Połącz się z nami

News USA

150 tys Rosjan walczy na Ukrainie. Putin rekrutuje syryjskich bojowników

Opublikowano

dnia

W ataku na Ukrainę uczestniczą już niemal wszystkie zgromadzone wcześniej przy jej granicach rosyjskie siły. Mimo zaangażowania przez Rosję ponad 150 tysięcy żołnierzy, nie ma sygnałów wskazujących na wysyłanie dodatkowych sił z głębi kraju ale Rosja zaczęła rekrutować w szeregi swojej armii syryjskich bojowników.

Informację przekazał wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał też, że Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy ponad 625 rakiet.

Wg urzędnika doniesienia „Wall Street Journal” o tym, że Rosja stara się zachęcić do udziału w wojnie syryjskich bojowników, są prawdziwe.

„Uważamy to za godne uwagi, że on (Władimir Putin) uważa, że potrzebuje zagranicznych bojowników, by uzupełnić bardzo znaczące zaangażowanie swoich sił na Ukrainie” – zaznaczył.

Sekretarz obrony Lloyd Austin nakazał w weekend dodatkowym 500 członkom personelu wojskowego ze Stanów Zjednoczonych rozmieszczenie w Europie w celu wzmocnienia istniejących tam sił, poinformował urzędnik ds. obrony.

Rozmieszczenie jest tymczasowe, a personel ma charakter pomocniczy, jego zadaniem jest m.in tankowanie, konserwacja i wsparcie logistyczne.

Zasoby wojskowe okażą się pomocne w ochronie przestrzeni powietrznej NATO, oświadczył urzędnik.

Wdrożenie obejmuje wysłanie samolotu KC-135 służącego tankowaniu do zatoki Suda w Grecji; centra operacji wsparcia lotniczego w Polsce i Rumunii; oraz kompanie uzbrojenia i obsługi technicznej do Niemiec w celu wsparcia 1. Dywizji Pancernej.

To ogłoszenie oznacza, że ​​całkowita liczba żołnierzy amerykańskich w Europie, które otrzymały rozkazy rotacyjne lub stałe, wynosi około 100 000 amerykańskiego personelu wojskowego.

Nic się nie zmieniło w rozkazie prezydenta Joe Bidena i nadal nie ma planów wysłania wojsk amerykańskich na Ukrainę, powiedział urzędnik.

 

Źródło: nbc, tvn24
Foto: You Tube

News USA

Republikanie chronią wolność religijną w Zachodniej Wirginii, Utah i Idaho

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernatorzy: Jim Justice z Zachodniej Wirginii, Spencer Cox z Utah i Brad Little z Idaho – wszyscy Republikanie – podpisali w swoich stanach ustawodawstwo mające na celu wzmocnienie ochrony wolności religijnej. O ważnych ustawach mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Nowe prawo Zachodniej Wirginii zapewnia lepszą ochronę wolności religijnej dla organizacji studenckich na uniwersytetach publicznych. Prawo stanu Utah umożliwia mieszkańcom wytaczanie powództw cywilnych przeciwko podmiotom rządowym, jeśli podmioty te naruszają ich wolność religijną.

Natomiast nowe ustawodawstwo stanu Idaho chroni prawa religijne wyznaniowych ośrodków adopcyjnych i domów opieki zastępczej.

Zachodnia Wirginia 

Ustawodawstwo Zachodniej Wirginii zmienia stanową ustawę z 1931 r., która gwarantuje wolność wypowiedzi na terenie kampusu. Nowelizacja gwarantuje, że uczelnie publiczne nie będą dyskryminować organizacji studenckich, w tym także wyznaniowych, jeżeli grupy te wymagają od swoich członków wyznawania określonych wartości.

W ramach nowych zabezpieczeń uniwersytet publiczny nie może odmówić organizacji religijnej, politycznej lub ideologicznej jakichkolwiek korzyści lub przywilejów ogólnie przyznanych innym organizacjom.

Kapitol w Salt Lake City, Utah

Utah

Nowe prawo stanu Utah uznaje wolność religijną za „prawo podstawowe” i ustanawia ogólnostanowe standardy w zakresie wnoszenia pozwów cywilnych przeciwko podmiotom władz lokalnych lub stanowych, gdy dana osoba uważa, że podmiot ten naruszył jej wolność religijną.

Idaho

Nowe prawo stanu Idaho zabrania jednostkom władz stanowych i lokalnych dyskryminowania ośrodków adopcyjnych lub placówek opieki zastępczej ze względu na wyznawanie przekonań religijnych.

Kapitol w Boise, Idaho

Zgodnie z prawem podmioty nie mogą odmówić zawarcia umów, czy przyznania dotacji ze względu na przestrzeganie przez organizację zasad i procedur zgodnych ze „szczerymi przekonaniami religijnymi”.

Dotyczy to również sytuacji, gdy szczere przekonania religijne ośrodka adopcyjnego lub opieki zastępczej wpływają na decyzje dotyczące miejsca umieszczenia dziecka.

 

Źródło: cna
Foto: istock/chapin31/Sean Pavone/
Czytaj dalej

News USA

Najbogatsi Amerykanie mają rekordowe 44,6 biliona dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowych danych Rezerwy Federalnej, majątek 1% najbogatszych Amerykanów osiągnął rekordową kwotę 44,6 biliona dolarów na koniec czwartego kwartału. Wzrost cen akcji na koniec roku spowodował, że sporo zarobili.

Całkowita wartość majątku netto 1% najbogatszych Amerykanów, zdefiniowanych przez Fed jako osoby posiadające majątek przekraczający 11 milionów dolarów, wzrosła w czwartym kwartale o 2 biliony dolarów. Całość zysków pochodziła z posiadanych przez nich akcji.

Wartość akcji przedsiębiorstw i udziałów w funduszach wspólnego inwestowania, będących w posiadaniu 1% najbogatszych wzrosła do 19,7 biliona dolarów z 17,65 biliona dolarów w poprzednim kwartale.

Podczas gdy wartość nieruchomości superbogaczy nieznacznie wzrosła, wartość ich prywatnych przedsiębiorstw spadła, zasadniczo niwelując wszystkie inne zyski, poza zyskiem z akcji.

Bezprecedensowy boom majątkowy rozpoczął się w 2020 r. wraz ze wzrostem rynku w związku z pandemią Covid-19. Od 2020 r. majątek 1% najbogatszych mieszkańców USA wzrósł o prawie 15 bilionów dolarów, czyli o 49%.

Średnio 50–90% Amerykanów z klasy średniej także się bogaciło, odnotowując wzrost majątku o 50%.

Ekonomiści twierdzą, że wzrost na giełdzie dodatkowo zwiększa wydatki konsumentów poprzez tzw. „efekt bogactwa”. Kiedy konsumenci i inwestorzy widzą, że ich akcje rosną, czują się pewniej, wydając pieniądze i podejmując większe ryzyko.

Efekt bogactwa powoduje wzrost gospodarczy, ale to zjawisko podkreśla także wrażliwość gospodarki na wypadek załamania się giełdy.

Według ekspertów, nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz obecnie, ale krach na giełdzie nie jest niemożliwy, biorąc pod uwagę, że ceny akcji wydają się być zawyżone.

Źródło: U.S. Federal Reserve

Najnowszy raport podkreśla również, że w USA utrzymuje się największa liczba akcji.

Według raportu Fed, 10% najbogatszych Amerykanów posiada 87% indywidualnie posiadanych akcji i funduszy inwestycyjnych, a 1% superbogaczy w USA posiada połowę wszystkich akcji posiadanych indywidualnie.

Ekonomiści twierdzą, że rosnąca giełda przynosi ogromne korzyści bogatym, natomiast bogactwo Amerykanów z klasy średniej i Amerykanów o niższych dochodach zależy bardziej od wynagrodzeń i wartości domów niż od akcji.

Indeks giełdowy S&P 500 wzrósł już o 10% w tym roku i prawdopodobne jest, że zamożność wyższych sfer osiągnęła rekordowy poziom już pod koniec 2023 r.

Chociaż w latach 2021 i 2022 nierówności w zamożności społeczeństwa nieznacznie spadły wraz ze wzrostem wynagrodzeń i gwałtownym wzrostem cen mieszkań, od tego czasu różnica w zamożności powróciła do poziomu sprzed pandemii.

Na koniec czwartego kwartału 1% najbogatszych Amerykanów posiadał 30% bogactwa kraju, podczas gdy 10% najbogatszych Amerykanów miało 67% całego majątku Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/Darren415/Nattakorn Maneerat/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Jedna ze słynnych bliźniaczek syjamskich z Minnesoty ujawniła, że wyszła za mąż

Opublikowano

dnia

Autor:

Połączone bliźniaczki syjamskie Abby i Brittany Hensel po raz pierwszy zwróciły na siebie uwagę całego kraju, gdy pojawiły się w „The Oprah Winfrey Show” w 1996 roku. Teraz 34-letnie siostry osiągnęły ważny kamień milowy w swoim wspólnym życiu: Abby wyszła za mąż.

Bliźniaczki Hensel wystąpiły także w optymistycznym reality show TLC „Abby i Brittany”, w którym pokazywały, jak prowadzą samochód, podróżują do Europy, a nawet jeżdżą na motorowerze. Kiedy serial zakończył się po jednym sezonie, Abby i Brittany właśnie ukończyły college i uzyskały dyplom z edukacji.

Wiele wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady w ich życiu.

Abby, pracująca jako nauczycielka, jest obecnie mężatką. Jej mężem w 2021 roku został Josh Bowling, pielęgniarz i weteran armii Stanów Zjednoczonych. Siostry udostępniły zdjęcia ze ślubu w mediach społecznościowych. Mieszkają w Minnesocie, gdzie bliźniaczki Hensel urodziły się i wychowały.

Według relacji zamieszczanych na Facebooku rodzina lubi wędrówki na łonie natury, lody i jazdę na nartach.

Abby i Brittany są bliźniaczkami syjamskimi typu dicephalus, mają wspólny krwiobieg i wszystkie narządy poniżej klatki piersiowej, serca i płuca mają oddzielne. Abby kontroluje ich prawą rękę i nogę, Brittany kończyny z lewej strony.

Kiedy urodziły się w 1990 roku, ich rodzice, Patty i Mike Hensel, zdecydowali się nie przeprowadzać operacji separacji, uznając ją za zbyt ryzykowną. Lekarze byli zdania, że szanse na przeżycie obu dziewczynek są znikome, a rodzice nie wyobrażali sobie, że mają wybrać, która córka ma przeżyć.

Bliźnięta syjamskie rodzą się z częstości 1 na 200 000 żywych urodzeń. Według Szpitala Dziecięcego w Filadelfii około 70% bliźniąt syjamskich to kobiety, a większość rodzi się martwa.

W filmie dokumentalnym „Joined for Life” z 2003 roku Patty Hensel powiedziała, że jej córki chciały kiedyś mieć dzieci.

„Tak, będziemy mamami” – powiedziała wtedy Brittany. „Nie zastanawiałyśmy się jeszcze nad tym, jak będzie wyglądać bycie mamą. Ale mamy dopiero 16 lat, nie musimy teraz o tym myśleć.

Obecnie Abby jest przybraną mamą dla córki Josha Bowlinga z poprzedniego związku.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu