Połącz się z nami

News USA

USA jest z Polską i innymi krajami NATO. Kamala Harris spotkała się z Andrzejem Dudą

Opublikowano

dnia

Kamala Harris w Warszawie. Wiceprezydent USA starała się wzmocnić więzy współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Między głowami państw nastąpił wyraźny rozdźwięk w sprawie dostarczenia Ukrainie myśliwców.

„Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe pomóc Ukrainie i narodowi Ukrainy, kropka”

– powiedział Harris podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

Była to dyplomatyczna odpowiedź na sytuację, która rozgniewała niektórych amerykańskich urzędników i skomplikowała wizytę Harris.

W Warszawie Harris występuje jako emisariusz amerykańskiej determinacji do ochrony sojuszników z NATO na wschodniej flance i podkreśliła to zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa regionu, ogłaszając dostawę do Polski dwóch nowych systemów rakiet Patriot.

REKLAMA REKLAMA

Zobowiązała się również do większego wsparcia humanitarnego, ogłaszając nową pomoc w wysokości 53 milionów dolarów i mówiąc, że Stany Zjednoczone pomogą krajom takim jak Polska, do których ogromna liczba uchodźców uciekła przed walkami.

Spotkała się później tego dnia z siedmioma osobami, które Biały Dom określił jako „przesiedlonych”

„Przeszliście tak wiele. A ludzie przy tym stole reprezentują grubo ponad milion osób” – powiedziała.

Zamieszanie wokół dostarczania myśliwców na Ukrainę ostatecznie stało się dyskusyjne, gdy Pentagon kategorycznie odrzucił pomysł przeniesienia ich w ogóle, powołując się na kwestie logistyczne i strategiczne.

Ale to było dopiero po niezręcznym epizodzie z ofertą Polski, by dostarczyć odrzutowce do USA – które następnie mogły dostarczyć je na Ukrainę – wprawił urzędników Białego Domu w zdziwienie i do pewnego stopnia zirytowanie.

Kamali Harris powierzono zadanie załagodzenia sprawy. Oferta Polski miała na celu uniknięcie pojawienia się Polski bezpośrednio zbrojącej Ukrainę, a Duda oświadczył, że przed podjęciem tego kroku chciałby mieć poparcie innych członków NATO.

Propozycja ta stworzyła jednak zagadkę dla USA, które również chcą uniknąć bezpośredniego konfliktu z Rosją.

Harris pominęła bezpośrednie odniesienie się do tej kwestii podczas konferencji prasowej, a zamiast tego podkreśliła wsparcie militarne, jakie Stany Zjednoczone już zapewniają Ukrainie bez sił powietrznych.

Jej główne przesłanie było jednak niekoniecznie skierowane do Ukraińców, ale do ludzi żyjących w krajach położonych na zachód, którzy obserwują rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i zastanawiają się, co jeszcze zrobi.

Zapewniła, że ​​dopóki kraje będą w NATO, USA podejmą działania w ich obronie.

„Stany Zjednoczone są gotowe do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie traktują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich”

– powiedziała Harris.

Harris poinformowała, że ​​jej obecność w Warszawie jest sygnałem amerykańskiego zaangażowania w sojusz.

„Jestem tu w Polsce jako wyraz trwałej i ważnej relacji, która jest od dawna”

„zrobimy wszystko razem w partnerstwie, solidarności, aby wesprzeć co w tej chwili jest konieczne z punktu widzenia potrzeb humanitarnych i bezpieczeństwa Ukrainy i narodu ukraińskiego” – oznajmiła.

Harris  podkreślała twardy pakiet sankcji gospodarczych, jakie Zachód nałożył na Putina, i starała się podkreślić wysiłki mające na celu dalsze pociąganie Rosji do odpowiedzialności za jej działania.

„To, co nas zmusza, to oburzenie moralne, które odczuwają wszystkie cywilizowane narody, gdy patrzymy na to, co się dzieje: niewinni mężczyźni, kobiety, dzieci, babcie, dziadkowie, którzy uciekają przed wszystkim” – stwierdziła Harris.

Dodała, że ​​na Ukrainie trwają „okrucieństwa o niewyobrażalnych rozmiarach”.

Ale powstrzymała się od nazwania działań Rosji na Ukrainie zbrodniami wojennymi.

Duda był bardziej bezpośredni, nazywając zbrodnie wojenne „oczywistymi” na Ukrainie i mówiąc, że uchodźcy przybywający do jego kraju mają na to dowody w swoich telefonach.

Zanim zasiedli do rozmów, Harris przywitał Dudę przy wejściu do Belwederu, ściskając ręce pod słonecznym, błękitnym niebem.

Harris spotkała się najpierw z polskim premierem Mateuszem Morawieckim w budynku kancelarii, przedstawiając główny cel wizyty: potwierdzenie amerykańskiego zaangażowania na rzecz sojuszników wschodniej flanki NATO.

Wiceprezydent odgrywa rolę w uspokojeniu wschodnioeuropejskich państw członkowskich NATO w obliczu obaw, że Rosja może mieć na nich na celowniku.

Urzędnicy poinformowali, że Harris planuje wykorzystać tę podróż do skupienia się głównie na „następnych krokach” w radzeniu sobie z trwającym konfliktem w Europie Wschodniej, w tym przyszłych planach związanych z sankcjami, uchodźcami i pomocą wojskową dla Ukrainy.

Kryzys humanitarny rozwijający się w Europie był widoczny tuż za jej drzwiami.

Po drugiej stronie ulicy od hotelu w Warszawie, gdzie zatrzymała się Harris znajduje się główny dworzec autobusowy, do którego od zeszłego tygodnia przybywają tysiące uchodźców uciekających przed przemocą na Ukrainie.

Wewnątrz wolontariusze w żółtych kamizelkach kierują nowo przybyłych do okienek pomagających w zakwaterowaniu, tłumaczeniu i dalszej podróży.

Długie kolejki owijają się wokół stołów, oferując gorącą kawę i kanapki. Pudełka z podarowanymi ubraniami ustawiane są w rogach, a do wzięcia są stosy pieluszek i produktów dla dzieci.

Nikt im nie powiedział, że wiedział, że amerykański wiceprezydent też jest w Warszawie, mieszkając w sąsiednim hotelu.

Pewna kobieta, która odmówiła podania swojego nazwiska, właśnie przybyła tu z swoją rodziną. Nie wiedziała, że ​​Harris odwiedza Warszawę; w końcu właśnie zakończyła długą podróż z Ukrainy.

Jeśli miała przesłanie dla Stanów Zjednoczonych, było to po prostu: „proszę pomóż Ukrainie”.

 

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube

News USA

Rząd interweniował, strajk zażegnany. Pociągi będą jeździć

Opublikowano

dnia

Autor:

Senat głosował za interwencją, aby zapobiec ogólnokrajowemu strajkowi pracowników kolei, jednocześnie odrzucając propozycję przyznania im rozszerzonego płatnego zwolnienia chorobowego. Prawodawcy twierdzą, że niechętnie posłuchali wezwania prezydenta Bidena do rozwiązania długotrwałego sporu pracowniczego.

W głosowaniu 80 do 15, prawodawcy zgodzili się zmusić związki zawodowe do przyjęcia wcześniejszego układu pracy za pośrednictwem administracji. Środek trafia teraz do Białego Domu, a Biden powiedział, że podpisze go, gdy tylko trafi na jego biurko.

Oczekuje się, że posunięcie to zakończy impas między Union Pacific Corp., CSX Corp. i innymi kolejami towarowymi oraz ponad 115 000 pracowników.

Zgodnie z ustawą o pracy na kolei Kongres może zmusić obie strony do zaakceptowania porozumienia, aby zapobiec szkodom dla gospodarki USA.

Biden oraz republikańscy i demokratyczni prawodawcy powiedzieli, że nie lubią wchodzić w środek sporu, ale nie mogą ryzykować strajku.

REKLAMA REKLAMA

Na początku tygodnia Biden nalegał na podjęcie przez Kongres pilnych działań i ostrzegł, że układ pracy musi zostać zawarty na długo przed 9 grudnia, kiedy wygaśnie okres ugodowy i może rozpocząć się strajk.

Koleje towarowe i związki reprezentujące inżynierów, konduktorów, mechaników i innych pracowników prowadzą negocjacje pracownicze od ponad dwóch lat.

Biały Dom powołał latem panel mediacyjny. Osiem związków ratyfikowało proponowaną umowę, która wyszła z tych rozmów, a cztery nie. Główne punkty sporne dotyczyły harmonogramów pracy i płatnych zwolnień lekarskich.

Pięcioletnia umowa, która zastępuje umowę obejmującą okres od 2015 do 2019 roku, oferuje kolejarzom 24-procentowy wzrost płac w latach 2020-2024.

Pozwala też na jeden dodatkowy płatny dzień wolny, oprócz istniejącego urlopu i płatnego czasu wolnego. Pracownicy pracowali na warunkach starej umowy i otrzymają zwrot wynagrodzenia.

„Zapobiegnięcie strajkowi to zwycięstwo naszego kraju” — powiedziała Suzanne P. Clark, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej.

Po czwartkowych głosowaniach związki wyraziły rozczarowanie odrzuceniem płatnych zwolnień lekarskich i oskarżyły senatorów, którzy głosowali przeciwko temu przepisowi, o przymilanie się do darczyńców korporacyjnych.

Po wejściu w życie układu pracy narzuconego przez Kongres kolejarzom nie wolno strajkować, a związki zawodowe ostrzegają ich, że takie posunięcie jest równoznaczne z rezygnacją z pracy.

Ocenia się, że strajk kosztowałby amerykańską gospodarkę około 2 miliardów dolarów dziennie.

Interwencja Kongresu jest rzadkością w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatni ogólnokrajowy strajk kolei, w 1991 roku, trwał około 24 godzin przed uchwałą Kongresu i  podpisaniem ustawy nakazującej robotnikom powrót do pracy, przez prezydenta George’a H.W. Busha.

15 senatorów, którzy głosowali przeciwko narzuceniu układu pracy w celu zakończenia strajku, reprezentowało zarówno lewe, jak i prawe skrzydło Senatu, począwszy od liberałów, takich jak senator Elizabeth Warren (D., Massachusetts) i Bernie Sanders (I., Vt. ) do konserwatystów, jak Cruz i Hawley.

Powoływali się na różne powody, w tym brak przepisu dotyczącego płatnego urlopu dla pracowników kolei.

„Pracownicy kolei zasługują na coś lepszego. Dlatego głosowałem na „nie””, napisał na Twitterze senator John Hickenlooper (D., Kolorado). Senator Rick Scott (R., Floryda) napisał na Twitterze: „Kongres nie powinien wtrącać się w negocjacje pracownicze”.

 

Źródło: wsj
Foto: YouTube, istock/leolintang
Czytaj dalej

News USA

Święta – czas paczek i kartek. Sprawdź terminy poczty i kurierów by wszystkie dotarły na czas

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie zapomnij o swoich bliskich gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Sprawdź kiedy wysłać paczkę i życzenia, albo zamówić wyjątkowy prezent, tak by wszystko dotarło na czas i sprawiło prawdziwą radość w tym szczególnym czasie.

Poniżej tegoroczne  harmonogramy wysyłek świątecznych w 2022 r. dla głównych amerykańskich firm dostarczających przesyłki, UPS, FedEx i USPS. 

Terminy dostaw FedEx na 25 grudnia 2022 r

Ponieważ w tym roku Boże Narodzenie wypada w niedzielę, nie możesz otrzymać dostawy z dnia na dzień od FedEx. Musisz wysłać przesyłkę FedEx SameDay 23 grudnia, aby przesyłka dotarła przed Bożym Narodzeniem.

Terminy usług FedEx Express Saver, 2Day i Overnight także wypadają w tym roku o jeden dzień wcześniej, ze względu na niedzielny dzień wolny od pracy.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli wybierasz najtańszą opcję, FedEx Ground musisz nadać przesyłkę do 14 grudnia.

Kiedy trzeba nadać paczkę by doszła przed 25 grudnia? (usługa krajowa):

 • FedEx Ground 14 grudnia
 • FedEx Express Saver 20 grudnia
 • FedEx 2Day i 2Day AM 21 grudnia
 • FedEx First Overnight i Priority Overnight 22 grudnia

Przesyłki można też wysłać usługą 2Day, 2Day AM, First Overnight i Priority Overnight dzień później z opcjonalną dostawą w sobotę za 16 USD za paczkę.

Terminy dostaw UPS na 25 grudnia 2022 r

Podobnie jak w przypadku FedEx, terminy dostaw UPS wypadają o jeden dzień wcześniej niż w zeszłym roku.

Oto zalecane daty wysyłki UPS na Boże Narodzenie 2022 r. (usługa krajowa):

 • Ground – sprawdź stronę internetową
 • 3-Day Select 20 grudnia
 • 2nd Air 21 grudnia
 • Next Day Air 22 grudnia

Terminy Poczty Amerykańskiej USPS

Terminy wysyłki paczek na Boże Narodzenie przez pocztę amerykańską są mniej więcej takie same jak w zeszłym roku. Oto daty, które poczta zaleca zaznaczyć w kalendarzu, jeśli chcesz, aby paczki dotarły do ​​25 grudnia.

Terminy wysyłek świątecznych USPS (usługi krajowe, osobne daty dla Alaski i Hawajów):

 • USPS Retail Ground 17 grudnia,  2 grudnia Alaska
 • First Class Mail 17 grudnia, 18 grudnia Alaska, 17 grudnia Hawaje
 • Priority Mail 19 grudnia, 18 grudnia Alaska, 17 grudnia Hawaje
 • Priority Mail Express 23 grudnia, 21 grudnia Alaska, 21 grudnia Hawaje

 

Źródło: cnet
Foto: istock/:fotograv/ Massimo Giachetti/ RayOneMedia/ Andrii Lysenko
Czytaj dalej

News USA

Świat bez Parkinsona, Alzheimera, demencji, niepełnosprawności… Musk i Neuralink mają taką wizję

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciel Twittera i dyrektor generalny Tesli, miliarder Elon Musk, ogłosił w środę duży postęp w dziedzinie innowacji mikroczipów mózgowych opracowanych przez jego firmę Neuralink. Wszczepienie pierwszych urządzeń ludziom ma nastąpić za pół roku.

Potentat biznesowy zapowiedział, że badania kliniczne na ludziach, testujące urządzenie bezprzewodowe, które zostanie wszczepione do mózgu niepełnosprawnych pacjentów by pomóc im w poruszaniu się i ponownej komunikacji, mają rozpocząć się za sześć miesięcy.

Neuralink przeprowadzał testy na zwierzętach w ciągu ostatnich kilku lat, czekając na zgodę organów regulacyjnych USA na rozpoczęcie prób na ludziach.

„Chcemy być bardzo ostrożni i pewni, że będzie działać dobrze, zanim włożymy urządzenie do organizmu człowieka, ale wydaje mi się, że większość naszej dokumentacji złożyliśmy do FDA i prawdopodobnie za około sześć miesięcy powinniśmy móc zastosować Neuralink u człowieka” – powiedział Musk w środę wieczorem w publicznej aktualizacji urządzenia.

REKLAMA REKLAMA

Ostatnia publiczna prezentacja Neuralink w kwietniu 2021 roku pokazała małpę z wszczepionym czipem grającą w grę komputerową za pomocą jedynie mózgu.

Musk uruchomił program Neuralink w 2016 roku w celu opracowania czipa, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić osobom z paraliżem odzyskanie funkcji motorycznych.

Technologia, jeśli się powiedzie, połączy sztuczną inteligencję z ludzkimi możliwościami za pomocą czipa mózgowego.

Musk powiedział, że ma nadzieję, że pomoże to w leczeniu chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera.

Firma działa jednak nieco z opóźnieniem, z powodu oczekiwania na potrzebną zgodę organów regulacyjnych. Według Reutera i pracowników Neuralink firma nie dotrzymała wewnętrznych terminów uzyskania zgody FDA na rozpoczęcie prób na ludziach.

Konkurencyjna firma Synchron pracuje również nad mikroczipem, który pomógłby sparaliżowanym pacjentom komunikować się za pośrednictwem interfejsu mózg-komputer.

Firma uzyskała zgodę FDA latem 2021 r., a w lipcu po raz pierwszy wszczepiła swoje urządzenie pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Synchron ukończył również badania na czterech osobach w Australii, podał Reuters.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Viacheslav Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu