Połącz się z nami

News USA

21 marca był świętem osób z zespołem Downa. ” Dla Ciebie zmienię świat” mówi mama 2-letniego chłopca z Aurory

Opublikowano

dnia

W poniedziałek, 21 marca, obchodzony był  Światowy Dzień Zespołu Downa, inicjatywa, która ma na celu podniesienie świadomości na temat tej choroby genetycznej. Dla mamy z Illinois wiadomość, że jej syn jest chory, była kluczowym punktem zwrotnym, który przyniósł więcej sensu i radości jej życiu i rodzinie.

Według Centers for Disease Control and Prevention CDC, około 6000 dzieci urodzonych w USA każdego roku ma zespół Downa.

Kati Martinez z Aurora w stanie Illinois planowała świętować 21 marca ze swoim synem Micahem, który ma trisomię chromosomu 21.

Nie wiedziała, że ma zespół Downa, dopóki nie urodziła go 21 października 2019 r. Postanowiła podzielić się tym osobistym momentem, w którym ona i jej mąż, Abe Martinez, dostali diagnozę Micaha, by zwiększyć świadomość innych.

29-letnia Martinez udostępniła na Instagramie i TikTok klip wideo w sali operacyjnej szpitala, na którym jej mąż przekazuje jej wiadomość.

„Moją pierwszą reakcją było: ‘Co? ‘Nie ma mowy, zauważyliby to na usg”, wspomina Martinez.

„(Mąż) Zauważył, że Micah był jakby spuchnięty, ponieważ od urodzenia zaakcentowane są takie cechy zespołu Downa jak oczy w kształcie migdałów, brak mostka nosowego, fałd na szyi – więc takie rzeczy były tylko trochę bardziej zaakcentowane, a Abe od razu zauważył.”

Diagnoza zespołu Downa może początkowo wydawać się druzgocąca lub przerażająca, ale po początkowym szoku Martinez powiedziała, że ​​czuła się spokojna.

Pamiętam, jak powiedziałam mu: „Nic mu nie będzie. Będzie dobrze”” – kontynuuje Martinez.

Martinez, była nauczycielka edukacji specjalnej, jest teraz orędownikiem zespołu Downa. „Myślę, że kiedy zostałam mamą Micaha, zostałam rzeczniczką”.

„Po prostu zdecydowałam się udostępnić te klipy, ponieważ uważałam, że to jest pomocne i pomyślałam, że wiele osób prawdopodobnie przechodzi przez to samo, co my” – wyjaśniła Martinez.

„W tym filmie właśnie powiedziałam:„ Twoje uczucia są ważne ”, ponieważ nie wiem, czy naprawdę można to pokazać w 30-sekundowym klipie, ale mieliśmy cały szereg emocji. To było jak niespodzianka, zamieszanie, szczęście, spokój, ale smutek też dla niego, bo wiedzieliśmy, że ma przed sobą długą drogę.”

Ale pomimo życiowej drogi Micaha, Martinez powiedziała i jej mąż są podekscytowani swoim synem, który jest teraz starszym bratem 8-miesięcznej Mackenzie.


„Jego perspektywa wygląda świetnie. Oczekujemy, że zrobi wszystko, co zrobiłaby nasza córka. Na przykład nie zamierzamy traktować go inaczej” – mówi Martinez.

„Zdecydowanie nie zamierzamy ignorować tego, że ma zespół Downa i będziemy to świętować, ale oczekujemy od niego tego samego, czego oczekiwalibyśmy od Mackenzie. Oczekujemy, że pójdzie do szkoły i będzie się uczyć, starać się jak najlepiej i oczekujemy, że pójdzie na studia, zrobi karierę i będzie zarabiał na życie.”

Micah, który ma teraz 2 lata, jest aktywny i energiczny, pomimo hipotonii, czyli niskiego napięcia mięśniowego.

„Jest kulą ognia. Ma dużo energii.” – opowiada Martinez. „Uwielbia, kiedy tańczymy i śpiewamy, i uwielbia, gdy czytamy mu książki. Wita się ze wszystkimi w sklepie spożywczym. Więc jest bardzo towarzyski”.

„Micah wnosi tyle błogosławieństwa do naszego życia. Jest integralną częścią naszej rodziny. Absolutnie go kochamy” – dodaje.

Martinez uważa, że potrzebna jest większa świadomość dotycząca zespołu Downa.

„Nie obrażają nas żadne [negatywne komentarze], ponieważ rozumiemy, że zawsze będę  ludzie, którzy będą mówić to, co mówią. Pochodzą z miejsca  gniewu i nienawiści, więc moim celem jest szerzenie pozytywnego nastawienia” – wyjaśnia Martinez.

„Normalnie nie odpowiadałabym na nienawistne komentarze, ale kiedy są one skierowane do grupy ludzi i mojego dziecka, czuję, że muszę się odezwać i coś powiedzieć. Więc mówię coś, ale w pozytywnym świetle” – dodaje.

„Do niedawna [osoby z zespołem Downa] nie mieli takich samych możliwości, jak wszyscy inni”.

„Mają o wiele więcej przed sobą i mogą zrobić o wiele więcej, ponieważ mają teraz swoje prawa.”

“Myślę więc, że w przyszłości, będziemy lepiej sobie radzić i widzieć jak więcej osób z zespołem Downa jest bardziej niezależnych, jeździ samochodem, jedzie do pracy, tego typu rzeczy, o których być może wcześniej nie pomyślałeś”.

Martinez mówi, że ​​wciąż się uczy, podążając za Micahem w jego wyjątkowej podróży.

„Cały czas nie doceniam Micaha podświadomie” – opowiada.

„Pewnego dnia kupiłam mu puzzle i przyniosłam je do domu, i zastanawiałam się nad tym, ponieważ uważałam, że ta układanka jest dla niego zbyt skomplikowana.” A on po prostu sobie z nią poradził.

„Myślę, że w społeczeństwie zamknęliśmy wiele osób z zespołem Downa, ponieważ nie daliśmy im możliwości zdobycia wykształcenia, nauczenia się jazdy samochodem, nawiązania związku, zawarcia małżeństwa, a oni mogą zrobić te wszystkie rzeczy i zdecydowanie myślimy: „Nie sądzę, ponieważ mają zespół Downa”. A tak naprawdę nie jest”.

Martinez dodała, że ​​ma specjalną wiadomość dla swojego syna i każdego dotkniętego zespołem Downa.

“Micah. Nie zmieniłabym cię dla świata. Ale dla ciebie zmienię świat” – mówi.

„A dzisiaj świętujemy Ciebie. Świętujemy każdą osobę z zespołem Downa”.

 

 

 

 

Źródło: goodmorningamerica
Foto: You Tube, Kati Martinez

News USA

Bezpośredni pociąg z Polski do Chorwacji rusza już w przyszłym miesiącu

Opublikowano

dnia

Autor:

pkp pociąg polska

Polska uruchamia bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją – jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Informację potwierdził premier Donald Tusk w niedzielę. Nowe połączenie obsługiwane będzie przez państwowego przewoźnika PKP Intercity i ruszy już w czerwcu. Skład będzie kursował cztery razy w tygodniu.

“W końcu mamy BEZPOŚREDNIE połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji!” – ogłosił premier Tusk za pośrednictwem platformy X.

Prace nad uruchomieniem trasy trwały od kilku miesięcy. Już w kwietniu minister infrastruktury Dariusz Klimczak informował, że prowadzone są zaawansowane rozmowy pomiędzy PKP Intercity a kolejami krajów, przez które ma przebiegać trasa pociągu.

Zgodnie z planem, nowy nocny pociąg połączy Warszawę z Rijeką – chorwackim portem nad Adriatykiem. Po drodze zatrzyma się m.in. na stacjach w południowej Polsce, Czechach, Austrii i Słowenii. Podróż potrwa około 19 godzin, a ceny biletów w jedną stronę mają zaczynać się od 200 zł (ok. 50 euro).

Według informacji serwisu Rynek Kolejowy, skład będzie wyruszał z Warszawy około godziny 2:00PM i dotrze do Rijeki przed 9:00AM następnego dnia. W drogę powrotną pociąg ruszy z Chorwacji około godziny 7:00PM, przyjeżdżając do stolicy Polski przed 2:00PM.

Projekt uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego między Polską a Chorwacją był rozważany już od 2021 roku, jednak jego realizację opóźniła pandemia COVID-19 oraz związane z nią ograniczenia logistyczne.

Chorwacja pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków – w 2024 roku kraj ten odwiedziło ponad 1,2 mln polskich turystów, generując łącznie 7,1 mln noclegów – podaje portal Total Croatia.

“To nie tylko połączenie z jednym z naszych ukochanych wakacyjnych kierunków. To także zaproszenie dla Chorwatów do odkrywania Polski – a wiemy, że darzą nasz kraj wielką sympatią” – mówił w kwietniu minister Klimczak.

rijeka chorwacja bałkany

Rijeka, Chorwacja

PKP Intercity, największy przewoźnik kolejowy w Polsce, świadczy usługi między największymi miastami w kraju i za granicą. W 2024 roku firma przewiozła 78,5 mln pasażerów – o 15% więcej niż rok wcześniej i aż o 33% więcej niż w 2022 roku.

Więcej szczegółów dotyczących połączenia i sprzedaży biletów dostępnych jest na stronie PKP Intercity oraz w punktach sprzedaży.

Źródło; nfp
Foto: PKP, istock/ xbrchx/
Czytaj dalej

News USA

Zaginioną mieszkankę Georgii odnaleziono żywą po 3 tygodniach w górach Sierra Nevada

Opublikowano

dnia

Autor:

27-letnia Tiffany Slaton z Jeffersonville w stanie Georgia została odnaleziona żywa po trzech tygodniach od zaginięcia podczas samotnej wędrówki po górach Sierra Nevada w Kalifornii. Kobieta przetrwała trudne warunki pogodowe, schroniwszy się w opustoszałej chacie, do której dostęp był zablokowany przez grubą warstwę śniegu.

Zaginięcie i rozpoczęcie poszukiwań

Rodzina Slaton zgłosiła zaginięcie Tiffany 29 kwietnia, kiedy kontakt z kobietą urwał się na dziewięć dni. Śledczy ustalili, że po raz ostatni widziano ją 20 kwietnia w pobliżu jeziora Huntington, około 62 mil na wschód od Fresno. Cztery dni później pojawiła się w sklepie Cressman’s General Store, położonym około 18 mil od jeziora, po czym ślad po niej zaginął.

Służby prowadziły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania – przeszukano ponad 600 mil kwadratowych, jednak zaspy śnieżne uniemożliwiły dotarcie do wielu rejonów, w tym rejonu Kaiser Pass. Pomimo użycia śmigłowców, nie udało się zlokalizować żadnych śladów zaginionej.

Odnalezienie przez przypadek

Przełom nastąpił w środę, gdy odśnieżono drogę prowadzącą przez Kaiser Pass. Christopher Gutierrez, właściciel Vermilion Valley Resort, udał się na teren swojej posesji, by przygotować się do sezonu letniego. W jednej z wynajmowanych chatek zauważył otwarte drzwi i ślady obecności człowieka.

“Widziałem buty, otwarte drzwi i pomyślałem, że to pewnie wędrowiec, który schronił się przed burzą śnieżną” – relacjonował Gutierrez. “Gdy zbliżaliśmy się do domku, nagle pojawiła się Tiffany. Wyskoczyła jak jeleń w świetle reflektorów. Nie powiedziała ani słowa, po prostu podbiegła i rzuciła się na mnie z uściskiem.”

Christopher Gutierrez natychmiast przetransportował Slaton do Kaiser Pass, gdzie czekali już ratownicy i służby medyczne. Kobieta była odwodniona, ale ogólnie w dobrym stanie. Została przewieziona do szpitala na obserwację.

Reakcja rodziny i służb

Rodzice Tiffany, którzy planowali przyjazd w rejon poszukiwań, dowiedzieli się o odnalezieniu córki podczas zakupów.

“Trudno było powstrzymać łzy i ekscytację” – powiedział ojciec Slaton. “Wiedziałam, że ją odnaleźli. Bobby płakał, a ja po prostu musiałam kogoś przytulić” – dodała jej matka.

Biuro Szeryfa Powiatu Fresno przyznało, że choć w przeszłości zdarzało się, że ludzie przetrwali kilka dni w trudnym, górskim terenie, przeżycie trzech tygodni bez kontaktu ze światem to sytuacja bez precedensu.

„Cud” i lekcja przetrwania

Christopher Gutierrez powiedział, że celowo pozostawia niektóre chaty otwarte właśnie z myślą o przypadkach takich jak ten – jako potencjalne schronienie dla zagubionych wędrowców. Odnalezienie Tiffany Slaton nazwał „cudem” i podkreślił, że kobieta wybrała mało uczęszczany szlak, co mogło utrudnić jej odnalezienie, ale też zapewniło spokój i bezpieczeństwo w czasie kryzysu.

Źródło: cbs
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Fresno
Czytaj dalej

Kościół

Katolicką matkę dziesięciorga dzieci uhonorowano tytułem „Regina Matrum” 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeanne Vath Ory, matka dziesięciorga dzieci i babcia 30 wnucząt, została uhonorowana przez arcybiskupa Nowego Orleanu Gregory’ego Aymonda prestiżowym tytułem „Regina Matrum”, czyli „Królowej Matek” 2025 roku. Uroczystość odbyła się 12 maja podczas specjalnej mszy czuwania w jej rodzinnej parafii — St. Joan of Arc w LaPlace.

Tytuł Regina Matrum to wyjątkowa tradycja Archidiecezji Nowego Orleanu, zapoczątkowana w 1947 roku. Nagroda przyznawana jest co roku jednej katolickiej matce, która w swoim życiu uosabia ideały macierzyństwa, wiary i służby rodzinie oraz wspólnocie.

„To kobiety, które niekoniecznie są na pierwszym planie, ale cicho, wytrwale i z oddaniem służą swojej rodzinie, parafii i Bogu” — powiedziała Kim Roberts, przewodnicząca kapituły nagrody i była liderka Council of Catholic School Co-operative Clubs.

Głęboko zakorzeniona tradycja

Nagroda Regina Matrum ma dla Jeanne Ory również osobiste znaczenie. Jest ona wnuczką Florence Dunn Vath, szóstej laureatki tego wyróżnienia, oraz siostrzenicą Theresy Vath Bourgeois, uhonorowanej w 2000 roku. To wielopokoleniowa tradycja wiary i oddania Kościołowi.

Przez lata Ory aktywnie angażowała się w życie swojej parafii. Pełniła różne funkcje w komitetach, posługiwała w duszpasterstwie i prowadziła inicjatywy pomocowe. Współtworzyła również Kongres Różańcowy — trwające od ponad dekady lokalne dzieło modlitewne.

Wyróżnienie z serca wspólnoty

Nagroda Regina Matrum to nie tylko wyraz wdzięczności, ale też inspiracja dla innych kobiet — przypomnienie, że heroizm codziennego macierzyństwa, cicha służba i głęboka wiara mają ogromne znaczenie w życiu Kościoła i wspólnoty.

„To nasz sposób, by wyróżnić kobiety, które twardo stąpają po ziemi, wykonując Boże dzieło i utrzymując Maryję w centrum swojej rodziny” — podsumowała Kim Roberts.

Zródło: cna
Foto: Kim Roberts
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu