiązującą od ponad wieku interpretację, sięgającą orzeczenia USA przeciwko Wong Kim Ark (1898), w którym Sąd Najwyższy uznał, że każde dziecko urodzone na terytorium USA (nawet dziecko chińskich imigrantów) nabywa obywatelstwo z mocy prawa.

Sędziowie federalni kontra Trump

Trzy sądy federalne — w Maryland, Waszyngtonie i Massachusetts — błyskawicznie zablokowały wykonanie zarządzenia. W uzasadnieniach wskazywano, że interpretacja Donalda Trumpa jest sprzeczna z literą i duchem 14. Poprawki, a także z wcześniejszymi orzeczeniami Sądu Najwyższego.

Sędzia federalny John Coughenour stwierdził, że „nielegalni imigranci również podlegają jurysdykcji USA” w rozumieniu poprawki.

Opowiedział się za ogólnokrajowym zakazem stosowania zarządzenia, argumentując, że jego ograniczenie tylko do wybranych stanów byłoby nieskuteczne — ponieważ dzieci urodzone w innych stanach mogłyby łatwo podróżować do stanów objętych zakazem i korzystać z przysługujących tam świadczeń.

Spór o kompetencje sądów i zasięg ich decyzji

Kluczowym elementem rozprawy w Sądzie Najwyższym nie będzie jednak samo obywatelstwo, ale pytanie, czy sędziowie federalni nie przekraczają swoich uprawnień, wydając zakazy obowiązujące w całym kraju — tzw. nationwide injunctions.

Administracja Trumpa zwróciła się do Sądu Najwyższego o tymczasowe zawieszenie tych nakazów, zanim sądy niższej instancji przeanalizują konstytucyjność samego zarządzenia.

Prokurator Generalny D. John Sauer podkreślił w piśmie z 7 kwietnia, że w drugiej kadencji Trumpa wydano już ponad dwukrotnie więcej takich nakazów, niż miało to miejsce w analogicznym okresie prezydentury Joe Bidena.

“Te nakazy udaremniają kluczowe polityki administracji — od bezpieczeństwa granic, przez dyplomację, aż po gotowość militarną” – stwierdził Sauer.

Z kolei przeciwnicy Donalda Trumpa – w tym Prokurator Generalny stanu New Jersey Jeremy Feigenbaum i adwokatka Kelsi Corkran – będą bronić zasadności ogólnokrajowych zakazów jako koniecznego narzędzia ochrony praw obywateli i kompetencji władz stanowych.

Polityczne i prawne konsekwencje rozprawy

Sprawa nabiera szczególnej wagi również w kontekście szerszej debaty o roli władzy sądowniczej. Republikanie, w tym Senator Chuck Grassley, krytykują praktykę wydawania ogólnokrajowych zakazów jako sprzeczną z konstytucyjnym ograniczeniem kompetencji sądów do „spraw i kontrowersji”, a nie do tworzenia polityki.

W Kongresie trwają już prace nad ustawą ograniczającą możliwość wydawania takich decyzji.

Jaką decyzję podejmie Sąd Najwyższy?

Choć głównym celem rozprawy będzie ocena zasadności ogólnokrajowych nakazów, Sąd Najwyższy może również wstępnie odnieść się do konstytucyjności zarządzenia Trumpa. Sędziowie mogą także wskazać wytyczne co do tego, kiedy i w jakich przypadkach sędziowie niższej instancji mogą ingerować w politykę administracyjną.

Orzeczenie może mieć długofalowe skutki dla równowagi między władzą wykonawczą, sądowniczą i stanowienia prawa — a także przesądzić o przyszłości obywatelstwa z urodzenia w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/Camrocker/, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu