Połącz się z nami

News USA

Rosjanie złamali uzgodnienia o ewakuacji cywilów. Zaminowali korytarz humanitarny

Opublikowano

dnia

W czasie ostatnich negocjacji delegacji ukraińskiej i rosyjskiej ustalono porozumienie dotyczące utworzenia bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych miejsc i dostarczania im pomocy. Jednak doniesienia mówią, że wyznaczone drogi wciąż są ostrzeliwane. Co więcej, korytarz z Mariupola został zaminowany.

Ewakuacja około 200 tysięcy cywilów z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy była niemożliwa ze względu na trwające działania wojenne.

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przekazał, że kilku pracowników próbowało się wydostać z miasta drogą wyznaczoną jako korytarz humanitarny.

„Okazało się, że została ona zaminowana” poinformował dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.

„Dziś nasza ekipa zaczęła otwierać korytarz humanitarny z Mariupola przed wznowieniem działań wojennych. Pozostajemy w Mariupolu i jesteśmy gotowi pomóc w dalszych próbach (ewakuacji), jeśli strony dojdą do porozumienia, jakie tylko one mogą wdrożyć i uszanować” – podał w niedzielę Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża we wpisie na Twitterze.

Jednak dzisiaj okazało się że droga została zaminowana.

Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk przekazała, że to Rosja uniemożliwiła w niedzielę utworzenie humanitarnego korytarza z oblężonego Mariupola.

„Działania Rosjan rozczarowują: znowu uniemożliwili otwarcie humanitarnego korytarza” – oświadczyła.

Przekazała, że uzgodnienia w sprawie korytarza humanitarnego osiągnięto w nocy z soboty na niedzielę. Mieszkańcy, którzy chcieli się ewakuować, mieli zebrać się w godzinach 9-11.

„Niestety około 9.20 zaczął się ostrzał Gradami. I korytarz humanitarny nie zadziałał” – poinformowała Wereszczuk.

„Zorganizowaliśmy konwój humanitarny, który miał przyjechać z Zaporoża do Mariupola. Osiem ciężarówek z jedzeniem i lekami. 30 autobusów, które miały pomóc wywieźć kobiety, dzieci, ludzi starszych z Mariupola w drodze powrotnej. Do tego wszystkiego nie doszło.”

„Rosjanie znowu cynicznie ostrzeliwali drogę, którą miał poruszać się nasz konwój humanitarny” – przekazała wicepremier.

Zaznaczyła, że wśród osób, które miały być ewakuowane, jest wielu studentów m.in. z Turcji, Chin i Indii.

Rosja o złamanie porozumienia o zawieszeniu broni oskarżyła Ukrainę. Zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony, to prawdopodobnie próba zmniejszenia własnej odpowiedzialności za ofiary wśród ludności cywilnej.

„Drugi dzień z rzędu porozumienie o zawieszeniu broni, które miało umożliwić ewakuację ludności cywilnej z Mariupola, nie zostało dotrzymane. Zawieszenie broni zostało zaplanowane między 10:00 a 21:00 czasu lokalnego, ale porozumienie zostało złamane w ciągu kilku godzin od jego wprowadzenia” – stwierdził resort.

„Stany Zjednoczone „gromadzą dowody na możliwe zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego” popełnione przez Rosję”

– poinformował w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

„Będziemy wspierać odpowiedzialność za pomocą każdego dostępnego narzędzia, w tym, w stosownych przypadkach, ścigania karnego”.

 

Źródło: tvn24, Twitter, nbc
Foto: You Tube, Ukrainian Greek Catholic church

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Biden nie wycofuje pomocnej dłoni. Zełeński po raz drugi prosił o wsparcie Ukrainy w Waszyngtonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 325 mln dolarów pomocy wojskowej, ogłosił w czwartek prezydent Joe Biden podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Pakiet obejmuje zdolności w zakresie obrony powietrznej, amunicję kasetową, broń przeciwpancerną i inny sprzęt.

„Dzisiaj zatwierdziłem kolejną transzę amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, obejmującą więcej artylerii, więcej amunicji i więcej broni przeciwpancernej, a w przyszłym tygodniu pierwsze amerykańskie czołgi Abrams zostaną dostarczone na Ukrainę” – powiedział Joe Biden.

„Skoncentrowaliśmy się także na wzmocnieniu zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej, aby chronić infrastrukturę krytyczną zapewniającą ciepło i światło w najzimniejsze i najciemniejsze dni w roku”, dodał prezydent.

Oświadczenie zostało ogłoszone podczas wizyty Wołodymira Zełenskiego w Waszyngtonie, gdzie prezydent Ukrainy zaapelował do legislatorów i urzędników administracji o dalszą pomoc.

Po jej ogłoszeniu Zełenski podziękował Bidenowi. Powiedział, że Amerykanie są „razem z nami, z Ukraińcami, ze zwykłymi ludźmi, z nami wszystkimi”.

To będzie czwarty pakiet amerykańskiej pomocy, odrębny od dodatkowych 24 miliardów dolarów, które prezydent chce, aby Kongres zatwierdził dla Ukrainy.

Przed rozpoczęciem spotkania w Gabinecie Owalnym Biden i Zełenski złożyli reporterom krótkie uwagi. Joe Biden powiedział, że żaden naród nie będzie bezpieczny, jeśli USA nie pomogą Ukrainie w obronie jej terytorium przed Rosją. Wołodymir Zełenski podziękował Bidenowi i Kongresowi za szczere i konstruktywne dialogi podczas czwartkowych spotkań.

Spotkanie Bidena z Zełenskim było częścią drugiej podróży ukraińskiego przywódcy do Waszyngtonu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku 2022 roku.

Wcześniej tego dnia ukraiński prezydent spotkał się z ponadpartyjną grupą członków Izby, a wkrótce potem spotkał się z około 70 senatorami.

Po spotkaniu w Gabinecie Owalnym obaj prezydenci dołączyli do rozszerzonego dwustronnego spotkania w Sali Wschodniej z innymi urzędnikami najwyższego szczebla administracji, w tym z wiceprezydent Kamalą Harris.

Wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie obejmowała także spotkanie w Pentagonie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem i ustępującym przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Markiem Milleyem.

Marszałek Kevin McCarthy z Kalifornii powiedział w czwartek, że odrzucił prośbę Zełenskiego o wystąpienie na wspólnej sesji Kongresu ze względu na ograniczenia czasowe wynikające z pracowitego tygodnia legislacyjnego. McCarthy zauważył również, że Zełenski przemawiał już w Kongresie.

Wielu Republikanów, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów, jest sceptycznych wobec zatwierdzenia większej pomocy dla Ukrainy.

Wizyta Zełenskiego przypada tego samego dnia, w którym grupa Republikanów w Kongresie wysłała list do dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Shalandy Young w sprawie wniosku Ukrainy o finansowanie, argumentując, że „udzielenie” go bez dalszych szczegółów byłoby absurdalną rezygnacją z odpowiedzialności Kongresu.

Zarówno Biden, jak i Zełenski uczestniczyli w tym tygodniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a w lipcu spotkali się podczas szczytu NATO w Wilnie na Litwie. Zełenski odwiedził Waszyngton w grudniu i wygłosił przemówienie na wspólnym posiedzeniu Kongresu. Podczas grudniowej podróży spotkał się także z Bidenem w Białym Domu.

Jak wynika z marcowego komunikatu Biura Generalnego Inspektora Departamentu Obrony, Kongres przeznaczył ponad 113 miliardów dolarów na reakcję Stanów Zjednoczonych na wojnę na Ukrainie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Lotnisko w Tampie zostało uznane za najlepsze w USA już drugi rok z rzędu

Opublikowano

dnia

Autor:

J.D. Power drugi rok z rzędu uznał Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa za najlepsze duże lotnisko w swoim badaniu satysfakcji z lotnisk w Ameryce Północnej. TPA uzyskało ogólny wynik 843, wyprzedzając takie lotniska, jak lotnisko John Wayne w powiecie Orange (829) i międzynarodowe lotnisko w Salt Lake City (825).

W badaniu firmy zajmującej się analizą danych, mierzono sześć czynników określających ogólne zadowolenie podróżnych z mega, dużych i średnich lotnisk w Ameryce Północnej: obiekty terminalowe, przylot/odlot na lotnisku, odbiór bagażu, kontrola bezpieczeństwa, odprawa/kontrola bagażu oraz żywność/napoje/sprzedaż detaliczna.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa TPA jest dopiero trzecim lotniskiem w 18-letniej historii badania, które otrzymało najwyższe wyróżnienia w segmencie dużych portów lotniczych dwa lat pod rząd.

„Wiemy dobrze, co robi Międzynarodowy Port Lotniczy w Tampie, niezależnie od jakichkolwiek wyników i badań, ale czołowe miejsce w rankingu J.D. Power dwa lata z rzędu pokazuje, że nasi pasażerowie również to dostrzegają” – powiedział dyrektor generalny TPA Joe Lopano. „W miarę ciągłego rozwoju i dostosowywania się do potrzeb naszego rozwijającego się regionu, mamy nadzieję utrzymać to dziedzictwo doskonałości dla przyszłych pokoleń”.

Międzynarodowy Port Lotniczy Tampa ma także szansę na wyróżnienie dla najlepszych dużych portów lotniczych w konkursie USAToday 10 Best Reader’s Choice, a jego ukochana rzeźba flaminga Phoebe została zwycięzcą nagrody People’s Choice Award organizowanej przez CODAworx.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ankiety J.D. Power, kliknij tutaj.

 

Źródło: fox13
Foto: istock/Arkadiusz Warguła/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu