Połącz się z nami

News USA

NAB 2022 Największe Targi Radiowo-Telewizyjne na świecie w Las Vegas

Opublikowano

dnia

Po przerwie pandemicznej ruszyły bardzo oczekiwane przez profesjonalistów targi technologiczne. Wykłady, dyskusje o przyszłości chociażby radia, treningi czy wreszcie nowości sprzętowe, to wszystko dla ludzi, którzy tworzą media na całym świecie.

W tym roku skromniej. Zabrakło przedstawicieli Chin i Tajwanu, którzy swoimi produktami wypełniali co roku przynajmniej połowę jednej z hal wystawowych. Reprezentacja ich była symboliczna i sprowadzała się do firm, które mają siedziby w USA.

W tym roku każdy z producentów czy wystawców – w obawie przed odwołaniem wydarzenia – kalkulował czy warto. Okazało się, że było warto, bo spragniona publiczność zawodowców dopisała.

W poniedziałek na hali centralnej było jak w kościele na sumie.

Zabrakło jednak kilku poważnych graczy i inżynierów. Nie było amerykańskiej potęgi technologicznej Tellosa Communications, twórcy najlepszego radiowego procesora emisyjnego – Omnii. Nie było twórcy jednego z kilku najlepszych systemów do produkcji obrazu firmy Newtek.

Zabrakło także giganta technologii chmurowych rozwiązań dla producentów wideo firmy Wowza. Był jednak jej największy konkurent czyli Telestream, ale także AWS czyli rozwiązania oparte na serwerach Amazon. Nie było czasu na nudę.

Z tegorocznych targów jasno wynika, że cała technologia idzie w stronę produkcji w chmurze i streamingowania.

Nie ma już znaczenia miejsce zamieszkania. Raz wysłany na serwer film można komfortowo montować całymi grupami ludzi w różnych częściach świata. Takie rozwiązania pokazali wszyscy liczący się w branży oprócz wspomnianych, także Ross, LiveU czy Avid.

Walka na kompresory obrazu i dźwięku, aby przy minimalnej stracie jakości przesyłać najlepszej jakości obraz i to z maksymalnym opóźnieniem nie większym niż 1 sekundy, a często 0.2 sekundy, sprowadza się do walki między dwoma rozwiązaniami albo WebRTC albo HESP.

Belgijska firma Theo pokazała protokół HESP i można było spaść z krzesła.

Obecna transmisja obrazu w internecie wykorzystuje protokoły HLS/DASH czy LL HLS/LL DASH a opóźnienia sięgają nawet 1 minuty. W nowej technologii będziemy mogli realnie powiedzieć, że transmitujemy obraz w czasie rzeczywistym, bo to co będzie wychodziło z naszej kamery inni zobaczą w internecie z minimalnym opóźnieniem czyli około 0.5 sekundy.

Firma Sony trzyma się swojego nieprawdopodobnego rozwiązania nowego kodeka HEVC do zamiany olbrzymich plików filmowych do małych objętości i to bez straty jakości. Aż trudno w to uwierzyć, ale widziałem to na własne oczy, a oczy nie kłamią.

Ten kodek, który jest nowym pokoleniem kodeków H-265 robi wrażenie i już stosowany jest chociażby w aparatach typu mirrorless Sony 7R. Problem jednak w tym, że inni niekoniecznie chcą go zastosować.

Na ogromnym stoisku Blackmagica rozmawiałem z szefem projektów i okazuje się, że firma nie zamierza wypuszczać urządzeń streamingowych z tym właśnie kodekiem od Sony czyli HEVC. Trzyma się obecnej technologii i kodeków H-264.

Takich sytuacji w branży technologicznej jest znacznie więcej. Dopiero po kilku latach okaże się, która koncepcja zwycięży. I jakie rozwiązania będziemy mogli stosować bez ograniczeń tak zwanych integracyjnych.

Na tegorocznych targach NAB 2022 zaskoczeniem były firmy z Europy, które zobaczyłem po raz pierwszy. Przyjechał główny inżynier duńskiej firmy Skaarhoj. Wielkie odkrycie w produkcji mikserów i sterowników wizji. Przyjechali najlepsi integratorzy radiowi z Wysp Brytyjskich firma Broadcast Bionics.

Był sam Bob Orban, twórca kompresora audio. Jego zespół pokazał znany procesor Optimo, ale w zupełnie innej odsłonie. Program uzbrojony teraz po zęby w serwer Della Power Edge 340 i nowe Nody potrafi procesować w jednym czasie 400 stacji radiowych czy kanałów tematycznych.

Firma zapowiada, że urządzenie będzie mogło z powodzeniem rozprawić się z tysiącem stacji, a to już robi ogromne wrażenie.

Jednym słowem cztery dni targów to za mało, żeby gruntownie zorientować się co się nowego święci w technologii, ale wystarczająco dużo, aby zacząć po targach śledzić poczynania tych, dzięki którym nasza komunikacja przez media będzie w nieodległej przyszłości jeszcze przyjemniejsza i doskonalsza technicznie.

Sławomir Budzik

News Chicago

Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek w Joliet otwarto nową stację ładowania pojazdów elektrycznych, wspieraną przez niemal półmilionową dotację ze środków stanowych. To pierwsza z wielu stacji, które mają powstać w Illinois w ciągu najbliższych 18 miesięcy w ramach rozbudowy infrastruktury EV, niezbędnej do realizacji ambitnego celu stanu – miliona pojazdów elektrycznych na drogach do 2030 roku.

Nowa stacja w Joliet to symbol transformacji energetycznej stanu, wspieranej przez programy dotacyjne i ustawodawstwo promujące czystą energię. Dzięki funduszom z programu Rebuild Illinois oraz ustawy Climate and Equitable Jobs Act (CEJA) z 2021 roku, Veterans Energy Team we współpracy z Joliet Park District zainstalował 12 portów ładowania w dwóch lokalizacjach, dodając jeszcze cztery dzięki innym środkom.

Łączna wartość projektu wyniosła 480 000 USD.

Podczas uroczystego otwarcia nowej stacji, Gubernator J.B. Pritzker podkreślił znaczenie zmniejszenia emisji z transportu dla ochrony zdrowia publicznego i klimatu, mówiąc: „Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spowodowanego transportem ma kluczowe znaczenie dla zdrowej przyszłości naszych dzieci i naszej planety”.

Program dotacyjny zakłada również budowę stacji co 50 mil przy każdej autostradzie, by zapewnić wygodny dostęp do ładowarek dla kierowców w całym stanie.

Obecnie w Illinois jest około 120 000 pojazdów elektrycznych, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 2017 roku.

Jednak infrastruktura ładowania nie nadąża za rosnącą liczbą EV. Średnia liczba samochodów przypadających na jeden port ładowania w Illinois wynosi 31, co jest wyższym wskaźnikiem niż średnia krajowa wynosząca 26. Choć liczba stacji ładowania wzrosła o 600% od 2017 roku, nadal pozostaje w tyle za rosnącym popytem.

W tym kontekście programy dotacyjne CEJA i Rebuild Illinois mają kluczowe znaczenie. Tylko w tej rundzie finansowania przeznaczono 44 miliony dolarów na budowę około 2000 nowych portów, co zwiększy ich liczbę w stanie o 47%. Kolejne dotacje mają przyspieszyć rozwój tej infrastruktury.

Ekonomiczne i społeczne korzyści inwestycji w EV

Programy te to nie tylko sposób na realizację celów związanych z ochroną środowiska. Według Marcusa Evansa, głównego sponsora CEJA, inwestycje w ładowarki EV przynoszą także korzyści ekonomiczne. Prace przy instalacji ładowarek, w dużej mierze wykonywane przez związki zawodowe i prywatnych pracowników, to przykład synergii między ochroną środowiska a rozwojem gospodarczym.

Przyszłość rynku EV w Illinois

Mimo postępów w rozwoju infrastruktury ładowania, rynek EV w Illinois spowolnił. Liczba nowych rejestracji EV spadła o 9,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co odbiega od wcześniejszego tempa wzrostu, które mogło zapewnić osiągnięcie celu miliona pojazdów do 2030 roku.

Jeśli ten trend się utrzyma, Illinois zabraknie prawie 200 000 rejestracji, aby zrealizować założenia CEJA.

 

Źródło: wttw
Foto: Governor J.B. Pritzker
Czytaj dalej

News USA

Rynek nieruchomości ożywił się po wrześniowych spadkach stóp procentowych

Opublikowano

dnia

Autor:

W październiku rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych odnotował wzrost sprzedaży istniejących domów, napędzany przez wcześniejszy spadek stóp procentowych kredytów hipotecznych. Według raportu Redfin z 15 listopada, sprzedaż wzrosła o 1,6% w ujęciu miesięcznym, co stanowiło największy skok od stycznia 2022 roku. Roczny wzrost sprzedaży wyniósł 1,7%, po raz pierwszy przekraczając wynik z poprzedniego roku od listopada 2021 r.

Zainteresowanie zakupem domów wzrosło pomimo 5,2-procentowego wzrostu mediany cen sprzedaży, która obecnie wynosi 435 313 USD. Agencja Redfin wskazała, że spadek średniej stopy procentowej 30-letniego kredytu hipotecznego we wrześniu, do poziomu 6,08%, zwiększył siłę nabywczą Amerykanów, co skłoniło wielu do powrotu na rynek nieruchomości.

„Obserwując spadające stopy procentowe, wielu kupujących ruszyło z oglądaniem domów i składaniem ofert we wrześniu, co doprowadziło do wzrostu liczby oczekujących na sprzedaż. Wiele z tych transakcji zamknięto w październiku, co przyczyniło się do wzrostu sprzedaży” — podkreślili przedstawiciele Redfin.

Jednak trend ten nie utrzymał się w październiku, gdy stopy znów wzrosły do 6,72%.

Stayce Mayfield, agentka Redfin Premier z St. Louis, zauważyła, że po wzroście stóp procentowych aktywność kupujących wyhamowała. „Wielu kupujących, którzy liczyli na niższe stopy, jest teraz zaskoczonych ofertami na poziomie 7% zamiast oczekiwanych 6%”, powiedziała. Podobne rozterki mają sprzedający, którzy zaciągnęli kredyty po niskich stopach w czasie pandemii i teraz zastanawiają się nad sprzedażą.

Raport Zillow z 18 listopada wskazał, że wrześniowy spadek stawek pozwolił średniozamożnym rodzinom na zakup około 27% domów na rynku – to najwyższy wskaźnik od lutego poprzedniego roku. Pomimo tego, przyszłość stawek kredytów hipotecznych pozostaje niepewna.

Zillow spodziewa się spadku stawek w 2025 r., ale prognozy mogą się zmieniać wraz z nowymi danymi gospodarczymi.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: istock/Feverpitched/
Czytaj dalej

News Chicago

Gurnee Mills rozszerza ofertę zapowiadając pięć nowych sklepów na północnych przedmieściach

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum handlowe Gurnee Mills, popularna destynacja zakupowa na północnych przedmieściach Chicago, ogłosiło otwarcie pięciu nowych sklepów, które wzbogacą ofertę kompleksu już w ciągu najbliższego półtora roku. Ta ekspansja wpisuje się w szerszy trend renowacji i modernizacji centrów handlowych w całym rejonie Chicago, które intensywnie inwestują w odświeżenie swoich przestrzeni.

Obecnie Gurnee Mills, znane z blisko 200 sklepów outletowych, ekonomicznych i detalicznych, przygotowuje się na przyjęcie nowych najemców, którzy zaspokoją potrzeby miłośników mody, obuwia oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Nowe sklepy w Gurnee Mills:

  1. Boot Barn – lider sprzedaży odzieży westernowej i roboczej, oferujący marki takie jak Wrangler, Ariat i Justin.
  2. HEYDUDE – producent lekkiego obuwia dla mężczyzn i kobiet, które cieszy się opinią wyjątkowo wygodnych i oddychających.
  3. Primark – międzynarodowy detalista odzieży, znany z modnych ubrań po przystępnych cenach, oferujący produkty dla całej rodziny oraz kosmetyki i artykuły gospodarstwa domowego.
  4. Reclectic – outlet URBN sprzedający produkty z marek takich jak Anthropologie, Free People i Urban Outfitters, a także używane przedmioty z platformy Nuuly.
  5. rue21 – sklep z modą dla młodzieży, gdzie nowe kolekcje pojawiają się codziennie.

Rozszerzenie oferty handlowej to nie jedyne zmiany w Gurnee Mills. Na początku tego roku centrum handlowe zapowiedziało otwarcie nowych restauracji i obiektów rozrywkowych, o czym informowaliśmy tutaj. Wśród nich znalazły się Fave Pizza, RamenYa z kuchnią japońską oraz tajska restauracja Thai Esane.

Dodatkowo, planowane jest otwarcie wielofunkcyjnego obiektu rozrywkowego, w którym znajdą się kręgielnia, gry zręcznościowe, karaoke oraz strefa dla dzieci.

Daty otwarcia nowych sklepów

Przedstawiciele centrum handlowego Gurnee Mills podali, że otwarcie sklepu Reclectic planowane jest na 23 listopada, a HEYDUDE powita klientów 1 stycznia. Aktualne informacje o kolejnych otwarciach będą dostępne na stronie internetowej Gurnee Mills.

21 listopada w godzinach od 6.00PM do 7.00PM centrum handlowym zaplanowano uroczysta paradę i powitanie Św. Mikołaja. W kolejnych dniach świątecznego okresu będzie można robić sobie z nim zdjęcia. W tym celu konieczna jest rezerwacja, którą trzeba zrobić tutaj.

Źródło: nbc
Foto: Gurnee Mills
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu